چه کتاب هایی برای امتحان نهایی شیمی مطالعه کنیم؟

13 خرداد 1402
زمان مطالعه : 6 دقیقه
چه کتاب هایی برای امتحان نهایی شیمی مطالعه کنیم؟

چه کتاب هایی برای امتحان نهایی شیمی مطالعه کنیم؟

به عنوان یک دانش‌آموز دوازدهمی وقت آن است که درس خواندن را جدی‌تر بگیرید، چون تا کمتر از یک ماه دیگر امتحانات نهایی شروع می‌شوند و حتما می‌دانید که اهمیت امتحانات نهایی امسال چند برابر بیشتر از سال‌های گذشته است. درس شیمی یکی از درس‌های نمره آور گروه‌های آزمایشی تجربی و ریاضی است؛ ماهیت این درس طوری است که با کمی تلاش و برنامه ریزی می‌توانید به گرفتن نمره 20 در امتحان نهایی این درس فکر کنید. برای موفقیت در امتحان نهایی شیمی به سه چیز احتیاج دارید؛ یک برنامه ریزی درست، تهیه کتاب کمک درسی مناسب در کنار کتاب درسی و مطالعه منظم و روزانه این درس. برای امتحان نهایی شیمی چطور برنامه ریزی کنیم؟ آیا مطالعه کتاب درسی کافی است یا باید کتاب کمک درسی هم تهیه کنیم؟ بهترین کتاب‌های کمک درسی برای امتحان نهایی شیمی کدامند؟ این کتاب‌ها را از کجا بخریم؟ در این محتوا پاسخ همه این سوالات را خواهید یافت!

چطور برای امتحان نهایی شیمی برنامه ریزی کنم؟

امتحان نهایی شیمی 3 در تاریخ پنج‌شنبه 1402/03/11 برگزار می‌شود و از الان تا روز امتحان حدود یک ماه زمان دارید، توصیه می‌کنم از همین امروز سعی کنید هر روز حداقل یک الی دو ساعت شیمی بخوانید. برای مطالعه ابتدا از کتاب درسی شروع کنید و هرکجا که کتاب درسی گنگ و نامفهوم بود و نیز در قسمت مسائل، به درسنامه کتاب‌های کمک آموزشی یا جزوه معلم مراجعه کنید. بعد از اتمام هر فصل، نمونه سوالات امتحانی مربوط به آن را حل کنید و برای قسمت مسائل خلاصه نویسی کرده و تا می‌توانید تمرین کنید. کتاب شیمی 3 شامل چهار فصل است و برای گرفتن نمره 20 باید روی همه این فصل‌ها تسلط داشته باشید اما برخی از فصول در بارم بندی امتحان نهایی، سهم بیشتری به خود اختصاص می‌دهند و طبیعتا باید روی این فصول زمان بیشتری بگذارید.

جدول زیر مربوط به بارم بندی امتحان نهایی شیمی برای دو رشته تجربی و ریاضی است:

شماره فصلبارم نمره
اول5/6
دوم5
سوم4
چهارم5/4
بارم امتحانات نهایی

برای امتحان نهایی شیمی کتاب درسی کافی است؟

همان طور که می‌دانید درس شیمی از دو قسمت یعنی حفظیات و مسائل تشکیل شده است؛ برای قسمت حفظیات مطالعه کتاب درسی کافی است اما برای فهم بهتر بخش مسائل و نیز حل نمونه سوالات بیشتر برای این قسمت، لازم است از کتاب‌های کمک درسی استفاده کنید. نکته بسیار مهم در مورد امتحان نهایی شیمی این است که در سوالات مربوط به مسائل باید حتما از روش موجود در کتاب درسی استفاده کنید نه از روش‌های کوتاه و تستی؛ چون به تمام مراحل حل مسائل در امتحان نهایی شیمی، نمره تعلق می‌گیرد. نکته مهم بعدی این است که اگرچه توصیه کردیم برای مطالعه مسائل از کتاب کمک درسی استفاده کنید اما این به آن معنا نیست که کلا قید کتاب درسی را برای بخش مسائل بزنید؛ لطفا کل کتاب شیمی دوازدهم را به دقت مطالعه کنید و در بخش مسائل از کتاب کمک درسی هم بهره بگیرید.

ththr-min

روش مطالعه شیمی کنکور؛ چگونه شیمی را ۱۰۰ بزنم؟

حتما بخوانید: روش مطالعه شیمی کنکور؛ چگونه شیمی را ۱۰۰ بزنم؟

بهترین کتاب‌های کمک درسی برای امتحان نهایی شیمی

گفتیم که حدود یک ماه تا برگزاری امتحان نهایی شیمی فرصت داریم؛ طبیعتا این یک ماه زمان ارزشمندی است و نباید حتی یک ساعت از آن را هم هدر دهید! این یک ماه زمان دیدن ویدیوهای طولانی یا مطالعه درسنامه‌های مفصل نیست؛ پس در انتخاب کتاب کمک درسی برای این بازه زمانی بسیار دقت کنید. بهترین کتاب‌های کمک درسی برای امتحان نهایی شیمی باید درسنامه‌های کامل اما جمع و جور و خلاصه داشته باشند تا بتوانید در زمان محدود باقی مانده همه مطالب را یک دور مطالعه کنید. به علاوه لازم است این کتاب‌ها همه نمونه سوالات امتحانات نهایی سال‌های گذشته و سوالات شبیه به آنها را هم پوشش دهند. کتاب‌های گلبرگ شیمی دوازدهم گل واژه، غول امتحان شیمی دوازدهم مبتکران، شیمی دوازدهم بنی هاشمی، شب امتحان شیمی دوازدهم خیلی سبز، بانک نهایی شیمی دوازدهم خیلی سبز و امتحانت مهروماه همه این ویژگی‌ها را دارند.

معرفی کتاب‌های کمک درسی مخصوص امتحان نهایی شیمی

در ادامه بهترین کتاب‌های کمک درسی مربوط به امتحان نهایی شیمی را معرفی می‌کنیم. همه این کتاب‌ها را می‌توانید در عرض چند دقیقه از وب سایت پایتخت کتاب (بانک کتاب پایتخت) با بهترین قیمت سفارش دهید و در اسرع وقت درب منزل تحویل بگیرید.

  • گلبرگ شیمی دوازدهم گل واژه: این کتاب بانک سوالات امتحانی است و شامل درسنامه‌های خلاصه و کاربردی، سوالات امتحانات نوبت اول و دوم، آزمون‌های جامع شبیه سازی شده و پاسخ نامه‌های کاملا تشریحی است.
  • غول امتحان شیمی دوازدهم مبتکران: بعد از مرور نکات مفید درسنامه این کتاب، حل تمرین‌های درس به درس و شرکت در اردوهای تدارکی این کتاب، قادر خواهید بود غول امتحان شیمی را شکست دهید!
  • شیمی دوازدهم بنی هاشمی: سری کتاب‌های بنی هاشمی از جمله خوش‌نام‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب‌ها برای موفقیت در امتحانات نهایی هستند و همه کتاب‌های این مجموعه را می‌توانید در وب سایت پایتخت کتاب بیابید.
  • شب امتحان شیمی دوازدهم خیلی سبز: در این کتاب علاوه بر درسنامه‌های مخصوص شب امتحان و نمونه سوالات امتحانات نهایی، ایستگاه‌هایی تحت عنوان مشاوره وجود دارند. در این ایستگاه‌ها در مورد اهمیت هر فصل و سهم آن در امتحان نهایی صحبت شده است.
  • امتحانت شیمی دوازدهم مهروماه: این کتاب با سه ویژگی مهم یعنی؛ درسنامه‌های خلاصه برای مرور سریع در شب امتحان، نمونه سوالات امتحانی و آزمون‌های مشابه امتحان نهایی به همراه پاسخ نامه‌های تشریحی و کاربردی، خوراک مطالعه برای امتحان نهایی شیمی است!

اگر برای امتحانات نهایی امسال آماده می‌شوید مطالب زیر را حتما مطالعه کنید:

چند سوال متداول

آیا برای امتحان نهایی شیمی مطالعه کتاب درسی کافی است یا باید کتاب کمک درسی هم تهیه کنیم؟

مطالعه کتاب درسی مهم و واجب است اما برای فهم بهتر برخی مطالب مثل قسمت مسائل، باید حتما کتاب کمک درسی هم خریداری کنید.

بهترین کتاب‌های کمک درسی برای امتحان نهایی شیمی کدامند؟

کتاب‌های گلبرگ شیمی دوازدهم گل واژه، غول امتحان شیمی دوازدهم مبتکران، شیمی دوازدهم بنی هاشمی، شب امتحان شیمی دوازدهم خیلی سبز.

کتاب‌های کمک درسی برای امتحان نهایی شیمی را از کجا خریداری کنیم؟

همه کتاب‌های مورد نیاز برای موفقیت در کنکور و امتحانات نهایی را می‌توانید با بهترین قیمت و در کمترین زمان از وب سایت پایتخت کتاب خریداری کنید.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

ااااا دیدی چی شد؟ هیچ کس نظر نذاشته :(
آخرین مقالات پایتخت کتاب