بهترین کتاب های جیبی کنکور؛ کدام یک بهتر است؟

28 بهمن 1402
سارا رسولی
زمان مطالعه : 13 دقیقه
بهترین کتاب های جیبی کنکور؛ کدام یک بهتر است؟

از آنجایی که اخیرا کتاب‌های جیبی کنکور در بین دانش‌آموزان محبوبیت بسیاری پیدا کرده‌است و کاربردهای بسیار خوبی در مواقع و شرایط خاص دارد، تصمیم گرفتیم در این محتوا به طور کامل کتاب‌های جیبی، انواع آن‌ها و ویژگی‌ها و کاربردهای آن‌ها را توضیح دهیم و در انتها بهترین کتاب‌ های جیبی کنکور را معرفی کنیم.

به دلیل کوچک و کم حجم بودن این کتاب‌ها، دانش آموزان علاقه‌ی بسیاری به آن‌ها دارند و جذب مطالعه‌ی این کتاب‌ها می‌شوند. اما این تنها دلیل علاقه دانش‌آموزان به این مدل از کتاب‌ها نیست. پس بیایید در ابتدا مختصری راجع به ویژگی‌های این نوع کتاب‌ها صحبت می‌کنیم.

ویژگی‌های کتاب‌های جیبی

این کتاب‌ها همانطور که از نامشان پیداست، در سایز جیبی چاپ می‌شوند و به همین دلیل حمل بسیار راحتی دارند و می‌توانند در هر مکان و زمانی یار و یاور تمام کسانی باشند که دغدغه‌ی مطالعه‌ی درس‌هایشان را دارند.

این نوع کتاب‌های کوچک و قابل حمل ، خلاصه‌ای از نکات مهم هر درس را در خود جای داده‌اند تا دانش آموزان بتوانند در هر شرایطی به آن‌ها دسترسی داشته‌باشند. ظاهر این کتاب‌ها زیبا، کوچک و جذاب است و در چند مدل مختلف طراحی و عرضه شده‌اند.

تخفیف یهویی

بعضی از این کتاب‌ها کل مطالب درسی یک درس از یکی از پایه‌ها را پوشش داده‌اند. بعضی از آن‌ها نیز مبحثی هستند و به مبحث ویژه‌ای پرداخته‌اند. مثلاً مبحث زیست گیاهی کنکور، مبحث مسائل شیمی کنکور و یا آرایه‌های ادبی.

کاربرد کتاب‌های جی‌بی

کتاب‌های جیبی کاربردهای بسیاری برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور دارند. یکی از این کاربردها برای مرور و جمع بندی مطالب خوانده شده است چون باید بدانید که صرفا مطالعه‌ی دروس برای دانش آموزان کافی نیست بلکه زمانی می‌توانند به تسلط کافی دست پیدا کنند که در فواصل معینی دروس خوانده شده را مرور و جمع‌بندی کرده‌باشند.

کتاب‌های جیبی کار جمع‌بندی مطالب را برای دانش‌آموزان انجام داده‌است تا آن‌ها بتوانند بدون صرف وقت اضافی برای یادداشت‌برداری مطالب مهم، به راحتی با تهیه این کتاب‌ها به بهترین شکل ممکن مطالب درسی خود را مرور کنند.

کاربرد دیگر این محصولات، زمانی است که دانش آموزان می‌خواهند از زمان‌های مرده‌ی خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنند. حتماً برای همه پیش آمده‌است که مجبور شوند در سال کنکور و یا ایام امتحانات، به مکان‌هایی مانند بانک و مطب دکتر بروند و یا زمانی را در اتوبوس و تاکسی صرف رفت و آمد کنند. این کتاب‌های کوچک و قابل حمل، می‌توانند بهترین انتخاب برای این دسته از دانش‌آموزان باشند.

انواع کتاب‌ جی‌بی

 • کتاب‌های جیبی مبحثی: این کتاب‌ها معمولاً یک مبحث خاص از یک درس خاص را پوشش می‌دهند و همانطور که از اسمشان پیداست به صورت مبحثی تهیه شده‌اند. بسیار مختصر و در عین حال مفید هستند. از جمله کتاب‌های مبحثی جیبی می‌توان به کتاب مسائل شیمی و حفظیات شیمی به صورت جداگانه اشاره کرد.
 • کتاب‌های جیبی بر اساس یک پایه: این کتاب‌ها به شرح مختصری از تمام مباحث مربوط به یک کتاب به خصوص از یک پایه پرداخته‌اند. مثلاً؛ برای هر یک از دروس رشته تجربی و ریاضی پایه‌ی دهم، یازدهم و دوازدهم به صورت جداگانه کتاب‌هایی را تالیف کرده‌اند.
 • کتاب‌های جیبی ترکیبی: این کتاب‌ها، ترکیبی از چند مبحث مختلف هستند که به نوعی به هم مربوط می‌شوند. مثلاً؛ برای خواندن مبحث مشتق نیاز به درک مطالب دیگری دارید که پیش نیاز یادگیری آن هستند و شامل مبحث مثلثات می‌شود. بنابراین این دو مطلب با هم ترکیب شده و در یک کتاب منتشر شده‌اند.

این کتاب‌ها بسیار کوچک و در عین حال مفید هستند. به این صورت که با توجه به حجم کوچک خود، مطالب زیادی از جمله نکات مهم کنکوری، تمرین‌ و تست‌های مهمی را در خود جای داده‌اند. همچنین درسنامه‌های بسیار مختصر و مفیدی دارند که مناسب برای کلیه‌ی دانش‌آموزان و داوطلبانی است که می‌خواهند برای جمع بندی، یک منبع خوب در اختیار داشته باشند که بتوانند در مدت زمان کوتاهی آن را مطالعه کنند.

کتاب‌های جیبی در عین کوچکی و اختصار، باید آن‌قدر کامل باشند که مطالب را به خوبی پوشش دهند و نکته‌ی مهمی را از قلم نیندازند و دانش‌آموزان را جذب خود کنند.

نوع کاربرد این کتاب‌های جیبی کنکور نیز کاملا به نیاز دانش‌آموزان بستگی دارد و انتخاب با خود آن‌هاست که کتاب مبحثی انتخاب کنند یا کتاب کامل یک پایه را بخوانند.

این منابع برای چه کسانی طراحی شده‌اند؟

همانطور که اشاره کردیم، این منابع مناسب تمام دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور است و فرقی نمی‌کند چه رشته‌ی تحصیلی و چه سطح علمی داشته باشند چرا که به شکل یک خلاصه‌ی جامع طراحی شده‌اند تا مناسب دوران جمع‌بندی باشند.

بهترین کتاب‌های جیبی کنکور

بهترین کتاب‌های جیبی کنکور
بهترین کتاب‌ های جیبی کنکور می‌توانند به شما کمک کنند تا از زمان‌های مرده خود به بهترین شکل استفاده کنید.

از معروفترین و بهترین کتاب‌های جی‌بی می‌توان سری خیلی سبز را معرفی کرد که درسنامه‌های کاملی برای دانش‌آموزان دارند و بخش تست‌ آن برای سنجش میزان یادگیری دانش‌آموزان طراحی شده‌است. این تست‌ها بسیار به تست‌های کنکور شباهت دارند. پاسخنامه‌ی آن‌ها کاملا تشریحی است و طراحی این کتاب‌ها بسیار زیبا و جذاب است.

نام دیگر این کتاب‌ها، مینی میکرو طلایی گاج است و برای دانش آموزان دوازدهم و داوطلبان کنکور طراحی شده‌اند. این کتاب‌ها درسنامه‌های مختصری دارند و نکات مهم کنکوری در درسنامه‌ها جای داده شده‌است. تست‌های کمی در این کتاب جهت تثبیت مطالب برای داوطلبان قرار داده شده‌است.

کتاب‌های میکرو طلایی گاج فقط مختص به داوطلبان کنکور و دانش آموزان پایه دوازدهم طراحی شده‌اند و به دانش آموزان دهم و یازدهم پیشنهاد نمی‌شود.

یکی از کامل‌ترین و بهترین کتاب‌های جیبی، کتاب‌های لقمه و لقمه طلایی مهروماه هستند که در سایز کوچک به چاپ رسیده‌اند. چاپ این کتاب‌ها هم به صورت مبحثی و هم به صورت پایه به پایه بوده و برای تمام دانش‌آموزان برای دوران جمع‌بندی قابل استفاده است.

درسنامه‌های موجود در این سری، مختصر هستند اما نکات خوب و کاربردی دارند و سوالات ترکیبی و مهم کنکور در آن‌ها جای داده شده‌است. تست‌های موجود در این کتاب‌ها شامل تست‌های تالیفی و کنکوری همراه با پاسخنامه‌ی تشریحی می‌شوند.

کتاب‌های لقمه و جیبی مناسب چه دانش‌آموزانی است؟ 

همه دانش‌آموزان می‌توانند از کتاب‌های لقمه و جی‌بی استفاده کنند و از مزایای این کتاب‌ها سود ببرند؛ اما این کتاب‌ها در موارد زیر بسیار مفید و پرکاربرد هستند:

 • برای رفع اشکال مبحثی: از آنجایی که در برخی از کتاب‌های لقمه فقط به یک مبحث خاص پرداخته می‌شود، تمام جزئیات و زیر و بم آن مطلب در کتاب مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 • برای مرور و جمع بندی سریع مطالب: در این کتاب‌ها چکیده‌ای از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مطالب، در حجم کم گردآوری شده‌است و برای مطالعه آن‌ها فقط به چند ساعت زمان نیاز دارید.
 • برای جمع‌آوری مطالب پراکنده: برای مثال در کتاب‌های جیبی یا لقمه مربوط به املا و واژگان فارسی، همه املاها و لغات از تمامی پایه‌ها جمع‌آوری شده‌اند.
 • برای استفاده بهینه از زمان‌های مرده: اگر در اتوبوس، سرویس مدرسه، مترو، سالن انتظار یک مطب و… دوست ندارید وقت را هدر دهید و می‌خواهید از زمانتان بهترین استفاده را بکنید، به یک کتاب جیبی قابل حمل احتیاج دارید.
 • برای آشتی با یک مبحث: شاید حل مسائل درس شیمی برای شما به یک چالش بزرگ تبدیل شده است و به محض دیدن کتاب‌های قطور کمک‌درسی شیمی، وحشت کرده و از مطالعه این مبحث صرف نظر می‌کنید؛ در حالی که اگر همان مبحث را در حجم کم ببینید، مغز شما دست از هشدار دادن برمی‌دارد و وحشت شما ناپدید می‌شود.

معرفی چند نمونه از کتاب های لقمه و جی بی

فرمول نامه فیزیک (یا ریاضی) لقمه مهروماه

تعداد فرمول‌های کتاب‌های ریاضی و فیزیک به قدری زیاد است که گاهی دانش‌‌آموزان آن‌ها را فراموش می‌کنند و فقط به دلیل فراموش کردن یک فرمول ساده، یک سوال را از دست می‌دهند.

در کتاب فرمول نامه لقمه مهروماه، ضمن جمع آوری همه فرمول‌ها و طبقه‌بندی دقیق آن‌ها، روش‌های حل مسئله و ترفند پاسخ‌گویی به سوالات هم آموزش داده می‌شود.

هند بوک فرمول نامه فیزیک لقمه مهروماه

کتاب فرمول نامه فیزیک لقمه مهروماه، تنها به بررسی فرمول‌های درس فیزیک نمی‌پردازد؛ بلکه هدف از تالیف آن مرور کل متن کتاب درسی است و از سه قسمت فرمول ها، تعاریف و تصاویر تشکیل شده است. در این کتاب بخشی برای مسئله یا سوال در نظر گرفته نشده است.

دانلود بخشی از کتاب
99

حفظیات شیمی کنکور مینی میکرو طلایی گاج

حفظیات شیمی کنکور مینی میکرو طلایی گاج

در این کتاب تلاش مؤلف بر این بوده که تمام مطالب حفظی موجود در کتاب درسی با بیانی صریح و شیوا و با توضیحات مناسب ارائه گردد. شایان‌ذکر است که شکل‌ها و برخی جدول‌های کتاب درسی در قسمتی به نام تصویرخانه آمده‌اند تا به مطالعه‌ی هر چه بهتر دانش‌آموزان کمک کند.

همچنین مؤلف به جهت کامل شدن اثر پیش رو، مباحث و نکات مربوط به مواد، واکنش‌ها، عددها و رنگ‌ها را در پایان کتاب پیوست کرده‌است. کتاب مینی میکرو طلایی حفظیات شیمی کنکور توسط دکتر محمد یوسفی با نظارت دکتر مهدی صالحی‌راد گردآوری‌ شده‌است.

تکنیک های محاسبات سریع ریاضی لقمه مهروماه

می‌دانید که استفاده کردن از ماشین حساب در جلسه کنکور و آزمون‌ها ممنوع است و ممکن است شما نگران آن قسمت از زمان آزمونتان باشید که آن را صرف انجام محاسبات طولانی می‌کنید.

تکنیک های محاسبات سریع ریاضی لقمه مهروماه

کتاب تکنیک‌های محاسبات سریع ریاضی لقمه مهروماه، این کار را برای شما راحت کرده‌است و تمام دانش‌آموزان در همه رشته‌ها می‌توانند از این کتاب استفاده کنند. این کتاب به سه موضوع مهم و اساسی در حل مسائل یعنی؛ هنر محاسبه، هنر حل مساله و هنر درست اندیشیدن پرداخته است.

علاوه بر داوطلبان کنکور و دانش‌آموزان، متقاضیان آزمون‌های تیزهوشان، المپیاد و آزمون‌های کارشناسی ارشد و دکترا نیز می‌توانند از این کتاب استفاده کنند.

دانلود بخشی از کتاب
99

درسنامه عربی کنکور رشته انسانی لقمه مهروماه

درسنامه ی عربی کنکور رشته انسانی لقمه مهروماه

عربی یکی از درس‌های مهم و اصلی رشته انسانی است و مطالب آن برای برخی از داوطلبان همراه با دشواری و پیچیدگی زیادی است. درس عربی برای داوطلبان رشته انسانی هم جزء دروس عمومی است و هم در دسته دروس اختصاصی قرار دارد.

کتاب درسنامه عربی کنکور رشته انسانی لقمه مهروماه، شامل درسنامه خلاصه و جمع و جور اما کامل و کاربردی است، این کتاب شامل ترجمه و تعریب، لغات و قواعد درس عربی است و مولف سعی کرده‌است با ارائه‌ی مثال‌های کاربردی و جالب، این مطالب را آموزش دهد.

جی بی آرایه‌های ادبی کنکور خیلی سبز

درس فارسی درس عمومی تمام رشته‌ها است و دانش‌آموزان رشته انسانی علاوه بر فارسی عمومی، مطالب این درس را به صورت تخصصی هم مطالعه می‌کنند. یکی از قسمت‌های مهم درس فارسی که ممکن است حل سوالات مربوط به آن برای شما سخت و چالش برانگیز باشد، مبحث آرایه‌های ادبی است.

متاسفانه مطالب مربوط به آرایه‌های ادبی به صورت پراکنده و نامنظم در کتاب‌های درسی مطرح شده‌اند؛ از این رو شما برای مطالعه این مبحث به منبعی احتیاج دارید که تمام آرایه‌های ادبی را جمع‌آوری کرده باشد.

جیبی نکته باز آرایه های ادبی رشته انسانی خیلی سبز

بخش‌هایی از درسنامه کتاب جی بی آرایه‌های ادبی کنکور خیلی سبز در قالب جدول و نمودار و تصاویر ارائه شده است و به این ترتیب یادگیری مطالب را برای دانش‌آموزان آسان می‌کند.

علاوه بر درسنامه، این کتاب شامل تست‌های طبقه‌بندی شده تالیفی و سراسری است که به تثبیت مطالب در ذهن داوطلب کمک زیادی می‌کند.

جیبی مسائل شیمی کنکور خیلی سبز

جیبی مسائل شیمی کنکور خیلی سبز

اگر نمی‌توانید به سوالات مسائل شیمی پاسخ دهید، شاید اصول و کلیات روش حل مسائل شیمی کنکور را نمی‌دانید. طی سال‌های اخیر شاهد این موضوع بوده‌ایم که سوالات درس شیمی به خصوص در قسمت مسائل، بسیار دشوار و مفهومی شده‌اند. برای اینکه از پس حل کردن این سوالات برآیید، لازم است انواع تیپ‌های مختلف سوالات درس شیمی را بررسی کنید.

کتاب جیبی مسائل شیمی کنکور خیلی سبز، بعد از ارائه توضیحات کامل برای مسائل هر بخش، به حل چند نمونه مسئله و سوال از کنکورهای سال‌های اخیر می‌پردازد تا ذهن داوطلب را با سوالات احتمالی آن مبحث آشنا کند و کاربرد هر فرمول را به صورت عملی آموزش دهد.

تفاوت بین کتاب‌های لقمه مهروماه و جیبی خیلی سبز

کتاب‌های لقمه مهروماه و جی‌بی خیلی سبز کتاب‌های بسیار مفید و کاربردی هستند که از نظر محتوا و کاربرد شباهت زیادی با هم دارند، هر دوی این کتاب‌ها به هدف جمع‌آوری منظم و منسجم کردن مطالب و ذکر نکات مهم و اصلی در کتابی کوچک و قابل حمل، تالیف شده‌اند و داوطلبان برای مرور سریع و جمع‌بندی مطالب، می‌توانند هر کدام از این کتاب‌ها را تهیه کنند.

تفاوت برجسته بین کتاب‌های لقمه مهروماه و جی‌بی خیلی سبز در این است که کتاب‌های لقمه مهروماه مطالب را بیشتر شرح و بسط می‌دهند و توضیحات مفصل‌تری دارند؛ اما کتاب‌های جی‌بی خیلی سبز صرفا به ذکر نکات اصلی و برجسته اکتفا می‌کنند.

از کی برای کنکور 1404 شروع کنیم؟ برای شروع دیر نیست؟

مقاله مرتبط: از کی برای کنکور 1404 شروع کنیم؟ برای شروع دیر نیست؟

اگر به دنبال فروشگاهی معتبر و مطمئن برای خرید انواع کتاب‌های سری جیبی می‌گردید، می‌توانید از وب‌سایت پایتخت کتاب برای خرید خود استفاده کنید. در پایتخت کتاب تمام کتاب‌های موجود، مطابق با آخرین تغییرات کتاب‌های درسی هستند و از این بابت می‌توانید با خیال راحت خرید کنید.

همچنین در پایتخت کتاب می‌توانید تمام این محصولات را با تخفیف ویژه‌ی ۱۰ تا ۴۰ درصدی خریداری کنید که از تمام فروشگاه‌های حضوری و آنلاین ارزانتر است  پرداخت به صورت آنلاین صورت می‌گیرد و کتاب‌ها در اسرع وقت به دست شما می‌رسند.

اگر در تهران زندگی می‌کنید می‌توانید پرداخت را به صورت آنلاین و یا درب منزل انجام دهید و محصول خریداری شده را همان روز تحویل بگیرید. برای سایر شهرها پرداخت آنلاین و ارسال در اسرع وقت است و هزینه‌ای بابت ارسال گرفته نمی‌شود.

سخن آخر

با توجه به علاقه دانش‌آموزان به کتاب‌های بسیار کاربردی و قابل حمل جیبی، تصمیم گرفتیم در این محتوا به طور کامل انواع کتاب‌های جیبی و کاربردهای آن‌ها را شرح دهیم و در انتها بهترین کتاب های جیبی کنکور را نیز معرفی کردیم.

اگر هنوز هم سوالی در مورد کتاب‌های جیبی در ذهنتان باقی‌مانده است، خوشحال می‌شویم در قسمت نظرات این محتوا از ما بپرسید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه
نظر خود را ثبت کنید
نظرات ثبت شده
 1. الهام فروردین 30, 1402

  سلام، لیست کتاب های خیلی سبز رو از کجا می تونم ببینم؟

 2. صنم شهریور 3, 1401

  سلام جیبی ها خیلی سبز کی موجود میشن؟

  • پایتخت کتاب شهریور 3, 1401

   سلام
   در حال چاپ مجدد هستن و تا چند روز دیگه موجود میشن.

آخرین مقالات پایتخت کتاب