مقایسه انتشارات خیلی سبز، مبتکران و نشر الگو

بررسی و تحلیل کتاب‌ها
4 ماه پیش
پایتخت کتاب
مقایسه انتشارات خیلی سبز، مبتکران و نشر الگو

حتما قبول داری که این روزها تعداد و تنوع کتاب‌های کمک آموزشی به حدی زیاد شده که کنکوری‌ها برای انتخاب یک منبع مناسب سردرگم می‌شن. حتما برای تو هم این سوال پیش اومده که از بین کلی انتشارات‌ کنکوری معروف، که البته خیلی از اونها هم موفق عمل کردند، چه کتابی رو انتخاب کنم؟

من اینجام که جواب این سوال تورو بدم؛ اما یادت باشه که هر انتشاراتی معمولا توی بعضی از کتاب‌ها خیلی موفق عمل کرده و توی بعضی از کتاب‌ها هم ضعف داره؛ پس چاره کار چیه؟ تو باید یه آشنایی کامل با همه کتاب‌ها داشته باشی که بتونی از هر انتشاراتی مناسب‌ترین کتاباشو انتخاب کنی. وقتشو نداری تک تک کتابا و انتشارات‌ رو بررسی کنی؟ من این کار رو برات انجام دادم تا آخر این مقاله همراه من باش.

مقایسه انتشارات خیلی سبز، مبتکران و نشر الگو

حقیقت اینه که تعداد انتشاراتی که کتاب‌های کنکوری و کمک درسی منتشر می‌کنند خیلی زیاده؛ اما از بین اینها سه تا انتشارات از همه مهم‌تر هستند و طرفدارهای بیشتری دارند که تمرکز ما هم توی این مقاله معرفی این سه تا انتشارات هست:

بهترین دفتر برنامه ریزی کنکور

حتما بخوانید: بهترین دفتر برنامه ریزی کنکور

معرفی انتشارات خیلی سبز

انتشارات خیلی سبز یکی از اون انتشارات‌ معروفی هست که همه دانش‌آموزها حداقل تجربه خوندن یکی از کتاب‌هاش رو داشتن. این انتشارات به فکر همه بوده و برای همه دانش‌آموزها و همه پایه‌ها کتاب منتشر کرده؛ از کتاب‌های پیشتاز که برای پایه اول ابتدایی تا پایه نهم هستند تا کتاب‌هایی برای امتحانات نهایی و انواع مدل‌های کتاب‌های کنکوری! چون قراره بیشتر تمرکز ما روی کنکور باشه؛ پس در ادامه بیشتر راجع به کتاب‌های کنکوری این انتشارات صحبت می‌کنیم:

کتاب‌های چند  کنکور

این دسته از کتاب‌ها، حریف تمرینی شما برای مقابله با تست‌های کنکور سراسری محسوب میشن؛ چون تعداد زیادی تست متنوع دارند و تا حد زیادی سوالات کنکور سراسری رو برای شما شبیه‌سازی می‌کنند. این کتاب‌ها در دو جلد سوال و پاسخ و برای هر سه رشته ریاضی، تجربی و انسانی طراحی شدند.

ماجراهای من و درسام

این یکی از جدیدترین محصولات انتشارات خیلی سبز هست که طرفدارهای زیادی هم بین دانش‌آموزها داره. این کتاب بیشتر برای امتحانات تشریحی و مخصوصا امتحان نهایی کاربرد داره؛ توی درسنامه این کتاب سعی شده همه نکات ریز و درشت آورده بشه و یجورایی یکی از جامع‌ترین درسنامه‌ها رو داره و یه کلاس درس رو برات شبیه سازی کرده.

کتاب‌های هفت خوان

برای رسیدن به درصد بالای ادبیات حتما لازم نیست از هفت خوان رستم عبور کنین؛ بلکه کافیه کتاب‌های هفت خوان رو بخونین! این کتاب‌ها در واقع از دسته کتاب‌های موضوعی هستند که شامل کتاب‌های قرابت معنایی، دستور زبان فارسی، آرایه‌های ادبی و لغت، املا و تاریخ ادبیات میشه. توی این کتاب علاوه بر درسنامه جامع و تستها‌ی تالیفی و احتمالی کنکور، آزمون‌های جامعی هم برای هر فصل طراحی شده. این کتاب‌ها خیلی به درد کسایی می‌خوره که می‌خوان ادبیات رو مبحثی بخونن.

کتاب‌های آموزش شگفت انگیز

ویژگی جالب این کتاب‌ها اینه که سوالات تستی و تشریحی رو باهم آورده؛ یعنی توی این کتاب‌ها علاوه بر درسنامه آموزشی، تعدادی تست و تعدادی سوال تشریحی برای هر مبحث طراحی شده و یجورایی هم کنکور رو پوشش میده و هم امتحانات تشریحی رو. این کتاب مخصوص کساییه که هم میخوان توی امتحانات مدرسه موفق بشن و هم برای کنکور آماده بشن و در عین حال هزینه خرید دو نوع کتاب متفاوت رو هم پرداخت نکنند.

کتاب‌های نردبام

سطح دانش‌آموزها باهم برابر نیست و ممکنه بعضی‌ها دنبال کتاب‌هایی با سطح بالاتر باشند؛ کتاب‌های نردبام خیلی سبز مخصوص این افراد طراحی شده که تست‌های خلاقانه اما استانداردی داره و تست‌هاش یک سروگردن از بقیه کتاب‌ها بالاتره! پس اگه فکر می‌کنی توی یک درسی حسابی مسلط شدی و سوالات برات تکراری شدن، کتاب نردبام می‌تونه گزینه مناسبی برات باشه.

کتاب های جامع کنکور

این کتاب‌ها برای پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم و هر سه رشته ریاضی و تجربی و انسانی موجود هست و مثل خیلی از کتاب‌ها شامل درسنامه و تست‌های تالیفی و کنکور سراسری و پاسخ‌های تشریحی میشه.

کتاب های فصل آزمون

 جزء بهترین کتاب هایی هستند که می توانند دانش آموزان عزیز را برای داشتن بهترین نتیجه از کنکور آماده کنند. کتاب فصل آزمون خیلی سبز از جمله کتاب های مطرحی است که جدیدا به چاپ رسیده و دارای ویژگی های بسیار خاصی است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. یکی از ویژگی های اصلی کتاب های فصل آزمون خیلی سبز، داشتن تست های تالیفی در سطح بسیار بالا است. البته در سوال های مطرح شده در این کتاب ها سعی شده است که همه سطح دانش آموزان در نظر گرفته شوند؛ اما مولفین کتاب برای به چالش کشیدن ذهن دانش آموزان پایه دوازدهم و کنکوری اقدام به تالیف سوال های نکته دار و مهم کرده اند تا دانش آموزان بتوانند برای هر نوع سوالی در کنکور آماده شوند.

​کتاب های پیک هفتگی

در واقع کتاب کار محسوب می شوند که برای هر هفته دانش آموزان مقطع ابتدایی برنامه دارند. انتهای هر هفته شما می توانید براساس پیشروی کلاس درس تمارین درس ریاضی، علوم، فارسی، هدیه های آسمان و مطالعات اجتماعی را از این کتاب حل کنید. این کتاب ها مشابه همه کتاب های کار درسنامه و پاسخنامه تشریحی ندارد.

جدول بررسی کتاب های خیلی سبز

کتاب های خیلی سبزویژهدرسنامهزمان استفاده
کتاب‌های چند کنکورکنکورداردطول سال
ماجراهای من و درسامامتحانات نهایی و مدرسهدارداردیبهشت – دی
کتاب‌های هفت خوانکنکورداردطول سال
کتاب‌های آموزش شگفت انگیزمدرسهداردطول سال
کتاب‌های نردباممدرسه و کنکورنداردطول سال
کتاب های جامع کنکورکنکورداردطول سال
کتاب‌ های پیشتازمدرسه و تیزهوشانداردطول سال
کتاب‌ های جمع بندی خیلی سبزکنکورداردطول سال
جی بیمدرسه و کنکورداردطول سال
شب امتحانامتحانات نهاییدارداردیبهشت – دی
کتاب‌ های کار خیلی سبزمدرسهداردابتدای سال تحصیلی
کتاب های پیک هفتگی خیلی سبزمدرسهنداردابتدای سال تحصیلی
کتاب‌ های فصل آزمونکنکورداردطول سال
جدول کتاب های خیلی سبز

معرفی نشر الگو

نشر الگو هم مثل انتشارات خیلی سبز، نیازهای همه دانش‌آموزها توی همه مقاطع و رشته‌ها رو در نظر گرفته و کتاب‌هایی برای دانش‌آموزهای ابتدایی، متوسطه اول و دوم و کنکوری‌ها منتشر کرده. شاید تنوع کتاب‌های این انتشارات به اندازه خیلی سبز نباشه؛ اما با این وجود مخصوصا توی سال‌های اخیر بعضی از کتاب‌هاش حرفی برای گفتن داشتن و حسابی معروف شدن:

کتاب‌های موضوعی نشر الگو

حتما موافقی که برای خوندن بعضی از درسها بهترین روش مبحثی خوندنه؛ خوشبختانه نشر الگو کتاب‌های مبحثی خوبی داره؛ البته بیشتر دانش‌آموزها نشر الگو رو با کتاب‌های ادبیات مبحثی اون می‌شناسند. این کتاب‌ها شامل کتاب‌های مبحثی آرایه‌های ادبی، قرابت معنایی، لغت و املا، دستور زبان فارسی، تاریخ ادبیات و قلمروها میشه که الحق هم کتاب‌های جالب و خلاقانه‌ای هستند و خوندن درس ادبیات رو لذت بخش‌تر می‌کنند.

کتاب‌های نون شب

تنها راه فراموش نکردن مطالب حفظی، مرور دائمی اون مطالبه و کتاب نون شب حفظیات تلا نشر الگو، اومده این کار رو برای درس ادبیات انجام داده چجوری؟ این کتاب 100 تا آزمون 7 سوالی داره (3 سوال لغت، 3 سوال املا، 1 سوال تاریخ ادبیات) که هر شب باید یه آزمونش رو حل کنی؛ اینجوری تا روز کنکور مطالب حفظی بارها برات تکرار میشه و توی ذهنت میمونه.

کتاب زیپ دین و زندگی

این کتاب یه درسنامه جامع داره؛ یعنی برای هر سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم کاربرد داره. علاوه بر تست‌های درس به درس، ۳۴ تا آزمونک برای سنجش بیشتر هم داره و یجورایی از نظر تستی غنی هست. به علاوه اگه کدهای هوشمند صوتی این کتاب رو اسکن کنی، می‌تونین یه همایش جمع‌بندی غیر حضوری رو هم توی خونه تجربه کنی.

کتاب‌های سه بعدی

تمرکز این دسته از کتاب‌ها بیشتر روی درسنامه اونها هست و توی کتاب‌های سه بعدی، سعی شده درسنامه کامل و جامعی ارائه بشه؛ طوری که مطالب حسابی موشکافی شده و نکاتش ریز به ریز بیان شده. علاوه بر اینها این کتاب‌ها هم شامل سوال‌های تستی میشه و هم سوالات تشریحی؛ یعنی هم برای امتحانات تشریحی مدرسه کاربرد داره و هم برای کنکور سراسری.

کتاب‌های موج آزمون

همون طوری که از اسم این کتاب‌ها معلومه، بیشتر هدفشون طراحی آزمون‌های مختلفه و مناسب کسایی هست که چند بار کتاب‌های درسی رو خوندن و حالا می‌خوان خودشونو بسنجند. به گفته کسایی که از این کتاب‌ها استفاده کردند، این کتاب‌ها توی دوران جمع بندی و مرور کاربرد بیشتری دارند. آزمون‌های این کتاب هم شامل آزمون‌های مبحثی میشه و هم آزمون‌های جامعی که یجورایی کنکور سراسری رو شبیه‌سازی کردند.

بسته های شبیه سازی کنکور الگوی کنکور نشر الگو

این سری محصول دارای ویژگی های زیر میباشد:

  • سوالات آزمون کنکور سراسری نظام جدید مطابق با آخرین تغییرات مربوط به کتاب‌ های درسی
  • سوالات آزمون کنکور سراسری نظام قدیم، تغییر یافته بر اساس کنکور نظام جدید
  • سوالات آزمون تألیفی شبیه‌ سازی شده با کنکور سراسری
  • پاسخ‌ های کاملاً تشریحی همراه با خط فکری، نکته، تست شبیه‌ ساز، میانبر، شکل‌ نامه، ایستگاه یادگیری، تله‌ های تستی و یادآوری مطالب مهم

جدول بررسی کتاب های نشر الگو

کتاب های نشر الگوویژهدرسنامهزمان استفاده
کتاب‌های مبحثی نشر الگوکنکورداردطول سال
کتاب های موج آزمونکنکورداردطول سال
پرسش های چهارگزینه ای الگومدرسهداردطول سال
آموزش سه بعدیمدرسهداردطول سال
کتاب های جمع بندیمدرسه و کنکورداردطول سال
الگوی کنکورکنکورنداردطول سال
جدول کتاب های نشر الگو

معرفی انتشارات مبتکران

یکی از قدیمی‌ترین انتشاراتی که خیلی قبل‌تر از اینکه شما به دنیا بیاین کتاب کمک درسی منتشر می‌کرده، همین انتشارات مبتکران هست و انصافا که بعد از این همه مدت تونسته جایگاه خودش رو بین کتاب‌های کمک درسی حفظ کنه. این انتشارات هم دست به کار شده و کتاب‌های زیادی منتشر کرده؛ از پیش دبستانی بگیر تا کنکور! کتاب‌های مبتکران تنوع زیادی دارند؛ اقیانوس نکته و تست ، گذرنامه ، کنکور پلاس، مرشد، فیل، رشادت، ، محک، یاقوت، هفت‌خوان، شهاب، حرفه‌ای‌ها، کار و تمرین، GPS، یوز و واجب… که در ادامه بعضی از کتاب‌هاش رو که بیشتر معروف هستند رو معرفی می‌کنیم:

کتاب‌های رشادت

کتاب‌های رشادت از اون دسته کتاب‌هایی هستند که همه پایه‌ها؛ یعنی از اول دبستان تا سال آخر متوسطه دوم رو پوشش میدن. این کتاب‌ها در کنار درسنامه کاملی که دارند شامل تعداد زیادی تمرین تشریحی و سوال تستی هم میشن و هم برای آمادگی امتحانات مدرسه و هم برای کنکور کاربرد دارند. انتشارات مبتکران ادعا می‌کنه که این سری از کتاب‌ها بیشتر برای بچه‌های درسخون و تیزهوش کاربرد دارند و اصلا رشادت خودش مخفف ” رمز شکوفایی استعدادهای دانش آموزان تیزهوش” هست.

کتاب‌های کنکور پلاس

 شاید بشه گفت توی بازارکتاب‌های تستی و کمک آموزشی تا حدی در حق بچه‌های انسانی اجحاف شده و بیشتر کتاب تست‌های بازار مربوط به رشته‌های تجربی و ریاضی هست؛ اما کتاب‌های کنکور پلاس برای هر سه تا رشته تجربی، ریاضی و انسانی منتشر شدند و علاوه بر قسمت درسنامه و آموزش، شامل آزمون‌های ترکیبی و دوره‌ای و همین طور آزمون‌های جامع میشه که سوالات کنکور سراسری رو شبیه‌سازی می‌کنند.

کتاب‌های کار و تمرین

از کتاب‌های تستی و کنکوری که بگذریم، انتشارات مبتکران اومده برای دانش‌آموزهای دبستانی و متوسطه اول کتاب‌های کار و تمرینی تحت عنوان کتاب‌های یوز ارائه داده. این کتاب‌های کار بدون جواب هستند و برای تمرین هر چه بیشتر دانش‌آموزان برای امتحانات پایان ترم طراحی شدن.

کتاب‌های هفت خوان

خب انتشارات مبتکران هم مثل انتشارات خیلی سبز از داستان هفت خوان رستم ایده گرفته و سری کتاب‌های هفت خوان رو برای درس زیست شناسی منتشر کرده. شاید براتون جالب باشه که بدونید این هفت خوان شامل چیا میشه! خوان اول دقیقا مشابه متن کتابه و شما انگار کتاب درسی رو می‌خونین، خوان دوم یا مفهوم یه تحلیل مفهومی از متن کتاب درسی ارائه داده، خوان سوم یا ترکیب با هدف ترکیب مباحث مختلف طراحی شده، خوان چهارم هم به یادآوری اختصاص داره، توی خوان پنجم به بررسی نکات شکل‌ها و فعالیت‌های کتاب پرداخته شده، خوان ششم شامل جملات صحیح و غلطه و خوان هفتم شامل تعدادی تست‌ چهار گزینه‌ای میشه.

کتاب‌های شیمی واجب

این کتاب‌ها همون کتاب‌های شیمی مهندس بهمن بازرگان هستند که حسابی معروف و پرطرفدار شدند و یه جورایی خوندن اونها برای هر دانش‌آموز کنکوری واجبه! کتاب شیمی واجب، برای هر فصل شامل درسنامه جامع و تست‌های استاندارد هست که یکی از تفاوت‌هاش با کتاب‌های دیگه اینه که تست‌های این کتاب کاملا طبقه‌بندی شدند و سطح اونها مشخص شده.

جدول بررسی کتاب های مبتکران

کتاب های نشر مبتکرانویژهدرسنامهزمان استفاده
کتاب‌های رشادتمدرسهداردطول سال
کتاب های مرشدمدرسهنداردطول سال
کتاب های گذرنامهکنکورداردطول سال
کتاب های اقیانوس تست و نکتهکنکورنداردطول سال
کنکور پلاس مبتکرانمدرسه و کنکورداردطول سال
شیمی مبتکرانمدرسه و کنکورنداردطول سال
فارسی طالب تبارمدرسه و کنکورداردطول سال
کتاب های کار و تمرین مبتکرانمدرسهداردابتدای سال تحصیلی
جدول کتاب های نشر مبتکران

خب این همه کتاب معرفی کردین کدومش بهتره؟

اگه جواب این سوال رو بخوام صادقانه بدم، اکثر کتاب‌های تست موجود توی بازار خوب و جامع و کاربردی هستند و می‌تونن تو رو به هدفت برسونن. اینکه کدوم کتاب رو انتخاب کنی دیگه به خودت، سطح علمیت یا انتظاراتت از یک کتاب بستگی داره. البته یچیزی هم بهت بگم؛ گاهی وقت‌ها بعضی از کتاب‌های انتشارات‌ مختلف، خیلی شبیه بهم هستند و یجورایی یک هدف یکسانی رو دنبال می‌کنند که خب این یعنی هر کدوم از این کتاب‌ها رو انتخاب کنی خیلی فرق چندانی نمی‌کنه. حالا کدوم کتاب‌ها؟

مقایسه کتاب‌های آموزش شگفت انگیز خیلی سبز با کتاب‌های ۳ بعدی نشر الگو

این دوتا کتاب از دوتا انتشارات مختلف هستند ولی از اونجایی که شباهت‌های زیادی با هم دارند، میشه اونها رو با هم مقایسه کرد. هدف از مطالعه هر دوتا کتاب‌، آمادگی برای امتحانات تشریحی و در کنارش آزمون‌های تستی مثل کنکور سراسری هست. این کتاب‌ها شامل درسنامه جامع و مفصل و در کنارش سوالات تستی و تشریحی هستند. خوبی این مدل کتاب‌ها چیه؟ توی هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنه؛ چون سوال‌های تستی و تشریحی رو کنار هم آورده و تو دیگه نیاز نداری یک کتاب جدا برای حل تمرینات تشریحی تهیه کنی و یک کتاب جدا برای تست زدن. به علاوه وقتی که توی یک مبحثی ضعیف هستی، بهتره که قبل از اینکه سراغ تست زدن بری، اول سوالات تشریحی اون مبحث رو حل کنی؛ اینجوری تسلطت روی مباحث بیشتر هم میشه.

خلاصه اینکه اگه میخوای پول یه دونه کتاب رو بدی و در عوض دوتا کتاب داشته باشی، توصیه من بهت کتاب‌های آموزش شگفت انگیز خیلی سبز یا کتاب‌های ۳ بعدی نشر الگو هست.

مقایسه کتاب‌های رشادت مبتکران با کتاب‌ها‌ی ماجراهای من و درسام خیلی سبز

این دوتا کتاب هم علی‌رقم تفاوت توی اسم انتشاراتشون، از نظر ساختاری شباهت‌های زیادی بهم دارند. این کتاب‌ها هم مثل دوتا کتابی که پاراگراف قبل معرفی کردیم، شامل درسنامه، تمرین‌ها و سوال‌های تشریحی و سوالات تستی میشن. از نظر خیلی از مدرس‌های کنکور و مدرسه، این دوتا کتاب خیلی بهم شبیه هستند و یجورایی رقیب همدیگه محسوب میشن. البته بعضی از کارشناس‌ها عقیده دارند که این دوتا کتاب بیشتر به درد مدرسه و امتحانات مدرسه می‌خورن و کاربرد کمتری برای کنکور سراسری دارند.

پس اگه میخوای توی امتحانات مدرسه حسابی بدرخشی و معدلت 20 بشه، من بهت کتاب‌های رشادت مبتکران یا کتاب‌ها‌ی ماجراهای من و درسام خیلی سبز رو توصیه می‌کنم.

مقایسه کتاب‌های هفت خان خیلی سبز با کتاب‌های مبحثی نشر الگو

خودت بهتر میدونی که برای درس ادبیات مبحثی خوندن بهترین روش هست؛ حالا کتاب‌های مبحثی و موضوعی اومدن این کار رو خیلی راحت‌تر کردند و مبحث‌های مختلف کتاب‌های ادبیات مثل لغت و املا، قرابت معنایی، آرایه‌های ادبی و… رو در قالب کتاب‌های جداگانه آوردند. دو سری از بهترین کتاب‌های مبحثی برای درس ادبیات، کتاب‌های هفت خان خیلی سبز و کتاب‌های مبحثی نشر الگو هستند که ساختاری خیلی شبیه به هم دارند و هردو مورد تایید اساتید برتر و دانش‌آموزهای نمونه هستند. در واقع هر سری از این کتاب‌ها رو که تهیه کنی، به هدفت؛ یعنی رسیدن به درصد بالای درس ادبیات دست پیدا می‌کنی.

اگه دنبال درصد بالا توی درس ادبیات هستی، بهتره مبحثی بخونی و اگه دنبال کتاب مبحثی مناسب می‌گردی کتاب‌های هفت خان خیلی سبز یا کتاب‌های مبحثی نشر الگو گزینه‌های مناسبی هستند.

بهترین منابع زیست کنکور 1402 📚️

حتما بخوانید: بهترین منابع زیست کنکور 1402 📚️

جمع بندی

این روزها کار دانش‌آموزها و داوطلب‌های کنکوری نسبت به قبل خیلی راحت‌تر شده؛ چجوری؟ توی هر درسی که ضعف داشته باشی از چندتا انتشارات مختلف و چند مدل متنوع کتاب توی بازار موجود هست که میتونی با خوندن اونها توی درس مورد نظرت حسابی قوی بشی. خب یجورایی هم انتخاب بین تعداد زیاد کتاب موجود، کار رو سخت کرده؛ اما ما توی این مقاله چندتا از معروف‌ترین کتاب‌ها رو معرفی کردیم و تا حدی اونها رو باهم مقایسه کردیم. حالا کارت راحت‌تر شد؛ میتونی بعد از خوندن این مقاله با توجه به سطح علمی خودت و توقعی که از کتاب کمک درسی داری، مناسب‌ترین کتاب رو از بین این منابع انتخاب کنی.

پی‌نوشت: این مطاب توسط یکی از دانشجویان پزشکی برای پایتخت کتاب تهیه شده است.

درباره نویسنده

پایتخت کتاب

نویسنده : پایتخت کتاب

تیم نویسندگان پایتخت کتاب متشکل از دانشجویان برتر از سراسر دانشگاه های ایران

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

  1. تینا گفت:

    سلام ولی جدیدا انتشارات خیلی سبز کتاب هاشو دیر به دیر آپدیت میکنه و این یه نقطه ضعف براش حساب میشه/.

آخرین مقالات پایتخت کتاب