صفر تا صد چگونگی ترمیم معدل

08 تیر 1402
زمان مطالعه : 7 دقیقه
صفر تا صد چگونگی ترمیم معدل

ترمیم معدل

این روزها بازار اخبار مربوط به تغییرات کنکور 1402 حسابی داغ است و هر کسی طبق نظر و استنباط شخصی خودش این خبرها را تحلیل می‌کند. برخی از داوطلبان به خاطر تغییرات کنکور ناراحت و آشفته هستند و این تغییرات را به ضرر خودشان می‌دانند؛ اما چیزی که اهمیت دارد این است که درگیر حواشی نشوید و اخبار دقیق و صحیح را دریافت کنید.

بعد از کسب اطلاعات دقیق در مورد تغییرات کنکور، لازم است خودتان را با این شرایط وفق دهید و برای آن برنامه ریزی کنید. از آنجایی که یکی از سوالات پرتکرار این روزها بحث ترمیم معدل است، تصمیم گرفتیم این مقاله را به بررسی این موضوع اختصاص دهیم و آخرین اخبار رسمی منتشر شده در این زمینه را با شما در میان بگذاریم.

تغییرات کنکور سراسری در سال 1402

اگرچه اکثر داوطلبان در مورد تغییرات کنکور 1402 اطلاعاتی دارند؛ اما از آنجایی که اخبارهای مختلف و گاهی ضد و نقیضی در این زمینه منتشر می‌شود، ابتدا مختصری این تغییرات را بررسی می‌کنیم. تغییرات مهم کنکور 1402 شامل موارد زیر است:

 • حذف دروس عمومی از دفترچه کنکور سراسری
 • تاثیر 40 درصدی و قطعی معدل پایه دوازدهم
 • برگزاری دو کنکور در طول سال( در دی ماه و تیر ماه)
 • حذف زیر گروه‌ها و تغییر ضرایب درس‌ها
 • امکان ترمیم معدل برای داوطلبان

اهمیت ترمیم معدل

اگر نگاهی به آمار منتشر شده در مورد میانگین معدل نفرات برتر کنکور در سال‌‌های گذشته بیندازیم، متوجه می‌شویم که تعداد زیادی از این افراد معدل بالای 19 و حتی 20 دارند. اینکه امنیت برگزاری امتحانات نهایی در چه حدی است و آیا در جلسه این امتحانات تقلب صورت می‌گیرد یا خیر، فرقی به حال ما نمی‌کند. اولا احتمال تقلب کردن در جلسه کنکور سراسری هم وجود دارد و بارها شاهد این مسئله و برخورد سازمان سنجش با افراد متقلب بوده‌ایم.

ththr-min

دوما این موضوع از اختیارات ما خارج است و نمی‌توانیم کاری برای آن انجام دهیم. پس توصیه می‌کنیم داوطلبان تمام انرژی خود را روی اهدافشان بگذارند و به جای پرداختن به این دسته حواشی، به این فکر باشند که گامی برای رسیدن به هدفشان بردارند. اگر متقاضی قبولی در رشته‌های پرطرفداری مانند پزشکی یا دندان‌پزشکی هستید و اوضاع نمرات شما تعریفی ندارد، حتما در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنید؛ زیرا معدل اکثر رقبای شما بالا است. در ادامه قصد داریم به برخی از سوالات مهم و پر تکرار داوطلبان در زمینه ترمیم معدل پاسخ دهیم.

بهترین کتاب برای امتحان نهایی دوازدهم ؛ تحلیل و بررسی

حتما بخوانید: بهترین کتاب برای امتحان نهایی دوازدهم ؛ تحلیل و بررسی

پاسخ به سوالات رایج در مورد ترمیم معدل دیپلم

 • چه کسانی می‌توانند برای ترمیم معدل اقدام کنند؟ طبق اخبار منتشر شده از سوی سازمان سنجش، تمامی داوطلبانی که دیپلم آنها مربوط به سال 84 به بعد و مدرک پیش دانشگاهی آنها مربوط به سال 91 به بعد است، می‌توانند برای ترمیم معدل اقدام کنند. اگر نمره شما در درس‌های عمومی زیر 19 و در درس‌های اختصاصی زیر 18 است، توصیه می‌کنیم که حتما در طرح ترمیم معدل شرکت کنید. جزئیات این خبر و چگونگی تاثیر معدل و نمرات داوطلبانی که دیپلم‌شان را قبل از سال 84 و مدرک پیش دانشگاهی‌شان را قبل از سال 91 دریافت کرده‌اند یا افرادی که تغییر رشته داده‌اند، تا اول مهرماه توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود.
 • آیا برای ترمیم معدل محدودیت وجود دارد؟ از این نظر که شما برای چه تعداد درس ترمیم معدل کنید هیچ محدودیتی وجود ندارد؛ یعنی هر داوطلب می‌تواند نمره تمامی درس‌هایش را ترمیم کند؛ اما به یاد داشته باشید که هر داوطلب برای هر درس فقط یک بار می‌تواند در ترمیم معدل شرکت کند.
 • امتحانات ترمیم معدل در چه تاریخی برگزار می‌شوند؟ شما می‌توانید با توجه به برنامه و میزان آمادگی خودتان، در هریک از بازه‌های شهریور ماه، دی ماه یا خرداد ماه در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنید. توصیه می‌کنیم اگر قصد شرکت کردن در کنکور دی ماه را دارید، حتما در شهریور ماه برای ترمیم معدل اقدام کنید و اگر می‌خواهید فقط در تیر ماه کنکور دهید، هر کدام از این سه بازه را می‌توانید انتخاب کنید.
 • برای ثبت نام چه زمان اقدام کنیم؟ معمولا زمان ثبت نام این امتحانات 30 الی 45 روز قبل از برگزاری امتحانات است؛ اما اخبار دقیق آن اعلام می‌شود.
 • آیا شرکت در امتحانات ترمیم معدل رایگان است؟ خیر لازم است برای شرکت در امتحانات ترمیم معدل یک شهریه کلی(حدود 50 هزار تومان) و برای هر امتحان مبلغی را به صورت جداگانه( حدود 20 هزار تومان) پرداخت کنید.
 • کدام نمرات مهم هستند؟ تنها نمراتی که در نتیجه کنکور 1402 تاثیر دارند، نمرات کتبی امتحانات نهایی پایه دوازدهم هستند و طبیعتا نیازی به اصلاح کردن نمرات سال‌های قبل نیست.
 • اگر نمراتم در امتحان ترمیم معدل کمتر از قبل شد، آیا به ضرر من است؟ خیر شما با شرکت در امتحانات ترمیم معدل هیچ ضرری نمی‌کنید و اگر نمره شما کمتر از نمرات قبلی شد، همان نمره قبلی برایتان در نظر گرفته می‌شود. به عبارت دیگر، از بین نمره امتحان نهایی و نمره ترمیم معدل، هر کدام که بالاتر باشد همان نمره اعمال می‌شود.
 • محل ثبت نام امتحانات ترمیم معدل کجا است؟ برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در مورد زمان برگزاری امتحانات ترمیم معدل، هزینه هر امتحان و نیز ثبت نام برای این امتحانات، باید به یکی از مدارس بزرگسالان شهر خودتان مراجعه کنید.
 • آیا نمرات امتحانات ترمیم معدل در کارنامه ثبت می‌شود؟ خیر، این نمرات فقط روی نتیجه نهایی کنکور شما تاثیر دارند و در کارنامه کتبی دیپلم شما ثبت نمی‌شوند.
 • با تمام این اوصاف آیا ترمیم معدل شرکت کنم؟ اگر نمرات خوبی ندارید حتما برای ترمیم معدل اقدام کنید؛ زیرا در صورت شرکت در این امتحانات هیچ ضرری نمی‌کنید اما با توجه به تاثیر 40 درصدی نمرات امتحانات نهایی، اگر ترمیم معدل نکنید و نمرات شما از رقیبانتان پایین‌تر باشد، حتما نتیجه نهایی کنکور شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد و چه بسا با وجود کسب درصدهای خوب در کنکور سراسری، قبولی در رشته مورد علاقه‌تان برای شما تبدیل به یک آرزو می‌شود!

بهترین اقدام برای هماهنگ شدن با تغییرات کنکور 1402

مهم‌ترین توصیه ما به شما این است که در این شرایط از حواشی و اخبار منفی و بی‌اساس دوری کنید و اخبار جدید را فقط از منابع معتبر و رسمی مانند سایت سازمان سنجش دنبال کنید. یادتان باشد که در این شرایط یک داوطلب باهوش و موفق به احساسات خود مسلط است و به جای غر زدن یا عصبانی شدن، مطالعه درس‌های اختصاصی را آغاز می‌کند.

ابتدا وضعیت درس‌های پایه دوازدهم را مشخص کنید و تصمیم بگیرید که برای کدام درس قصد شرکت در امتحان ترمیم معدل را دارید، سپس به یکی از مدارس بزرگسالان شهرتان مراجعه کرده و اخبار دقیق و تکمیلی در مورد نحوه و شرایط برگزاری امتحانات ترمیم معدل را دریافت کنید. در انتها یک برنامه ریزی دقیق برای خودتان داشته باشید، برنامه‌ای که شامل مطالعه برای امتحان تغییر رشته و کنکور سراسری می‌شود و به برنامه خود پایبند باشید. یادتان باشد که شرایط هر چقدر هم تغییر کند و سخت‌تر شود، برای همه یکسان است و شما نمی‌توانید تغییری در آن ایجاد کنید؛ پس زمانتان را صرف کاری کنید که توانایی‌اش را دارید.

دلایل فراموشی در مطالعه دروس تخصصی

حتما بخوانید: دلایل فراموشی در مطالعه دروس تخصصی

سخن آخر

کسب اطلاعات از آخرین تغییرات کنکور 1402 می‌تواند شما را در تنظیم یک برنامه دقیق کمک کند، البته نباید خودتان را درگیر حواشی و اخبار بی‌اساس کنید و بهتر است خبرها را از منابع معتبر و رسمی دنبال کنید. در زمینه ترمیم معدل سوالات زیادی مطرح می‌شود که در این مقاله سعی کردیم به پرتکرارترین و مهم‌ترین این سوالات پاسخ دهیم. اطلاعات تکمیلی و جزئیات این طرح، تا پایان شهریور ماه توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

 1. تارا گفت:

  سلام من دیپلم تجربی ام رو شهریور سال ۱۴۰۰ اخذ کردم و دی ۱۴۰۱ هم همه دروس تجربی ام رو ترمیم کردم. ولی میخواهم کنکور ریاضی در سال ۱۴۰۳ بدهم.الان باتوجه به تاثیر۵۰درصدی معدل در کنکور ۱۴۰۳ باید ایجاد سابقه کنم یا دیپلم مجدد بگیرم؟و سوال دیگر اینکه آیا میشه علاوه بر حسابان و هندسه و گسسته ،دروس فیزیک و شیمی(که با رشته تجربی مشترک اند) روهم دوباره امتحان بدم؟ آخه تو نمرات تجربی ام این دروس را خوب نداده ام.در واقع آیا می توانم همه دروس اختصاصی رشته ریاضی رو امتحان نهایی در خرداد بدهم؟

  • سلام پایتختی عزیز💙 برای داوطلبانی که با دیپلم غیر مرتبط توی کنکور شرکت می‌کنند امکان ایجاد سوابق تحصیلی وجود داره، به اداره آموزش پرورش مراجعه کنید و درخواست ایجاد سوابق تحصیلی برای رشته ریاضی بدید.
   فعلا فقط یک مرتبه امکان ترمیم نمرات وجود داره

 2. مهدیه گفت:

  سلام
  من امسال مریض بودم و اکثر امتحانات رو خراب کردم اگر ترمیم معدل کنم معدلم روی دیپلمم ثبت نمیشه؟!
  اینکه خیلی بده یه راهکار بدین

 3. مرضیه گفت:

  سلام من سال89دیپلم گرفتم و سال90پیش دانشگاهی. ایا میتونم در ترمیم معدل شرکت کنم؟

 4. علیرضا راد گفت:

  سلام
  من خرداد نمراتم رو ترمیم کردم ولی فارسیم دوباره بد شد فقط یه سریا میگن تا 10 یار میشه ترمیم کرد یه سری میگن یه بار گفتن اخر شهریور میگن هنوز نگفتن چی شد بالاخره؟

 5. پونه راد گفت:

  سلام..
  میتکنیم ترمیم معدل رو توی دو نوبت بدیم؟..
  مثلا دی و خرداد

 6. آرش گفت:

  سلام دروس سلامت و بهداشت و هویت اجتماعی هم آیا تاثیر دارند در کنکور؟

 7. مهدی گفت:

  سلام کد تخفیف BWPNMNU چرا برای کتاب های خیلی سبز اعمال نمیشه؟

آخرین مقالات پایتخت کتاب