تاثیر 50 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 1403

16 شهریور 1402
زمان مطالعه : 6 دقیقه
تاثیر 50 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 1403

مسئولین سازمان سنجش از چند سال قبل به دنبال راهی بودند تا در فرآیند پذیرش داوطلبان کنکور عدالت بیشتری برقرار شود؛ نتیجه این شد که شوراي عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد از سال 1402 به بعد سوابق تحصیلی تاثیر قطعی و مهمی در پذیرش داوطلبان در کنکور دارد. اگر بخواهم به زبان ساده صحبت کنم، از کنکور 1402 به بعد معدل نقش پررنگی در قبولی شما در کنکور سراسری خواهد داشت. فکر می‌کنم این خبر تازه‌ای نباشد اما اخیرا برای داوطلبان در مورد تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1403 سوالاتی پیش آمده است که قصد داریم این محتوا را به پاسخ این سوالات اختصاص دهیم. سهم معدل در کنکور 1403 چقدر است؟ آیا معدل سایر پایه‌ها هم در نتیجه کنکور تاثیر دارد؟ تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان نظام قدیم به چه صورتی است؟ آیا تاثیر معدل طی کنکورهای آینده افزایش پیدا می‌کند؟

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۱۴۰۳

در مورد نحوه اعمال سوابق تحصیلی در کنکور 1403 چیزی که با اطمینان می‌دانیم این است که معدل پایه دوازدهم در نتیجه کنکور تاثیر قطعی دارد. تاثیر قطعی یعنی چه، مگر تاثیر غیر قطعی هم داریم؟ تا قبل از کنکور 1402 تاثیر سوابق تحصیلی به صورت مثبت بود یعنی اگر با اعمال معدل نتیجه کنکور کسی بدتر می‌شد، بیخیال تاثیر معدل می‌شدند! اما از کنکور 1402 به بعد نمرات امتحانات نهایی چه تاثیر مثبت داشته باشند چه منفی، نقش تعیین کننده‌ای در نتیجه نهایی کنکور شما خواهند داشت. تاثیر 50 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 1403 شایعه است یا واقعیت دارد؟ برای بررسی این خبر بیایید سری به سایت سازمان سنجش بزنیم و اخبار رسمی و موثق را پیگیری کنیم.

جدول تاثیر سوابق تحصیلی برای آینده‌گان!

طبق اخبار رسمی سازمان سنجش، برای داوطلبانی که مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند (در ادامه در مورد اینکه کدام داوطلبان مشمول سوابق تحصیلی هستند صحبت می‌کنیم) از سال 1402 به بعد به تدریج سهم تاثیر سوابق تحصیلی بیشتر شده و نمرات سایر پایه‌ها (دهم و یازدهم) هم در نتیجه نهایی کنکور موثر خواهد بود. لازم به ذکر است که داوطلبان مشمول در زمان ثبت نام باید کد سوابق تحصیلی خود را دریافت کنند. با بررسی جدول زیر که در سایت رسمی سازمان سنجش منتشر شده، سیر تا پیاز این قضیه دستگیرتان می‌شود:

سال برگزاری کنکورپایه‌هایی که نمره‌شان اهمیت داردمیزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی
1402فقط پایه دوازدهم40 درصد قطعی
1403فقط پایه دوازدهم50 درصد قطعی
۱۴۰۴پایه‌های یازدهم و دوازدهم60 درصد قطعی
۱۴۰۵پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم60 درصد قطعی

چه بر سر دروس عمومی خواهد آمد؟

از دروس عمومی در کنکور سراسری سوالی طرح نمی‌شود و سوالات کنکور سراسری فقط از دروس اختصاصی خواهد بود؛ اما این چیزی از ارزش دروس عمومی کم نمی‌کند. دروس عمومی تاثیر خودشان را از طریق سوابق تحصیلی اعمال می‌کنند؛ برای مثال در کنکور 1402، از 40 درصد سهم سوابق تحصیلی 26 درصد مربوط به دروس عمومی، در کنکور 1403 از 50 درصد تاثیر سوابق تحصیلی سهم دروس عمومی 28 درصد است و در نهایت سهم دروس عمومی در کنکور 1404 و بعد از آن به 30 درصد می‌رسد. راستی یادتان باشد که درس‌هایی مثل سلامت و بهداشت و علوم اجتماعی هم جزو دروس عمومی هستند و امتحان این درس‌ها هم به صورت نهایی برگزار می‌شود.

yehoee-min

از کی برای کنکور 1403 شروع کنیم؟ برای شروع دیر نیست؟

حتما بخوانید: از کی برای کنکور 1403 شروع کنیم؟ برای شروع دیر نیست؟

تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان نظام قدیم

حالا می‌خواهیم به یک سوال مهم پاسخ دهیم؛ کدام داوطلبان مشمول سوابق تحصیلی هستند؟ بگذارید یک جور دیگر سوالم را مطرح کنم؛ تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان نظام قدیم به چه صورت است؟ داوطلبان نظام قدیم یکی از رشته‌‌های نظری یعنی تجربی، ریاضی، انسانی و علوم و معارف اسلامی که مدرک دیپلم‌شان مربوط به سال ۸۴ به بعد یا مدرک پیش دانشگاهی‌شان مربوط به سال 91 به بعد است، مشمول تاثیر سوابق تحصیلی هستند. در کنکور 1402 از 40 درصد سهم سوابق تحصیلی 30 درصد مربوط به نمرات مدرک دیپلم و 10 درصد مربوط به نمرات پیش دانشگاهی است. فارغ التحصیلان رشته‌های غیر نظری و فنی حرفه‌ای و نیز هر داوطلبی که مدرک دیپلمش مربوط به قبل از سال 84 است، در کنکور ۱۴۰۳ مشمول سوابق تحصیلی نمی‌شود.

تاثیر سوابق تحصیلی برای دیپلمه‌های غیر مرتبط

دیپلم غیر مرتبط یعنی مثلا داوطلبی در رشته ریاضی تحصیل کرده و مدرک دیپلمش مربوط به رشته ریاضی است اما قصد دارد در کنکور تجربی شرکت کند. سازمان سنجش در این زمینه اصلاحیه‌‌ای منتشر کرد و طی آن اعلام کرد که داوطلباني كه سوابق تحصيلي ناقص دارند يا كلا سوابق تحصيلي ندارند، سهم نمره كل سابقه تحصيلي به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب در گروه درخواستي اعمال مي‌شود و نمره آزمون اختصاصي جايگزين آن نخواهد شد. این یعنی داوطلبی که در ابتدای پاراگراف مثال زدیم باید در امتحانات نهایی رشته تجربی شرکت کند و اگر این کار را انجام ندهد، سهم سوابق تحصیلی او صفر خواهد بود!

بهترین کتاب برای امتحان نهایی دوازدهم ؛ تحلیل و بررسی

حتما بخوانید: بهترین کتاب برای امتحان نهایی دوازدهم ؛ تحلیل و بررسی

ترمیم نمرات راهی برای بهبود سوابق تحصیلی

حالا فرض کنیم داوطلبی قبلا دیپلم گرفته و از اهمیت سوابق تحصیلی آگاهی نداشته یا به هر دلیلی نمرات سوابق تحصیلی او چنگی به دل نمی‌زند؛ چکار کند؟ هر داوطلبی که از نمرات سوابق تحصیلی‌اش رضایت ندارد، می‌تواند برای بهبود نمراتش در امتحانات ترمیم نمره شرکت کند. نکته مهمی که باید بدانید این است که عبارت ترمیم معدل درست نیست و باید به جای آن از ترمیم نمره استفاده کنیم؛ چون برخی داوطلبان به غلط فکر می‌کنند معدل کل دیپلم در نتیجه کنکور موثر است. در حالی که نمره هر درس در نتیجه کنکور تاثیر جداگانه‌ای دارد و مثلا نمره 20 شما در درس زیست، نمره 14 درس عربی را جبران نمی‌کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ و چگونگی برگزاری امتحانات ترمیم نمره می‌توانید به یکی از مدارس بزرگسالان شهرتان مراجعه کنید.

چند سوال متداول

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۱۴۰۳ به چه صورت است؟

طبق اخبار رسمی در وب سایت سازمان سنجش، تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 1403 ، 50 درصد به صورت قطعی است.

کدام داوطلبان مشمول سوابق تحصیلی هستند؟

داوطلبان رشته‌های نظری که دیپلمشان را سال 84 به بعد و مدرک پیش دانشگاهی‌شان را سال 91 به بعد دریافت کرده‌اند.

سوابق تحصیلی برای دیپلمه‌های غیر مرتبط چگونه اعمال می‌شود؟

این داوطلبان برای دریافت سهم سوابق تحصیلی باید برای ثبت نام در امتحانات نهایی گروه آزمایشی که کنکور آن را شرکت کرده‌اند اقدام کنند.

آیا نمرات دروس عمومی هم در پذیرش داوطلبان تاثیر دارند؟

بله از 40 درصد سهم سوابق تحصیلی در کنکور 1402، 26 درصد مربوط به دروس عمومی است. این سهم در کنکور 1403 به 28 درصد می‌رسد.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

 1. معصومه سادات گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید میخاستم بدونم الان ک فرهنگیان درصد بندی شده و 50 درصد به معدل نهایی و 15 درصد ب کنکور اختصاص داده شد سهمیه 25 درصد روی اون 50 درصد هیچ تاثیری نداره؟ فقس روی 15 درصد کنکور تاثیرداره؟

 2. هانا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من امسال همون باره اول امتحانات نهاییم رو قبول شدم ولی نمره ای نیست که دوست داشته باشم .
  برای خرداد 1403 میخوام ترمیم معدل کنم .کنکور اردیبهشت ماه رو هم ثبت نام کردم .
  سوالم این هستش که نمره ترمیم معدلم همون تاثیر 50% رو برا ی پذیرش دانشگاه داره؟
  و اینکه برای اینکه بتونم با درصد های کنکور پارسالم انتخاب رشته کنم ،باید حتما سره جلسه کنکور حضور داشته باشم؟

  • سلام پایتختی عزیز💙
   جواب سوال اولتون بله هست
   جواب سوال دوم خیر
   اما ترجیحاً شرکت کنین چون قوانین مدام در حال تغییر هستش
   و ثبت نامتون رو با پروفایل پارسال انجام بدین

 3. آرمیتا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من امتحان نهایی رو تو دی ماه میدم یه چندتا درس هم میمونه برا خرداد یعنی فرصت ترمیم نمره ندارم میخواستم بدونم این دروسی ک تو دی امتحان میدم تو کنکور تاثیر داره یا ن
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام پایتختی عزیز💙 سوابق تحصیلی شما و نمراتی که توی نتیجه کنکور شما تاثیر دارند، نمرات دروس کتبی نهایی خرداد ماه هستند.

 4. نصیری گفت:

  سلام
  ببخشید یه سوال داشتم:منی که می خوام۱۴۰۴ کنکور بدم،و نظام قدیم هستم.با این که معدلم خوب بوده،باز هم می خوام ترمیم معدل کنم.به نظرتون امسال بذارم دروس دوازدهم رو شرکت کنم؟یا همون ۱۴۰۴؟با در نظر گرفتن این نکته که سال بعد یازدهم و دوازدهم باهمه.

  • سلام پایتختی عزیز💙 اگر قصد دارید هر سه پایه رو ترمیم کنید، منطقی‌تر اینه که امسال دروس پایه دوازدهم رو امتحان بدید تا سال بعد کارتون سبک‌تر بشه. حالا باز تصمیم‌گیری با خود شماست، موفق باشید.

 5. رضا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید مزاحمتون میشم سوالی داشتم
  در رابطه با نهایی دی ماه ک آیا تاثیر داره رویه 50درصد یا نه فقط خرداد ک اون سوابق تحصیلی 50درصد لحاظ میشه یعنی اگه من برم دی ماه نهایی دوازدهم امتحان بدم خرداد باز هم باید امتحان بدم؟
  با تشکر ممنونم از زحماتتون ❤

  • سلام پایتختی عزیز💙 اگر منظور شما امتحانات ترمیم معدل هست، این امتحانات فقط یک مرتبه و در خرداد ماه برگزار می‌شوند.

 6. مصطفی گفت:

  با سلام
  اينجانب مدرك ديپلم رياضي در سال 1387 و مدرك پيش دانشگاهي رياضي در سال 1388 گرفتم. در حال حاضر براي كنكور تجربي 1403 ثبت نام كردم. مي خواستم ببينم چون رشته رياضي هستم و در كنكور تجربي شركت كردم برام مشكلي بوجود نمياد. اين سابقه تحصيلي چيه؟

  • سلام پایتختی عزیز💙 امسال ۵٠ درصد از نتیجه شما به آزمون کنکور و ۵٠ درصد به نمرات کتبی نهایی شما بستگی داره. داوطلبانی که مثل شما قصد دارند با دیپلم غیر مرتبط کنکور شرکت کنند، باید دروس تخصصی رشته مورد نظرشون رو در خرداد ماه امتحان بدهند در غیر این صورت سهم سوابق تحصیلی برای این دروس صفر خواهد بود.

 7. Ze گفت:

  سلام روزتون بخیر.بنده که دیپلم تجربی۱۴۰۰ رو دارم الان برای سال ۴۰۳ کنکور بدم تاثیر معدلم چنددرصده؟بعد میتونم امسال برم کنکور انسانی بدم؟

  • سلام پایتختی عزیز💙 تاثیر سوابق تحصیلی برای همه داوطلبان ۵٠ درصد و به صورت قطعی هست، اگر قصد دارید در گروه آزمایشی بجز گروه آزمایشی دیپلم‌تون شرکت کنید، باید تمام دروس تخصصی رشته مورد نظر رو امتحان بدید و ایجاد سوابق تحصیلی کنید. در غیر این صورت سهم سوابق تحصیلی دروس تخصصی برای شما صفر خواهد بود.

آخرین مقالات پایتخت کتاب