ماشین حساب در کنکور؛ ببریم یا نه ؟

16 شهریور 1402
زمان مطالعه : 7 دقیقه
ماشین حساب در کنکور؛ ببریم یا نه ؟

کنکور سراسری دارای یک‌سری قوانین و مقررات است که داوطلبان باید از آن‌ها آگاه باشند تا با مشکل مواجه نشوند. یکی از این قوانین، وسایلی است که بردن آن‌ها در جلسه کنکور ممنوع است و مهم‌ترین آن‌ها ماشین‌حساب است. اگر داوطلبی همراه خود ماشین‌حساب به جلسه کنکور ببرد، تخلف محسوب می‌شود و عواقب جدی برای او در پی دارد. به‌دلیل اهمیت این موضوع و برای آگاهی بیشتر شما، در این مقاله قصد داریم در مورد بردن ماشین حساب در کنکور صحبت کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

مشکل عدم استفاده از ماشین حساب در کنکور

با پیشرفت فناوری، تحول عظیمی در دستگاه‌ها و وسایل الکترونیکی ایجاد شده است و آن‌ها قابلیت‌ها و امکانات قابل‌توجهی را در اختیار انسان‌ها قرار می‌دهند. ماشین‌حساب‌ها نیز از این قاعده مستثنی نبودند و مدل‌های پیشرفته‌ای از آن‌ها روانه بازار شده است. بسیاری از ماشین‌‌حساب‌های امروزی دارای حافظه داخلی هستند و می‌توان برروی آن‌ها فرمول‌ها و داده‌های مختلفی را ذخیره کرد.

با این تفاسیر، از آن‌جایی که امکان تقلب و سوءاستفاده از این وسیله وجود دارد، سازمان سنجش، همراه‌داشتن ماشین حساب در آزمون را برای داوطلبین ممنوع اعلام کرده است و هر فردی که این قانون را نادیده بگیرد و ماشین‌حساب به جلسه کنکور ببرد، متخلف محسوب می‌شود و با محرومیت‌هایی روبه‌رو خواهد شد.

شاید از خود بپرسید که چرا بردن ماشین‌حساب‌های ساده که دارای حافظه داخلی و قابلیت‌های پیشرفته‌ای نیستند، آزاد نیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در برخی از آزمون‌هایی که از سوی سازمان سنجش برگزار می‌شود، امکان استفاده از ماشین‌حساب ساده وجود دارد، اما برای کنکور سراسری این‌گونه نیست.

ththr-min

مجازات بردن ماشین حساب در جلسه آزمون چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم، ماشین‌حساب جزو وسایل ممنوعه کنکور محسوب می‌شود و داوطلبان مجاز نیستند آن را به جلسه کنکور ببرند. طبق اطلاعیه سازمان سنجش، افرادی که از این قانون سرپیچی کنند، با محرومیت‌های جدی مواجه خواهند شد و ممکن است تا چند سال، اجازه شرکت در کنکور را نداشته‌باشند.

علت چنین مجازات‌های سنگینی این است که ماشین‌حساب به‌عنوان یک وسیله قابل استفاده برای تقلب درنظر گرفته می‌شود و به‌همین دلیل، سخت‌گیری زیادی برای آن وجود دارد. بنابراین داوطلبان باید این مسئله را جدی بگیرند و از همراه‌داشتن ماشین حساب در کنکور خودداری کنند.

وسایل مورد نیاز کنکور 1403؛ سر جلسه کنکور چی ببریم؟

حتما بخوانید: وسایل مورد نیاز کنکور 1403؛ سر جلسه کنکور چی ببریم؟

چند روش محاسبات سریع ریاضی

افرادی که داوطلب شرکت در کنکور ریاضی و تجربی هستند، باید بتوانند بدون ماشین‌حساب، عملیات اصلی ریاضی شامل جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را خیلی سریع انجام دهند تا بتوانند در کوتاه‌ترین زمان به پاسخ سوالاتی که نیاز به این‌گونه محاسبات دارند، برسند. زیرا در کنکور امکان بردن ماشین‌حساب وجود ندارد. در این قسمت قصد داریم، چند روش سریع محاسبات ضرب را به شما آموزش دهیم تا برای پاسخ‌دهی به سوالات کنکور از آن‌ها استفاده و در وقت خود صرفه‌جویی کنید.

روش سریع ضرب در ۱۰۱ بدون ماشین حساب

اگر می‌خواهید یک عدد دو رقمی را در ۱۰۱ ضرب کنید، کافی است در جواب، آن عدد را دو بار پشت‌سرهم بنویسید. به مثال زیر توجه کنید:

  • 67*101=6767

در حالت کلی اگر عددی داشته باشیم که رقم ابتدا و انتهای آن یک باشد و بین این دو، تعدادی صفر وجود داشته‌باشد، در صورتی‌که بخواهیم آن را در یک عدد دو رقمی ضرب کنیم، به تعداد یکی کمتر از صفرها، صفر می‌گذاریم و عدد دو رقمی را دو طرف آن‌ها می‌نویسیم. مثال زیر می‌تواند نکته گفته‌شده را برای شما روشن کند.

  • 32*10001=320032
  • 75*1000001=75000075

روش سریع ضرب در ۹۹ بدون ماشین حساب

برای این‌کار، دو صفر به عددی که قصد داریم در ۹۹ ضرب کنیم، اضافه می‌کنیم و سپس عدد اصلی را از عدد به‌دست‌آمده کم می‌کنیم. مانند نمونه زیر:

  • 24*99=2400-24=2376

روش سریع ضرب در ۱۵ بدون ماشین حساب

ابتدا عدد مورد نظر را در ۱۰ ضرب می‌کنیم. سپس عدد به‌دست‌آمده را با نصف خود جمع می‌کنیم. مانند مثال زیر:

  • 56*15=560+(560/2)=840

روش سریع ضرب عدد دو رقمی در ۱۱

عددی که قرار است در ۱۱ ضرب شود را با فاصله از یکدیگر بنویسید. آن دو عدد را با هم جمع کنید و عدد به‌دست‌آمده را بین آن‌ها قرار دهید. اگر عدد حاصل‌شده، دو رقمی باشد، دهگان آن را با عدد سمت چپ جمع کنید.به مثال زیر توجه کنید.

  • 72*11 —> 7  2 —> 7+2=9 —> 79*11=792

رتبه‌های برتر و استفاده از ماشین حساب!

افرادی که در کنکور به رتبه‌های برتر دست‌ یافته‌اند، نظرات جالبی در مورد استفاده از ماشین حساب دارند. در ادامه، پای صحبت‌های سه تن از آن‌ها می‌نشینیم.

پژمان شهبازی که در سال ۹۴ موفق به کسب رتبه یک در کنکور ریاضی شده است، می‌گوید: «یادم نمی‌آید که تا به‌حال از ماشین‌حساب برای محاسبات ریاضی استفاده کرده باشم. زیرا کسی که به استفاده از ماشین‌حساب عادت کرده است، نمی‌تواند یک‌دفعه این عادت را کنار بگذارد و یک‌ماه مانده به کنکور بدون ماشین‌حساب، محاسبات را انجام دهد. به‌نظر من، سرعت در محاسبات، یکی از مهم‌ترین نکات تست‌زدن است که من به آن، اهمیت زیادی می‌دادم.»

علی عجم که در سال ۹۲ در کنکور تجربی، رتبه دوم را کسب کرده است، درباره استفاده از ماشین حساب در کنکور می‌گوید: «استفاده از ماشین حساب را از سال دوم دبیرستان به‌طور کامل کنار گذاشتم، زیرا اعتقاد داشتم که به‌کارگیری این وسیله محاسباتی، چیزی جز گول‌زدن خودم نیست. داوطلبان کنکور باید بپذیرند که دیگران نیز با محاسبات ریاضی، چالش دارند. اما باید تلاش کنند تا بدون ماشین‌حساب، محاسبات‌شان را انجام دهند تا بتوانند در زمان محدود خود به تست‌های کنکور پاسخ صحیح دهند.»

روژان ربانی که در سال ۹۱، رتبه ۷ کنکور ریاضی را به‌دست آورده است نیز می‌گوید: «از سال اول دبیرستان، تمام محاسبات ریاضی را به‌صورت دستی و بدون استفاده از ماشین‌حساب انجام می‌دادم. همچنین هر مسئله را تا آخر حل می‌کردم تا به جواب برسم. با این کار دقت و سرعتم را افزایش می‌دادم.»

برای کنکور چی بپوشیم که بهترین نتیجه را بگیریم؟

حتما بخوانید: برای کنکور چی بپوشیم که بهترین نتیجه را بگیریم؟

سخن پایانی

در این مقاله در مورد استفاده از ماشین حساب در کنکور صحبت کردیم. این وسیله، یکی از وسایل ممنوعه کنکور است که همراه داشتن آن، تخلف محسوب می‌شود و محرومیت‌هایی را برای فرد متخلف به همراه دارد. بنابراین شرکت‌کنندگان در کنکور باید قوانین آن را جدی بگیرند تا به دردسر نیفتند. همچنین به داوطلبان کنکور توصیه می‌کنیم که ترفندهای محاسبات ریاضی را یاد بیاموزند، تا بتوانند سوالات محاسباتی کنکور را خیلی سریع حل کنند و وقت کم نیاورند.

سوالات پرتکرار

در این قسمت به سوالات رایجی که در مورد ماشین حساب در کنکور پرسیده می‌شود، پاسخ خواهیم داد.

۱- آیا بردن ماشین‌حساب به جلسه کنکور مجاز است؟

خیر. مجاز نیست و با متخلفان برخورد می‌شود.

۲- مجازات بردن ماشین‌حساب به جلسه کنکور چیست؟

این تخلف می‌تواند داوطلب را با محرومیت‌های چندساله از شرکت در کنکور مواجه کند.

۳- چه راهی برای انجام محاسبات ریاضی در کنکور وجود دارد؟

داوطلبان با یادگیری یک‌سری ترفندهای محاسباتی و تمرین زیاد می‌توانند، سرعت و دقت خود را در انجام محاسبات ریاضی افزایش دهند.

درباره نویسنده

پایتخت کتاب

نویسنده : پایتخت کتاب

تیم نویسندگان پایتخت کتاب متشکل از دانشجویان برتر از سراسر دانشگاه های ایران

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

  1. حمید گفت:

    حتی ماشین حساب ساده هم نمیشه برد؟

آخرین مقالات پایتخت کتاب