ثبت نام آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان تیزهوشان

13 خرداد 1402
زمان مطالعه : 6 دقیقه
ثبت نام آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان تیزهوشان

روابط عمومی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان اعلام کرد ثبت نام آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان تیزهوشان به صورت اینترنتی در سایت azmoon.medu.ir یا pada.medu.ir توسط داوطلبان انجام می‌ شود. لازم به ذکر است بعداز به پایان رسیدن مهلت مقرر ، زمان ثبت نام تمدید نخواهد شد.

سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) از طریق برگزاری یک آزمون ورودی، دانش آموزان پرتلاش و دارای بهره هوشی بالا را با هدف شکوفا کردن استعدادهای آن ها جذب می نماید.

شرایط ثبت نام و شرکت در آزمون

 • داشتن حداقل معدل کل سالانه 19 در پایه هشتم خرداد
 • داشتن تابعیت ایرانی
 • دانش‌آموزان پایه نهم، مدارس استعداد‌ های درخشان از شرکت در آزمون ورودی معاف هستند.
 • شما دانش آموزان گرامی باید در تمامی دروس نوبت دوم پایه پنجم و دروس نوبت اول پایه ششم خود نمره خیلی خوب را کسب کنید.( البته طبق تبصره ای اگر داوطلبان در بین تمامی دروس ذکر شده فقط یک نمره خوب کسب کنند، می توانند در این آزمون ثبت نام کنند. )
 • یک قطعه عکس 3*4
 • داشتن رمز همگام  ورود
 • داشتن کارت بانکی و رمز دوم برای پرداخت هزینه ی آزمون بصورت آنلاین
بهترین منابع آزمون تیزهوشان ششم به هفتم

حتما بخوانید: بهترین منابع آزمون تیزهوشان ششم به هفتم

حال که به طور کامل با زمان و نحوه ثبت نام در این آزمون آشنا شدید، بهتر است که با شرایط و ویژگی های این آزمون نیز آشنا شوید. به یاد داشته باشید که اگر این شرایط را نداشته باشید، نمی توانید در این آزمون شرکت کنید. البته، گاهی اوقات ممکن است با کمک برخی از تبصره ها بتوانید در این آزمون شرکت کنید. لازم به ذکر است تا بدانید که برخی از شرایط ثبت نام در پایه ششم و نهم با یکدیگر متفاوت می باشند.

ththr-min

نکته ی مهم برای ثبت نام :

دانش آموزان برای ورود به صفحه ثبت نام در سایت مربوطه نیاز به رمز ورود همگام خواهند داشت. برای دریافت رمز ورود همگام ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان می بایست به مدرسه و یا سازمان آموزش و پرورش منطقه (بخش فناوری اطلاعات) و یا به سایت hoosh.medu.ir مراجعه کنید.

اطلاعیه آزمون تیزهوشان :

ظرفیت پذیرش مدارس تیزهوشان در هر شهرستان با در نظر گرفتن مناطق تحت پوشش، بر اساس پیشنهاد اداره کل آموزش و پرورش استان و با تایید سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان تعیین شده است. در هنگام ثبت نام الکترونیکی از طریق سامانە ثبت نام، به اطلاع داوطلبان می رسد.

کارت ورود به جلسه آزمون، پنج روز قبل از تاریخ برگزاری آزمون، در سایت ثبت نام در اختیار داوطلبان قرار می‌ گیرد.

مواد درسی آزمون ورودی بصورت زیر میباشد :

 • 50 درصد امتیاز استعداد تحلیلی : 50 سوال
 • 50 درصد امتیاز استعداد تحصیلی : 50 سوال

50 درصد امتیاز استعداد تحصیلی هم به شرح زیر میباشد :

 • قرآن و دینی: 10 سوال
 • فارسی: 10 سوال
 • مطالعات: 10 سوال
 • علوم: 10 سوال
 • ریاضی: 10 سوال

سوالات از محتوای تمامی کتاب های درسی « هشتم و نهم » طراحی خواهند شد و این آزمون نمره منفی دارد.

ثبت نام آزمون ورودی مدارس تیزهوشان

سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) از طریق برگزاری یک آزمون ورودی، دانش آموزان پرتلاش و دارای بهره هوشی بالا را با هدف شکوفا کردن استعدادهای آن ها جذب می نماید. بنابراین علاقه مندان به تحصیل در این مدارس باید در موعد مقرر نسبت به ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان اقدام کنند.

فرآیند نام نویسی آزمون مدارس تیزهوشان در هر دو پایه ششم به هفتم و نهم به دهم به صورت اینترنتی انجام می گیرد. بنابراین دانش آموزان پایه های مذکور می بایست با مراجعه به سامانه مربوطه و دریافت دفترچه ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان از شرایط تعیین شده اطلاع یافته و سپس اقدامات لازم برای نام نویسی خود را به انجام برسانند. فراموش نکنید که داشتن رمز همگام لازمه نام نویسی در سایت مربوطه می باشد.

نکات مهم در رابطه با پرداخت وجه آزمون تیزهوشان

 • در صورتی که شناسنامه خود را تعویض نموده و سامانه ثبت نام استعدادهای درخشان، شماره سریال شما را شناسایی نمی‌کند، باید از شماره سریال قدیمی خود استفاده نمایید تا بتوانید وارد سامانه شوید.
 • دانش آموزان گرامی باید بدانید که سایت فقط برای افرادی باز میشود که قبلا ثبت نام اولیه را انجام داده و باید مرحله دوم یعنی پرداخت هزینه را انجام دهند.
 • متقاضیان شرکت در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان پایه ششم به هفتم میتوانند از طریق سامانه سنجش هوش hoosh.medu.ir نیز نسبت به پرداخت وجه آزمون اقدام نمایند.
 • پس از پرداخت هزینه نام نویسی، ثبت نام داوطلبان شرکت در آزمون تیزهوشان قطعی می گردد.
 • دریافت کارت ورود به جلسه آزمون تیزهوشان مشروط به پرداخت مبلغ مورد درخواست می باشد و بدیهی است در صورت عدم واریز آن، امکان دسترسی به کارت ورود به جلسه نیز میسر نخواهد بود.
 • در صورت واریز وجه ثبت نام به صورت مستقیم، از طریق مراجعه به بانک و یا دستگاه های خودپرداز، ثبت نام انجام نمی شود و وجه واریزی نیز قابل استرداد نخواهد بود.
 • ضروری است داوطلبان پس از طی مراحل ثبت نام و پرداخت وجه سنجش هوش تیزهوشان، شماره پیگیری را دریافت نمایند و آن را جهت استفاده های بعدی نزد خود نگهداری کنند.

سخن پایانی

پرورش دانش آموزان توسط مدارس مختلف دولتی و غیر دولتی انجام می‌ شود که در بین آن ها مدارس تیزهوشان برای دانش آموزانی که از لحاظ علمی در سطح بالاتری هستند تاسیس شده است. برای جذب دانش آموز در این مدرسه هر سال آزمون مدارس تیزهوشان برگزار می شود تا استعداد ها و توانایی‌ های دانش‌ آموزان برتر شناسایی شود. آنهایی که قصد ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان را داشته باشند، باید ضمن آشنایی با شرایط و نحوه ثبت نام مدارس تیزهوشان، در موعد مقرر ثبت نام خود را انجام دهند.

توجه داشته باشید که مدرسه های تیزهوشان همگی زیر نظر سمپاد یا همان معاونت پرورش استعدادهای درخشان فعالیت دارند که در پایه های ششم به هفتم و نهم به دهم آزمون ورودی مدارس تیزهوشان برگزار می شود تا دانش آموزانی که بهره هوشی بالاتری نسبت به سایرین دارند و توان و استعداد تحصیلی آن ها بالاتر است، شانس تحصیل در محیط مستعدتر و با امکانات بیشتر را داشته باشند.

سوالات متداول

ثبت نام مدارس استعداد های درخشان تیزهوشان به چه صورت است؟

برای ثبت نام در مدارس تیزهوشان می بایست به سایت ثبت نام مدارس تیزهوشان به آدرس azmoon.medu.ir مراجعه نمود.

معمولا زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان هر ساله در چه تاریخی انجام می شود؟

زمان ثبت نام این آزمون ها معمولا چند ماه قبل از برگزاری آزمون اطلاع رسانی میشود، اما این احتمال وجود دارد که مهلت نام نویسی در فروردین ماه باشد.

مبلغ ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان چقدر میباشد و پرداخت هزینه ثبت نام آزمون به چه شکل میباشد؟

پرداخت هزینه ی آزمون بصورت آنلاین میباشد و هر ساله در حال تغییر میباشد.

درباره نویسنده

پایتخت کتاب

نویسنده : پایتخت کتاب

تیم نویسندگان پایتخت کتاب متشکل از دانشجویان برتر از سراسر دانشگاه های ایران

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

 1. متین گفت:

  سلام لطفا کتاب های مخصوص آزمون تیزهوشان برای آزمون پیش رو رو برام میفرستین؟

 2. آیدا دهقان گفت:

  عالی مرسی👌 کنکور ۴۰۱

 3. مبینا گفت:

  لطفا تاریخ آزمون امسال رو هم بنویسید

آخرین مقالات پایتخت کتاب