مقایسه شیمی میکرو قرن جدید و IQ شیمی گاج

13 خرداد 1402
زمان مطالعه : 21 دقیقه
مقایسه شیمی میکرو قرن جدید و IQ شیمی گاج

مقایسه دو کتاب میکرو شیمی جامع کنکور گاج و شیمی جامع کنکور IQ گاج

جفت بچه‌های رشته علوم ریاضی و علوم تجربی گوششون رو چند لحظه به ما بدن!

دیگه دور و بر ظهر شده و گرمای هوا هم که تمومی نداره. دیگه نم نم دارین میرسین به آخر خط. فقط خان هفتم مونده که بگذرونین و تامام!

آره درست فهمیدین! دارم راجع به آخرین درس دفترچه اختصاصیتون صحبت میکنم. شمایی که چه ریاضی میخونین و رویای مهندس شدن دارین و چه علوم تجربی میخونین و دوست دارین جزئی از آینده جامعه پزشکی رو تشکیل بدین؛ بعد از درس فیزیک میرسین به این نقطه. درس شیمی و 35 سوال و 35 دقیقه زمان!

گفتم خان هفتم. اصلا میدونین خان هفتم رستم خیلی شبیه این چیزیه که قصد دارم بهتون بگم؟! الان روشنتون می‌کنم.

ththr-min

خان هفتم رستم، جنگ با دیو سپیده. تو شاهنامه میگه که رستم و اولاد میرسن به هفت کوه که محل زندگی دیو سپیده. شب رو اونجا میمونن و فردا صبحش رستم دست و پای اولاد رو میبنده و به نگهبانان غار حمله میکنه و وارد غار تاریک بی بن میشه. دیو سپید اونجا خوابیده بود. بعد فردوسی حکیم میگه:

به رنگ شبه روی و چون شیر موی      جهان پر ز پهنای و بالای اوی

به غار اندرون دید رفته به خواب      به کشتن نکرد هیچ رستم شتاب

اینا رو گفتم که تشبیه بامزه ای براتون انجام بدم. الان شما رستمین، دیو سپید همون شیمیه، هفت کوه حوزه کنکورتون، غار بی بن میشه یکی از کلاسایی که توی حوزه کنکوره (البته اگر حوزتون دانشکده ای چیزی باشه!)، نگهبانان غار هم که البته شما باید با ادبانه باهاشون رفتار کنین چون دارن وظیفشون رو انجام میدن، حراست حوزه هستن! و در نهایت هم اولاد که این وسط از همه مهم تره و منبع مطالعاتیتونه که قبل از ورود به حوزه باید دست و پاشو ببندین و با خودتون وارد حوزه نکنین! دیدین که رستم با ورود به غار و دیدن دیو سپید در کشتنش عجله نکرد! و این یعنی آقا جان، شما هم باید برای از پای درآوردن شیمی که دیو سپید ماجراس عجله نکنی و کمی فکر شده عمل کنی.

خب الان ما هم وظیفمون همینه. یعنی آگاه کردن شما برای انتخاب هر چه بهتر منبع کنکورتون در شیمی که اولاد ماجرا بود! در همین راستا دعوت می‌کنم ازتون که تا انتهای مقاله با ما از بانک کتاب پایتخت همراه باشین تا به مقایسه دو کتاب شیمی جامع کنکور از انتشارات گاج بپردازیم. کتاب شیمی جامع کنکور گاج یا همون میکرو شیمی جامع کنکور گاج و شیمی جامع کنکور IQ گاج.

قبل از شروع تحلیل و مقایسه این دو کتاب، باید بگیم که در هر بخش، ابتدا کتاب میکرو شیمی جامع کنکور گاج و بعدش کتاب شیمی جامع کنکور IQ گاج رو بررسی می‌کنیم و موضوع تقدم و تاخر این دو، هیچ ارتباطی به جهت دهی شما دانش آموزان و داوطلبان عزیز نداره.

مقایسه دو کتاب میکرو شیمی جامع کنکور گاج و شیمی جامع کنکور IQ گاج ( کلیات + ویژگی های ظاهری )

میکرو شیمی جامع کنکور گاج

شیمی جامع کنکور جلد اول میکرو گاج

کتاب شیمی جامع کنکور گاج (میکرو قرن جدید) کتابی دو جلدی به قلم آقایان دکتر حسن ایزدی، مسعود خوش طینت و دکتر فرشاد هادیان فر هستش. جلد اول این کتاب شامل درسنامه و تست‌های میکرو طبقه بندی از درسنامه‌ها و البته پاسخ نامه کلیدی تست‌ها میشه که در انتهای کتاب برای شما عزیزان گردآوردی شده.

دانلود بخشی از کتاب
99

جلد دوم هم شامل پاسخنامه‌های تشریحیه که در بخش آخر مقاله براتون راجع بهش صحبت می‌کنیم. مجموع صفحات این دو جلد به عدد 1144 میرسه که به ترتیب، جلد اول 687 صفحه و جلد دوم 457 صفحه سهم دارن.

کاور جلد اول و دوم این کتاب خیلی ساده اس؛ طوری که در هر دو جلد عکسی از دیمیتری ایوانوویچ مندلیف، دانشمند بزرگ شیمی و کاشف جدول تناوبی عناصر به تصویر کشیده شده. البته علت انتخاب این دانشمند بی دلیل هم نیست چون بحث جدول تناوبی ایشون  با فصل اول شیمی دهم و فصل اول شیمی یازدهم در ارتباطه.

جدا از عکس مندلیف، روی کاور جلد اول، بخش بندی تست های کتاب به انضمام تعداد اون‌ها برای شما ضمیمه شده. نویسندگان این کتاب 3 نوع تست واجب، تسلط و IQ برای کتاب تعریف کردن که به لحاظ بودجه بندی به این صورت تقسیم و در کتاب گنجانده شده:

تست های کتاب شیمی جامع کنکور انتشارات گاج

IQواجبتسلط
45013001850
جدول تعداد تست

در چاپ جدید کتاب، انتشارات تنبلی کرده و سوالات کنکور 1401 رو به جلد اول اضافه نکرده. با خرید جلد اول و مراجعه به انتهای کتاب، تست های شیمی کنکور 1400 قرار گرفته که میتونید بعد از تسلط به کلیه مطالب شیمی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم بهشون مراجعه کنین و در زمان بندی مشخص خودتون رو محک بزنین.

شیمی جامع کنکور IQ گاج

آی کیو شیمی جامع کنکور گاج

  کتاب شیمی جامع کنکور IQ گاج (قرن جدید) هم مثل کتاب قبلی یک کتاب دو جلدیه ولی با مولفانی متفاوت. این کتاب به قلم آقایان مهندس پویا الفتی و مهندس امیرحسین کریمی نگارش شده. جلد اول کتاب شیمی جامع کنکور IQ فاقد درس نامه اس و فقط و فقط بانک تسته بدون هیچ مخلفاتی! جلد دوم این کتاب هم تا پارسال شامل درسنامه هایی موسوم به “ایستگاه سوخت رسانی” و البته پاسخ‌های تشریحی تست‌ها می‌شد ولی تا این لحظه که داریم این مقاله رو خدمتتون می نویسیم (28 مرداد 1401)، اثری از جلد دوم این کتاب در بازار موجود نیست!

دانلود بخشی از کتاب
99

پس اجازه بدین اطلاعات مرتبط به بخش IQ گاج در این مقاله رو محدود به معرفی و بررسی جلد اول این کتاب کنیم تا هر موقع چاپ جلد دوم این کتاب به بازار اومد، مطالب رو براتون ویرایش کنیم و اطلاعات جلد دوم رو هم به این مقاله اضافه کنیم.

جلد اول کتاب IQ صرفا بانک تست به حساب میاد و شامل 4 نوع تست مختلف به ازای هر فصل هستش. انتهای هر فصل آزمون جامع اون فصل قرار داده شده و در انتهای کتاب هم پاسخ نامه کلیدی تست‌ها در کتاب قرار گرفته. جلد اول این کتاب مجموعا 426 صفحه هستش.

کاور سری کتاب های IQ گاج، حالا در هر درسی با رنگ بنفش و لوگوی IQ قرمز رنگ در وسط کاور، از سایر کتاب‌های این انتشارات کاملا متمایزه. طراحی روی جلد این کتاب هم از این قانون مستثنی نیست؛ به این صورت که لوگوی IQ در وسط حلقه ای از گازها و غبار، مشابه با حلقه سیاره زحل قرار گرفته و در دایره حرف Q ، یک گردو (احتمالا با توجه به شباهت گردو به ساختار مغز) قرار گرفته که کلمه IQ رو پر مغز کنه! نتیجه اینکه کاور این کتاب هم مثل کتاب میکرو، ساده طراحی شده و شاید بشه اون رو با عنوان “اختر شیمی” بخش “آیا میدانید” صفحه 3 کتاب درسی شیمی دهم مرتبط کرد!

روی کاور این کتاب هم مثل کتاب میکرو، علاوه بر طرح IQ روی جلد، بخش بندی تست‌های کتاب به انضمام تعداد اون‌ها براتون آورده شده. نویسندگان این کتاب 4 نوع تست محتوایی، تسلط، سنجشی (آزمون‌های گاج) و IQ پلاس برای کتاب تعریف کردن که به لحاظ بودجه بندی به این صورت در کتاب تقسیم شده:

تست های کتاب شیمی جامع کنکور IQ گاج

IQ پلاسسنجشیتسلطمحتوایی و خط به خط
20055513751100
جدول تعداد تست

این مولفان از اون مولفان، یعنی کتاب میکرو شیمی جامع کنکور گاج کمی کوشاتر هستن؛ چرا که در چاپ جدید کتاب، کاهلی نکردن و سوالات کنکور 1401 رو به انتهای جلد اول اضافه کردن. با خرید جلد اول و مراجعه به انتهای کتاب، تست‌های شیمی کنکور 1401 قرار گرفته که می‌تونید بعد از تسلط به کلیه مطالب شیمی هر 3 پایه، در زمان بندی مشخص اون هارو حل کنین و خودتون رو به چالش بکشین.

هدف کلی نگارش و تالیف هر دو کتاب، آماده سازی دانش آموزان و داوطلبانی هستش که قصد شرکت در آزمون‌های آزمایشی و سراسری رو دارن. تنها تفاوت کلی در حال حاضر این دو کتاب اینه که کتاب شیمی جامع IQ گاج جلد دومی نداره که یعنی درسنامه ای نداره!

پس اگر به کتاب درسیتون مسلط نیستین و دنبال کتابی میگردین که علاوه بر تست، درسنامه هم داشته باشه، بهتره گزینه اولتون کتاب میکرو شیمی جامع کنکور گاج باشه.

مقایسه دو کتاب میکرو شیمی جامع کنکور گاج و شیمی جامع کنکور IQ گاج ( جنس کاغذ، لحن و آلفا )

تعجب نکنین بابا! اصطلاح “آلفا” چندی پیش به ذهنم رسید و در واقع سرنام چهار واژه “آنبولد/بولد” ، “لحن” ، “فونت” و “اندازه” نوشته‌های کتاب هست که در تحلیل‌ها و بررسی‌های کتاب‌های شیمی پایتخت کتاب خودمون میتونین ببینین.

میکرو شیمی جامع کنکور گاج

فونت و اندازه نوشته‌های کتاب شیمی جامع کنکور گاج در بخش درسنامه و تست و پاسخ نامه ثابت پیش میره ولی در مواردی که عناوین فصل، عناوین “بررسی عبارت‌ها” و “بررسی گزینه‌ها” یا حتی راهنمایی‌های مولف ذکر شدن، تغییر میکنه.

درسنامه‌ها و پاسخ‌های تشریحی، کلید واژه‌ها و قید‌ها و در بخش تست‌های کتاب هم، صورت تست‌ها به شکل بولد نوشته شدن. در صورت تست‌ها اگر صورت تست اشاره کرده چه تعداد از موارد زیر در مورد جداسازی و مصرف سدیم و منیزیم نادرست است یا مثلا واکنش موازنه نشده یا چند مورد از عبارات زیر درست نیست، واژه های منفی “نادرست”، “نشده” و “نیست” به شکل زیر خط نارنجی از سایر بخش‌های جمله تمییز پیدا کردن.

لحن مولفان در این کتاب، تلفیقی از رسمی-صمیمانه هستش. بخش‌هایی از کتاب هست که یهو وسط تست‌ها میان و پارازیت میندازن. البته پارازیت راهنمایی طور!

مثلا در بخش آرایش الکترونی عناصر تصور کنین چنین جمله ای در کتاب نوشته شده:

“به جز هیدروژن و هلیم، سایر نافلز ها جزو عنصر‌های اصلی دسته P جدول تناوبی هستند ولی همه عنصر های دسته P، نافلز نیستند. به قول معروف هر گردویی گرده ولی هر گردی گردو نیست!”

•     شیمی جامع کنکور IQ گاج

فونت نوشته‌های این کتاب در صورت تست‌ها با فرم غالب و ثابتی پیش میره و فونت خوانایی هم هست. تغییر فونت در کادر مربوط به معرفی هر “بخش” از فصل، “تست‌های محتوایی و خط به خط” ، “تست‌های تسلط” ، “تست‌های آزمون‌های گاج” و “تست‌های IQ پلاس” میتونید ببینید.

اندازه نوشته‌های کتاب ثابت و بدون تغییره و تنها در 5 موردی که در قسمت قبل مطرح کردم بزرگترن. اگر قرار بود تست‌ها حتی دو درجه درشت تر تایپ می‌شدن، حجم کتاب اونم فقط جلد اولش از 700 صفحه هم تجاوز می‌کرد!

شماره، صورت سوال تست‌ها و موارد 5 گانه که در قسمت‌های قبل ذکر شدن، به شکل بولد ولی گزینه تست‌ها به شکل آنبولد تایپ شدن.

در صورت تست‌ها، عبارت‌های “ندارد” ، “نادرست” ، “نمی‌شود” ، “به جز” و به طور کلی قیدها و عبارات منفی، با رنگ مربوط به تست های اون بخش از سایر اجزای جمله متمایز شدن. یعنی اینطوری:

IQ پلاسسنجشیتسلطمحتوایی و خط به خط
قرمزسبز کم رنگنارنجیآبی
رنگ بندی تست‌ها

از اونجایی که درسنامه ای در کار نیست و تست‌ها هم شوخی بردار نیستن؛ در نتیجا شما لحن رو رسمی در نظر بگیرین جز در یک مورد! بخش “راهنمای استفاده از کتاب”! در کتاب IQ نباید انتظار داشته باشین مولف‌ها وسط تست‌ها یک پارازیت محض رضای خدا بندازن که حال و هوای شما رو عوض کنن! ولی در کتاب میکرو، مولف‌ها در بعضی موارد که لازم دونستن، جمله‌هایی رو در اواسط بخش تست‌ها گنجوندن؛ مثل این جمله: “از این جا به بعد، تست‌ها رفته رفته سخت تر میشن. با حوصله همه شون رو بررسی کن.” این یعنی کتاب IQ صرفا بانک تسته و بس!

دو نکته ای که میگم هر دو کتاب میکرو و IQ جامع شیمی گاج رو شامل میشه:

 • 1. جنس کاغذهای هر دو کتاب، زرد و کمی نازکه به طوری که جنس برگه های کتاب ممکنه با عرق دست، نوشتن مطلب روی اون یا هایلایت به هم بخوره و این بده ☹️
 • 2. شکل‌ها و جداول کتاب درسی در کلیه بخش‌های کتاب به شکل تمام رنگی و با کیفیت آورده شدن. جدای این موضوع، این دو کتاب در کل از رنگ بندی‌های زیادی در ساختار صفحات و محتوای خودش استفاده کرده به طوریکه دانش آموز با خوندن مطالب احساس خستگی بهش دست نمیده و این خوبه 😊

مقایسه ساختار کلی کتاب شیمی کنکور IQ گاج و میکرو قرن جدید شیمی کنکور گاج

میکرو شیمی جامع کنکور گاج

کتاب میکرو شیمی جامع کنکور گاج در مجموع شامل 10 فصل میشه که 3 فصل اول مرتبط به شیمی دهم، 3 فصل دوم مربوط به شیمی یازدهم و 4 فصل آخر به شیمی دوازدهم مرتبط هستش.

 درسنامه‌ها در هر فصل به چند بخش تقسیم میشن. ساختار هر فصل به این صورت هستش که در ابتدا درسنامه قسمت اول فصل آورده شده با زیر موضوعاتی که در اون بخش از درسنامه میگنجه. بعد از درسنامه قسمت اول، تست‌های اون قسمت با کادری تحت همون عنوانی که در درسنامه آورده شده بود، از ساده به سخت چینش پیدا کردن. بعدش درسنامه قسمت دوم آغاز میشه و به همین ترتیب جلو میره تا به انتهای فصل برسه. پاسخ نامه کلیدی هم که در انتهای جلد اول برای چک کردن پاسخ تست ها قرار گرفته.

برای داوطلبان سطح Prior و Junior از هر 3 پایه، این کتاب میتونه انتخاب مناسبی باشه؛ چون با توجه به درسنامه هایی که کتاب درسی رو تکمیل میکنن، هم میتونین آموزشتون رو تقویت کنین و هم با زدن تست‌های هر مبحث، میخ محکمی بر صحت آموزشتون بکوبید!

 دلیل اینکه این کتاب رو مناسب داوطلبان Senior نمیدونیم اینه که درسته تست های هر مبحث از ساده به سخت چینش پیدا کردن و تست‌های انتهایی هر بخش میتونه چالشی قلمداد بشه ولی آگاهی قبلی از موضوع درسنامه با تمامی نکاتش و زدن تست‌هایی مشخص از همون درسنامه شق القمر به حساب نمیاد! به قول محمد بن منور که در کتاب اسرار التوحید فی مقامات شیخ ابی سعید ابی الخیر، البته با اندکی تغییر از جانب خودم نوشته!: “مرد آن بود که تست‌های ترکیبی و چالشی را بدون آن که بر عنوان تست آگاه باشد پاسخ دهاد (نه دهد)، در میان خلق بنشیند و برخیزد و بخسبد و بخورد و در میان خلق ستد و داد کند و با خلق بیامیزد و یک لحظه، به دل، از خدای غافل نباشد.”

بهتون توصیه می‌کنم همین حالا با یک تیر دو نشون بزنین! با مرجعه به مقاله “مقایسه کتاب های جامع شیمی کنکور” از همین پایتخت کتاب خودمون، اول سطحتون در شیمی که Prior، Junior یا Senior هست رو متوجه بشین و هم یک مقایسه دیگه از سه کتاب شیمی جامع کنکور رو از انتشارات خیلی سبز، گاج و مهر و ماه بررسی کنین.

شیمی جامع کنکور IQ گاج

این کتاب هم مجموعا 10 فصله که 3 فصل اول و دوم اون به ترتیب به شیمی دهم و یازدهم و 4 فصل آخر به شیمی دوازدهم مرتبطه. ترتیب چینش فصل‌ها و حتی عناوین اون‌ها دقیقا مشابه کتاب درسی هستش.

هر فصل از این کتاب، بسته به حجم صفحاتش در کتاب درسی به چند بخش تقسیم میشه. هر بخش با معرفی اون بخش در یک کادر  شروع میشه که شامل جمله “بــرای پاســخگویی بــه ایــن بخــش، ابتــدا ایســتگاه‌های سوخت رســانی پیـش نیـاز را از جلـد دوم بخوانیـد.” میشه و البته معرفی صفحات کتاب درسی مرتبط با اون بخش. با توجه به توضیحاتی که قبلا خدمتتون دادیم، ایستگاه سوخت رسانی در کار نیست؛ چون جلد دومی از این کتاب در بازار موجود نیست!

 خود کتاب اینطور نقل میکنه که شما با چهار گام، چهار مرتبه با مدل‌های مختلف، صفحات مشخص شده کتاب درسی رو برای خودتون مرور می‌کنید تا انواع تست‌ها رو برای خودتون تمرین کرده باشید و به درصد‌های بالاتر در کنکور سراسری برسید.

گام اول شامل تست‌های خط به خط و محتوایی: در این گام تمام مطالب صفحات مشخص شده کتاب درسی براتون با تله های آموزشی به تست تبدیل شدن تا فرآیند یادگیری رو از این طریق جلو ببرین. شماره تست‌های این بخش آبی رنگ هستن.

گام دوم شامل تست‌های تسلط: تست‌های این بخش با رنگ نارنجی مشخص شدن. در این گام یک بار دیگه همون صفحات رو منتهی این بار با تست‌های سطح بالاتری مرور می‌کنین تا به مطالب اون بخش قشنگ مسلط بشین.

گام سوم شامل  تست‌های سنجشی: در این گام برای شما تست‌های آزمون‌های گاج از اون سر فصل تهیه شدن تا با درگیر شدن اون‌ها خودتون رو محک بزنید و برای شرکت در آزمون‌های آزمایشی و کنکور سراسری آمادگی آزمونی پیدا کنین. شماره تست‌های این بخش سبز کم رنگن.

گام چهارم شامل تست‌های IQ پلاس: تست‌های این بخش با رنگ قرمز مشخص شدن. اگه سرتون درد میکنه تا با تست‌های خیلی سخت و البته در محدوده کتاب درسی کشتی بگیرین، این گوی و این میدان!

بعد از تست‌های IQ پلاس بخش آخر هر فصل، آزمون جامع اون فصل قرار داره که تست‌ها و البته خود بخش با رنگ بنفش مشخص شدن. در کادر “آزمون جامع” هر فصل، زمان بندی مشخصی برای تست‌ها (یک دقیقه به ازای هر تست) در نظر گرفته شده ولی تعداد تست‌های آزمون‌های جامع متغیره و از فصلی به فصل دیگه تغییر میکنه.

بعد از آزمون جامع آخرین فصل از کتاب، یعنی فصل چهارم شیمی3، تست های شیمی کنکور 1401 به ترتیب ریاضی داخل کشور، ریاضی خارج کشور، تجربی داخل کشور و تجربی خارج کشور قرار گرفتن. بعد از این قسمت هم در انتهای کتاب، پاسخ نامه کلیدی تست‌ها و آزمون‌ها براتون تدوین شده.

دو نکته عجیب و جالب در این کتاب وجود داره:

1. تعداد تست‌ها چه در آزمون‌های جامع و چه در کل هر فصل، مضاربی از عدد 5 هستن و شما حتی یک فصل رو پیدا نمی کنین که خلافش رو ثابت کنه. میگین نه! در قسمت بودجه بندی این رو براتون اثبات می‌کنم!

2. تعداد تست‌های کنکور ریاضی داخل و خارج مجموعا 60 تست به تفکیک 30 تست برای هر کدوم بود! یعنی به جای اینکه این 4 کنکور مجموعا 140 تست داشته باشن، 130 تست داشتن!

بررسی درسنامه میکروقرن جدید شیمی جامع کنکور گاج

این قسمت فعلا فقط مختص کتاب شیمی جامع کنکور گاج (میکرو قرن جدید) هستش. با ورود جلد دوم کتاب شیمی جامع IQ، این مقاله هم آپدیت میشه.

درسنامه‌های کتاب میکرو شیمی جامع کنکور گاج در کادرهای کرم رنگ و در دل رنگ زرد کاغذهای کتاب جای گرفتن! برای جذابیت کتاب و یادگیری بهتر دانش آموزان بخش‌هایی تحت عنوان “جمع بندی” ، “آقا اجازه” ، “توجه” و “نکته” در درسنامه وجود داره. هرجا فرمول و واکنش و جدول داشته باشیم، باکس‌های رنگی هم داریم. در بخش‌های مفهومی تر و مسائل، درسنامه شامل مثال‌های حل شده هستش که تعدادشون در بعضی موارد کمه و همت بیشتر خودتون رو می‌طلبه که برید و با حل تست آموزشتون رو قوی کنین.

این کتاب در جهت افزایش بازده مطالب درسنامه، هر درسنامه رو به موضوعاتی و هر موضوعات رو به زیر موضوعاتی تقسیم کرده. به عنوان مثال درسنامه قسمت دوم فصل سوم (آب، آهنگ زندگی) به شش زیر موضوع و  در برخی موارد، هر زیر موضوع به زیر موضوعات ریزتری تقسیم میشه که با طرح نشونتون میدیم که نگین تنبلی کردیم!

درسنامه قسمت دوم فصل سوم کتاب میکرو شیمی جامع کنکور گاج

زیرموضوعاتموضوعات
مفهوم، غلظت محلول‌ها از دیدگاه کمیمحلول‌ها
قسمت در میلیون
درصد جرمی
استخراج سدیم و منیزیم از آب دریا
رابطه غلظت مولی و درصد جرمی،  تهیه محلول رقیق تر از محلول غلیظ، مخلوط کردن دو محلول هم جنس، دستگاه اندازه گیری قندخون/گلوکومترغلظت مولی (مولار )
استوکیومتری واکنش‌ها در فاز محلول
درسنامه شیمی میکرو

مقایسه تست ها و بودجه بندی کتاب شیمی کنکور و آی کیو شیمی گاج

میکرو شیمی جامع کنکور گاج

تست‌های این کتاب به شکل طبقه بندی شده از ساده به سخت چیده شدن و شما هر چه که جلو برین با تست‌های چالشی بیشتری روبرو میشین. تعداد تست‌های شیمی دوازدهم این کتاب نسبت به دهم و یازدهم به نقل از خود کتاب، به دو دلیل بیشتره.

 1. دانش آموز سال دوازدهمی با شیمی3 برای اولین بار هستش که روبرو میشه و نیاز به تمرین و تکرار بیشتری داره.
 2. سرعت پیشروی در مباحث پایه برای دانش آموزان پایه دوازدهم بیشتر هستش و شما برای هماهنگی با کلاس‌های مدرسه و آزمون‌های آزمایشی و عقب نیفتادن از برنامه، در قسمت شیمی پایه زمان کمتری دارید اگر سال دوازدهمی هستین.

در کنار تست‌ها و در پاسخنامه آیکون‌های خاصی وجود داره که اون‌ها رو خدمتتون معرفی می‌کنیم:

آیکون ستاره: تست‌های واجب هستن و مناسب دانش آموزانی هستش که دیر به صرافت افتادن تا شیمی بخونن! این افراد مسلما زمان کمی برای جمع بندی شیمی پیش روی خودشون دارن. این آیکون در کنار یک دسته از تست‌ها قرار گرفته و شما میتونید تنها با پاسخ به این تست‌ها، کل اون مبحث رو یکبار پوشش بدین. اون دسته ای که از روی تنبلی فقط تست‌های ستاره دار رو حل می‌کنن، انتظار پیشرفت در آزمون‌های آزمایشی از خودشون نداشته باشن چون تسلط کامل به کلیه مباحث پیدا نمی‌کنن.

آیکون دست دادن: تست‌های ترکیبی که مطالب دو یا چند فصل مختلف کتاب‌های درسی رو در بر می‌گیرن. آدرس جلوی هر تست ترکیبی مشخص میکنه که تست با مباحث چه فصل های دیگه ای ترکیب شده.

آیکون ساعت ضربدر دار: تست‌هایی هستن که لازم نیست حتما اون‌ها رو در زمان مشخصی حل کنین مثل بعضی از تست‌های محاسباتی  که زمان زیادی برای حل احتیاج دارن. در این موارد سعی کنین سوالات رو حل کنین، بدون توجه به اینکه به زمان بندی مشخصی پایبند باشین.

آیکون تیر در وسط سیبل: تست‌های خیلی دشوار در پاسخ‌های تشریحی با این نماد نمایش داده شدن. البته این آیکون در جلد اول وجود نداره و شما با مراجعه به پاسخ تشریحی تست‌ها در جلد دوم، با این آیکون مواجه میشین.

پایهفصلعنوانتعداد تست
دهم1کیهان، زادگاه الفبای هستی286
دهم2رد پای گازها در زندگی287
دهم3آب، آهنگ زندگی318
یازدهم4قدر هدایای زمینی را بدانیم385
یازدهم5در پی غذای سالم421
یازدهم6پوشاک نیازی پایان ناپذیر220
دوازدهم7مولکول‌های در خدمت تندرستی484
دوازدهم8آسایش و رفاه در سایه شیمی490
دوازدهم9شیمی جلوه ای از هنر، زیبایی و ماندگاری289
دوازدهم10شیمی راهی به سوی آینده ای روشن تر355
بودجه بندی

شیمی جامع کنکور IQ گاج

در قسمت‌های قبل، توضیحات مرتبط به هدف این کتاب از طریق چهار گام رو به نقل از خود کتاب خدمتتون ارائه دادیم و فقط باید اضافه کنیم که به منظور پوشش کامل مطالب کتاب درسی، از شکل‌ها و جداول کتاب درسی مخصوصا بخش “با هم بیندیشیم” هم تست تالیف شده ولی تست‌های این کتاب تماما تالیفی یا برگرفته از آزمون‌های گاج نیستن، بلکه تست‌های کنکور سراسری هم در ساختار این کتاب قرار گرفتن.

پایهفصلعنوانتعداد تست
دهم1کیهان، زادگاه الفبای هستی 345
دهم2رد پای گازها در زندگی330
دهم3آب، آهنگ زندگی325
یازدهم4قدر هدایای زمینی را بدانیم330
یازدهم5در پی غذای سالم350
یازدهم6پوشاک نیازی پایان ناپذیر220
دوازدهم7مولکول‌های در خدمت تندرستی350
دوازدهم8آسایش و رفاه در سایه شیمی330
دوازدهم9شیمی جلوه ای از هنر، زیبایی و ماندگاری235
دوازدهم10شیمی راهی به سوی آینده ای روشن تر285
بودجه بندی تست‌ها در کتاب شیمی جامع کنکور IQ گاج

بررسی پاسخ های تشریحی کتاب میکرو شیمی گاج

این قسمت هم فعلا فقط مختص کتاب شیمی جامع کنکور گاج (میکرو قرن جدید) هستش. با ورود جلد دوم کتاب شیمی جامع IQ، این مقاله رو براتون به روز رسانی می‌کنیم.

کاور جلد دوم این کتاب هم مثل جلد اول، عکس جناب مندلیف هستش ولی زیر عکس ایشون تعداد تست‌های دهم، یازدهم و دوازدهم کتاب قید شده ولی این تعداد دقیق نیستن. مقایسه تعداد تست‌هایی که در کاور کتاب نوشته شده با اون چیزی که در واقعیت وجود داره رو براتون در جدول زیر آوردیم:

تعداد واقعی تست هاتعداد تست های قید شده در کاور جلد دومپایه
893900دهم
10291000یازدهم
16221700دوازدهم
تعداد تست

با ورود به شیمینو و ظهور تست‌های محاسباتی چند مرحله ای و البته تست‌های شمارشی در اون طرف ماجرا، باید پاسخ‌های تشریحی هم به معنای واقعی کلمه تشریحی میشدن! پاسخ‌های تشریحی این کتاب در مورد سوالات مفهومی و شمارشی، ضمن مشخص کردن گزینه درست، بررسی تمامی عبارات قید شده در صورت سوال رو به طور کامل انجام دادن. در مورد مسائل، جواب‌ها کاملا شفاف در اختیار دانش آموزان قرار گرفتن. در مواردی که یک مسئله از چند راه حل به جواب میرسه، پاسخ نامه خساست به خرج نداده و تمامی روش‌های منتهی به جواب رو بررسی کرده. مثلا در بخش استوکیومتری که محاسبات هم از روش “تناسب” و هم از روش “کسر تبدیل” حل میشن، هر دو روش توضیح داده شده ولی گزافه گویی نکرده. فقط جواب بررسی شده و نمیشه گفت مثل برخی از کتاب‌ها، پاسخ‌نامه حکم یک درسنامه جدید رو داره!

جمع بندی و سخن آخر

در این مقاله از تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت سعی کردیم دو کتاب شیمی جامع کنکور از انتشارات گاج رو براتون تحلیل و مقایسه کنیم. این مقاله با توجه به اینکه جلد دوم کتاب شیمی جامع IQ گاج هنوز منتشر نشده، نیاز به ویرایش داره. پس خودتون هر از چندگاهی سری به این مقاله بزنین تا اطلاعاتتون از این دو کتاب تکمیل بشه.

راستی میدونین آخرین لایه هواکره اسمش چیه؟ آفرین اگزوسفر یا همون برون سپهر. بعد فرمی هم که میدونین چیه یا کیه؟ ایول همون ده به توان منفی پانزده که به افتخار انریکو فرمی این اسم رو گذاشتن که در یک سری محاسبات کوانتومی از این مقیاس استفاده میکنن. اگر تونسته باشیم به اندازه یک فرمی بهتون کمک کرده باشیم، کلاهمون رو تا خود اگزوسفر میندازیم بالا!

درباره نویسنده

امیرحسین میری

نویسنده : امیرحسین میری

دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی تجزیه دانشگاه صنعتی شریف، دانش آموخته برتر المپیاد علمی دانشجویی کشور، عضو بنیاد ملی نخبگان، مدرس شیمی پایه و کنکور و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

 1. سینا گفت:

  سلام دوباره، در مورد کامنت دوم که فرمودین متوجه نشدین:
  کتاب درسنامه IQ منتشر شده اما مطلب شما ویرایشی نداشته، برای همین پرسیدم الان که جلد دوم IQ اومده میشه گفت از میکرو بهتره؟

 2. سینا گفت:

  سلام، الان که جلد دوم یعنی درسنامه IQ هم منتشر شده امکانش هست بگین در کل دو جلد کدوم سری بهتر هستش؟ واقعا کمک بزرگی می‌کنه.

 3. بیتا گفت:

  جلد دوم آی کیو شیمی کی میاد؟

 4. بیتا گفت:

  واقعا مطلب بروز و مفیدی بود ممنونم از مجموعه پایتخت کتاب

آخرین مقالات پایتخت کتاب