نکات طلایی موفقیت کنکور

مشاوره
05 فروردین 1402
پایتخت کتاب
زمان مطالعه : 8 دقیقه
نکات طلایی موفقیت کنکور

شاید برایتان جالب باشد که بدانید رمز موفقیت در کنکور فقط و فقط درس خواندن و برخورداری از امکانات آموزشی درجه یک نیست، جه بسا افراد برتری را می‌توان دید که در آزمون سرنوشت ساز کنکور رتبه‌های برتر را از آن خود کرده‌اند درحالی‌که از امکانات آموزشی سطح پایینی هم برخوردار بوده اند. حال سوال اینجاست که رمز موفقیت شان چیست؟ چه عواملی به جز مطالعه مؤثر می‌تواند مسیر موفقیت در کنکور را برای داوطلبین هموار سازد؟

نکات طلایی موفقیت کنکور

در این مطلب از وب‌سایت پایتخت کتاب در نظر داریم تا از 5 نکته طلایی برای موفقیت در کنکور پرده برداریم. برای آشنایی با راه های موفقیت در کنکور با ما تا انهای این مطلب همراه باشید.

 راه های موفقیت در کنکور و نکاتی که به آن بی توجه هستیم

چه داوطلب جدید کنکور هستید و به تازگی پا در این مسیر نهاده‌اید چه خاک خورده  چندین ساله این میدان هستید، اگر درست و اصولی در مسیر آزمون پیش نروید می‌توان گفت به هیچ عنوان موفقیت عائد شما نخواهد شد. در همین راستا و برای موفقیت هرچه بیشتر داوطلبین در کنکور سراسری تا به حال نکات فراوانی بیان شده است اما چیزی جز سردرگمی برای داوطلبان در پی نداشته. ما در این مطلب سعی داریم تا با ساده ترین بیان ممکن راه های موفقیت در کنکور را به شما نشان دهیم. به نکات زیر به خوبی توجه کنید:

خودتان را بشناسید.

قبل از هر کاری با خودتان کنار بیایید! مشکلات، نقاط قوت و ضعف شما چه چیزهایی هستند؟ در چه مواقع یا چه اماکنی نمی‌توانید تمرکز کنید؟ در چه دروسی ضعیف هستید؟ تمامی این موارد را برای خود یادداشت کنید و در این زمان باقیمانده برای آن‌ها برنامه‌ای خاص در نظر بگیرید. قرار نیست شما صرفا اجرا کننده برنامه هایی باشید که دیگران به عنوان مشاور تحصیلی به شما می گویند. گاهی خود شما بهتر از هر شخصی می‌توانید بهترین برنامه‌ریزی لازم را برای این بازه زمانی کوتاه اما طلایی ارائه دهید.

اگر می‌دانید بعد از یک مسافرت 2 روزه ذهن شما بازتر می‌شود، با وجود اینکه دیگران این مسافرت را برای شما منع کرده اند به این سفر کوتاه بروید، چرا که شما بهتر از دیگران به مکانیزم مغز خود واقف هستید. یک ساعت مطالعه بدون استرس و با رقبت بهتر است از ساعت ها مطالعه اجباری و بی فایده.

استمرار و پافشاری را دست کم نگیرید.

با شناختن نقاط ضعف و قوت خود، روندی واقعی و به دور از تخیلات را پیش بگیرید. تا دیروز روزانه ۴ ساعت مطالعه داشتید از امروز ۱۴ ساعت؟!! استمرار در درس خواندن بسیار حائز اهمیت است و شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که داشتن روندی معقول در برنامه‌ریزی و اجرای آن از بسیاری موارد واجب‌تر است. به قول قدیمی‌ها با یک دست چند هندوانه بر ندار! دقت داشته باشید که در برنامه‌ریزی های درسی اصولی، یکی از راه ‌های موفقیت در کنکور استمرار و پیوستگی است، شتاب‌زده و عجولانه اقدام نکنید.

تقلید کردن را کنار بگذارید!

یکی از نکات مهم در موفقیت این آزمون بزرگ شناخت شرایط مختص به خودتان است. قرار نیست شما هم عینا مانند فلان شخص پذیرفته شده در کنکور درس بخوانید، تست بزنید و یا حتی بخوابید! تقلید کورکورانه کار بسیار نامناسبی است. شکی نیست که تجربه دیگران بسیار حائز اهمیت بوده و چراغی برای راه شما تا انتهای مسیر خواهد بود ولی این موضوع نباید شائبه ایجاد کند.

کنکور سراسری در سال‌های گذشته و سال پیشرو قطعا آزمونی برای سنجش معلومات شما است و هیچ ربطی به تجارب و شنیده‌های شما نخواهد داشت. بارها دیده‌اید افرادی که صبح مدرسه هستند، بلافاصله بعد آن، با ظرف غذا وارد کلاس‌های کنکور می‌شوند و حتی عصر نیز روی صندلی کلاس نحوه تست‌زنی نشسته‌اند! خوب این داوطلب کنکور چه زمانی از ۲۴ ساعت خود را به مطالعه و درس خواندن اختصاص می‌دهد؟ کمی فکر کنید! لزومی ندارد با تجربه یک نفر دیگر شما هم موفق شوید.

 در این راه خرید کتاب درسی هم گاهی اوقات از روی تقلید صورت می‌گیرد. تابحال چند جزوه آموزشی و کتب مختلف و قطور را دیده‌اید که باید آن‌ها باز نشده است؟ متاسفانه اصلا لزومی به این همه جزوه و کتاب از ناشران مختلف نیست. شما تنها کافی است کتاب‌های مورد نیاز خود را با توجه به برنامه‌ریزی خود و توانایی‌ها انتخاب کنید. این نکته را فراموش نکنید که هیچ منبعی، کتاب درسی شما نخواهد شد و یکی از راه ‌های موفقیت در کنکور توجه به کتاب درسی و فهم اصولی آن است. چرا که سوالات کنکور از فضا نیامده است بلکه از همین کتاب‌های درسی با کمی درجه سختی بیشتر طرح شده‌اند.

در صورتی که به کتاب درسی خود مسلط شدید، در این شرایط است که می‌توانید وارد بحث خرید و تهیه کتاب‌های کمک آموزشی شوید.

بهترین دفتر برنامه ریزی کنکور

حتما بخوانید: بهترین دفتر برنامه ریزی کنکور

مطالب خوانده شده را رها نکنید!

انسان است و فراموشی! این موضوع یک‌ امر طبیعی است و در صورت مرور و تکرار (پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به مطلب فوق العاده تعریف منحنی یادگیری چیست و برای ما چه کاربردی دارد؟ از سایت متمم بیندازید) شما مطالب خوانده شده را فراموش خواهید کرد. در واقع با مرور شما مطالب را از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت انتقال خواهید داد و این کار سرعت یادآوری شما را افزایش می‌دهد. این مرور و تکرار به سه صورت انجام می‌شود:

خلاصه‌های خود را روی کاغذ بیاورید.

سریع‌ترین و بهترین شکل مرور مطالب، مطالعه از روی خلاصه‌هایی است که خودتان نوشتید. در این مورد می‌توانید حتی از قوه خیال خود استفاده کرده و در ذهن صفحات و تمامی قسمت‌های درس را تجسم کنید. این کار باعث مرور تمامی مطالب خواهد شد.

کتاب و جزوه خود را مجدد مرور کنید.

مطالب مهم و طلایی را از روی منبع اصلی و کتاب مجددا مرور کنید‌. درست است این مرحله زمان زیادی را می‌گیرد اما با طی کردن آن متوجه تثبیت شدن و سرعت عمل خود خواهید شد.

تست‌زنی راهی بی چون و چرا!

با تست زدن مطالب موجود در حافظه بلند مدت شما مرور می‌شوند. بیان این نکته حائز اهمیت است که در زدن تست دقت داشته باشید تمامی مطالب را پوشش دهید و تنها به یک مطلب و موضوع خاص اکتفا نکنید. برای موفقیت روش تست زدن اصولی را به شما می‌گوییم.

  • قرار نیست یک روزه همه تست‌ها را بزنید! دسته‌بندی کنید و هر دفعه تعدادی از آن‌ها را انجام دهید.
  • با مطالعه هر بخش در انتها تعدادی است را تمرین کنید در این صورت با الگوی تستی اون بخش آشنا خواهید شد.
  • لازم نیست هنگام تست زدن آموزشی جلسه کنکور را تداعی کنید. اگر تستی را نمی‌دانید ابتدا به کتاب درسی و در نهایت به پاسخنامه مراجعه کنید.
  • تحلیل سوالات را فراموش نکنید. بعد از تست زدن پاسخ‌های درست و غلط را بررسی کنید و به دنبال راه‌های دیگر رسیدن به پاسخ بگردید.

هفته آخر را برای خود بدانید.

در هفته آخر و چند روز مانده به آزمون کنکور به خود استراحت دهید تا بازدهی کافی در جلسه آزمون را داشته باشید. برای خود شعر بخوانید، قصه بگویید، تفریح بروید، غذاهای مورد علاقه را میل کنید و … این موارد باعث می‌شوند شما تمرکز بیشتری در جلسه داشته باشید.

نتیجه گیری

دست یافتن به نتیجه‌ای درست و ایده‌آل روی قضیه‌ای است که پشت آن برنامه‌ریزی و استمرار بوده است. اگر شما هم به دنبال موفقیت در آزمون کنکور پیش رو هستید، در این مطلب از سایت پایتخت کتاب شما را با راه‌ های موفقیت در کنکور آشنا نمودیم. با انجام دادن این نکات می‌توانید گامی موثر در راه موفقیت خود بردارید‌

مایندمپ

mindmap-min (1)
مایندمپ

سخن پایانی

نیمی از موفقیت شما به نحوه عملکردتان در جلسه کنکور بستگی دارد. آمادگی برای این چهار ساعت از یکی دو روز قبل آغاز می شود. روز قبل از آزمون دست از درس خواندن بکشید و فقط استراحت کنید. شب نیز بموقع بخوابید، اما از خوردن داروها خودداری کنید. وسایل و مدارک مورد نیاز برای جلسه را همان روز قبل آماده کنید تا صبح با آرامش به تغذیه و آمادگی روحی بپردازید. صبحانه ایی مقوی بخورید و برای جلسه نیز خوراکی های شیرینی مانند کشمش، بادام و شکلات نیز می توانید با خود ببرید.

بخش مهمی از نکات طلایی موفقیت رتبه های برتر کنکور این است که مدیریت زمان را برای پاسخگویی به سوالات بخوبی بلدند. اگر احساس کردید که مطالب را فراموش کرده اید، نگران نباشید، این حالت طبیعی است. خونسرد باشید و اجازه دهید تا ذهن آماده شود.
اگر به سوالی برخوردید که برای پاسخگویی به زمان زیادی نیاز داشت، آن را رها کنید و به سراغ ادامه سوالات بروید. در مورد آنهایی که شک دارید نیز تکنیک درست این است که تا سه سوال مشکوک را می توانید جواب دهید. اما اگر تعداد شک هایتان زیاد بود، بهتر است از آن ها رد شوید. به زمان استاندارد پیشنهاد شده از سوی سازمان سنجش برای هر تست عمل کنید.

سوالات متداول

آیا داوطلبان تنها از یک روش تست زنی استفاده کنند کافیست؟

هرکدام از روش های تست زنی برای یک مرحله از مطالعه کاربرد دارد. بهتر است حداقل از دو روش استفاده کنید.

آیا باید تا قبل از روز کنکور درس خواندن رو ادامه داد؟

در هفته آخر و چند روز مانده به آزمون کنکور به خود استراحت دهید تا بازدهی کافی در جلسه آزمون را داشته باشید.

آیا باید درس ها رو فقط حفظی بخوانیم؟

قبل از هر کاری با خودتان کنار بیایید! مشکلات، نقاط قوت و ضعف شما چه چیزهایی هستند؟ بعد از اون میتونید تصمیم بگیریم که هر درس رو چگونه مطالعه کنیم.

درباره نویسنده

پایتخت کتاب

نویسنده : پایتخت کتاب

تیم نویسندگان پایتخت کتاب متشکل از دانشجویان برتر از سراسر دانشگاه های ایران

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

  1. ستایش گفت:

    سلام دروس اعمومی امسال حذف میشه بالاخره یا نه ؟

آخرین مقالات پایتخت کتاب