زمان برگزاری کنکور 1403 تغییر کرد،📅کنکور در اردیبهشت و تیر

16 شهریور 1402
زمان مطالعه : 7 دقیقه
زمان برگزاری کنکور 1403 تغییر کرد،📅کنکور در اردیبهشت و تیر

جدیدترین خبر تغییرات زمان برگزاری 1403 به تاریخ بروزرسانی 29 مرداد 1402
سرپرست معاونت امور آزمون‌های سازمان سنجش اعلام کرد: کنکور سال آینده در دو نوبت در تاریخ ۶ و ۷ اردیبهشت و ۷ و ۸ تیر ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد. گفتنی است که سهم سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۳، ۵۰ درصد قطعی و از نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم است؛  از کنکور ۱۴۰۴ به بعد سهم سوابق تحصیلی ۶۰ درصد است.

تا قبل از کنکور 1402 هر داوطلبی فقط یک بار در سال کنکور می‌داد و برای شرکت در کنکور بعدی مجبور بود یک سال دیگر صبر کند. امسال در دی ماه 1401 یک مرحله کنکور برگزار شد و تاریخ کنکور بعدی امسال در تیر 1402 است؛ البته برای هر دوی این کنکورها فقط یک بار انتخاب رشته صورت می‌گیرد. چند وقتی است که خبر جدیدی در مورد کنکورهای دو مرحله‌ای منتشر شده و آن هم این است که در سال 1403 کنکور باز هم در دو نوبت برگزار می‌شود اما این بار تاریخ‌ها متفاوت خواهد بود؛ یک کنکور در اردیبهشت و یکی در تیر ماه! حالا این تغییرات به نفع دانش‌آموزان است یا به ضرر آنها؟

کنکور اردیبهشت برای کدام داوطلبان است؟ آیا قرار است کنکور 1403 الکترونیکی شود؟ تراز این دو نوبت کنکور چطور محاسبه می‌شود؟ این‌ها سوالات مهمی هستند که ذهن اکثر داوطلبان به خصوص یازدهمی‌ها را به خود مشغول کرده‌اند، بیایید در ادامه صفر تا صد جدول زمانی ثبت نام تا برگزاری کنکور1403 را بررسی کنیم.

آیا کنکور 1403 در اردیبهشت و تیر برگزار می‌شود؟

همیشه بر سر این موضوع که آیا پذیرش داوطلبان بر اساس کنکور عادلانه هست یا نه بحث بوده و در نهایت نتیجه این شد که بهتر است کنکور به تدریج حذف شود یا تنها ملاک پذیرش داوطلبان آزمون کنکور نباشد. در همین راستا شاهد تغییرات زیادی در کنکور 1402 بودیم؛ از جمله این تغییرات می‌توان به تاثیر مستقیم و 40 درصدی سوابق تحصیلی و نیز برگزاری کنکور در دو نوبت اشاره کرد. این تغییرات در سال‌های بعد هم ادامه دارند و حتی کامل‌تر می‌شوند؛ طبق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1403 هم کنکور در دو نوبت برگزار می‌شود. به تاریخ احتمالی این دو کنکور و سایر تغییرات کنکور 1403 در ادامه این مقاله می‌پردازیم.

ththr-min

شرکت در کنکور اردیبهشت ماه اجباری است؟

همان طور که امسال شرکت کردن در کنکورهای دی و تیر ماه اختیاری بود، در کنکور 1403 هم داوطلبان به صلاح دید خودشان می‌توانند در هر دو نوبت کنکور (اردیبهشت و تیر) یا فقط یکی از این دو کنکور شرکت کنند. خبر خوب این است که نتایج کنکور اردیبهشت و تیر 1403 به مدت دو سال اعتبار دارد؛ یعنی داوطلبان تا دو سال می‌توانند با نتیجه کنکورشان انتخاب رشته کنند.

هدف از برگزاری کنکور در دو نوبت این است که داوطلبان با فضا و سوالات کنکور آشنا شوند و استرس و اضطرابشان کمتر شود. همچنین برخی از داوطلبان پشت کنکوری با هدفشان فاصله زیادی ندارند و برگزاری کنکور در دو نوبت به نفعشان است؛ چون لازم نیست تا کنکور بعدی یک سال کامل صبر کنند!

زمان برگزاری کنکور 1403 تغییر کرد، جدول زمانی ثبت نام و برگزاری کنکور 1403

حتما در مورد تاریخ ثبت نام و تاریخ برگزاری دو مرحله کنکور 1403 کنجکاو شده‌اید! در ادامه در قالب چند جدول در این مورد صحبت می‌کنیم، در مورد تاریخ دقیق ثبت نام و برگزاری هر کنکور در ادامه اطلاع رسانی خواهد شد. توصیه می‌کنم برای اطلاع از آخرین اخبار و تغییرات کنکور سراسری به وب سایت پایتخت کتاب (بانک کتاب پایتخت) مراجعه کنید.

 • تاریخ ثبت نام کنکور اردیبهشت 1403 (مرحله اول)
رشته تحصیلیتاریخ ثبت نام
تجربی21 تا 27 آبان 1402
ریاضی21 تا 27 آبان 1402
انسانی21 تا 27 آبان 1402
هنر21 تا 27 آبان 1402
زبان21 تا 27 آبان 1402
 • تاریخ ثبت نام کنکور تیر 1403 (مرحله دوم)
رشته تحصیلیتاریخ ثبت نام
تجربی7 تا 12 فروردین 1403
ریاضی7 تا 12 فروردین 1403
انسانی7 تا 12 فروردین 1403
هنر7 تا 12 فروردین 1403
زبان7 تا 12 فروردین 1403
 • تاریخ برگزاری کنکور اردیبهشت 1403 (مرحله اول)
رشته تحصیلیتاریخ برگزاری کنکور
تجربی6 و 7 اردیبهشت 1403
ریاضی6 و 7 اردیبهشت 1403
انسانی6 و 7 اردیبهشت 1403
هنر6 و 7 اردیبهشت 1403
زبان6 و 7 اردیبهشت 1403
 • تاریخ برگزاری کنکور تیر 1403 (مرحله دوم)
رشته تحصیلیتاریخ برگزاری کنکور
تجربی7 و 8 تیر ماه 1403
ریاضی7 و 8 تیر ماه 1403
انسانی7 و 8 تیر ماه 1403
هنر7 و 8 تیر ماه 1403
زبان7 و 8 تیر ماه 1403

الکترونیکی شدن کنکور 1403

سازمان سنجش و آموزش کشور در راستای افزایش امنیت جلسه آزمون کنکور، تصمیم گرفته است که کنکور از سال 1403 به بعد به صورت آنلاین و الکترونیکی برگزار شود. این یعنی در کنکور 1403 خبری از کاغذ و کاغذبازی نیست! اگر این تصمیم سازمان سنجش اجرا شود، داوطلبان به جای پاسخ دادن به سوالات در دفترچه‌های کاغذی، پشت یک مانیتور هوشمند می‌نشینند، به سوالات پاسخ می‌دهند و حتی بلافاصله می‌توانند نتیجه آزمون خود را ‌ببینند.

البته این موضوع فعلا در حد خبر بوده و قطعی نشده است. آیا الکترونیکی شدن به نفع داوطلبان است یا به ضرر آنها؟ اگر آزمون الکترونیکی کنکور به خوبی برگزار شود قطعا امنیت بیشتری نسبت به کنکور حال حاضر خواهد داشت؛ البته این به شرطی است که زیر ساخت‌ها و ظرفیت‌های لازم برای چنین آزمون بزرگی فراهم شود.

افزایش تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1403

طبق اظهارات سخنگوی سازمان سنجش از کنکور سال 1402 و بعد از آن، سوابق تحصیلی داوطلبان سهم قابل توجهی در پذیرش آنها در کنکور سراسری خواهد داشت. تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1402 ، 40 درصد و به صورت قطعی است که این سهم در کنکور 1403 به 50 درصد می‌رسد. در دو کنکور 1402 و 1403 نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم به عنوان سوابق تحصیلی در نظر گرفته می‌شوند همچنین قرار است هر سال سهم سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلبان افزایش داشته باشد.

از کنکور سال 1403 و بعد از آن، علاوه بر نمرات امتحانات پایه دوازدهم، نمرات پایه‌های دهم و یازدهم هم ملاک پذیرش داوطلبان در کنکور سراسری خواهد بود. طبیعتا در این صورت امتحانات این دو پایه هم به صورت هماهنگ کشوری برگزار می‌شوند.

قوانین جلسه کنکور 1403، قوانینی که هر داوطلب باید بداند.

حتما بخوانید: قوانین جلسه کنکور 1403، قوانینی که هر داوطلب باید بداند.

محاسبه تراز کنکور اردیبهشت و تیر

یک ماه بعد از برگزاری هر کدام از کنکورهای اردیبهشت و تیر ماه، کارنامه اولیه داوطلبان منتشر می‌شود اما انتخاب رشته‌ای صورت نمی‌گیرد؛ این یعنی انتخاب رشته همه داوطلبان فقط یک بار در سال و به صورت هماهنگ انجام می‌شود و نتیجه نهایی همه داوطلبان احتمالا در شهریور ماه اعلام خواهد شد. اگر داوطلبی در هر دو نوبت کنکور شرکت کند، تراز کنکورهای اردیبهشت و تیر ماه برای او یکسان سازی می‌شود. اینکه این یکسان سازی چطور و طبق چه فرمولی انجام می‌گیرد و تراز نهایی کنکور 1403 در نهایت چطور محاسبه می‌شود را به سازمان سنجش بسپارید چون ما نه علم کافی در این باره داریم و نه لازم است در موردش جزئیات بیشتری بدانیم!

چند سوال متداول

آیا کنکور 1403 هم دو مرحله‌ای است؟

بله طبق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی کنکور 1403 در دو نوبت اردیبهشت ماه و تیر ماه برگزار خواهد شد.

آیا شرکت در کنکور اردیبهشت ماه اجباری است؟

داوطلبان به اختیار خودشان می‌توانند در یکی از کنکورهای اردیبهشت و تیر یا هردو شرکت کنند.

آیا کنکور 1403 به صورت الکترونیکی و آنلاین برگزار می‌شود؟

سازمان سنجش و آموزش کشور در راستای افزایش امنیت جلسه آزمون کنکور  تصمیم به برگزاری الکترونیکی کنکور  در سال 1403 گرفته است.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1403 چگونه است؟

طبق آخرین اخبار تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1403 به میزان 50 درصد و به صورت قطعی است.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

 1. فاطمه گفت:

  سلام
  شرط سن تربیت معلم و آورده بودن تا 40 سال، الان لغو شده؟؟؟
  یا هنوزهم ن 40 سالهاست؟؟؟

 2. مهیار گفت:

  آخه این حقه کسی که الان باباش و مامانش مدیر و معلم و کار کنان آموزش پرورش باشن هم به اون دسته از افرادی که در زمان برگزاری یک کنکور تقلب میکردن اضافه میشه
  عمومی ها هم نباید برگردن چون که کسی که عمومی هارو خوب میزنه ولی یکی تخصصی هارو خوب میزنه نباید داخل یک دانشگاه باشن چون که اونی که عمومی خونده و تخصیصی خراب کرده از درس های اون رشته دیگه اصلا سر در نمیاره که تأثیر معدل باید باشه ولی کم مثلا 20% یا تهش 30%

 3. محمود گفت:

  سلام من سابق تحصیلی ندارم و میخوام تجربی کنکور بدم اگه دی ماه پایه دوازدهم ازمون نهایی بدم ایا تو ازمون اردیبهشتم سوابق ثبت میشع؟

  • سلام پایتختی عزیز💙 طبق آخرین اخبار، برای کنکور ۱۴٠۳ شما فقط یک مرتبه و در خرداد ماه اجازه ترمیم معدل یا ایجاد سوابق تحصیلی دارید، برای اطلاعات دقیق از تاریخ امتحانات ایجاد سوابق تحصیلی به اداره آموزش و پرورش مراجعه کنید.

 4. bloo گفت:

  این چ تصمیم مسخره ایه واقعا الان تیر با اردیبهشت چ فرقی داره؟
  مثلا میخوان پشت کنکور نمونیم اینطوری که دوباره مثل قبل میشه ی سال طول میکشه دی و تیر خوب بود که حداقل فرجه برای جبران وجود داشت😑😒

 5. هستی گفت:

  خوب ک چی 😐چرا سوابق تحصیلی رو زیاد میکنن خوب خیلیا با این وضعیت صحیح شدن برگه ها نمیتونن حتی دیپلگ بگیرن چ برسه ی نمره خوب برای سوابق😑

 6. ,,,,,, گفت:

  میشه این تاثیر معدل بر دارن آقا ول کنید . توی آینده ما ۱۴۰۲ ها ول کنید دیگه بزار ۱۴۰۳ به روال عادی برگرده

 7. مبینا محمودنژاد گفت:

  سلام خسته نباظید ببخشید سال بعد دروس عمومی امتحانظون نهایی نیست؟ عمومی سال سوم دبیرستان رو میگم

 8. سمیرا گفت:

  چه مسخره دوماهم شد فاصله برای پشت کنکور ی خوب همون دی خوب بو د دیگه.

 9. راستی گفت:

  سلام. اینطوری خیلی خوب شد. چون یه فصل امتحانی میشه)اردیبهشت کنکور خرداد نهایی تیر کنکور) و درس ها هم یاد آدم نمیره و از طرفی برای نهایی خرداد هم خوب شد قبلش مجبوریم دوازدهم رو خودمون بخونیم.

 10. سونیا گفت:

  وا همون دی و تیر خوب بود ۱سالم پشت کنکور نمیشد درهرصورت فرق تیر بااردیبهشت ۱ماه نیم همون ۱ساله چ فرقی داره یه تصمیم درست بگیرید خداوکیلی زورتون ب کنکوریا رسیده

 11. نیوشا گفت:

  کنکوردی برگزار بشه خیلی بهتره اخه چ تصمیم مسخره ای اردیبهشت یا تیر فرقش یک ماه ونیم همش چ کاریه همون تیر ثبت نام میکنیم چ اردیبهشت باشع چ تیر در هرصورت ۱سال پشت کنکور میشههه چطوری حساب میکنید ک دیگ یکسال پشت کنکور نمی مونن وقتی گفتین دی همون دی و تیربشه چقد اذیت میکنید

 12. محمدی گفت:

  خیلی خوبه به خدا
  من نمیدونم بعضیا چرا عادت دارن فقط غر بزنن.
  از این بهتر به ظما بگن دو بار امتحان بده هر کدوم بهتر شدی همون حسابه دروس عمومی هم نمیخواد امتحان بدی؟!!
  طرف نوشته وای خدااااا

 13. حمیدرضا گفت:

  وای خدا آخه چرا

آخرین مقالات پایتخت کتاب