بهترین کتاب های عربی انسانی

بررسی و تحلیل کتاب‌ها
2 ماه پیش
پایتخت کتاب
بهترین کتاب های عربی انسانی

بهترین کتاب های عربی انسانی ( دهم، یازدهم، دوازدهم، کنکور)

عربی یکی از درس‌های مهم برای تمامی داوطلبان در همه گروه‌های آزمایشی دوره متوسطه دوم است، اما اهمیت این درس برای داوطلبان رشته انسانی بیشتر از سایر گروه‌های آزمایشی است. دانش‌آموزان رشته انسانی علاوه بر عربی عمومی، درسی به نام عربی اختصاصی دارند که یکی از مهم‌ترین درس‌های رشته انسانی است و کسب نمره و درصد بالا در این درس، لازمه قبولی در رشته‌های پرطرفداری مانند حقوق، روانشناسی، فرهنگیان و… است.

درس عربی در کنار اهمیت زیادی که دارد، یکی از دروس دشوار و چالش برانگیز برای داوطلبان رشته انسانی است و لازم است داوطلبان از همان پایه دهم به صورت ویژه‌ای روی این درس کار کنند. برای به تسلط رسیدن روی مطالب درس عربی، متاسفانه مطالعه کتاب درسی به تنهایی کافی نیست و لازم است داوطلبان در کنار کتاب درسی، از منابع کمک آموزشی مناسبی استفاده کنند.

بهترین منابع کنکور انسانی

حتما بخوانید: بهترین منابع کنکور انسانی

اهمیت درس عربی برای داوطلبان رشته انسانی

اگرچه داوطلبان کنکور انسانی دو درس مجزا به نام‌های عربی عمومی و عربی اختصاصی دارند؛ اما منبع هر دو درس در واقع یک کتاب است. به عبارت دیگر دانش‌آموزان رشته انسانی در دوره متوسطه دوم، سه کتاب عربی مطالعه می‌کنند( هر سال یک کتاب عربی) که همزمان این کتاب‌ها منبع درس‌های عربی عمومی و اختصاصی هستند.

یادگیری یک زبان دیگر همواره با چالش‌هایی همراه است، به همین دلیل اکثر داوطلبان رشته انسانی در فهم درس عربی مشکل دارند. به ‌علاوه مطالب کتاب‌های عربی پایه‌های دهم تا دوازدهم به صورت به هم پیوسته و مرتبط با هم هستند؛ پس توصیه می‌کنیم داوطلبان رشته انسانی مطالعه درس عربی را از پایه دهم جدی بگیرند.

انتخاب منبع کمک آموزشی برای درس عربی رشته انسانی بسیار اهمیت دارد، به همین دلیل تصمیم گرفتیم این مقاله را به بررسی این موضوع اختصاص دهیم.

بهترین کتاب‌های عربی انسانی پایه‌های دهم و یازدهم

انتخاب منبع برای عربی پایه‌های دهم و یازدهم اهمیت زیادی دارد؛ زیرا در کتاب درسی این پایه‌ها مطالب اصلی و پایه‌ای درس عربی مطرح می‌شوند. منابعی که در ادامه معرفی می‌کنیم، منابع تک پایه برای عربی پایه‌های دهم و یازدهم هستند.

دی وی دی آموزش مفهومی عربی دهم و یازدهم رشته انسانی رهپویان دانش و اندیشه

در مجموعه مربوط به پایه دهم، صفر تا صد مطالب عربی انسانی در دو حلقه دی وی دی و به مدت 18 ساعت و در مجموعه پایه یازدهم مطالب مربوطه در دو حلقه دی وی دی و در 23 جلسه آموزشی تدریس می‌شوند. از جمله مزایای تهیه این محصول دسترسی به ترجمه متن‌ها و تمرین‌های کتاب درسی، روخوانی صحیح تمام متن‌ها با لهجه عربی، استفاده از مثال‌های متنوع برای تدریس قواعد است. در این دی وی دی علاوه بر تدریس جامع همه نکات، می‌توانید روش حل انواع تست‌ها و سوالات تشریحی امتحانی را یاد بگیرید.

عربی دهم و یازدهم رشته انسانی سیر تا پیاز گاج

این کتاب از سه قسمت مهم و مجزا یعنی درسنامه، سوالات تستی و نمونه سوال امتحانی و تشریحی تشکیل شده است. درسنامه شامل نکات ترجمه، قواعد و جداول کاربردی مانند جدول واژگان، جدول کلمات مترادف و متضاد و جمع‌های مکسر است، مولف سعی کرده است تمام نکات را در قالب مثال‌ تدریس کند. در این کتاب تست‌های متنوع تالیفی و کنکور سراسری برای مباحث ترجمه و تعریب، واژگان، قواعد و درک متن ارائه شده است. با تهیه این کتاب می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید؛ زیرا در این کتاب علاوه بر سوالات تستی و کنکوری، می‌توانید به سوالات امتحانی و تشریحی دسترسی پیدا کنید و خودتان را همزمان برای شرکت در کنکور و امتحانات مدرسه آماده کنید.

ماجراهای من و درسام عربی دهم و یازدهم رشته انسانی خیلی سبز

هدف از تالیف سری کتاب‌های ماجراهای من و درسام، آماده کردن دانش‌آموزان برای کسب نمره 20 است. توصیه می‌کنیم این کتاب را از ابتدای سال تحصیلی تهیه کنید و همزمان با تدریس معلم در مدرسه، آن را مطالعه کنید؛ زیرا درسنامه این کتاب بسیار کامل و کاربردی است و می‌تواند نقش یک معلم را برای شما بازی کند. کتاب ماجراهای من و درسام عربی انسانی، نمونه سوال تستی ندارد و تمام سوالات آن را نمونه سوالات تشریحی و امتحانی تشکیل می‌دهد.

عربی دهم و یازدهم رشته انسانی تست خیلی سبز

هدف از تالیف این کتاب آماده کردن دانش‌آموزان برای شرکت در کنکور سراسری و آزمون‌های تستی است، در واقع این کتاب از دو بخش اصلی یعنی درسنامه و تست تشکیل شده است. درسنامه این کتاب کامل است اما فاقد نکات زائد و اضافی است و به نحوی طراحی شده است که با مطالعه آن می‌توانید به راحتی به تست‌های این کتاب پاسخ دهید. تعداد سوالات این کتاب معقول است و سطح سوالات متوسط است؛ در نتیجه همه دانش‌آموزان حتی دانش‌آموزان ضعیف هم می‌توانند از این کتاب استفاده کنند. در این کتاب هم از قسمت قواعد و هم از قسمت ترجمه سوال طرح شده است؛ اما به نظر می‌رسد که حجم سوالات مربوط به بخش ترجمه بیشتر است.

عربی دهم و یازدهم رشته انسانی میکرو گاج

بخش اول درسنامه این کتاب به قواعد عربی پایه دهم و تست‌های استاندارد و متنوع مربوط به آن تعلق دارد و در قسمت جداگانه‌ای از درسنامه، مولف نکات مربوط به ترجمه و تست‌های ترجمه را ارائه داده است. پاسخنامه تشریحی این کتاب کامل و جامع است و حاوی نکات آموزنده زیادی است؛ به همین دلیل می‌توان گفت پاسخنامه تشریحی، یک مکمل بسیار خوب برای مطالب درسنامه محسوب می‌شود. در کتاب عربی دهم رشته انسانی میکرو گاج، در مجموع بیش از 1100 پرسش‌ چهارگزینه‌ای مطرح شده است اما این کتاب فاقد نمونه سوالات امتحانی و تشریحی است.

اقیانوس نکته و تست عربی دهم و یازدهم رشته انسانی مبتکران

این کتاب از سه قسمت اصلی یعنی درسنامه کامل و کاربردی، سوالات تستی و پاسخنامه تشریحی است. همان طور که از نام این کتاب مشخص است، مولف تلاش کرده است تمام نکات و تست‌های مربوط به عربی را به صورت منسجم تدریس کند. در این کتاب بیش از 1500 تست مطرح شده است که شامل تست‌های کنکور سراسری و سوالات تالیفی استاندارد و خلاقانه و پاسخ خودآزمایی‌های کتاب درسی است. یکی از ویژگی‌های جالب این کتاب، ارائه خلاصه نویسی‌های ساده از نکات کنکوری است. با مطالعه دقیق مطالب این کتاب، می‌توانید برای شرکت در امتحانات مدرسه و کنکور سراسری آماده شوید.

بهترین کتاب‌های عربی انسانی پایه‌ دوازدهم

پایه دوازدهم به دو دلیل اهمیت زیادی برای دانش‌آموزان دارد؛ اول به خاطر امتحانات نهایی و دوم به خاطر کنکور سراسری، به همین دلیل بهتر است دانش‌آموزان پایه دوازدهم در کنار منابع تستی، از منابعی که به نمونه سوالات تشریحی پرداخته‌اند نیز استفاده کنند.

عربی دوازدهم رشته انسانی جامع مبتکران

عربی دوازدهم رشته انسانی جامع مبتکران

اگرچه این کتاب فاقد نمونه سوالات تشریحی و امتحانی است؛ اما از آنجایی که درسنامه جامع و کاملی دارد، با مطالعه این منبع در کنار کتاب درسی، می‌توانید برای شرکت کردن در امتحان نهایی و کنکور سراسری آماده شوید. در این کتاب در کنار درسنامه، سوالات تستی تالیفی متنوع و خلاقانه به همراه نمونه سوالات کنکور سراسری و پاسخنامه تشریحی دقیق و کامل ارائه شده است.

دانلود بخشی از کتاب
99

ماجراهای من و درسام عربی دوازدهم رشته انسانی خیلی سبز

ماجراهای من و درسام عربی دوازدهم رشته انسانی خیلی سبز

این کتاب یکی از بهترین منابع به منظور آمادگی برای شرکت در امتحانات نهایی است. ساختار کلی این کتاب به این صورت است که ابتدا یک درس از کتاب درسی آورده شده است و بعد از آن به ترتیب ابتدا نکات مربوط به قواعد و سپس نکات ترجمه و در انتها سوال‌های امتحانی مربوط به آن درس ارائه شده است. علاوه بر اینها در انتهای کتاب نمونه سوالات امتحانی نیمسال اول و دوم به همراه پاسخنامه آنها قرار دارد. در بخش پایانی کتاب می‌توانید قسمت‌های مفید دیگری مانند خلاصه درس‌ها و مشاوره شب امتحان را نیز پیدا کنید.

عربی دوازدهم رشته انسانی تست خیلی سبز

عربی دوازدهم رشته انسانی تست خیلی سبز

درسنامه این کتاب یک تفاوت با درسنامه سایر کتاب‌های کمک آموزشی دارد و آن هم اضافه کردن بخشی تحت عنوان شناسنامه درس است که در آن کلیاتی از آن درس و هدف درس معرفی شده است تا به ذهن دانش‌آموزان جهت دهد و آنها را از قبل آماده کند. تنوع تست‌های این کتاب در حدی است که داوطلبان با مطالعه کامل این کتاب، با انواع تیپ‌های سوالات آشنا شده و برای شرکت کردن در هر نوع آزمونی آماده می‌شود. مولف در این کتاب در کنار تست‌های کنکور سراسری و قلمچی، از سوالات تالیفی هم استفاده کرده است، سطح برخی از تست‌های تالیفی این کتاب بالاتر از سطح کنکور است.

بهترین کتاب‌های عربی انسانی جامع کنکور

داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند بهتر است به جای منابع تک پایه، از کتاب‌های جامع استفاده کنند؛ زیرا این کار باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه داوطلبان می‌شود.

عربی جامع کنکور رشته انسانی مهروماه

عربی جامع کنکور رشته انسانی مهروماه

این کتاب یک بانک تست جامع از مطالب پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم است اما نکته مثبت در مورد این کتاب، یادآوری مباحث پایه‌ای مهم درس عربی است که در پایه‌های هفتم، هشتم و نهم تدریس شده‌اند، البته این کتاب درسنامه منسجمی ندارد و مولف سعی کرده است نکات مهم و اصلی را در قالب تست و در ضمن پاسخنامه تشریحی سوالات ارائه دهد. در انتهای کتاب قسمت‌های مهمی شامل بخش ویژه، ضبط حرکات (قرائت کلمه)، درک مطلب و پاسخنامه تشریحی آورده شده است. تست‌های این کتاب شامل سوالات تالیفی، تست‌های کنکور و تست‌های قلمچی است.

دانلود بخشی از کتاب
99

عربی جامع کنکور رشته انسانی میکرو فیلم گاج

عربی جامع کنکور رشته انسانی میکرو فیلم گاج

درسنامه‌های این کتاب کامل هستند اما حجم معقول و مناسبی دارند و در آنها خبری از نکات خارج از چهارچوب کتاب درسی نیست؛ پس بهتر است این کتاب در کنار کتاب درسی مطالعه شود. هر درسنامه از دو قسمت مجزا برای قواعد و ترجمه تشکیل شده است و طراحی آنها به گونه‌ای است که برای همه داوطلبان حتی داوطلبان ضعیف هم قابل استفاده هستند. تست‌های این کتاب از آسان به سخت طبقه‌بندی شده‌اند و حجم زیادی از سوالات این کتاب را تست‌های متوسط تشکیل می‌دهد.

نبض عربی جامع کنکور دریافت

نبض عربی جامع کنکور دریافت

این کتاب برای قسمت قواعد درسنامه کاملی دارد که به صورت درس به درس مرتب شده است، در کنار قواعد در قسمت درسنامه مباحث حرکت گذاری، ترجمه، تعریب و درک متن تدریس می‌شود. ویژگی جالب این کتاب، خلاصه‌های کامل و مفیدی است که در 15 صفحه جمع آوری شده‌اند و برای مرور سریع مطالب قبل از برگزاری امتحانات، کاربرد دارند. در این کتاب در کنار درسنامه و سوالات تستی استاندارد، می‌توان به پیوست‌هایی از جمله واژه‌نامه‌ای که به ترتیب حروف الفبا مرتب شده است، تمام مترادف و متضادهای کتاب درسی و بیش از 50 درک متن عربی اشاره کرد.

دانلود بخشی از کتاب
99

عربی جامع کنکور رشته انسانی خیلی سبز

عربی جامع کنکور رشته انسانی خیلی سبز

مولف این کتاب سعی کرده است تمامی مفاهیم درس عربی، حتی سخت‌ترین قواعد را هم با بیانی روان و ساده به دانش‌آموزان بیاموزد و در قسمت درسنامه، نکات مهم و اصلی را به همراه حل مثال به مخاطبان آموزش دهد. مولف در نگارش این کتاب از چهارچوب اصلی کنکور خارج نشده است و تعداد زیادی از سوالات هم در سطح تست‌های کنکور سراسری هستند. البته سطح برخی از سوالات کتاب عربی جامع کنکور رشته انسانی خیلی سبز از سطح سوالات کنکور بالاتر است و این سوالات برای سنجش داوطلبان برتر طراحی شده‌اند.

تیزشیم عربی رشته انسانی کنکور مشاوران آموزش

تیزشیم عربی رشته انسانی کنکور مشاوران آموزش

داوطلبانی که تسلط زیادی روی مطالب کتاب درسی و تست‌های کنکور دارند و می‌خواهند سوالات دشوار و سطح بالا کار کنند، می‌توانند کتاب عربی تیزشیم رشته انسانی کنکور مشاوران آموزش را تهیه کنند. درسنامه‌های این کتاب به صورت درس به درس و پایه به پایه مرتب شده‌اند و بعد از تمام شدن هر درس، معمولا دو آزمون 15 سوالی طراحی شده است. پس از اتمام درسنامه‌ها و در انتها نیز تعدادی آزمون جامع آورده شده است که سطح اکثر سوالات این آزمون‌ها متوسط رو به بالا هستند. مطالعه این کتاب به داوطلبان متوسط و قوی توصیه می‌شود و بهتر است این کتاب به عنوان منبع دوم انتخاب شود. پاسخنامه تشریحی این کتاب به حدی قوی و کامل است که می‌توان آن را مکمل درسنامه به حساب آورد.

عربی جامع کنکور رشته انسانی منتشران

عربی جامع کنکور رشته انسانی منتشران

این کتاب فاقد درسنامه‌های مفصل و منسجم است اما یک بانک تست مناسب برای سوالات درس عربی رشته انسانی محسوب می‌شود، به همین دلیل توصیه می‌کنیم این کتاب را به همراه جزوه معلم یا یک منبع دارای درسنامه کامل و قوی مطالعه کنید. سوالات این کتاب تست‌های کنکورهای سراسری داخل و خارج کشور، سوالات آزمون‌های آزمایشی و تست‌های تالیفی خلاقانه و استاندارد را شامل می‌شود.

عربی عمار جامع کنکور رشته انسانی قلم چی

عربی جامع کنکور رشته انسانی آبی قلم چی

درسنامه‌های این کتاب کامل و جامع هستند و با لحنی روان و جذاب نوشته شده‌اند. مولف از خط به خط مطالب کتاب درسی سوال طرح کرده است و این سوالات به صورت طبقه بندی شده هستند؛ یعنی از آسان به سخت مرتب شده‌اند و به همین دلیل همه دانش‌آموزان، حتی دانش‌آموزان ضعیف هم می‌توانند از این کتاب استفاده کنند. این کتاب نیاز همه داوطلبان در هر سطح علمی را برطرف می‌کند؛ برای مثال در پایان هر درس تعدادی سوال دشوار و چالشی، مخصوص داوطلبان قوی طراحی شده است.

عربی کنکور رشته انسانی سه سطحی قلم چی

عربی کنکور رشته انسانی سه سطحی قلم چی

علت نام گذاری این کتاب این است که در آن سوالات در سه سطح نسبتا دشوار، دشوار و دشوارتر ارائه شده‌اند. این کتاب فاقد درسنامه کامل و منظمی است اما اگر قصد دارید درصد درس عربی خود را در آزمون‌های قلمچی ارتقا دهید و بعد از حل سوالات کنکور سراسری، با تست‌های دشوارتری آموخته‌هایتان را محک بزنید، می‌توانید این کتاب را تهیه کنید. در یک قسمت از این کتاب، سوالات مربوط به درک مطلب عربی بیان می‌شود که این درک مطلب‌ها هم از آسان به سخت چیده شده‌اند.

سخن آخر

درس عربی یکی از درس‌های مهم و اصلی رشته انسانی است و اگر قصد پذیرفته شدن در یکی از رشته‌های پرطرفدار گروه آزمایشی انسانی را دارید، لازم است درس عربی را تقویت کنید. از آنجایی که برخی از مطالب کتاب‌های درسی عربی دشوار هستند اما در کتاب درسی توضیح کافی و کاملی برای آنها ارائه نشده است، لازم است داوطلبان از منابع کمک آموزشی استفاده کنند. در این مقاله سعی کردیم بهترین کتاب‌های عربی رشته انسانی برای تمامی پایه‌ها را معرفی کنیم.

درباره نویسنده

پایتخت کتاب

نویسنده : پایتخت کتاب

تیم نویسندگان پایتخت کتاب متشکل از دانشجویان برتر از سراسر دانشگاه های ایران

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

  1. ستاره گفت:

    کتاب عربی جامع کنکور رشته انسانی خیلی سبز عالیه

آخرین مقالات پایتخت کتاب