مکان مطالعه؛ بهترین مکان برای یادگیری من کجاست؟

16 شهریور 1402
زمان مطالعه : 9 دقیقه
مکان مطالعه؛ بهترین مکان برای یادگیری من کجاست؟

انتخاب مکان مناسب، یکی از بخش‌های اصلی فرآیند مطالعه است. باید جایی را برای مطالعه انتخاب کنید که مطمئن باشی یادگیری شما بهتر است. به‌یاد داشته‌باشید که مکان مناسب برای مطالعه ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد. برخی دوست دارند در جایی خصوصی یا خیلی بی‌سروصدا مطالعه کنند، در حالی‌که برخی دیگر در اتاقی که یک صدای پس‌زمینه در آن پخش می‌شود، بهتر یاد می‌گیرند. به‌دلیل اهمیتی که این موضوع دارد، در این مقاله تصمیم گرفتیم تا در مورد مکان مناسب مطالعه صحبت کنیم. پیشنهاد می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

مکان مطالعه باید ساکت و بدون حواس‌پرتی باشد

عوامل حواس‌پرتی زیادی پیرامون ما وجود دارند که مانع از تمرکز بر مطالعه می‌شوند. برای همین مهم است که هنگام مطالعه، این عوامل را از خود دور کنیم. بسیاری از افراد دوست دارند، فضای مطالعه آرام و عاری از هرگونه سروصدا باشد. اما برخی دیگر موسیقی پخش می‌کنند یا فیلمی در پس‌زمینه می‌گذارند تا حواس آن‌ها را از سکوت طاقت‌فرسا پرت کند. آن‌ها احساس می‌کنند که موسیقی یا فیلمی که در پس‌زمینه پخش می‌شود، کمک می‌کند تا تمرکز بیشتری داشته‌باشند. برای این افراد روشن‌کردن یک پنکه یا فن نیز می‌تواند مفید باشد و نویز سفید ایجاد کند.

اما در حالت کلی، یک مکان آرام و بدون حواس‌پرتی، مکانی مناسب برای مطالعه است. زیرا مطالعات نشان داده‌اند که استرس ناشی از نویز سفید مداوم می‌تواند باعث ترشح کورتیزول شود. کورتیزول اضافی، عملکرد لایه جلوی مغز را مختل می‌کند. این لایه، وظیفه ذخیره خاطرات کوتاه‌مدت را بر عهده دارد. بنابراین تغییرات در این منطقه ممکن است باعث اختلال در تفکر شفاف و حفظ اطلاعات شود.

با این تفاسیر می‌توان گفت که مواقعی وجود دارد که مطالعه در کافی‌شاپ یا همراه با آهنگ‌های موردعلاقه‌تان در پس‌زمینه می‌تواند مناسب باشد، اما برای جلسات مطالعه حساس و مهم، بهتر است یک مکان ساکت و آرام را انتخاب کنید.

ththr-min

نوروز کنکوری ها؛ نحوه برنامه ریزی مطالعه کنکور در عید 1402

حتما بخوانید: نوروز کنکوری ها؛ نحوه برنامه ریزی مطالعه کنکور در عید 1402

فضای مطالعه باید راحت باشد

اگر می‌خواهید ساعت‌های طولانی را با کتاب‌های خود بگذرانید، باید با بدن‌تان درست رفتار کنید. دمای اتاق باید خنک باشد، اما نه آن‌قدر سرد که بلرزید و نه آن‌قدر گرم که احساس خواب‌آلودگی کنید. یک صندلی راحت بخرید که از کمر شما به‌خوبی حمایت کند. همچنین میزی داشته‌باشید که ارتفاع مناسب و فضای کافی برای یک مطالعه راحت را برای شما فراهم کند. حتی ممکن است بخواهید یک میز ایستاده برای خود آماده کنید، زیرا اگر قرار است ساعت‌ها در حالت خمیده مطالعه کنید، این میز ایستاده می‌تواند کمر شما را نجات دهد. هدف شما باید ایجاد محیطی باشد که برای مدت طولانی از بودن در آن لذت ببرید. درغیراین‌صورت مطالعه برایتان خواهد شد.

فضای مطالعه باید به‌خوبی سازماندهی شود

در مکان مناسب مطالعه، باید همه‌چیز در اطراف شما به‌خوبی سازماندهی شده باشد و به‌راحتی پیدا شود. برگه‌های یادداشتی که در همه‌جا پراکنده هستند، ممکن است به شما احساس آزادی و رهایی بدهند، اما کیفیت مطالعه را پایین می‌آورند. توصیه می‌کنیم خودکارها و مدادها را در کنار هم نگه دارید و کاغذهای یادداشت را در پوشه‌های مناسب قرار دهید تا بتوانید به‌آسانی به آن‌ها دسترسی داشته‌باشید.

همچنین به سازماندهی فایل‌های دیجیتال خود فکر کنید. یکی از راه‌حل‌ها، استفاده از برنامه‌هایی است که برای این‌کار وجود دارد. Evernote، Google Drive، OneNote، سه برنامه شناخته‌شده و معروف برای سازماندهی فایل‌های دیجیتال هستند. آن‌ها به شما امکان می‌دهند که فایل‌های موردنظر خود را باتوجه به نام و کلمات درون آن‌ها جستجو کنید.

حس تنهایی دوران کنکور؛ 7 راهکار مقابله با آن

حتما بخوانید: حس تنهایی دوران کنکور؛ 7 راهکار مقابله با آن

مکان مناسب مطالعه باید دل‌پذیر باشد

فضایی که برای مطالعه انتخاب می‌کنید، نه‌تنها باید راحت باشد، بلکه لازم است به‌اندازه کافی دل‌پذیر باشد. به‌عبارت دیگر، شما باید فضایی را ایجاد کنید که از بودن در آن لذت ببرید. این امر به‌طور خارق‌العاده‌ای، تجربه مطالعه را بهبود می‌دهد. راه‌های مختلفی برای شخصی‌سازی فضای مطالعه وجود دارد. می‌توانید از شمع‌ها یا عودهای خوش‌بوکننده استفاده کنید تا عطر دلپذیری به هوا بخشد.

نورپردازی مناسب می‌تواند فضای دل‌پذیری را به اتاق اضافه کند. با این‌کار از شر تمام نورهای خسته‌کننده اتاق خلاص می‌شوید. از جزئیات غافل نشوید. می‌توانید تعدادی پوستر به دیوارهای اتاق مطالعه بچسبانید یا چند مجسمه کوچک به قفسه کتاب‌های خود اضافه کنید.

همان‌طور که در بالا ذکر شد، به اتاق مطالعه خود می‌توانید صدای پس‌زمینه دلپذیری نیز اضافه کنید تا حواس‌پرتی را از در هنگام مطالعه بین ببرد. صدها برنامه و دستگاه وجود دارند که صداهای آرام ایجاد می‌کنند. این فرصتی است که باید از خلاقیت خود استفاده کنید. فضایی بسازید که واقعاً از گذراندن زمان در آن لذت می‌برید. فضایی که از آن وحشت نداشته‌باشید. هر چه ارتباط دل‌پذیرتری با مطالعه برقرار کنید، بیشتر تمایل به مطالعه خواهید داشت.

فضای مطالعه باید به‌گونه‌ای باشد که بتوانید برنامه زمان‌بندی خود را به‌خوبی اجرا کنید

موثرترین مطالعه، در یک برنامه زمان‌بندی بسیار دقیق اتفاق می‌افتد. به‌عبارت دیگر، شما می‌دانید که چه زمانی مطالعه خود را شروع می‌کنید و چه زمانی پایان می‌دهید، همچنین می‌دانید چه زمانی باید استراحت کنید. اجرای دقیق یک برنامه زمان‌بندی، برای شما این امکان را فراهم می‌کند و موجب می‌شود که بفهمید برای مطالعه خود آیا به زمان بیشتری نیاز دارید یا خیر.

علاوه‌بر ایجاد یک برنامه زمان‌بندی، باید روی مطالعه در ساعات پربازده نیز تمرکز کنید. به این معنی که زمانی مطالعه کنید که بیشترین توانایی را برای تمرکز دارید. اگر صبح‌ها انرژی شما برای مطالعه بیشتر است، در آن زمان برنامه مطالعاتی خود را بچینید. تمرکز بر زمان پربازده، کارایی شما را دو یا سه‌برابر می‌کند و برای شما این امکان را فراهم می‌کند که در زمان کمتر، چیزهای بیشتری را به خاطر بسپارید.

مکان مناسب مطالعه باید قانون داشته‌باشد

برای تاثیرگذاری بیشتر فضای مطالعه، باید یک سری قوانین برای آن ایجاد کنید. این قوانین برای استفاده حداکثری از زمان مطالعه طراحی شده‌اند و می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

  • استفاده از تلفن همراه ممنوع
  • چک‌کردن ایمیل یا رسانه‌های اجتماعی ممنوع
  • خوردن میان‌وعده ممنوع، مگر در زمان استراحت

مکان‌های مختلف را امتحان کنید

مکان مناسب مطالعه زیادی وجود دارد. هریک آن‌ها دارای مزایا و معایب خود هستند که افراد با توجه به نیاز و شرایط خود می‌توانند یکی از این مکان‌ها را انتخاب کنند. در ادامه تعدادی از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

کتابخانه یک مکان مناسب مطالعه

رایج‌ترین مکان برای مطالعه، کتابخانه است. این مکان، فضایی آرام دارد که به شما امکان می‌دهد برای مدت طولانی و بدون حواس‌پرتی در آنجا مطالعه کنید.

در کتابخانه، میز و صندلی مناسب در دسترس شماست. علاوه‌براین، منابع الکترونیکی متنوعی از اطلاعات و برای کمک به شما در مطالعه وجود دارد. یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه کنید این است که به روزهایی که به کتابخانه می‌روید، توجه داشته‌باشید، زیرا ممکن است در دوره‌های امتحانات خیلی شلوغ شود.

کافی‌شاپ

یکی دیگر از فضاهایی که می‌توان برای مطالعه استفاده کرد، کافی‌شاپ‌ها هستند. این مکان‌ها به خاطر فضای آرامش‌بخش خود شهرت دارند و حال و هوایی بسیار گرم و دلپذیر برای شما فراهم می‌کنند، به‌خصوص زمانی که برای امتحانات استرس زیادی دارید.

نشستن پشت میزهای کافی‌شاپ و مطالعه کتاب موردنظر، در حالی‌که یک فنجان چای یا دمنوش گرم جلوی شما قرار دارد، می‌تواند به ذهن شما کمک کند تا روی اهداف خود تمرکز کند.

توجه داشته‌باشید که از حضور در کافی‌شاپ‌ها در ساعاتی پر ترافیک خودداری کنید، زیرا شلوغی می‌تواند باعث حواس‌پرتی شما شود و نگذارد مطالب را به خاطر بسپارید.

خانه بهترین مکان مطالعه

وقتی صحبت از راحتی و مکان مناسب مطالعه به میان می‌آید، هیچ‌چیز مانند خانه نمی‌تواند، چنین شرایطی برای شما فراهم کند. با این‌حال مطالعه در خانه به‌خصوص در اتاق خواب می‌تواند یک شمشیر دولبه باشد. خانه می‌تواند راحت‌ترین مکان برای مطالعه باشد، زیرا مجبور نیستید به بیرون از خانه بروید. همچنین لازم نیست نگران فراموش‌کردن منابع مطالعه باشید، زیرا در هر لحظه که اراده کنید به آن‌ها دسترسی خواهید داشت. اما همه این‌ها تنها در صورتی موثر هستند که بتوانید از تمام حواس‌پرتی‌هایی که در خانه دارید مثل بازی‌های ویدیویی، اینترنت، تلویزیون و حتی تختخواب دوری کنید.

بنابراین، مهم است که قبل از شروع مطالعه، یک منطقه خوب در خانه خود برای خود پیدا کنید، زیرا خانه جایی است که می‌تواند مساعدترین و در عین‌حال پریشان‌ترین مکان برای مطالعه باشد.

مطالعه بدون فراموشی به‌روش دانشگاه هاروارد؛ ۸ گام طلایی

حتما بخوانید: مطالعه بدون فراموشی به‌روش دانشگاه هاروارد؛ ۸ گام طلایی

سخن پایانی

به‌دلیل محدودیت فضا یا بودجه، ممکن است نتوانید مکان رویایی خود را برای مطالعه ایجاد کنید، اما با اجرای مواردی که گفته شد، این توانایی را خواهید داشت که حتی کسل‌کننده‌ترین مکان‌ها را مکان مناسب مطالعه تبدیل کنید. با ایجاد یک فضای مطالعه آرام، راحت، سازمان‌یافته، دلپذیر و متمرکز، سرمایه‌گذاری ارزشمندی بر روی دانش خود انجام می‌دهید.

منابع: + +

سوالات پرتکرار

در این بخش به سوالات پرتکراری که در مورد مناسب‌ترین مکان برای مطالعه پرسیده می‌شود، پاسخ خواهیم داد.

۱- بهترین مکان برای یادگیری کجاست؟

مکان‌های مختلفی وجود دارند که می‌تواند برای مطالعه مناسب باشد. کتابخانه، کافی‌شاپ، خانه، پارک و … می‌توانند به‌عنوان جایی برای مطالعه انتخاب شوند. اما هرکس با توجه به ویژگی‌ها و شرایط خود باید فضای مطالعه‌اش را انتخاب کند.

۲- فضای مطالعه باید چه ویژگی‌هایی داشته‌باشد؟

مکانی که برای مطالعه انتخاب می‌کنید باید آرام، راحت، بدون عوامل حواس‌پرتی، دل‌پذیر و به‌خوبی سازماندهی شده باشد.

۳- مکانی که برای مطالعه انتخاب می‌کنیم چه تاثیری بر یادگیری دارد؟

وقتی مکان مناسبی برای مطالعه داشته‌باشید، میزان تمرکز شما بیشتر می‌شود و به‌همین دلیل یادگیری بهتری خواهید داشت.

درباره نویسنده

پایتخت کتاب

نویسنده : پایتخت کتاب

تیم نویسندگان پایتخت کتاب متشکل از دانشجویان برتر از سراسر دانشگاه های ایران

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

  1. علی مغانی گفت:

    خونه یکی از گزینه های اولیته 😌

  2. احسان گفت:

    بهترین جا برای درس خوندن همون خونه س نه هیچ جای دیگه 🙂

آخرین مقالات پایتخت کتاب