آشنایی با کتاب های لقمه مهروماه و جیبی خیلی سبز

مقایسه کتاب
10 بهمن 1401
سارا رسولی
زمان مطالعه : 9 دقیقه
آشنایی با کتاب های لقمه مهروماه و جیبی خیلی سبز

کتاب‌های لقمه و جی بی مناسب چه دانش‌آموزانی است؟  (فرق بین کتاب‌های لقمه مهروماه و جی بی خیلی سبز)

به عنوان دانش‌آموزی که به دنبال کسب موفقیت تحصیلی است، تا چه حدی با مقوله جمع بندی و مرور آشنایی دارید؟ آیا در برنامه ریزی شخصی‌تان زمانی را برای مرور سریع مطالب یا جمع بندی آنها در نظر گرفته‌اید؟ یک سوال مهم دیگر از شما دارم پس به دقت در مورد آن فکر کنید؛ آیا تا به حال متوجه این موضوع شده‌اید که علت ضعف شما در بعضی از درس‌ها فقط بخشی از مطالب آن درس است نه تمام مطالب؟ مثلا ممکن است در درس شیمی فقط در قسمت مسائل مشکل داشته باشید، برای درس ریاضی در انجام محاسبات ساده به اشتباه بیوفتید و کند عمل کنید یا در درس فارسی تنها در قسمت دستور زبان عملکرد ضعیفی از خود نشان دهید.

اگر مشکلاتی مشابه این نمونه‌ها دارید، حتما آرزو می‌کنید که ای کاش کتابی فقط و فقط به بررسی همین مشکلات به صورت جداگانه اختصاص داده شود تا این موضوعات با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار گیرند. نگران نباشید؛ زیرا کلید حل مشکل شما در مطالعه این مقاله است.

معرفی بهترین منابع برای ارتقای معدل 📚️

حتما بخوانید: معرفی بهترین منابع برای ارتقای معدل 📚️

آشنایی با کتاب های لقمه مهروماه و جیبی خیلی سبز

به احتمال زیاد تاکنون نمونه‌ای از این کتاب‌های کوچک و جمع و جور را دیده‌اید، کتاب‌هایی که می‌توانید به راحتی آنها را با خود حمل کنید و در هر زمانی آنها را مطالعه کنید. آیا تنها کاربرد چنین کتاب‌هایی حمل آسان آنها است؟ قطعا خیر. درسی مانند زیست شناسی را در نظر بگیرید، این درس از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است.

برای مثال تصاویر و شکل‌ها، قیدهای مهم و پر تکرار، بخش گیاهی، دستگاه‌های بدن و… این اطلاعات در کتاب‌های هر سه پایه به صورت کاملا پراکنده ارائه شده‌اند؛ اما اغلب در کنکور سوالات مربوط به آنها به صورت ترکیبی طراحی می‌شوند. اگر همه این مطالب به صورت منظم و طبقه بندی شده در یک منبع گردآوری شوند، کار دانش‌آموزان برای مطالعه آنها بسیار راحت می‌شود و در نتیجه می‌توانند به سوالات مربوط به آنها پاسخ دهند.

 به علاوه اکثر درس‌ها به چند موضوع مختلف می‌پردازند؛ مثلا مطالب موجود در کتاب‌های شیمی را می‌توانید به دو گروه بزرگ یعنی مفاهیم و مسائل تقسیم کنید، حال تصور کنید دانش‌آموزی فقط در قسمت مسائل مشکل دارد، اگر این دانش‌آموز یک کتاب لقمه یا جی بی برای یادگیری مسائل شیمی تهیه کند، می‌تواند مباحثی که اشکال دارد را با جزئیات و تمرکز زیاد مطالعه کند و در ضمن به دلیل حجم کم این کتاب‌ها، برای مطالعه آنها تشویق می‌شود.

کتاب‌های لقمه و جیبی مناسب چه دانش‌آموزانی است؟ 

همه دانش‌آموزان می‌توانند از کتاب‌های لقمه و جی بی استفاده کنند و از مزایای این کتاب‌ها سود ببرند؛ اما این کتاب‌ها در موارد زیر بسیار مفید و پرکاربرد هستند:

  • برای مرور و جمع بندی سریع مطالب؛ زیرا در این کتاب‌ها چکیده‌ای از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مطالب، در حجم کم گردآوری شده است و برای مطالعه آنها فقط به چند ساعت زمان نیاز دارید.
  • برای رفع اشکال مبحثی؛ از آنجایی که در برخی از کتاب‌های لقمه فقط به یک مبحث خاص پرداخته می‌شود، تمام جزئیات و زیر و بم آن مطلب در کتاب مورد بررسی قرار می‌گیرد.
  • برای جمع‌آوری مطالب پراکنده؛ برای مثال در کتاب‌های جیبی یا لقمه مربوط به املا و واژگان فارسی، همه املاها و لغات از تمامی پایه‌ها جمع‌آوری شده‌اند.
  • برای استفاده بهینه از زمان‌های مرده؛ اگر در اتوبوس، سرویس مدرسه، مترو، سالن انتظار یک مطب و… دوست ندارید وقت را هدر دهید و می‌خواهید از زمان‌تان بهترین استفاده را بکنید، به یک کتاب جیبی قابل حمل احتیاج دارید.
  • برای آشتی با یک مبحث؛ شاید حل مسائل درس شیمی برای شما به یک چالش بزرگ تبدیل شده است و به محض دیدن کتاب‌های قطور کمک درسی شیمی، وحشت کرده و از مطالعه این مبحث صرف نظر می‌کنید؛ در حالی که اگر همان مبحث را در حجم کم ببینید، مغز شما دست از هشدار دادن برمی‌دارد و وحشت شما ناپدید می‌شود.

معرفی چند نمونه از کتاب های لقمه و جی بی

زیست شناسی تصویری کنکور لقمه مهروماه

بخش مهمی از کتاب‌های زیست شناسی به تصاویر و شکل‌ها اختصاص دارد، فهم این تصاویر تاثیر زیادی روی فهم متن کتاب درسی دارد و در کنکور سراسری هم سوالات چالشی و خلاقانه‌ای از این قسمت طرح می‌شود؛ پس شما به یک منبع نیاز دارید که در آن با جزئیات به شکل‌های کتاب پرداخته شده باشد.

زیست شناسی تصویری کنکور لقمه مهروماه

  کتاب زیست شناسی تصویری کنکور لقمه مهروماه، این امکان را برای شما فراهم می‌کند. در این کتاب کم حجم ولی کامل، درسنامه و نکات آموزشی مربوط به هر تصویر با شیوه‌ای نوین آموزش داده می‌شود و امکان مطالعه سریع تصاویر و نکات مهم را در دوران جمع بندی و مرور فراهم می‌کند. این کتاب درسنامه کاملی دارد اما فاقد تست یا نمونه سوال تشریحی است.

فرمول نامه فیزیک (یا ریاضی) لقمه مهروماه

تعداد فرمول‌های کتاب‌های ریاضی و فیزیک به قدری زیاد است که گاهی دانش‌‌آموزان آنها را فراموش می‌کنند و فقط به دلیل فراموش کردن یک فرمول ساده، یک سوال را از دست می‌دهند. در کتاب فرمول نامه لقمه مهروماه، ضمن جمع آوری همه فرمول‌ها و طبقه بندی دقیق آنها، روش‌های حل مسئله و ترفند پاسخ‌گویی به سوالات هم آموزش داده می‌شود.

هند بوک فرمول نامه فیزیک لقمه مهروماه

کتاب فرمول نامه فیزیک لقمه مهروماه، تنها به بررسی فرمول‌های درس فیزیک نمی‌پردازد؛ بلکه هدف از تالیف آن مرور کل متن کتاب درسی است و از سه قسمت فرمول ها، تعاریف و تصاویر تشکیل شده است. در این کتاب بخشی برای مسئله یا سوال در نظر گرفته نشده است.

دانلود بخشی از کتاب
99

زیست گیاهی لقمه مهروماه

زیست گیاهی لقمه مهروماه

مبحث گیاهی از جمله دشوارترین و چالش برانگیزترین مباحث درس زیست شناسی است و این مبحث برای برخی از داوطلبان کنکور تجربی تبدیل به یک غول بی‌شاخ و دم شده است! کتاب زیست گیاهی لقمه مهروماه، اگرچه یک کتاب کوچک و جمع و جور است اما در کنار درسنامه کامل، تست‌های کنکورهای داخل و خارج کشور را هم پوشش می‌‌دهد. در این کتاب تمام مطالب مربوط به مبحث گیاهی جمع آوری شده است، این مطالب به زبان ساده و روان توضیح داده شده‌اند و مولف بین نکات مختلف و پایه‌های مختلف ارتباط برقرار کرده است.

تکنیک های محاسبات سریع ریاضی لقمه مهروماه

می‌دانید که استفاده کردن از ماشین حساب در جلسه کنکور و آزمون‌ها ممنوع است و ممکن است شما نگران آن قسمت از زمان آزمونتان باشید که آن را صرف انجام محاسبات طولانی می‌کنید.

تکنیک های محاسبات سریع ریاضی لقمه مهروماه

کتاب تکنیک‌های محاسبات سریع ریاضی لقمه مهروماه، این کار را برای شما راحت کرده است و تمام دانش‌آموزان در همه رشته‌ها می‌توانند از این کتاب استفاده کنند. این کتاب به سه موضوع مهم و اساسی در حل مسائل یعنی؛ هنر محاسبه، هنر حل مساله و هنر درست اندیشیدن پرداخته است. علاوه بر داوطلبان کنکور و دانش‌آموزان، متقاضیان آزمون‌های تیزهوشان، المپیاد و آزمون‌های کارشناسی ارشد و دکترا نیز می‌توانند از این کتاب استفاده کنند.

دانلود بخشی از کتاب
99

درسنامه عربی کنکور رشته انسانی لقمه مهروماه

درسنامه ی عربی کنکور رشته انسانی لقمه مهروماه

عربی یکی از درس‌های مهم و اصلی رشته انسانی است و مطالب آن برای برخی از داوطلبان همراه با دشواری و پیچیدگی زیادی است. درس عربی برای داوطلبان رشته انسانی هم جزء دروس عمومی است و هم در دسته دروس اختصاصی قرار دارد. کتاب درسنامه عربی کنکور رشته انسانی لقمه مهروماه، شامل درسنامه خلاصه و جمع و جور اما کامل و کاربردی است، این کتاب شامل شامل ترجمه و تعریب، لغات و قواعد درس عربی است و مولف سعی کرده است با ارائه‌ی مثال‌های کاربردی و جالب، این مطالب را آموزش دهد.

جی بی آرایه‌های ادبی کنکور خیلی سبز

درس فارسی درس عمومی تمام رشته‌ها است و دانش‌آموزان رشته انسانی علاوه بر فارسی عمومی، مطالب این درس را به صورت تخصصی هم مطالعه می‌کنند. یکی از قسمت‌های مهم درس فارسی که ممکن است حل سوالات مربوط به آن برای شما سخت و چالش برانگیز باشد، مبحث آرایه‌های ادبی است. متاسفانه مطالب مربوط به آرایه‌های ادبی به صورت پراکنده و نامنظم در کتاب‌های درسی مطرح شده‌اند؛ از این رو شما برای مطالعه این مبحث به منبعی احتیاج دارید که تمام آرایه‌های ادبی را جمع‌آوری کرده باشد.

جیبی نکته باز آرایه های ادبی رشته انسانی خیلی سبز

بخش‌هایی از درسنامه کتاب جی بی آرایه‌های ادبی کنکور خیلی سبز در قالب جدول و نمودار و تصاویر ارائه شده است و به این ترتیب یادگیری مطالب را برای دانش‌آموزان آسان می‌کند. علاوه بر درسنامه، این کتاب شامل تست‌های طبقه بندی شده تالیفی و سراسری است که به تثبیت مطالب در ذهن داوطلب کمک زیادی می‌کند.

جیبی مسائل شیمی کنکور خیلی سبز

جیبی مسائل شیمی کنکور خیلی سبز

اگر نمی‌توانید به سوالات مسائل شیمی پاسخ دهید، شاید اصول و کلیات روش حل مسائل شیمی کنکور را نمی‌دانید. طی سال‌های اخیر شاهد این موضوع بوده‌ایم که سوالات درس شیمی به خصوص در قسمت مسائل، بسیار دشوار و مفهومی شده‌اند. برای اینکه از پس حل کردن این سوالات برآیید، لازم است انواع تیپ‌های مختلف سوالات درس شیمی را بررسی کنید. کتاب جیبی مسائل شیمی کنکور خیلی سبز، بعد از ارائه توضیحات کامل برای مسائل هر بخش، به حل چند نمونه مسئله و سوال از کنکورهای سال‌های اخیر می‌پردازد تا ذهن داوطلب را با سوالات احتمالی آن مبحث آشنا کند و کاربرد هر فرمول را به صورت عملی آموزش دهد.

تفاوت بین کتاب‌های لقمه مهروماه و جیبی خیلی سبز

کتاب‌های لقمه مهروماه و جی بی خیلی سبز کتاب‌های بسیار مفید و کاربردی هستند که از نظر محتوا و کاربرد شباهت زیادی با هم دارند، هر دوی این کتاب‌ها به هدف جمع‌آوری منظم و منسجم کردن مطالب و ذکر نکات مهم و اصلی در کتابی کوچک و قابل حمل، تالیف شده‌اند و داوطلبان برای مرور سریع و جمع بندی مطالب، می‌توانند هر کدام از این کتاب‌ها را تهیه کنند. شاید بتوان گفت تفاوت برجسته بین کتاب‌های لقمه مهروماه و جی بی خیلی سبز در این است که کتاب‌های لقمه مهروماه مطالب را بیشتر شرح و بسط می‌دهند و توضیحات مفصل‌تری دارند؛ اما کتاب‌های جی بی خیلی سبز صرفا به ذکر نکات اصلی و برجسته اکتفا می‌کنند و خیلی مطلب را بسط نمی‌دهند.

صفر تا صد چگونگی ترمیم معدل

حتما بخوانید: صفر تا صد چگونگی ترمیم معدل

سخن آخر

کتاب‌های جیبی انتشارات خیلی سبز و لقمه انتشارات مهروماه کتاب‌های کم حجم و بسیار کاربردی هستند که طی سال‌های اخیر طرفداران زیادی در میان دانش‌آموزان پیدا کرده‌اند. در این کتاب‌ها مطالبی که به صورت پراکنده و نامنظم در هر سه پایه ارائه شده‌اند، به صورت منظم گردآوری شده و طبقه بندی شده است؛ این کتاب‌ها برای داوطلبان این امکان را فراهم می‌کنند که در ایام جمع بندی یا روز قبل از امتحان و آزمون، به سرعت مطالب مهم و اصلی را مرور کند. در این مقاله چند نمونه از کتاب‌های لقمه مهروماه و جی بی خیلی سبز را معرفی کردیم و در انتها مختصری این دو سری کتاب را با هم مقایسه کردیم.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

  1. صنم گفت:

    سلام جیبی ها خیلی سبز کی موجود میشن؟

آخرین مقالات پایتخت کتاب