مقایسه کتاب های زیست شناسی جامع کنکور

مقایسه کتاب
1 ماه پیش
سارا رسولی
مقایسه کتاب های زیست شناسی جامع کنکور

مقایسه کتاب های زیست شناسی جامع کنکور ( خیلی سبز و زیست جامع مهروماه )

درس زیست شناسی به عنوان پر ضریب ترین درس رشته تجربی، اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برای داوطلبان این گروه آزمایشی دارد. به علاوه مطالب کتاب زیست سهل و ممتنع هستند؛ یعنی ممکن است در نگاه اول راحت به نظر برسند اما بعد از حل تست‌ها داوطلبان به تدریج متوجه نکات پنهان در متن و شکل‌های کتاب درسی می‌شوند.

برای اینکه بتوانید به مطالب کتاب درسی مسلط شوید، روش صحیح مطالعه درس زیست را یاد بگیرید و از پس سوالات دشوار این درس به خوبی برآیید، لازم است در انتخاب منبع کمک آموزشی برای درس زیست دقت کنید. کتاب‌های زیست جامع خیلی سبز و زیست جامع مهروماه، دو منبع قوی و عالی برای مطالعه درس زیست هستند که این روزها نام آنها بر سر زبان اساتید درس زیست و داوطلبان افتاده است؛ اما کدام منبع بهتر است و کدام کتاب را خریداری کنیم؟

 از آنجایی که هزینه‌های تهیه کتاب‌های کمک درسی بالا است و نیازی نیست دو منبع جامع برای مطالعه درس زیست داشته باشید؛ لازم است یکی از این دو منبع را انتخاب کنید. ما در این مقاله شما را کمک می‌کنیم تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

از کجا بدانم چه کتابی مناسب من است؟

قبل از هر چیزی باید بدانید اینکه یک کتاب شهرت زیادی دارد و برای افراد زیادی مفید بوده است، به تنهایی کافی نیست تا بلافاصله تصمیم بگیرید که آن کتاب را تهیه کنید. لازم است از قبل تکلیفتان با خودتان کاملا مشخص باشد؛ یعنی بدانید که از یک کتاب کمک آموزشی درس زیست چه توقعی دارید. بهتر است قبل از خرید یک کتاب به این سوالات پاسخ دهید و سپس بررسی کنید که آیا منبع مورد نظر شما، این ویژگی‌ها را دارد؟

 • آیا کتاب مناسب سطح علمی من هست؟
 • آیا کتاب پاسخنامه تشریحی مفصلی دارد؟
 • کتاب درسنامه محور است یا تست محور؟
 • تست‌های کتاب در چه سطحی هستند؟
 • آیا تست‌ها طبقه بندی شده هستند؟ آیا سوالات مهم نشان‌دار شده‌اند؟
 • آیا اکثر تست‌های کتاب تالیفی هستند یا سوالات کنکور و آزمون‌های آزمایشی را شامل می‌شوند؟
 • لحن درسنامه رسمی است یا دوستانه و آیا من می‌توانم با آن ارتباط برقرار کنم؟

چطور بفهمم در چه سطحی هستم؟

اصلی‌ترین نکته‌ای که هنگام تهیه یک منبع باید آن را در نظر بگیرید، سطح علمی شما در درس مورد نظر است. اگر منبعی تهیه کنید که سطح آن برای شما پایین است، دچار غرور کاذب می‌شوید و به اشتباهات خودتان به درستی پی نمی‌برید و اگر منبع انتخاب شده بالاتر از سطح توانایی‌های شما باشد، آموزش خوبی نخواهید داشت و همان ابتدای مسیر از خودتان نا امید می‌شوید. معمولا هر کسی دید نسبتا واضحی نسبت به توانایی‌های خودش دارد.

اما اگر می‌خواهید دقیقا سطح‌ علمی‌تان را در درس زیست شناسی بدانید، لازم است نگاهی صادقانه به نمرات امتحانی و درصد آزمون‌هایتان بی‌اندازید، اگر:

 • نمرات شما در امتحانات مدرسه تعریفی ندارد و درصد درس زیست شناسی شما در آزمون‌ها کمتر از 30 درصد است، شما برای این درس در دسته داوطلبان ضعیف قرار می‌گیرید و به منابعی با درسنامه قوی و کامل و سوالات سطح بندی شده نیاز دارید.
 • نمرات بدی در مدرسه ندارید و در اکثر آزمون‌ها درصد شما بین 30 تا 50 درصد است، شما سطح علمی متوسطی دارید و لازم است بیشتر تست بزنید و مرور بیشتری داشته باشید تا به سطح قوی برسید.
 • نمرات عالی در این درس کسب می‌کنید و درصد شما در اکثر آزمون‌ها از 50 درصد بیشتر است، شما در درس زیست شناسی قوی هستید و لازم است با حل سوالات چالشی و دشوار و مرور منظم مطالب، سطح‌تان را حفظ کنید.

کتاب جامع بهتر است یا کتاب‌های تک پایه؟

کتاب‌های تک پایه کتاب‌هایی هستند که فقط به مطالب یک پایه می‌پردازند اما کتاب‌های جامع همه مطالب مربوط به هر سه پایه را شامل می‌شوند. کتاب‌های تک پایه مفصل‌تر هستند و نکات و تست‌های بیشتری برای آن پایه خاص بیان می‌کنند؛ اما کتاب‌های جامع معمولا به ذکر نکات اصلی و برجسته اکتفا می‌کنند و تعداد تست‌های کمتری برای هر پایه ارائه می‌دهند، این کار برای جلوگیری از افزایش بیش از اندازه حجم کتاب‌های جامع است. با این اوصاف کدام کتاب مناسب‌تر است؟

اگر شما دانش‌آموز پایه دهم یا یازدهم هستید یا داوطلب کنکور هستید اما در درس زیست به شدت ضعف پایه‌ای دارید، بهتر است از منابع تک پایه استفاده کنید. اما بهترین گزینه برای داوطلبان کنکور، کتاب‌های جامع است؛ زیرا آنها زمان محدودی در اختیار دارند و ممکن است فرصت کافی برای مطالعه همه نکات موجود در کتاب‌های تک پایه را نداشته باشند. اگر داوطلب کنکوری هستید و سطح شما در درس زیست شناسی ضعیف یا متوسط است، توصیه می‌کنیم از کتاب‌های جامع با درسنامه کامل و قوی استفاده کنید.

معرفی کلی کتاب‌های زیست جامع خیلی سبز و زیست جامع مهروماه

کتاب زیست شناسی جامع کنکور خیلی سبز

این کتاب در دو جلد تالیف شده است، جلد اول آن شامل تست برای پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به همراه پاسخ کلیدی سوالات است و جلد دوم پاسخنامه تشریحی را شامل می‌شود. لحن این کتاب رسمی اما روان است و حجم جلد دوم به دلیل نکات فراوان آن، زیاد است؛ از این رو کمی فونت نوشته‌های موجود در جلد دوم کوچک است.

زیست شناسی جامع کنکور تست خیلی سبز (جلد اول)

یکی از ویژگی‌های خوبی که در تالیف این کتاب وجود دارد، بولد کردن نکات مهم و کلیدی در پاسخنامه تشریحی است. این کتاب درسنامه کاملی و جامعی ندارد؛ اما نکات بسیار خوبی در ضمن پاسخنامه تشریحی آن ارائه می‌شود و پاسخنامه آن حکم یک درسنامه را دارد. تعداد تست‌های این کتاب کافی هستند و شامل سوالات کنکورهای سال‌های اخیر و تست‌های تالیفی استاندارد و خلاقانه می‌شوند.

دانلود بخشی از کتاب
99

کتاب زیست شناسی جامع مهروماه

این کتاب یک محصول جدید و پرفروش است که از محبوبیت خوبی در میان داوطلبان برخوردار است، این کتاب به صورت دو جلدی ارائه می‌شود و درسنامه و بانک تست در یک جلد ارائه هستند.

زیست شناسی جامع کنکور مهروماه

لحن این کتاب رسمی اما کاملا ساده و قابل فهم است و چیدمان فصل‌های این کتاب مطابق با فصل‌های کتاب‌های درسی دهم، یازدهم و دوازدهم است. این کتاب یکی از جدیدترین منابع کمک آموزشی برای درس زیست شناسی است؛ از این رو مطالب آن منطبق با آخرین تغییرات کتاب‌های درسی هستند. درسنامه این کتاب کامل و روان است و می‌تواند مکمل بسیار خوبی برای کتاب درسی باشد. در این کتاب بیش از 4500 تست ارائه شده است که این سوالات شامل تست‌های استاندارد، ترکیبی و چالشی است که مطابق با تست‌های کنکور سراسری و در همان قالب طراحی شده‌اند.

دانلود بخشی از کتاب
99

مقایسه درسنامه و پاسخ‌نامه تشریحی کتاب‌های زیست جامع خیلی سبز و زیست جامع مهروماه

کتاب زیست شناسی جامع کنکور خیلی سبز

همان طور که پیش از این اشاره کردیم، کتاب زیست جامع خیلی سبز فاقد درسنامه منسجم و مرتبی است و اکثر نکات مهم و برجسته، در قالب بخش‌هایی در قسمت پاسخنامه تشریحی ذکر شده‌اند و نکات مهم‌تر بولد شده و از سایر متن کتاب متمایز هستند. پاسخنامه تشریحی این کتاب بسیار کامل و قابل فهم است و با بررسی دقیق آن، می‌توانید به مرور شاهد پیشرفت خود در درس زیست شناسی باشید. زیرا در پاسخنامه کتاب‌ زیست جامع خیلی سبز، مولف برای هر سوال تمام چهار گزینه را بررسی کرده است و نکات مهم هر تست را در قالب جدول دسته بندی می‌کند.

کتاب زیست شناسی جامع مهروماه

درسنامه کتاب زیست شناسی جامع مهروماه با درسنامه سایر کتاب‌ها تفاوت دارد اما کامل و بسیار کاربردی است و تمام نکات کنکوری، مفهومی و ترکیبی را پوشش می‌دهد. در واقع هر فصل از این کتاب شامل سه گفتار است و در ابتدای هر گفتار قسمتی به نام چشم انداز وجود دارد که در آن نکات مهم و جدول‌های جمع‌بندی ارائه شده‌اند، این جداول کمک بزرگی به داوطلبان می‌کند تا در ایام مرور و جمع بندی یک منبع مناسب و مطمئن برای مقایسه و مرور مطالب مهم و اصلی داشته باشند. همچنین برای بررسی مطالب دشوار و چالشی کتاب درسی، مولف قسمت‌هایی تحت عنوان نقد کتاب درسی و زووم را در نظر گرفته است. قسمت دیگری از درسنامه این کتاب ایستگاه شارژ نام دارد که در آن مطالب مهم هر بخش آورده شده است و هدف از این قسمت آماده کردن داوطلبان برای پاسخگویی به تست‌های این کتاب است.

مقایسه تست‌ها در کتاب‌های زیست جامع خیلی سبز و زیست جامع مهروماه

کتاب زیست شناسی جامع کنکور خیلی سبز

تست‌های مربوط به کتاب‌ زیست جامع خیلی سبز به دو دسته؛ یعنی تست‌های تالیفی و سوالات کنکورهای اخیر تقسیم می‌شوند. مولف در طراحی تست‌های تالیفی این کتاب، از روند طراحان سوالات کنکور پیروی کرده است و تلاش می‌کند انواع تیپ‌های تستی محتمل برای کنکور سراسری را پوشش دهد. در این کتاب برای هر فصل به تعداد کافی تست در نظر گرفته شده است و سوالات مهم و نکته‌دار، با علامت خاصی مشخص شده‌اند. این کار کمک می‌کند که در دورهای بعدی مطالعه این کتاب، به راحتی سوالات مهم را شناسایی کرده و زمانتان را برای مرور این سوالات صرف کنید.

کتاب زیست شناسی جامع مهروماه

در این کتاب شاهد پوشش کامل تست‌های کنکور سراسری داخل و خارج از کشور سال‌های اخیر هستیم. سوالات کتاب زیست شناسی جامع مهروماه به دقت سطح بندی شده‌اند و شامل سه گروه تست؛ یعنی تست‌های آبی به منظور کسب درصد بالای 40 درصد و آموزش مفاهیم، تست‌های سبز برای کسب درصدهای بالای 60 و تثبیت آموخته‌ها و تست‌های قرمز برای به تسلط رسیدن روی مطالب درس زیست شناسی و کسب درصدهای بالای 80 می‌شوند. در این کتاب بخشی به نام مشاوره وجود دارد که بهتر است قبل از اقدام به تست‌زنی، این بخش را مطالعه کنید تا تست‌زنی بهتری داشته باشید.

کتاب های جامع مشابه دو کتاب بالا عبارتند از :

بالاخره کدام کتاب را انتخاب کنم؟!

دو کتابی که در این مقاله معرفی کردیم، مناسب داوطلبان پشت کنکوری یا دانش‌آ؛موزان پایه دوازدهم هستند. کتاب زیست شناسی جامع کنکور خیلی سبز، یک بانک تست است و بهتر است در کنار کتاب درسی و یک منبع حاوی درسنامه (مانند کتاب درسنامه جامع زیست شناسی کنکور خیلی سبز) استفاده شود و بیشتر مناسب داوطلبانی است که سطح علمی آنها در درس زیست شناسی متوسط یا متوسط رو به بالا است. کتاب زیست شناسی جامع مهروماه را اکثر داوطلبان با هر سطح علمی می‌توانند استفاده کنند؛ زیرا سوالات این کتاب به دقت طبقه بندی شده‌اند. اما از این نکته غافل نشوید که این کتاب هم درسنامه‌ای شبیه به درسنامه سایر منابع ندارد. توصیه می‌کنیم حتما نمونه‌ای از هر دو کتاب را مطالعه کنید تا متوجه شوید کدام کتاب برای شما مناسب است و نیازهایتان را برطرف می‌کند.

سخن آخر

اگر به عنوان داوطلب کنکور تجربی قصد دارید در یکی از رشته‌های پرطرفدار پذیرفته شوید، باید توجه ویژه‌ای به درس زیست شناسی داشته باشید. برای کسب درصدهای بالا و پیشرفت در این درس، لازم است منبع کمک آموزشی مناسبی انتخاب کنید. در این مقاله دو مورد از بهترین منابع؛ یعنی کتاب‌های زیست جامع خیلی سبز و زیست جامع مهروماه را معرفی کرده و آنها را با هم مقایسه کردیم. هر دو منبع از جمله بهترین کتاب‌های کمک آموزشی برای درس زیست شناسی محسوب می‌شوند و توصیه ما به شما این است که بعد از مطالعه دقیق این مقاله، نمونه‌ای از هر کتاب را مطالعه کنید تا متوجه شوید کدام منبع برای شما بهتر است.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

 1. دکتر آینده گفت:

  سلام خسته نباشید خدمت اساتید محترم سایت * پایتخت کتاب*.
  من یه کتاب می‌خوام برای کنکور و دهم تجربی یعنی هم برا کنکور و هم برا دهم و یازدهم مفید باشه . دروس تخصصی رشته تجربی رو میگم بنظرتون چه کتابی خوبه؟
  بعضیا پیشنهاد میکنند مبتکران و خیلی سبز و کتاب های کانون قلم چی هم خوبه .
  من پایه دهم تجربی میرم.

 2. میترا گفت:

  زیست شناسی جامع مهروماه عالیه . فقط کاش تعداد تست هاش رو هم میزاشتین

آخرین مقالات پایتخت کتاب