بهترین کتاب های روانشناسی یازدهم و کنکور

بررسی و تحلیل کتاب‌ها
29 اسفند 1401
پایتخت کتاب
زمان مطالعه : 10 دقیقه
بهترین کتاب های روانشناسی یازدهم و کنکور

دومین دفترچه کنکور انسانی با هشت عنوان، بیش‌ترین تعداد درس‌های اختصاصی بین تمامی رشته‌ها را به خود اختصاص داده است. بیست سوال پایانی این دفترچه مربوط به روانشناسی است که می‌توان به آن لقب خیلی آسان، خیلی سخت داد.

خیلی آسان از این نظر که برای پاسخ‌دهی به سوال‌های آن فقط یک منبع ۲۰۸ صفحه‌ای در سال یازدهم تدریس می‌شود، خواندن آن شیرین و ترغیب‌کننده است و پرسش‌های طراحی‌شده از آن نسبت به برخی دروس دیگر آسان‌تر به نظر می‌رسد. همچنین خیلی سخت به این دلیل بوده که میانگین درصد روانشناسی نسبتا بالا است و این مسئله فرصت اشتباه کمتری برای داوطلبان باقی می‌گذارد.

بیست سوال درس روانشناسی، دور آخر ماراتن نفس‌گیر کنکور است. پاسخ‌ندادن به هر کدام از این پرسش‌های چهار گزینه‌ای، با افت تراز شدید مجازات خواهد شد. به همین دلیل اکثر رتبه‌های برتر کنکور انسانی به خواندن کتاب آموزش و پرورش اکتفا نمی‌کنند و برای این سرفصل سراغ منابع کمک آموزشی می‌روند.

حال سوالی که پیش می‌آید این است:

بهترین منابع روانشناسی کنکور کدام است؟ در ادامه پاسخ این سوال را به‌صورت کامل و جامع داده‌ایم.

بهترین کتاب های روانشناسی یازدهم و کنکور

در ادامه تعدادی از بهترین کتاب‌های روانشناسی کنکور انسانی را برگزیده‌ایم تا دانش‌آموزان بتوانند درست‌ترین انتخاب را در بین انبوهی از منابع موجود در بازار، داشته باشند.

کتاب روانشناسی جامع کنکور انسانی سری میکروطبقه‌بندی گاج

روان شناسی کنکور میکرو فیلم گاج

روانشناسی میکرو طبقه بندی گاج، یکی از منابع مورد قبول برای مطالعه یا جمع‌بندی روانشناسی کنکور شمرده می‌شود. این کتاب – که توسط فرناز نصیری و الهه همایون‌زاده نگارش شده است – علاوه بر درس‌نامه‌‌های حاوی نکات مهم کنکوری، به تعداد کافی تست چهارگزینه‌ای در اختیار مخاطب می‌گذارد. در طراحی سوال‌ها‌، استانداردهای لازم رعایت شده و از تست‌های سال‌های گذشته هم به اندازه موردنیاز استفاده شده است.

بخش‌های این کتاب به صورت درس به درس چیده شده‌اند. در قسمت پاسخنامه، علاوه بر گزینه درست، دلایل نادرستی سایر گزینه‌ها هم توضیح داده می‌شود.

درس‌نامه کتاب میکرو، نمودارها و جدول‌های جامعی را در اختیار دانش‌آموزان می‌گذارد که باعث آسان‌ترشدن درک و به خاطرسپردن مفاهیم می‌شود. این کتاب حاوی حدود ۷۰۰ پرسش چهارگزینه‌ای است و همچنین معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی به کاربرده‌شده در کتاب درسی (برای مطالعه بیشتر) را هم ارائه می‌کند.

روش مطالعه روانشناسی کنکور؛ چگونه روانشناسی را ۱۰۰ بزنیم؟

حتما بخوانید: روش مطالعه روانشناسی کنکور؛ چگونه روانشناسی را ۱۰۰ بزنیم؟

کتاب روانشناسی کنکور انسانی خیلی سبز

انتشارات خیلی سبز، یکی از بهترین کتاب‌های تست روانشناسی را به قلم دکتر سوفیا فرخی و دکتر شبنم مصطفوی منتشر کرده است. درس‌نامه این کتاب با بیانی شیوا، به درک عمیق مفاهیم کمک شایانی می‌کند. پرسش‌های چهارگزینه‌ای طراحی‌شده در کتاب خیلی سبز سطح بالایی دارند که برای پیشرفت چشم‌گیر مخاطب ضروری به نظر می‌رسد. روانشناسی خیلی سبز به صورت درس به درس تالیف شده و درس‌نامه در ابتدای هر فصل قرار گرفته است. بعد از درس‌نامه به‌ترتیب تست‌ها و پاسخ‌نامه تشریحی قرار گرفته‌اند.

حجم این کتاب حدود ۲۰۰ صفحه بوده و بیش از ۶۶۰ تست در آن طراحی شده است. لحن درس‌نامه‌ها برای توضیحات اولیه نزدیک به لحن کتاب است اما نکات تکمیلی با لحنی صمیمانه‌تر نگارش شده‌اند. پیش از شروع هر درس سوالاتی از فرد پرسیده می‌شود. این کار سبب درگیرشدن ذهن دانش‌آموز با موضوع قبل از ورود به بحث‌های تخصصی و حفظی می‌شود و در نهایت به راحت‌ترشدن درک مفهومی درس می‌انجامد. این شیوه توضیح، داوطلب را برای پاسخ‌دهی به سوالات مصداقی آماده می‌کند.

روانشناسی یازدهم تست خیلی سبز

 توضیحات کتاب روان شناسی کنکور خیلی سبز خلاصه، اما کامل و مفید است. سوالات روانشناسی خیلی سبز با توجه به حجم و اهمیت دروس توزیع شده‌اند؛ به این معنی که درس‌های پیچیده‌تر حدود ۹۰، و درس‌های کم‌حجم‌تر تقریبا دارای ۶۰ تست هستند. در این کتاب دو نوع پاسخ‌نامه طراحی شده؛ نوع اول پاسخ‌نامه کلیدی است و در ادامه پاسخ‌نامه مفصل تشریحی در اختیار دانش‌آموز قرار گرفته است.

دانلود بخشی از کتاب
99

پرسش‌های این کتاب شامل تست‌های تالیفی، نمونه سوالات کنکور و برخی از سوالات آزمون‌های آزمایشی مانند قلم‌چی هستند که دانش‌آموز را با انواع تیپ‌بندی سوالات آشنا می‌کند.

کتاب روانشناسی جامع کنکور انسانی خط ویژه گاج

سری کتاب‌های خط ویژه گاج، در سال‌هایی که از انتشار آن‌ها می‌گذرد توانسته‌اند به خوبی به هدف خود برسند. این هدف چیزی نیست جز ارائه منبعی کم حجم، با درس‌نامه‌هایی که در عین مختصربودن، نیازهای دانش‌آموزان را به طور کامل برطرف کنند.

این کتاب برای دو دسته از دانش‌آموزان پیشنهاد می‌شود:

 • دسته اول کسانی هستند که منابع حجیم‌تری را مطالعه کرده‌اند و احتیاج به منبعی برای دوره‌کردن و یادآوری مفاهیم دارند.
 • دستهٔ دوم را کسانی تشکیل می‌دهند که به هر دلیلی دیرتر از رقبای خود شروع به خواندن درس مورد نظر کرده‌اند و می‌خواهند در کم‌ترین زمان ممکن، بیش‌ترین نتیجه را بگیرند.

مولف این کتاب، نگار کاغذگران، ابتدا شرح کاملی از مفاهیم هر درس در اختیار مخاطب خود می‌گذارد و سپس به بررسی زوایای مختلف هر تست می‌پردازد. در این کتاب تلاش شده است تا دانش‌آموز با انواع متنوع تست‌ها آشنا شود. نویسنده حتی پا را یک قدم فراتر گذاشته است و سوالات مفهومی جدیدی را طرح کرده تا بعد از خواندن این کتاب، هیچ پرسش جدیدی نتواند دانش‌آموز را در آزمون غافلگیر کند.

۴۰۰ پرسش چهارگزینه‌ای طرح‌شده در این کتاب، از درجه سختی آسان، متوسط و سخت برخوردارند که استفاده از این منبع را برای هر مخاطب و با هر سطحی ممکن می‌کند. با وجود هدف این سری کتاب که حجم کم آن بوده، از تهیه پاسخ‌نامه تشریحی دریغ نشده است.

روانشناسی خط ویژه تعاریف واژه‌های کلیدی و نمای کلی درس‌ها را به‌صورت جدول و نمودار پیوست کرده است. این کتاب ۱۰۴ صفحه‌ای، در انتها ۳ آزمون جامع تدارک دیده است که میزان آمادگی دانش‌آموز را به‌خوبی می‌سنجد.

موفقیت در کنکور انسانی | راز موفقیت کنکور انسانی چیست؟

حتما بخوانید: موفقیت در کنکور انسانی | راز موفقیت کنکور انسانی چیست؟

کتاب روان شناسی کنکور انسانی لقمه طلایی مهر و ماه

سری کتاب‌های لقمه مهر و ماه نیز مانند خط ویژه گاج، جزء کتاب‌های دوره جمع‌بندی کنکور هستند. حجم کم، بازدهی بالا و پوشش کامل مطالب به صورت سریع و قابل فهم از مواردی هستند که روانشناسی لقمه به خوبی از پس آن‌ها برآمده است.

روان شناسی کنکور لقمه مهروماه

کتاب روانشناسی کنکور انسانی لقمه طلایی مهر و ماه در سایز جیبی منتشر شده که حمل روزمره آن را آسان می‌کند. درسنامه خلاصه و نموداری و ۲۴۰ تست به همراه پاسخنامه تشریحی، از ویژگی‌های جذاب کتاب روانشناسی لقمه انتشارات مهر و ماه، به تالیف سیدرضا میرخانی است.

کتاب روانشناسی جامع کنکور انسانی مشاوران آموزش

نمی‌توانیم از کتاب‌های رشته انسانی کنکور صحبت کنیم، اما نام انتشارات مشاوران آموزش را به زبان نیاوریم. این کتاب یکی از کامل‌ترین منابع کمک‌ آموزشی روانشناسی است که دانش‌آموز را از بیشتر منابع دیگر بی‌نیاز می‌کند.

روان شناسی جامع کنکور رشته انسانی مشاوران آموزش

درس‌نامه های مفصل کتاب روانشناسی کنکور مشاوران آموزش، هر سرفصل را به طور عمیق و کامل توضیح می‌دهد. هم‌چنین در انتها چکیده نکات را در اختیار مخاطب می‌گذارد تا او را از هرگونه خلاصه‌نویسی و نکته‌برداری بی‌نیاز کند.

دانلود بخشی از کتاب
99

از خط کشیدن زیر قید‌های مهم، تا مشخص کردن کلمات کلیدی در این کتاب دیده می‌شود. حتی «روابط علت و معلولی» با فلش مشخص شده‌اند که خواندن این درس‌نامه ها را شیرین و به‌یادسپردن مطالب را بسیار آسان‌تر می‌کند.

برخی قسمت‌های درس‌نامه همراه با پرسش و پاسخ است که تمرکز خواننده را در طول ساعات مطالعه بالاتر می‌برد.

تست‌های تهیه‌شده در این کتاب جزء کامل‌ترین بانک‌های سوال به حساب می‌آید. انواع پرسش‌های مفهومی و حفظی در کنار ایده‌های جدید طراحی سوال، دانش‌آموز را برای سخت‌ترین شرایط امتحانی آماده می‌کند.

در پاسخنامه تشریحی، شماره صفحه متن کتاب درسی ذکر شده است تا به راحتی بتوان به منبع اصلی مراجعه کرد و با کمک حافظه تصویری، مطالب را بهتر به یاد سپرد.

روانشناسی کنکور آبی قلم چی

روانشناسی کنکور آبی قلم چی

در کتاب روانشناسی کنکور قلم چی هر فصل، با درخت دانش شروع می شود که مباحث درس را طبقه بندی می کند و میزان اهمیت آن درس در کنکورهای سراسری را نشان می دهد. پس از آن، درسنامه ای کامل از نکات مهم درس ارائه شده است

در ارائه نکات از نمودار و جدول استفاده شده است تا با ذهنی منظم درس را بیاموزید. در بیان مطالب، از مثال های خارج از کتاب (مبتنی بر مفاهیم کتاب درسی) استفاده شده، زیرا در کنکورهای سراسری سال های اخیر استفاده از چنین مثال هایی بسیار دیده شده است.
پس از درسنامه، پیمانه های تستی ارائه می شود. مجموعه ای کامل از تست های کنکور سراسری، آزمون های کانون و تست های تألیفی پوششی در قالب پیمانه های 10 و 20 سؤالی ارائه شده است. سعی کرده ایم همه تیپ های سؤال (متنی، مفهومی، مسأله) را در پیمانه ها پوشش دهیم.
در پایان هر درس، یک چکیده از مطالب درس و تعریف مفاهیم مهم آن آمده است؛ پس از آن، آزمون جمع بندی درس ارائه شده است. از این امکان می توان برای جمع بندی مباحث در بازه های زمانی جمع بندی استفاده نمود.

روان شناسی کنکور منتشران

روان شناسی از اون درس های شیرینی هستش که با یه کتاب آموزشی خوب و با کیفیت شیرین‌تر هم می‌شه.

روان شناسی کنکور منتشران

کتاب تست روانشناسی جامع منتشران از سه بخش تشکیل شده است: درس‌نامه، تست، پاسخ‌نامه‌ی تشریحی. بخش درس‌نامه با جدول‌ها، نمودارها و توضیحات کاملش باعث می‌شه مطالب درسی خیلی راحت به ذهن سپرده بشن. این کتاب حدود 500 تست داره. این تست‌ها مشابه کنکورهای سراسری سال‌های قبلی و مطابق کتاب درسی‌های جدیده. تو بخش پاسخ‌نامه‌ی تشریحی هم توضیحات و نکته‌های لازم برای فهم بهتر تست‌ها آمده است.

دانلود بخشی از کتاب
99
صفر تا صد چگونگی ترمیم معدل

حتما بخوانید: صفر تا صد چگونگی ترمیم معدل

اهمیت درس روانشناسی در کنکور سراسری

ضرایب زیرگروه‌ها و میانگین درصد داوطلبان از مهم‌ترین معیارهایی است که اهمیت دروس مختلف کنکور را مشخص می‌کنند. تا زمان تنظیم این مقاله، کنکور انسانی شامل ۵ زیر گروه است. ضرایب درس‌های اختصاصی با توجه به زیر گروه‌هایشان تعیین می‌شوند.

مثلا درس فلسفه و منطق در زیرگروه اول دارای ضریب ۳ و در زیر گروه دوم و سوم ضریب ۱ دارد. این مسئله به آن معنی است که برای کسانی که رشته‌های مربوط به زیر گروه اول را انتخاب می‌کنند، این درس چند برابر مهم‌تر از رشته‌های مربوط به زیر گروه دوم است.

می‌توانید با توجه به رشته‌ای که می‌خواهید در دانشگاه انتخاب کنید، زیر گروه را مشخص کنید. مثلا رشته حقوق در زیر گروه یک، جامعه‌شناسی در زیرگروه دو، اقتصاد و حسابداری در زیر گروه سه، آمار و علوم سیاسی در زیرگروه چهار و روانشناسی و مشاوره در زیر گروه پنجم قرار دارند.

لیست کامل زیرگروه‌ها و ضرایب دروس مربوط به آن‌ها هر سال از طرف سازمان سنجش در دفترچه انسانی منتشر می‌شود که برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به آن مراجعه کنید.

ضریب‌های درس روانشناسی، به ترتیب از زیر گروه اول تا پنجم ۱، ۲، ۱، ۳ و ۳ است. یعنی برای کسی که می‌خواهد رشته‌های مربوط به زیرگروه چهارم و پنجم (مانند آمار، روانشناسی و مشاوره) را انتخاب کند، این درس بالاترین ضریب را بین سایر دروس دارد (ضریب۳) و بیشترین زمان باید به آن اختصاص داده شود.

معیار بعدی، میانگین تراز دانش‌آموزان است. خواندن روانشناسی به دلیل کنجکاوی ذاتی ما برای درک ساز و کار ذهن انسان، نسبت به تعدادی از دروس دیگر شیرین‌تر به نظر می‌رسد. همین مسئله باعث می‌شود میانگین درصد و تراز شرکت‌کنندگان به نسبت دیگر درس‌ها بالا باشد. پس برای نتیجه مطلوب، تلاش در روانشناسی باید دو چندان شود تا دانش‌آموز در مرحله اول به کورس رقابت رتبه‌های برتر برسد و در مرحله بعدی بتواند از آن‌ها سبقت بگیرد.

پس حتی در زیرگروه‌هایی که روانشناسی ضریب کمتری دارد، کسب درصد بالای این درس حیاتی است.

درباره نویسنده

پایتخت کتاب

نویسنده : پایتخت کتاب

تیم نویسندگان پایتخت کتاب متشکل از دانشجویان برتر از سراسر دانشگاه های ایران

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

 1. کتاب خوب گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون

 2. کتاب گفت:

  بسیار زیبا جذاب

 3. امیرمحمد بابایی گفت:

  سلام پروسه ی ثبت سفارش تا تحویل چقدر طول میکشه؟

  • سلام
   اگه تهران تشریف دارید در صورتی که قبل از ساعت 16 سفارش تون رو ثبت کرده باشید براتون همون شب ارسال میشه..اگه شهرستان هستین بین 3 تا 5 روز کاری نهایتا میرسه

آخرین مقالات پایتخت کتاب