مکان مناسب برای درس خواندن باید چه شرایطی داشته باشه

مشاوره
7 ماه پیش
پایتخت کتاب
مکان مناسب برای درس خواندن باید چه شرایطی داشته باشه

مسلما اولین ویژگی که یک مکان مناسب برای مطالعه باید داشته باشد، آرامش و سکوت است ، درس خواندن و تمرکز کردن در جایی که پر از سر و صدا باشد کار هر کسی نیست. اما از دیگر ویژگی‌ های مکان مناسب برای مطالعه که ممکن است خیلی مورد توجه قرار نگیرد می‌ توانیم به تهویه مناسب، نظم و نور کافی در اتاق اشاره کنیم.

مهیا کردن محیط مناسب مطالعه یکی از دغدغه‌ هایی است که ذهن دانش‌ آموزان را به خود مشغول می‌ کند. حتی اگر دانش‌ آموز تمام راه و روش‌ های مطالعه درسی را آموزش دیده باشد، بدون حضور در محل مناسب برای درس خواندن، بازدهی و کیفیت مطالعه مطلوبی نخواهد داشت.

مکان مناسب برای درس خواندن باید چه شرایطی داشته باشه

محل مناسب برای مطالعه متناسب با هر فرد متغیر است و یک موضوع کاملا اختصاصی و فردی برای هر شخص محسوب می‌ شود، اما چند ویژگی مشترک برای تعیین این محل در بین افراد مختلف وجود دارد که در ادامه بررسی می‌شود.

ویژگی‌های مکان مناسب برای مطالعه :

محیطی می‌ تواند برای درس خواندن مناسب باشد که حداقل 5 مورد از 7 ویژگی زیر را دارد :

1- فضایی ساده و آرام داشته باشد :

حتما برای شما هم پیش آمده که زمان درس خواندن هر چیزی را بهانه می‌ کنید تا از درس فرار کنید. یعنی حاضرید تک تک گل‌ های قالی را بشمارید یا به ترک‌ های دیوار ساعت‌ ها خیره شوید اما درس نخوانید. در این مواقع بدون نگاه کردن به تلویزیون تک تک سریال‌ ها را فقط با شنیدن صداهایی که از دور به گوش می‌ رسد، پیگیری می‌ کنید و بخش زیادی از زمان خود را هدر می‌ دهید. خب برای رفع این بهانه‌ ها بهتر است که محیط مطالعه شما فضایی ساده و آرام داشته باشد.

منظور از محیطی ساکت و آرام، سکوت مطلق و آرامش محض نیست. در هر محیطی همیشه صداهایی وجود دارد، مثلاً سر جلسه امتحان با وجود این که همه حضار برای برقراری سکوت در تلاش هستند، باز هم صدای راه رفتن افراد مختلف یا صداهای ماشین و … وجود دارد. پس ساکت بودن صرفا به معنای حذف صداهای بلند و آزاردهنده است. حذف این صداها تمرکز مورد نیاز برای مطالعه را بالا می‌ برد. اگر جزئیات دکوراسیون این اتاق هم خیلی زیاد نباشد بهتر است، چون از همان ماجرای شمردن گل‌ های قالی پیشگیری می‌ شود.

2- مرتب و منظم باشد :

نظم در هر کاری همیشه حرف اول را می‌زند، مثلا نظم در اجرای ساعت مطالعه هر درس یا نظم در پایبند ماندن به برنامه‌ ریزی درسی. مرتب بودن محیط مطالعه نقش زیادی در افزایش تمرکز برای درس خواندن دارد. از آن‌ جایی که منظم بودن مکان مطالعه باعث ایجاد احساس آرامش می‌ شود و بخشی از استرس را کاهش می‌ دهد، به بالا رفتن کیفیت مطالعه منجر می‌ شود. بنابراین مرتب و منظم بودن محل مطالعه یکی از راه‌ های کاهش استرس و بهبود کیفیت مطالعه به شمار می‌ رود.

4- نور کافی داشته باشد :

نور کافی یکی از مهم‌ ترین ویژگی‌ های مکان مناسب برای مطالعه است. در واقع کمبود نور در اتاق مطالعه می‌ تواند منجربه خستگی زودهنگام چشم و ایجاد احساس خواب‌ آلودگی شود. مطالعه در فضای تاریک هم باعث آسیب به چشم می‌ شود و هم درس خواندن را به امری کلافه‌ کننده تبدیل می‌ کند. نور مناسب در واقع شامل میزان از نوری می‌ شود که چشم ما را خسته نکند، یعنی نه آنقدر کم باشد که به سختی بتوان مطالعه کرد و نه آنقدر زیاد باشد که باعث خستگی چشم شود.

4- تهویه مناسب داشته باشد :

اگر با وجود مقدار متعادل برای خواب و استراحت باز هم موقع درس خواندن خمیازه کشیدن و چرت زدن را تجربه می‌ کنید، به احتمال زیاد در اتاقی با تهویه نامناسب قرار دارید. یکی دیگر از مهم‌ ترین ویژگی‌ هایی که مکان مطالعه باید داشته باشد، تهویه مناسب و هوای مطبوع است. یعنی اتاقی که ورودی و خروجی هوا دارد را برای درس خواندن انتخاب کنید. زیرا هوای راکد باعث کاهش اکسیژن خون و در نتیجه آن باعث احساس خستگی و خواب‌ آلودگی می‌ شود، باید به تهویه محیط توجه شود. پس با وجود ورودی هوای مطلوب از کاهش اکسیژن خون جلوگیری کنید تا مطالعه مفید‌تری داشته باشید.

5- مکانی ثابت باشد و مدام تغییر نکند :

حالا می‌ خواهیم بگوییم که هر کاری هم در محل مخصوص خود انجام می‌ شود، به‌طور مثال کلاس درس جای یادگیری و حیاط مدرسه جای تفریح و استراحت است. اگر هر روز یک گوشه از خانه را برای درس خواندن انتخاب کنید، بخش زیادی از زمان خود را برای رسیدن به تمرکز از دست خواهید داد.

یکی از اشتباهاتی که در بین دانش‌آموزان رواج دارد، مطالعه در تختخواب است، اگر از تختخواب‌ تان برای مطالعه یا حل تمرین استفاده می‌ کنید، باید بدانید که محل مناسبی را برای این کار انتخاب نکرده‌اید. پس سعی کنید یک جای ثابت را به‌عنوان مکان مناسب برای مطالعه خود انتخاب کنید تا بتوان تمرکز کافی داشت. هنگام مطالعه در یک محیط جدید یا متفاوت، توجه ما به جزئیات اطراف بیشتر شده و باعث کاهش تمرکز ما به موضوع درسی می‌ شود، بنابراین محل مطالعه باید ثابت باشد و مدام تغییر نکند.

6- در دسترس بودن لوازم مورد نیاز :

در دسترس بودن لوازم مورد نیاز به این معناست که هر آنچه که برای مطالعه یک زنگ درسی مورد نیاز است را در نزدیکی خود داشته باشید. مثلا لوازم تحریر، کتاب درسی، جزوات، کتاب‌ های کمک درسی، فیلم‌ های آموزشی، خلاصه‌ نویسی‌ها یا هر چیز دیگری که فرک می‌ کنید ممکن است در زمان درس خواندن به آن احتیاج داشته باشید می‌ توانند از این موارد باشد. در واقع همه این کارها برای کاهش عوامل حواس‌ پرتی و بالا رفتن تمرکز در زمان درس خواندن است.

7- دور بودن از عوامل حواس‌پرتی :

این روزها بزرگترین عامل حواس‌ پرتی هم برای دانش‌ آموزان و هم برای دیگران، موبایل و فضای مجازی، بازی‌ های کامپیوتری و از این قبیل موارد است. به عنوان یک دانش‌ آموز حتما این را تجربه کرده‌ اید که درست یک ثانیه بعد از تصمیم‌ گیری برای درس خواندن، صدای نوتیفیکیشن‌ های گوشی همراه‌ تان همه برنامه‌ ها را بهم می‌ریزد، اصلا انگار همه اپلیکیشن‌ ها شما را صدا می‌ زنند تا درس نخوانید و فقط به آن‌ها توجه کنید.

برای جلوگیری از این اتفاقات بهتر است که این لوازم را از خود دور کنید. در هنگام مطالعه و تمرکز روی یک مبحث درسی باید از عوامل پیرامون خود که جنبه ایجاد حواس‌ پرتی دارند دوری کنیم. پس برای چند ساعت گوشی، لپتاپ یا کامپیوتر خود را دور از دسترس قرار دهید. در صورتی که زمان مطالعه به این وسایل نیاز دارید، به صورت محدود و مشخص شده از آن‌ ها استفاده کنید، زیرا باعث حواس‌ پرتی و از بین رفتن تمرکز می‌ شوند.

یادتان باشد که دقت کردن به جزئیات همیشه باعث ایجاد بهبود در هر فرآیندی می‌ شود. اگر دوست دارید بازدهی شما از درس خواندن بالاتر رود، به حضور در محیط مناسب مطالعه توجه کنید. همین ویژگی‌ های کوچک و بزرگی که با هم بررسی کردیم، ذره ذره همه چیز را تغییر می‌ دهند. همان‌ طور که در این مقاله بارها تکرار کردیم، قرار گرفتن در محل مناسب برای درس خواندن حواس‌ پرتی را کاهش داده و باعث تمرکز بیشتر در مطالعه و تمرین می‌ شود. پس به مرور زمان کیفیت مطالعه دانش‌ آموزانی که به رعایت این موارد توجه دارند، افزایش پیدا کرده و به نتایج بهتری هم دست پیدا می‌ کنند.

درباره نویسنده

پایتخت کتاب

نویسنده : پایتخت کتاب

تیم نویسندگان پایتخت کتاب متشکل از دانشجویان برتر از سراسر دانشگاه های ایران

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

  1. احسان گفت:

    بهترین جا برای درس خوندن همون خونه س نه هیچ جای دیگه 🙂

آخرین مقالات پایتخت کتاب