تاثیر 50 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 1403

28 بهمن 1402
سارا رسولی
زمان مطالعه : 6 دقیقه
تاثیر 50 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 1403

مسئولین سازمان سنجش از چند سال قبل به دنبال راهی بودند تا در فرآیند پذیرش داوطلبان کنکور عدالت بیشتری برقرار شود؛ نتیجه این شد که شوراي عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد از سال 1402 به بعد سوابق تحصیلی تاثیر قطعی و مهمی در پذیرش داوطلبان در کنکور دارد.

اگر بخواهم به زبان ساده صحبت کنم، از کنکور 1402 به بعد معدل نقش پررنگی در قبولی شما در کنکور سراسری خواهد داشت. فکر می‌کنم این خبر تازه‌ای نباشد اما اخیرا برای داوطلبان در مورد تاثیر 50 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 1403 سوالاتی پیش آمده است که قصد داریم این محتوا را به پاسخ این سوالات اختصاص دهیم.

سهم معدل در کنکور 1403 چقدر است؟ آیا معدل سایر پایه‌ها هم در نتیجه کنکور تاثیر دارد؟ تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان نظام قدیم به چه صورتی است؟ آیا تاثیر معدل طی کنکورهای آینده افزایش پیدا می‌کند؟

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۱۴۰۳

در مورد نحوه اعمال سوابق تحصیلی در کنکور 1403 چیزی که با اطمینان می‌دانیم این است که معدل پایه دوازدهم در نتیجه کنکور تاثیر قطعی دارد. تاثیر قطعی یعنی چه، مگر تاثیر غیر قطعی هم داریم؟

تخفیف یهویی

تا قبل از کنکور 1402 تاثیر سوابق تحصیلی به صورت مثبت بود یعنی اگر با اعمال معدل نتیجه کنکور کسی بدتر می‌شد، بیخیال تاثیر معدل می‌شدند! اما از کنکور 1402 به بعد نمرات امتحانات نهایی چه تاثیر مثبت داشته باشند چه منفی، نقش تعیین کننده‌ای در نتیجه نهایی کنکور شما خواهند داشت.

تاثیر 50 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 1403 شایعه است یا واقعیت دارد؟ برای بررسی این خبر بیایید سری به سایت سازمان سنجش بزنیم و اخبار رسمی و موثق را پیگیری کنیم.

جدول تاثیر سوابق تحصیلی برای آینده‌گان!

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۱۴۰۳
تاثیر 50 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 1403، قطعی است.

طبق اخبار رسمی سازمان سنجش، برای داوطلبانی که مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند (در ادامه در مورد اینکه کدام داوطلبان مشمول سوابق تحصیلی هستند صحبت می‌کنیم) از سال 1402 به بعد به تدریج سهم تاثیر سوابق تحصیلی بیشتر شده و نمرات سایر پایه‌ها (دهم و یازدهم) هم در نتیجه نهایی کنکور موثر خواهد بود.

لازم به ذکر است که داوطلبان مشمول در زمان ثبت نام باید کد سوابق تحصیلی خود را دریافت کنند.

با بررسی جدول زیر که در سایت رسمی سازمان سنجش منتشر شده، گاج/سیر-تا-پیاز/" target="_blank">سیر تا پیاز این قضیه دستگیرتان می‌شود:

سال برگزاری کنکورپایه‌هایی که نمره‌شان اهمیت داردمیزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی
1402فقط پایه دوازدهم40 درصد قطعی
1403فقط پایه دوازدهم50 درصد قطعی
۱۴۰۴پایه‌های یازدهم و دوازدهم60 درصد قطعی
۱۴۰۵پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم60 درصد قطعی

چه بر سر دروس عمومی خواهد آمد؟

از دروس عمومی در کنکور سراسری سوالی طرح نمی‌شود و سوالات فقط از دروس اختصاصی خواهد بود؛ اما این چیزی از ارزش دروس عمومی کم نمی‌کند چون آن‌ها تاثیر خودشان را از طریق سوابق تحصیلی اعمال می‌کنند.

برای مثال در کنکور 1402، از 40 درصد سهم سوابق تحصیلی 26 درصد مربوط به دروس عمومی، در کنکور 1403 از 50 درصد تاثیر سوابق تحصیلی سهم دروس عمومی 28 درصد است و در نهایت سهم دروس عمومی در کنکور 1404 و بعد از آن به 30 درصد می‌رسد.

راستی یادتان باشد که درس‌هایی مثل سلامت و بهداشت و علوم اجتماعی هم جزو دروس عمومی هستند و امتحان این درس‌ها هم به صورت نهایی برگزار می‌شود.

از کی برای کنکور 1404 شروع کنیم؟ برای شروع دیر نیست؟

مقاله مرتبط: از کی برای کنکور 1404 شروع کنیم؟ برای شروع دیر نیست؟

حالا می‌خواهیم به یک سوال مهم پاسخ دهیم؛ کدام داوطلبان مشمول سوابق تحصیلی هستند؟ بگذارید یک جور دیگر سوالم را مطرح کنم؛ تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان نظام قدیم به چه صورت است؟

داوطلبان نظام قدیم یکی از رشته‌‌های نظری یعنی تجربی، ریاضی، انسانی و علوم و معارف اسلامی که مدرک دیپلم‌شان مربوط به سال ۸۴ به بعد یا مدرک پیش دانشگاهی‌شان مربوط به سال 91 به بعد است، مشمول تاثیر سوابق تحصیلی هستند.

در کنکور 1402 از 40 درصد سهم سوابق تحصیلی 30 درصد مربوط به نمرات مدرک دیپلم و 10 درصد مربوط به نمرات پیش دانشگاهی است.

فارغ التحصیلان رشته‌های غیر نظری و فنی حرفه‌ای و نیز هر داوطلبی که مدرک دیپلمش مربوط به قبل از سال 84 است، در کنکور ۱۴۰۳ مشمول سوابق تحصیلی نمی‌شود.

تاثیر سوابق تحصیلی برای دیپلمه‌های غیر مرتبط

دیپلم غیر مرتبط یعنی مثلا داوطلبی در رشته ریاضی تحصیل کرده و مدرک دیپلمش مربوط به رشته ریاضی است اما قصد دارد در کنکور تجربی شرکت کند.

سازمان سنجش در این زمینه اصلاحیه‌‌ای منتشر کرد و طی آن اعلام کرد که داوطلباني كه سوابق تحصيلي ناقص دارند يا كلا سوابق تحصيلي ندارند، سهم نمره كل سابقه تحصيلي به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب در گروه درخواستي اعمال مي‌شود و نمره آزمون اختصاصي جايگزين آن نخواهد شد. این یعنی:

داوطلبان دیپلمه غیر مرتبط باید در امتحانات نهایی رشته‌ای که می‌خواهند کنکور دهند، شرکت کنند و اگر این کار را انجام ندهند، سهم سوابق تحصیلی آن‌ها صفر خواهد بود!

بهترین کتاب برای امتحان نهایی دوازدهم ؛ تحلیل و بررسی

مقاله مرتبط: بهترین کتاب برای امتحان نهایی دوازدهم ؛ تحلیل و بررسی

حالا فرض کنیم داوطلبی قبلا دیپلم گرفته و از اهمیت سوابق تحصیلی آگاهی نداشته یا به هر دلیلی نمرات سوابق تحصیلی او چنگی به دل نمی‌زند؛ چکار کند؟ هر داوطلبی که از نمرات سوابق تحصیلی‌اش رضایت ندارد، می‌تواند برای بهبود نمراتش در امتحانات ترمیم نمره شرکت کند.

نکته مهمی که باید بدانید این است که عبارت ترمیم معدل درست نیست و باید به جای آن از ترمیم نمره استفاده کنیم؛ چون برخی داوطلبان به غلط فکر می‌کنند معدل کل دیپلم در نتیجه کنکور موثر است. در حالی که نمره هر درس در نتیجه کنکور تاثیر جداگانه‌ای دارد و مثلا نمره 20 شما در درس زیست، نمره 14 درس عربی را جبران نمی‌کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ و چگونگی برگزاری امتحانات ترمیم نمره می‌توانید به یکی از مدارس بزرگسالان شهرتان مراجعه کنید.

چند سوال متداول

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۱۴۰۳ به چه صورت است؟

طبق اخبار رسمی در وب سایت سازمان سنجش، تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 1403 ، 50 درصد به صورت قطعی است.

کدام داوطلبان مشمول سوابق تحصیلی هستند؟

داوطلبان رشته‌های نظری که دیپلمشان را سال 84 به بعد و مدرک پیش دانشگاهی‌شان را سال 91 به بعد دریافت کرده‌اند.

سوابق تحصیلی برای دیپلمه‌های غیر مرتبط چگونه اعمال می‌شود؟

این داوطلبان برای دریافت سهم سوابق تحصیلی باید برای ثبت نام در امتحانات نهایی گروه آزمایشی که کنکور آن را شرکت کرده‌اند اقدام کنند.

آیا نمرات دروس عمومی هم در پذیرش داوطلبان تاثیر دارند؟

بله از 40 درصد سهم سوابق تحصیلی در کنکور 1402، 26 درصد مربوط به دروس عمومی است. این سهم در کنکور 1403 به 28 درصد می‌رسد.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه
نظر خود را ثبت کنید
نظرات ثبت شده
 1. محمد خرداد 21, 1403

  سلام خسته نباشید ببخشید تاریخ معاصر در سوابق تحصیلی رشته تجربی نقش دارد؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • پایتخت کتاب خرداد 22, 1403

   سلام پایتختی عزیز💙 خیر

 2. محمد صدرا شاه وردلو خرداد 13, 1403

  درود امکان داره که نمرات پایه نهم هم توی قبولی توی دانشگاه تاثیر داشته باشه یا فقط برای انتخاب رشته و قبولی توی مدارس و چیزایی از این قبیله

  • پایتخت کتاب خرداد 18, 1403

   سلام پایتختی عزیز💙در کنکور تاثیری نداره

آخرین مقالات پایتخت کتاب