برنامه یک روز قبل از امتحان نهایی، سریع و فشرده بخون

16 شهریور 1402
زمان مطالعه : 5 دقیقه
برنامه یک روز قبل از امتحان نهایی، سریع و فشرده بخون

چه در طول سال درس‌هایتان را عالی خوانده باشید و چه دانش‌آموز شب امتحانی باشید، باید برای یک روز قبل از برگزاری امتحان نهایی برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید. سوالی که اکثر دانش‌آموزان در ایام امتحانات می‌پرسند این است که در یک و نیم روز یا یک نصفه روز آیا می‌شود کاری انجام داد؟ در این بازه زمانی چطور درس سریع و فشرده درس بخوانیم و حجم زیادی از مطالب را یک شبه جمع کنیم؟ در ادامه این مقاله روش برنامه‌ریزی برای یک روز قبل از امتحان نهایی را به شما یاد می‌دهیم و در انتها برایتان چند توصیه مهم مخصوص شب قبل از امتحان داریم که به کمک آنها می‌توانید در امتحانات بهترین نمرات را کسب کنید.

برنامه‌ریزی برای یک روز قبل از امتحان

تصور کنید یک روز قبل از امتحان است، یک کتاب حجیم و سخت مقابلتان گذاشته‌اید، کلی مطلب نخوانده و نمونه سوال حل نکرده باقی مانده است، ترسناک شد نه؟ خود من بارها در این موقعیت قرار گرفته‌ام و می‌دانم که چقدر استرس‌زا است؛ اما باور کنید که اگر یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده داشته باشید و از تایمتان درست استفاده کنید، حتی در این زمان کوتاه هم می‌توانید نتیجه خوبی بگیرید. اکثر امتحانات نهایی یک و نیم روز فرجه دارند اما فرجه برخی از امتحانات هم فقط یک نصفه روز است، در ادامه در مورد برنامه‌ریزی برای هر دوی این حالت‌ها صحبت می‌کنیم.

اگر یک و نیم روز وقت دارید

دو بازه در نظر می‌گیریم؛ نصف روز اول و روز دوم که کل روز را زمان دارید. در نصفه روز اول لطفا به بهانه اینکه امتحان امروز دادم و خسته شدم تنبلی نکنید و زمان را از دست ندهید. بعد از یک استراحت کوتاه و صرف ناهار، بلافاصله مطالعه برای امتحان بعدی را آغاز کنید. با مطالعه مطالبی که تا به حال نخوانده‌اید یا ناقص خوانده‌اید شروع کنید، در این نصفه روز قرار است 6 ساعت مطالعه داشته باشید. 5 بازه 50 دقیقه‌ای را به خواندن مطالب اختصاص دهید، بعد از هر 50 دقیقه یک استراحت ده دقیقه‌ای داشته باشید و در انتها به مدت یک ساعت کل مطالبی که آن روز خوانده‌اید را مرور کرده و از آنها یادداشت برداری کنید.

روز دوم از فصول پرسوال‌تر شروع کنید، هر فصل را به همراه چند مثال بخوانید و بعد از اتمام یک مرور کوتاه کنید. در انتها نمونه سوالات امتحانی را حل کرده و یادداشت‌هایتان را مرور کنید.

yehoee-min

اگر فقط نصف روز وقت دارید

در این نصفه روز بیایید درس‌هایی که از قبل خوانده‌اید را نجات دهیم چون روز قبل از امتحان زمان کافی برای خواندن و یادگیری درس‌های جدید نداریم! در این نصفه روز باید حداقل 9 ساعت مطالعه کنید پس بعد از اتمام امتحان قبلی و یک استراحت واقعا کوتاه، آستین‌ها را بالا بزنید. ابتدا نمونه سوالات امتحانی را ببینید، این کار باعث می‌شود متوجه شوید که کدام قسمت‌ها سوال‌خیز هستند. بعد مطالعه را شروع کنید و درس به درس پیش بروید، در زمان مطالعه هر درس یادداشت برداری کنید و چند مثال حل کنید؛ البته حواستان به تایم هم باشد! در انتها هم نمونه سوالات امتحانات نهایی سال‌های گذشته را حل کرده و شب قبل از خوابیدن یادداشت‌هایتان را مرور کنید.

پیش بینی سطح امتحانات نهایی 1402 ؛ سخته یا آسونه!

حتما بخوانید: پیش بینی سطح امتحانات نهایی 1402 ؛ سخته یا آسونه!

توصیه‌های مهم برای شب قبل از امتحانات نهایی

شب قبل از امتحانات نهایی چکار می‌کنید؟ تا دم صبح بیدار می‌مانید و درس می‌خوانید؟ تا صبح از استرس بی‌خواب می‌شوید؟ می‌دانستید که شب از قبل از امتحان اهمیت زیادی دارد و با انجام چند کار ساده و کوچک اما مهم می‌توانید روز بعد در امتحانتان عملکرد بهتری داشته باشید. در ادامه چند توصیه‌ مهم برای شب قبل از امتحانات نهایی داریم:

  • از شب قبل وسایلی مثل خودکار، بطری آب، خوراکی شیرین و کارت ورود به جلسه را آماده کنید.
  • شب زنده‌داری ممنوع؛ لطفا هر چقدر هم درس باقی مانده، شب امتحان باز هم 5 ساعت بخوابید.
  • ساعت را برای فردا صبح تنظیم کنید و به یکی از اعضای خانواده بسپارید فردا صبح بیدارتان کند.
  • شب قبل غذای مقوی و سبک بخورید، غذاب چرب و چیل و سنگین ممنوع!
  • صبح امتحان هرچقدر هم زود بیدار شدید و اشتها ندارید، لطفا صبحانه میل کنید. یک صبحانه سبک و اشتهاآور واقعا سطح انرژی‌تان را بالا می‌برد.
  • استرستان را کنترل کنید، باور کنید شب امتحان زمان خوبی برای حسرت روزهای قبل را خوردن نیست!

 چند سوال متداول

چطور برای یک روز قبل از امتحان برنامه‌ریزی کنیم؟

فرجه امتحانات نهایی اکثرا یا یک و نیم روز یا یک نصفه روز، در این مقاله در مورد برنامه‌ریزی برای این زمان کوتاه صحبت کردیم.

آیا در روز قبل از امتحانات نهایی مطالب جدید مطالعه کنیم؟

خیر در روز قبل از امتحان نهایی زمان کافی برای مطالعه و یادگیری مطالب جدید وجود ندارد.

توصیه‌های مهم برای شب قبل از امتحانات نهایی چیست؟

آماده کردن وسایل، خواب کافی، شام سبک و مقوی، صرف صبحانه کامل و کنترل استرس امتحان.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

ااااا دیدی چی شد؟ هیچ کس نظر نذاشته :(
آخرین مقالات پایتخت کتاب