بازگشت دروس عمومی در کنکور 1403 + خبر فوری

09 خرداد 1402
سارا رسولی
زمان مطالعه : 7 دقیقه
بازگشت دروس عمومی در کنکور 1403 + خبر فوری

یکی از دغدغه‌های سازمان سنجش و آموزش کشور پیدا کردن راهی برای پذیرش عادلانه داوطلبان در دانشگاه‌ها است، در همین راستا یکی دو سالی است که فرآیند پذیرش داوطلبان دستخوش تغییرات اساسی شده است. ایده تغییر روند پذیرش داوطلبان یک ایده نسبتا قدیمی است اما این تغییرات نخستین بار برای کنکور 1402 به صورت جدی اعمال شد، تغییراتی که احتمالا در جریان جزئیات آن هستید. بعد از تایید مصوبه شورای انقلاب فرهنگی برای کنکور 1402 و کنکورهای بعد از آن، صحبت از این شد که آیا در صورت اعمال قوانین جدید، پذیرش داوطلبان واقعا عادلانه خواهد بود یا همین قوانین جدید هم نقص و اشکالاتی دارند و شاید خیلی هم به نفع داوطلبان تمام نشوند. چند روزی است صحبت از نقض این قوانین شده و گویا قرار است سوالات دروس عمومی به دفترچه کنکور سراسری برگردند. آیا این موضوع حقیقت دارد؟

ماجرای حذف دروس عمومی از کجا آغاز شد؟

ماجرای حذف کنکور (نه فقط دروس عمومی) از سال 1386 آغاز شد، زمانی که مسئولین به این نتیجه رسیدند که برگزاری کنکور آثار روانی و اجتماعی مخربی برای داوطلبان در پی دارد و بهتر است روش‌های دیگری مثل پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی جایگزین آن شود. این قانون در سال 86 در مجلس تصویب شد و قرار بر این شد که کنکور تا سال 90 حذف شود! تیر ماه سال 1401 شورای عالی انقلاب فرهنگی اولین گام بزرگ و جدی را در جهت ایجاد تغییرات برداشت؛ در پی این اتفاق دروس عمومی از دفترچه کنکور 1402 حذف شدند، تاثیر سوابق تحصیلی به 40 درصد رسید و قرار شد این تاثیر به صورت قطعی و مستقیم باشد، قرار بر این شد کنکور دو بار در سال برگزار شود و نتایج آن هم تا دو سال برای انتخاب رشته داوطلبان اعتبار داشته باشد. قرار شد این تغییرات تا کنکور سال 1405 پابرجا باشند اما چند روزی است اخبار متفاوتی به گوشمان رسیده است!

تغییرات کنکور 1403

تغییراتی که در ادامه در موردشان صحبت می‌کنیم، مربوط به کنکور 1403 است و لازم به ذکر است که این تغییرات قبل از درخواست بازگرداندن طرح یک فوریتی به صحن مجلس تصویب شد. یعنی قبل از اینکه اصلا صحبت از این شود که تغییرات کنکور 1402 لغو شوند و از دروس عمومی مجدد در کنکور 1403 سوال طرح شود، قرار بر این بود که کنکور 1403 به شیوه زیر برگزار شود:

 • افزایش تاثیر سوابق تحصیلی: تا قبل از خبر لغو تغییرات کنکور، قرار بر این بود که تاثیر سوابق تحصیلی (معدل کتبی پایه دوازدهم) در کنکور 1403 افزایش داشته باشد و به 50 درصد برسد.
 • الکترونیکی شدن کنکور: یکی از تغییرات اساسی که قرار است در کنکور 1403 اجرایی شود، الکترونیکی شدن فرآیند کنکور و حذف دفترچه کاغذی است؛ البته سازمان سنجش برای اجرای این طرح به زیر ساخت‌های بسیار قوی نیاز خواهد داشت.
 • حذف دروس عمومی از دفترچه کنکور: تا همین چند روز پیش قرار بود همچنان از دروس عمومی سوالی در کنکور طرح نشود اما در عوض سهم دروس عمومی در سوابق تحصیلی داوطلبان افزایش داشته باشد، اما چند روزی است که مجلس تصمیم گرفته مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را لغو کند. (یعنی شرایط کنکور به وضعیت قبل از کنکور 1402 برگردد و از دروس عمومی در کنکور سوال طرح شود!)

آیا در کنکور 1403 دروس عمومی را خواهیم داشت؟

اخیرا احمد نادری عضو هیئت رئیسه مجلس در گفتگو با خبرگزاری‌ها اعلام کرده که تصمیم بر این است کنکور از سال 1403 با مصوبه مجلس و نه شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا شود. حالا این خبر چه معنی دارد؟ این یعنی مجلس تصمیم گرفته تغییراتی که در کنکور 1402 اعمال شده بود را لغو کند! اگر این اتفاق بیوفتد، در سال 1403 دروس عمومی به دفترچه کنکور سراسری بازمی‌گردند و تأثیر سوابق تحصیلی به صورت مثبت خواهد بود و تا زمانی که شرایط برای برگزاری امتحانات نهایی ایمن و استاندارد فراهم نشود، سوابق تحصیلی تاثیر مستقیم و سرنوشت‌سازی در نتیجه داوطلبان نخواهد داشت. همه چیزهایی که گفتیم هنوز کامل و قطعی تصویب نشده‌اند و قرار است این طرح در دو هفته آینده در صحن مجلس مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت تصویب شدن برای کنکور 1403 اجرایی شود.

خیلی سبز

کنکور 1403 در اردیبهشت و تیر؛ جدول زمانی ثبت نام تا برگزاری

حتما بخوانید: کنکور 1403 در اردیبهشت و تیر؛ جدول زمانی ثبت نام تا برگزاری

حذف دروس عمومی به نفع داوطلبان است یا به ضرر آنها؟

به نظر می‌رسد تغییرات اخیر کنکور و اخبار مختلفی که در این زمینه منتشر می‌شود، باعث شده داوطلبان دچار استرس و سردرگمی شوند. البته این وضعیت تا حدی هم استرس‌زا هست اما توصیه می‌کنم در هر صورت چه برای امتحانات نهایی و چه کنکور تمام تلاشتان را بکنید تا در صورت اعمال هر تغییری، خیالتان از بابت نتیجه‌ کنکورتان راحت باشد.

موضوع مهمی که باید به آن توجه کنید این است که فرآیند برگزاری کنکور هر طور که باشد، در نهایت قرار است شما در شرایط یکسانی با بقیه داوطلبان رقابت کنید و هر تغییری که اعمال شود برای همه داوطلبان است نه شخص خاصی. پس مراقب باشید که بر روی چه چیزی تمرکز می‌کنید، و خیلی درگیر اخبار و حواشی نشوید.

کنکور 1403 هیچ تغییری نخواهد داشت! {به روزرسانی خرداد}

چند هفته پیش خبری مبنی بر لغو مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور 1403 اعلام شد؛ طبق این خبر قرار شد مجلس برای شیوه برگزاری کنکور 1403 تصمیم‌گیری کند و تغییراتی مثل حذف دروس عمومی از دفترچه کنکور و تاثیر قطعی سوابق تحصیلی لغو شوند. این خبر باعث خوشحالی برخی داوطلبان و نگرانی دسته دیگری از داوطلبان شد. روز گذشته خبر رسمی دیگری از زبان عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور منتشر شد؛ خلاصه خبر این است که کنکور 1403 هیچ تغییری نخواهد داشت و طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار خواهد شد. بیایید در ادامه این خبر را بیشتر بررسی کنیم.

مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی چیست؟

مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی کنکور 1402 را کاملا دگرگون کرد؛ به این صورت که تاثیر سوابق تحصیلی (نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم) در نتیجه کنکور 40 درصد و به صورت قطعی اعمال می‌شود، دروس عمومی از دفترچه کنکور حذف می‌شوند و سالیانه دو مرتبه کنکور و یک مرتبه انتخاب رشته داریم و نتیجه هر کنکور تا دو سال اعتبار خواهد داشت. پورعباس در نشست تبیین ابعاد اجرایی و حفاظتی کنکور ۱۴۰۲ در جمع خبرنگاران گفت: برای کنکور امسال تغییری نخواهیم داشت و داوطلبانی که در کنکور امسال شرکت می‌کنند بر مبنای اطلاعاتی پذیرش می‌شوند که سال گذشته اعلام شده است. امیدواریم که آزمون تیر ماه امسال نیز مانند نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ در دی ماه آزمون سالمی باشد، در آزمون دی‌ماه دستگاه‌ها با همراهی کردند و کنکور به عنوان یک امر ملی تلقی شد و حتی یک مورد تقلب گزارش نشد.

تکلیف کنکور 1403 چه می‌شود؟

به گفته رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور کنکور ۱۴۰۳ هم فعلا براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار خواهد شد و تغییری نسبت به کنکور 1402 نخواهد داشت. اگر قرار باشد تغییری در کنکور 1403 داشته باشیم، اخبار نهایی و رسمی آن در شهریور ماه اعلام می‌شود. پور عباس اظهار کرد: اگر قبل از شهریور هر تغییری داشته باشیم و به ما و دولت ابلاغ شود ملاک عمل قرار می‌گیرد و بر این اساس فرآیند کنکور 1403 در شهریور نهایی می‌شود.

برای آگاهی از اخبار و اطلاعیه‌های جدید و معتبر، می‌توانید به وب سایت پایتخت کتاب مراجعه کنید.

چند سوال متداول

ماجرای حذف کنکور (نه فقط دروس عمومی) از کجا آغاز شد؟

قانون حذف کنکور در سال 1386 به مجلس رفت و با اکثریت آرا تصویب شد اما تغییرات جدی برای نخستین بار در کنکور 1402 اعمال شد.

آیا در کنکور 1403 دروس عمومی را خواهیم داشت؟

طبق سخنان اخیر هیئت رئیسه مجلس، تصمیم بر این است که طی دو هفته آینده تغییرات کنکور 1402 لغو شود و دروس عمومی به دفترچه کنکور بازگردانده شود. این تغییر هنوز قطعی نشده است.

سهم دروس عمومی در کنکور 1403 به چه صورت خواهد بود؟

این موضوع بستگی به جلسه آینده مجلس و تصمیمات اتخاد شده در این جلسه دارد.

چطور از تغییرات کنکور آگاه شویم؟

برای آگاهی از اخبار و اطلاعیه‌های جدید و معتبر، می‌توانید به وب سایت پایتخت کتاب مراجعه کنید.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

 1. حسین گفت:

  یبار تو کل زندگیشون یه کار درست کردن و اومدن عمومی ها رو خذف کردن بعد چند نفر میگن چرا حذف شده؟!!!!! جدا یعنی شما 50 الی 60 درس ادبیات رو تو کنکور میتونید درصد 60 70 بزنید اونم با اون سطح سخت سوالات بعد نمیتونید یه ازمون نهایی که از 17 تا درسه رو 20 بشید؟ گزاشتید شب امتحان نمیتونید دیگه من که دوازدهم تا الان نمره زیر 19/25 نداشتم

 2. سارا نیکبخت گفت:

  عمومی ها به نفع داوطلبانه من خودم الان دوازدهمم ودارم امتحان نهایی میدم بچه های دهم یازدهمی شاید الان بگید عمومی ها بری توی کنکور خیلی بده ولی وقتی سر جلسه نهایی بیایید سطح سوالارو خواهید ديد مثل معلمان نیست که همین جوری الکی ۲۰ ۱۹ بگیری وقتی معدل تاثیر میدن باید کلاسای نهایی بری تا آماده بشی بتونی حداکثر ۱۷ بگیری اونم نه ۱۹ یا ۲۰ سوالارو خیلی سطح شونو بردن بالا و شماهایی که الان خیلی دوست دارین عمومی توی کنکور نباشه خودتون خواهید دید من دوستانی داشتم که مهار ماه موافق این طرح بودن ومیگفتن بهتر که دیگه لازم نیست برای کنکور عمومی بخونیم ولی الان اشک شون دراومده و میدونن امسال چیزی که میخوان قبول نخواهند شد …

 3. نیما گفت:

  حذف دروس عمومی کار بسیار خوبی هست.
  خیلی عجیبه که بعضی ها می خواهند درس عمومی به کنکور برگرده .
  سوالات درس ادبیات در کنکور که باید در حد کارشناس ادبیات بدانیم بهتره با این وقت کم در کنکور یا سوالات امتحان نهایی که زمان بیشتری دارند و استاندارد هستند؟

 4. نیما گفت:

  مي خواستم از مصوبه شوراي عال انقلاب فرهنگي تشكر كنم چون دروس عمومي را حذف كرد.با حذف دروس عمومي از هزينه ها و استرس داوطلبان خيليييييي كم مي شود.خيلي عجيب هست كه عده اي خواهان بازگشت دروس عمومي هستند.چون حذف دروس عمومي يعني تمركز بيشتر بر روي دروس تخصصي و امكا ن دوره كردن آموخته ها.البته اگر سوالات تخصصي مثل سالهاي قبل باشد و به شدت سخت نباشد.
  اميدوارم اين مصوبه براي كنكور هاي آينده هم ادامه پيدا كند و عده اي جلو اين مصوبه سنگ انداي نكنند.
  اگر امتحان نهايي سخت نباشد و مثل سالهاي قبل استاندارد و آسان باشد تاثير مثبت نمرات امتحان نهايي در كنكور يك امتياز براي داوطلب حساب ميشود

 5. Asuka گفت:

  دهم یازدهمیای عزیز من خودم دوازدهمم امتحانای خرداد رو دارم میبینم سطح سوالا بالاست حتی اگه هزار تا نمونه سوال و سوال های امتحان نهاییای سالای قبل رو بدی نمیتونی۲۰بگیری سوالا رو از فضا میارن بماند که چجور تصیح میکنن اگه عمومیا برگرده خیلی بهتره خیلی شما نیستید ببینید چجوری وسط امتحان بچه ها تقلب میکنن هیچ امنیتی وجود نداره بنظر من هنوز کنکور بیشتر امنیت داره تا این امتحانا خواهشا چرت پرت نگید نمیتونم عمومیارو توی یک سال بخونم اگه نتونی چهار تا کتاب دبیرستانی بخونی دانشگاه رو بزار کنار فک کردی دانشگاه اونم با رشته های تاپ گل و بلبله؟!

 6. Amir گفت:

  فقط اونی که نوشته ما دهم ها اساس رو گذاشتیم رو نبود عمومی والا رتبه یک کنکور هم از دهم عمومی نمیخونه .

آخرین مقالات پایتخت کتاب