راهنمای مطالعه در تابستان

1 ماه پیش
اخبار کنکور مشاوره
تیم تحریریه

سلام دانش آموزان عزیز ما در این مقاله به شما راهنمای مطالعه در تابستان رو میگیم. فاصله امتحانات خرداد ماه تا شروع سال تحصیلی جدید حدود 3 ماه است و خیلی از دانش آموزان در تابستان ترجیح میدن به کلاس آموزشی یا باشگاه ورزشی برن و سه ماه تعطیلی خودشون رو اینجوری سپری کنن. بعضی ها هم در کنار کلاس یا باشگاه، بخشی از تابستان خودشون رو به تفریح یا مسافرت اختصاص میدن.

در این بین دانش آموزانی هستن که در کنار این برنامه های تابستان که برای خودشون در نظر گرفتن، ترجیح میدن کمی هم درس بخونن تا به هدفی که برای خودشون مشخص کردن بتونن نزدیک تر بشن.

راهنمای مطالعه در تابستان

بعد از یک سال تحصیلی طولانی و سخت تابستان به ما فرصت استراحت می‌ دهد، ما می‌ توانیم هم استراحت و تفریح مان را داشته باشیم و هم مدتی را به درس خواندن اختصاص دهیم.

درس خواندن در تابستان می‌ تواند به 3 شکل باشد :

  • جمع‌ بندی و رفع اشکال مطالب سال قبل
  • پیش‌ خوانی مطالب سال بعد
  • آمادگی برای کنکور

لازم به ذکر  نیست که درس خواندن در تابستان تا چه اندازه برای دوازدهمی ها سرنوشت‌ ساز است، دوازدهمی ها باید نهایت استفاده را از تابستان خود بکنند و برنامه‌ ریزی دقیق و کاملی برای آمادگی کنکور داشته باشند ، تا قبل از کنکور جمع‌ بندی دروس سال قبل و تست‌ زنی داشته باشند.

اهداف بلند‌ مدت و کوتاه‌ مدت خود را تعیین کنید. هدف از درس خواندن در تابستان چیست ؟

تعیین اهداف در برنامه باعث مشخص شدن مسیر مطالعه‌ ی شما می‌ شود. بدون هدف دچار سردگمی، بی انگیزگی، یاس و تنبلی در درس خواندن خود ‌می‌ شوید.

اولویت بندی در هر برنامه‌ ای از ملزومات آن برنامه است. اولویت بندی در دروس باعث نظم‌ دهی در نحوه مطالعه شما می‌ شود. در برنامه خود مشخص کنید دروس را به چه ترتیبی می‌ خواهید مطالعه خواهید کرد، مثلا برای تیرماه سه یا چهار درس را انتخاب کنید و برای مرداد و شهریور هم همینطور. می‌ توانید زمانی که برای دروس مهم‌ تر در نظر می‌ گیرید را نسبت به سایر دروس بیشتر کنید.

برای اینکه یک برنامه مناسب برای خود تدوین کنید بهتر است عادات و رفتارهای ثابت و متغیر خود را مشخص کنید. عادات ثابت شما رفتارهایی است که هر روز آن‌ ها را انجام می‌ دهید. مثل زمان بیدار شدن، صبحانه خوردن، ناهار و شام خوردن، ورزش کردن که رفتاری ثابت در زندگی شماست و…

آیا گرفتن معلم خصوصی در تابستان مفید است ؟

گرفتن معلم خصوصی در تابستان مزایای زیادی دارد، یکی از آن‌ ها این است که شانس گرفتن کلاس با بهترین معلمان کشور در تابستان برای شما بیشتر است. از آنجایی که در طول سال و با نزدیک شدن به امتحانات ظرفیت کلاس معلمان خوب پر می‌ شود، در تابستان راحت‌ تر می‌ توانید با چنین معلم‌ هایی کلاس بگیرید.

گذشته از این تابستان زمانی هست که باید طی آن تمام اشکالات سال پیش را برطرف کنید. ممکن است خود شما با خواندن دوباره‌ ی کتاب یا جزوه‌ ی معلم نتوانید همه‌ ی اشکالات تان را برطرف کنید یا حتی در خیلی از موارد پیش می‌ آید که خود دانش‌ آموزان دقیقا نمی‌ دانند در کدام مباحث مشکل دارند و در سال بعد برای یادگیری ادامه‌ ی مباحث دچار مشکل می‌ شوند.

آیا رفتن به کلاس کنکور و یا آزمون های آزمایشی در تابستان مفید است ؟

بحث رفتن به کلاس خصوصی و آموزشگاه کلا فرق می کند . اگر پشت کنکوری هستید و رتبه سال قبل شما بالای 5000 شده حتما برای همه درس ها کلاس بروید اما کلاس هایی که خیلی زمان بر نباشد. اگر سال دوازدهم هستید و مدرسه همه درس های دوازدهم و پایه را به شما درس می دهد توصیه ما این هست که صبر کنید تا مدرسه به شما تدریس کند و بیخودی وقت خود را با کلاس پر نکنید و با مدرسه و معلم های مدرسه پیش برید.

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده