مطالعه بدون فراموشی به‌روش دانشگاه هاروارد؛ ۸ گام طلایی

مشاوره
07 بهمن 1401
پایتخت کتاب
زمان مطالعه : 9 دقیقه
مطالعه بدون فراموشی به‌روش دانشگاه هاروارد؛ ۸ گام طلایی

مشکل بسیاری از دانش‌آموزان این است که مطالبی را که می‌خوانند، خیلی زود از یاد می‌برند و نمی‌توانند به سوالات امتحان به‌خوبی پاسخ دهند. این مسئله می‌تواند موجب افت تحصیلی و کسب نمرات پایین شود. اگر شما نیز با چنین مشکلی مواجه هستید، نگران نباشید. در این مقاله قصد داریم، مطالعه بدون فراموشی به‌روش دانشگاه هاروارد را به شما آموزش دهیم. این روش شامل هشت مرحله است که با اجرای آن‌ها هیچ مطلبی از ذهن‌تان پاک نمی‌شود. با ما همراه باشید.

مطالعه بدون فراموشی چیست و چه مراحلی دارد؟

این روش یک تکنیک درس‌خواندن است که به دانش‌آموزانی که در درس‌خواندن و یادگیری مطالب و مفاهیم درسی مشکل دارند، کمک می‌کند تا آن‌ها را به‌خوبی به ذهن بسپارند و فراموش نکنند. هدف از این تکنیک، درک، حفظ و یادگیری راحت و آسان مطالب درسی است. برای اجرای این روش باید مراحل زیر را انجام دهید:

۱- در روش مطالعه بدون فراموشی ابتدا نگاهی اجمالی به مطلب مورد نظر داشته‌باشید

برای دریافت نکات برجسته و درک یک ایده کلی، یک نگاه سریع و اجمالی به مطلب یا کتاب مورد نظر بیندازید. یک راه عالی برای انجام این کار، تمرکز بر سرفصل‌ها و زیرعنوان‌هاست، زیرا معمولاً موضوع یک پاراگراف یا کل بخش را برجسته می‌کنند. همچنین می‌توانید روی پاراگراف‌های اول و آخر تمرکز کنید، آن‌ها اغلب ایده اصلی را با خود به‌همراه دارند. مقدمه نیز ممکن است مفید باشد، شامل شرح مختصری از موضوع کتاب یا فصل است. این مرحله باید فقط چند دقیقه طول بکشد.

۲- طرح سوال کنید

به اطلاعاتی که در نگاه اجمالی به‌دست آورده‌اید، فکر کنید. از خود سوالاتی در مورد آن بپرسید. همچنین به اطلاعاتی که قبلاً درباره آن‌ها داشته‌اید، فکر کنید. به‌نظر شما نکات اصلی مطرح‌شده در فصل چه خواهد بود؟ انتظار دارید از خواندن این مطالب چه چیزی یاد بگیرید؟ آیا سؤالی دارید که می‌خواهید پاسخ داده شود؟

۳- متن درس را بخوانید

در این مرحله از روش مطالعه بدون فراموشی، باید به متن برگردید و آن را فعالانه بخوانید. روی جزئیات تمرکز کنید. سعی کنید برای سوالاتی که پرسیده‌اید، پاسخی بیابید. این مرحله بسیار مهم است، زیرا به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد، اطلاعاتی را که به‌دست می‌آورند را پردازش کنند. آن‌ها به‌جای خواندن منفعلانه مطالب کتاب، رویکردی مبتنی‌بر پرسش را در پیش می‌گیرند. دانش‌آموزان در این مرحله می‌توانند یاد بگیرند که به‌طور فعالانه و با داشتن یک کانتکست در ذهن خود، درس بخوانند، نه این‌که به‌طور منفعلانه اطلاعات را دریافت کنند.

مدیریت زمان در کنکور؛ 11 تکنیک طلایی که باید بدانید!

حتما بخوانید: مدیریت زمان در کنکور؛ 11 تکنیک طلایی که باید بدانید!

۴- تامل کنید

در مورد آنچه که خوانده‌اید، تأمل کنید. سعی کنید آن‌ها را به دانشی که قبلاً به‌دست آورده‌اید، متصل کنید. درس‌ها و موضوعات مطرح‌شده قبلی را به یاد بیاورید. آیا در اطلاعاتی که خوانده‌اید، تناقض وجود دارد؟ آیا به سوالات شما پاسخ داده شد؟ سعی کنید ایده‌هایی که یاد گرفته‌اید را به کار بگیرید. این فرآیند ممکن است منجر به سوالات بیشتری شود، اما می‌تواند روند یادگیری را بهبود بخشد. با تأمل و پرسش، می‌توانید مهارت‌های تفکر انتقادی خود را بهبود بخشید.

۵- از بر بخوانید

در این مرحله از روش مطالعه بدون فراموشی دانشگاه هاروارد، آن‌چه که آموخته‌اید را به‌صورت شفاهی بیان کنید. اگر دوست دارید ‌به‌شکل گروهی درس بخوانید، هر یک از اعضای گروه می‌توانند به‌نوبت در مورد موضوعات خاص درس بحث کنند. هر عضو یک فرصت برای صحبت‌کردن خواهد داشت. آن‌ها در مورد اطلاعات متن درس گزارش می‌دهند و سپس با بقیه گروه بحث می‌کنند. آشکارا درباره آنچه فکر می‌کنید صحبت کنید، سعی کنید به سوالات یکدیگر پاسخ دهید. اگر تنها هستید، می‌توانید صحبت خود درباره درس را ضبط کنید. تمرین این روش در یک محیط مطالعه گروهی، باعث ارتقای یادگیری مشارکتی می‌شود.

این مرحله به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا بازخورد دادن را تمرین کنند. شخصی که بحث می‌کند، ممکن است ایده‌ای را ارائه دهد که دیگران آن را نپذیرند. همین امر می‌تواند منجر به شفاف‌سازی بیشتر یا حتی بحث شود. اگر تنها هستید، می‌توانید چیزهایی که یاد گرفته‌اید و سؤالاتی که ممکن است داشته‌باشید را بنویسید.

۶- در این مرحله مطالعه بدون فراموشی، نقشه ذهنی بکشید

در این مرحله باید از آن‌چه یادداشت‌برداری کرده‌اید، یک الگوی یادآوری بسازید که به آن نقشه ذهنی می‌گویند. روش کار به‌ این‌صورت است که یک کاغذ سفید برمی‌دارید و موضوع اصلی فصلی را که خوانده‌اید، در وسط آن می‌نویسید. سپس عبارات و کلمات مرتبط با موضوع را حول آن یادداشت و با خط به آن متصل می‌کنید. این کار سبب می‌شود که ارتباط قسمت‌های مختلف یک فصل را به‌راحتی درک کنید.

۷- خود را امتحان کنید

در این مرحله باید خود را مورد آزمایش قرار دهید. نقشه ذهنی را ترسیم کنید تا ببینید چه‌قدر از مطالبی را که خوانده‌اید، به‌یاد می‌آورید. از شاخه‌های اصلی نقشه ذهنی شروع کنید و سپس به‌سراغ شاخه‌های فرعی آن بروید. شاید برخی از قسمت‌ها را فراموش کرده باشید. اشکالی ندارد! اگر چیزی از یادتان رفته است، می‌توانید به نقشه ذهنی نگاهی بیندازید و آن را تکمیل کنید.

ورزش و مطالعه؛ حرکات ورزشی مفید هنگام مطالعه

حتما بخوانید: ورزش و مطالعه؛ حرکات ورزشی مفید هنگام مطالعه

۸- مطالب را مرور کنید

مرور، فرآیند یادگیری را تقویت می‌کند. در این مرحله دانش‌آموزان باید تمام مطالبی را که از ابتدای جلسه مطالعه خود آموخته‌اند، مرور کنند. با گذراندن این مرحله، آن‌ها می‌توانند بسنجند که آیا توانسته‌اند بر محتوای درسی مسلط شوند یا خیر.

مزایای روش مطالعه بدون فراموشی

مراحل این روش برای دانش‌آموزان تازگی ندارد. وقتی آن‌ها شروع به درس‌خواندن می‌کنند، معمولاً مطالب را می‌خوانند، گروهی بحث می‌کنند و گاهی یادداشت‌برداری می‌کنند. به‌عنوان یک رویکرد فعال برای یادگیری، این استراتژی یک سیستم منسجم برای یادگیری ارائه می‌کند. مراحل پیشنهادی، ترکیبی از رویکردهای مختلف برای آموختن است. این سیستم به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا از تجربه یادگیری، حداکثر استفاده را ببرند و پیشرفت کنند.

این سبک آموزش شناختی، شامل فعال‌کردن بخش‌های مختلف مغز است. هنگام بهره‌گیری از روش مطالعه بدون فراموشی، دانش‌آموزان چند بار متن را مرور می‌کنند و عمیق‌تر به مطالب می‌پردازند. با مرور مکرر مطالب مشابه، ظرفیت حافظه آن‌ها قوی‌تر می‌شود. علاوه بر این، این روش از توسعه حافظه بلندمدت پشتیبانی می‌کند. بنابراین، استفاده از آن برای دانش‌آموزان مفید است، زیرا نه‌تنها روش مطالعه را بهبود می‌بخشد، بلکه موجب می‌شود که آن‌ها یادگیری بهتری داشته‌باشند.

یکی از بهترین چیزهایی که در مورد این روش وجود دارد، این است که انواع مختلف افراد را مورد توجه قرار می‌دهد. به‌عنوان مثال، افراد بصری، از طریق یادداشت‌برداری و ساخت دیاگرام‌ها، یادگیری بهتری دارند. همچنین افراد شنیداری می‌توانند از طریق بحث گروهی یا ضبط‌کردن افکار خود، بهتر یاد بگیرند. در نهایت، افراد جنبشی این امکان را دارند که از طریق ساختن و ارائه ایده‌های خود در طول یک جلسه مطالعه گروهی، مطالب را بیاموزند. اگرچه فرصت کمی برای برای آن‌ها وجود دارد تا ایده‌های خود را انتقال دهند و نظر دیگران را بپرسند، اما این روش برای یادگیری بسیار مفید است.

چه موقع باید از روش مطالعه بدون فراموشی استفاده کنید؟

کارشناسان بر این عقیده‌اند که با به‌کارگیری این روش، می‌توان میزان درک مطلب و یادآوری اطلاعات را افزایش داد. از آن‌جایی‌که این روش یک سیستم است، شاید به‌نظر برسد که فراگیری آن دشوار و زمان‌برتر است. اما اصلاً این‌طور نیست. این روش، همان تکنیک‌های یادگیری و مطالعه را که همه ما می‌دانیم، ارائه می‌کند. اما برای اطمینان از موثربودن تجربه یادگیری، این تکنیک‌ها را درون یک سیستم قرار می‌دهد.

این روش به‌راحتی قابل پیاده‌سازی است. حتما تاکنون متنی را مرور کرده‌اید، سؤال‌هایی پرسیده‌اید، فعالانه مطالعه کرده‌اید، در مورد اطلاعات جدید تأمل کرده‌اید، مفاهیم را به‌صورت کلامی بیان کرده‌اید و همه چیزهایی را که در طول سال‌های دانش‌آموزی آموخته‌اید، مرور کرده‌اید. استفاده از این روش به شما کمک می‌کند تا از جلسه مطالعه خود بیشترین بهره را ببرید.

افزایش کیفیت مطالعه؛ چگونه کیفیت مطالعه را بالا ببریم؟

حتما بخوانید: افزایش کیفیت مطالعه؛ چگونه کیفیت مطالعه را بالا ببریم؟

ایجاد سیستم‌های مطالعه

وقتی صحبت از یادگیری و مطالعه می‌شود، بهتر است برای آن سیستم‌هایی ایجاد کنید. بدین‌ترتیب شرایط آسان‌تری را برای یادگیری اطلاعات جدید و افزودن به اطلاعات قبلی خواهید داشت.

مطالبی که در مدرسه تدریس می‌شوند، لزوماً مستقل از هم نیستند. همه آن‌ها بخش‌هایی از یک کل را تشکیل می‌دهند که همان برنامه درسی است. به‌همین دلیل است که ادغام اطلاعات جدید در دانش موجود که قبلاً یاد گرفته‌اید، بسیار مهم است.

اهمیت روش یادگیری فعال

روش مطالعه بدون فراموشی، الگویی است که دانش‌آموزان می‌توانند برای ایجاد یک سیستم مطالعه از آن پیروی کنند. این روش برای انواع دانش‌آموزان جواب می‌دهد و به‌راحتی می‌توان آن را در روال مطالعه موجود به‌کار گرفت. روش‌های درس‌خواندن مانند این روش، نه‌تنها برای آمادگی امتحانات مفید هستند، بلکه یادگیری را تسهیل می‌کنند.

دانش‌آموزانی که عادت به درس‌خواندن غیرفعال دارند، مطلب درسی را می‌خوانند، آن را برای بحث در کلاس به خاطر می‌آورند و پس از مدت کوتاهی فراموش می‌کنند. آن‌ها هنگام آماده‌شدن برای امتحان، وقتی آن مطلب را دوباره می‌خوانند، متوجه می‌شوند که هیچ‌چیز یادشان نمی‌آید، گویی اولین بار است که با آن مواجه می‌شوند. بنابراین به‌جای تمرکز بر مطالب جدید، باید دوباره ساعت‌های زیادی را صرف به‌خاطرسپردن همه چیزهایی کنند که باید قبلاً یاد می‌گرفتند. اما روش درس‌خواندن بدون فراموشی به رفع این مشکل کمک می‌کند و موجب می‌شود که دانش‌آموزان مطالب و مفاهیم درسی را به‌خوبی به ذهن بسپارند و آن‌ها را فراموش نکنند.

سخن پایانی

مطالعه عادت خوبی است، به‌خصوص اگر به‌طور منظم انجام شود. بااین‌حال، اگر منفعلانه باشد، به پیشرفت تحصیلی شما کمکی نمی‌کند. بسیاری از افراد درس می‌خوانند، اما پس از مدت کوتاهی همه آن‌چه خوانده بودند را فراموش می‌کنند. روش مطالعه بدون فراموشی دانشگاه هاروارد، راه‌حل این مشکل است. این روش می‌تواند به شما کمک کند تا در یادگیری و مطالعه، مهارت بیشتری به‌دست آورید. همچنین باعث می‌شود تا از زمان خود حداکثر بهره را برای یادگیری ببرید و کمتر آن را تلف کنید.

منابع: + +

درباره نویسنده

پایتخت کتاب

نویسنده : پایتخت کتاب

تیم نویسندگان پایتخت کتاب متشکل از دانشجویان برتر از سراسر دانشگاه های ایران

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

ااااا دیدی چی شد؟ هیچ کس نظر نذاشته :(
آخرین مقالات پایتخت کتاب