حذف دروس عمومی از کنکور سال 1402

05 فروردین 1402
زمان مطالعه : 3 دقیقه
حذف دروس عمومی از کنکور سال 1402

معاون سیاستگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه حذف دروس عمومی از کنکور 1402 رقم می‌خورد، گفت: با توجه به تغییرات پیشنهادی دروس عمومی از کنکور حذف می‌شود و تمرکز کنکور فقط روی دروس اختصاصی خواهد بود.

او با اشاره به اینکه سوالاتی با یادگیری عمیق‌ تر طراحی شده و عمق یادگیری داوطلبان سنجیده می‌شود، افزود: تغییر دیگر در کنکور سراسری مربوط به ضریب کنکور است، در مدت ۲ سال ضریب کنکور ۴۰ درصد و ضریب امتحانات نهایی پایه به ۶۰ درصد می‌رسد.

حذف دروس عمومی از کنکور سال 1402

کنکور حالا حالا ها حذف شدنی نیست!

سوزنچی با اشاره به اینکه این طرح مبتنی بر آسیب‌شناسی نوشته شده است، تاکید کرد: کنکور قابل حذف شدن نیست، تعداد صندلی‌هایی که برای دانشگاه‌های دولتی و آزاد داریم ۸۰ هزار صندلی است این در حالی است که بیش از یک میلیون متقاضی داریم.

معاون سیاستگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: در عمل ناچار به گرفتن کنکور هستیم، اما کاری کرده‌ایم تا اهمیت آزمون را از ۱۰۰ درصد به ۴۰ درصد برسانیم.

ththr-min

او با اشاره به اینکه سال ۸۶ قانون حذف کنکور را داشتیم که این قانون را مجلس مصوب کرد، گفت: در آن زمان مقطع دبیرستان چهار سال بود آن‌ها فرض کردند اگر هر سال ۲۵ درصد را داشته باشند، ظرف ۴ سال وزارت آموزش و پرورش برای هر یک از پایه‌ها امتحان نهایی را برگزار می‌کند تا در انتها کنکور حذف شود.

سوزنچی با اشاره به اینکه وزارت آموزش و پرورش نتوانست این کار را انجام دهد، افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزیر علوم، وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان سنجش در جلسه حضور داشتند و نظرات آن‌ها در این موضوع لحاظ شده است.

او ادامه داد: مدت‌زمان پاسخگویی به سوالات تخصصی افزایش پیدا می‌کند و لذا سوالات عمیق‌تری طراحی می‌شود تا عمق یادگیری داوطلب سنجیده شود و مهارت‌های تست‌زنی اهمیتش کمتر شود.

اگر قرار است کنکور به پایه دوازدهم خلاصه شود، همان مفهوم‌محوری و تست‌محوری حاکم خواهد بود، اگر می‌خواهیم آسیب‌های کنکور را بر آموزش و پرورش کمتر کنیم و حوزه‌های یادگیری و ساعت‌های تربیتی آموزش و پرورش را غنا ببخشیم باید نظام هدایت تست تحصیلی را اصلاح کنیم.

این کارشناس مسائل آموزشی افزود: حدود ۵۰ درصد دانش‌آموزان را باید به سمت رشته‌های مهارتی شیفت بدهیم. رسالت اصلی آموزش و پرورش هدایت کردن ۱۴ میلیون دانش‌آموز به دانشگاه نیست، اما این اتفاق همچنان دیده می‌شود. تغییر در نظام هدایت تحصیلی هنوز اتفاق نیفتاده است.

کنکور ۱۴۰۱ چه تغییراتی دارد ؟

وی درباره تغییرات در کنکور ۱۴۰۱ هم اظهار داشت: سازمان سنجش آموزش کشور روی اعمال تغییرات در کنکور 140 1نظراتی از منظر اجرا پذیری و ابعاد فنی این آزمون دارد. اعمال تغییرات یاد شده در این کنکور امکان اجرا نداشت چون بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، در کنکور ۱۴۰۱ طیفی که در معدل شان ۶۰ درصد معدل پایه های ۱۱ و ۱۲ اعمال شود، اصلا وجود ندارد؛ بنابراین اجرای آن به ۱۴۰۲ موکول شد.

به گفته سوزنچی، برای کنکور ۱۴۰۱ معدل صرفاً پایه دوازدهم به صورت ۴۰ درصد مثبت لحاظ می شود.

قوانین جلسه کنکور 1403، قوانینی که هر داوطلب باید بداند.

حتما بخوانید: قوانین جلسه کنکور 1403، قوانینی که هر داوطلب باید بداند.

درباره نویسنده

پایتخت کتاب

نویسنده : پایتخت کتاب

تیم نویسندگان پایتخت کتاب متشکل از دانشجویان برتر از سراسر دانشگاه های ایران

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

 1. ofeelia گفت:

  best friends

 2. ناشناس گفت:

  چرا تدریس بیخود و اضافی ریاضی و فیزیک در این رشته متوقف نمی‌شود؟

 3. صالح گفت:

  چرا ریاضی و فیزیک که هیچ کاربردی در رشته تجربی ندارد حذف نمی‌شود؟ از هر پزشکی که میخواید بپرسید از پرستار تا متخصص مغز و اعصاب. بگو این فرمول های مزخرف بی کاربرد مثل جبر و هندسه کجا به درد شما خورد؟ آیا با زاویه تانژانت و کتانژانت مریض درمان شد؟ آیا با مساحت و مختصات و حساب کردن جرم جسم و اندازه گیری شتاب و نیرو و نیوتون و سرعت متوسط و معادله درجه دو و درجه سه و سهمی و ….. عمل رو به انجام رسوندید؟… آیا با حساب زاویه و قدر مطلق و مشتق و نمودار مکان و جهت بردار و مقاومت هوا و ََطول موج و….. برای بیمار دارو تجویز کردید؟

 4. محمدمهدی معصومی گفت:

  باید دروس عمومی از کنکور حذف و نمره و سوابق تحصیلی اونها در قبولی دانشگاه بی تاثیر باشه تا دانش آموزان ضعیف در دانشگاه قبول نشن.
  من هم در گذشته با درصد بالای همین دروس عمومی (دینی حدود ۸۰ درصد) مهندسی عمران دانشگاه دولتی قبول شدم!!! بعد از دو سال هم چون ریاضی و فیزیکم ضعیف بود از دانشگاه انصراف دادم.
  از اول ابتدایی تا ترم آخر لیسانس حدود ۹۰۰ جلسه (به اندازه ۲ سال تحصیلی) دروس عربی و دینی مذهبی مشترک بین همه رشته ها وجود داره. اینها هم باید حذف یا حداقل اختیاری و بدون نمره باشند.

 5. . گفت:

  لطفاااا دروس عمومی رو حذف کنین، این دروس باید حذف شن تا واقعا دانش آموزای خوب بیان بالا

آخرین مقالات پایتخت کتاب