اگه از الان برای کنکور شروع کنم موفق میشم؟

12 خرداد 1402
سارا رسولی
زمان مطالعه : 5 دقیقه
اگه از الان برای کنکور شروع کنم موفق میشم؟

تا روز برگزاری کنکور حدود یک ماه فرصت داریم، این یک ماه خیلی مهم و سرنوشت‌ساز است و حتی اگر تا امروز برای کنکور خودتان را آماده نکرده‌اید، به هیچ وجه این چند هفته پایانی را از دست ندهید! سوال پرتکرار اکثر داوطلبان این روزها این است که اگه از الان برای کنکور شروع کنم موفق میشم؟ آیا کسانی بوده‌اند که دیر شروع کرده باشند و به نتیجه رسیده باشند؟ شاید شبیه تبلیغات پر آب و تاب برخی موسسات به نظر برسد اما باور کنید بوده‌اند داوطلبانی که همان ماه آخر معجزه کرده‌اند؟ چطوری برنامه‌ریزی کرده‌اند؟ چه ویژگی‌هایی داشته‌اند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات تا انتهای این محتوا همراه من باشید.

چطور از الان شروع کنم و در کنکور موفق شوم؟

برنامه ریزی برای ماه آخر کنکور بسیار حساس است اما قبل از هر چیزی باید تکلیف دو موضوع را به خوبی روشن کنید؛ هدفتان برای کنکور امسال چیست؟ الان در چه وضعیتی هستید؟ اینکه از اول سال چکار کرده‌اید را موقتا کنار می‌گذاریم و کاری با نوسانی درس خواندن‌ها یا کم و کاستی‌ها نداریم چون قرار است این یک ماه آخر همه توجه و انرژی‌مان را برای موفقیت بگذاریم نه حسرت خوردن! اگر همین امروز قصد دارید شروع کنید، روی سه کار مهم تمرکز کنید؛ مرور و تثبیت هر چیزی که تا بحال خوانده‌اید، آزمون‌های سه روز یکبار و آمادگی برای امتحانات نهایی. در ادامه در مورد هر کدام بیشتر توضیح می‌دهیم.

در ماه پایانی کنکور هر سه روز یک آزمون دهید

هر بازه از سال برنامه‌ریزی مخصوص به خودش را دارد، اگر می‌خواهید در چند هفته باقی مانده تا کنکور موفق شوید، باید روش درس خواندن‌تان را عوض کنید. در ماه پایانی کنکور باید هر سه روز یک آزمون دهید، من خیلی کم درس خوانده‌ام اصلا آمادگی ندارم بهتر نیست درس به جای آزمون دادن درس بخوانم؟ می‌دانم که دوست دارید همچنان درس بخوانید اما زمان کافی برای خواندن همه کتاب‌ها و مطالب را ندارید. فایده آزمون‌های سه روز یک بار این است که با حل سوالات متوجه می‌شوید دقیقا کدام بخش‌ها را فراموش کرده‌اید و بعد فقط همان قسمت‌ها را می‌خوانید نه کل یک فصل را. از طرفی تکنیک‌های آزمون دادن و مدیریت زمان را تمرین می‌کنید. یادتان باشد این آزمون‌ها را به دقت تحلیل کنید و مباحثی که مشکل دارید را با جزئیات معلوم کنید؛ مثلا زیست یازدهم فصل دوم گفتار اول فلان مبحث.

ماه آخر برخی مطالب را حذف کنید

بهتر است 60 درصد مطالب را با تسلط 100 درصد بخوانید تا اینکه 100 درصد مطالب را با تسلط 60 درصد! پس بهتر است ماه آخر مباحث دشوار، کم اهمیت یا پرحجم را حذف کنید و زمانتان را بهتر مدیریت کنید؛ برای مثال اگر همیشه در ریاضی مشکل داشته‌اید الان وقت خوبی برای یادگیری از صفر نیست و هیچ اصراری هم نداریم که همه فصول را بخوانید، چند مبحث راحت‌تر و پرسوال‌تر را انتخاب کنید و روی همان مباحث تمرکز کنید. برای درس زیست اگر با مبحث گیاهی مشکل دارید، آن را حذف کرده و به جایش روی جانوری‌ها تمرکز کنید.

خیلی سبز

موفقیت در کنکور ؛ 12 راز رتبه برترها + تمام رشته ها

حتما بخوانید: موفقیت در کنکور ؛ 12 راز رتبه برترها + تمام رشته ها

چطور هم برای امتحانات نهایی درس بخوانم هم برای کنکور؟

یکی از چالش‌های بزرگ چند هفته پایانی کنکور، همزمانی آن با امتحانات مهم و سرنوشت‌ساز نهایی است؛ مخصوصا امسال که امتحانات نهایی سهم 40 درصدی و قطعی در نتیجه کنکور دارند. توصیه می‌کنم ماه آخر همچنان آزمون‌های سه روز یک بار را داشته باشید و بعد از تحلیل آزمون‌ها به صورت مبحثی مطالب را مرور کنید. در کنارش بخشی از زمانتان را به مطالعه برای امتحانات نهایی اختصاص دهید. مثلا اگر روزی 12 ساعت درس می‌خوانید، 5 ساعت را به آزمون و رفع اشکال و 7 ساعت را به مطالعه برای امتحان نهایی اختصاص دهید. در فرجه هر امتحان نهایی تعدادی سوال تستی هم کار کنید؛ به این ترتیب با یک تیر دو نشان می‌زنید، هم برای امتحان نهایی آماده می‌شوید هم می‌توانید روی سوالات آن مبحث در کنکور حساب کنید.

از کی برای کنکور 1403 شروع کنیم؟ برای شروع دیر نیست؟

حتما بخوانید: از کی برای کنکور 1403 شروع کنیم؟ برای شروع دیر نیست؟

اگه از الان برای کنکور شروع کنم موفق میشم؟

رستگار رحمانی رتبه یک کنکور تجربی و زبان سال 88 معروف‌ترین مثال از افراد موفقی است که مطالعه برای کنکور را دیر شروع کردند؛ رستگار رحمانی فقط چهار ماه درس خواند و توانست همزمان در دو گروه آزمایشی رتبه یک شود! پس به جای اینکه دائم استرس داشته باشید و هر روز بپرسید از الان شروع کنم موفق می‌شوم یا نه، فقط شروع کنید و هر کاری از دستتان برمی‌آید انجام دهید. حتی اگر امسال هم به هدفتان نرسید، باز هم می‌توانید عادت‌های خوبی مثل ساعت مطالعه بالا یا برنامه ریزی دقیق و… را در خودتان ایجاد کنید و شانس قبولی در کنکور بعدی را بیشتر کنید.

ماه آخر از چه کتاب‌هایی استفاده کنیم تا موفق شویم؟

همان‌طور که ماه آخر برنامه‌ریزی خاص خودش را دارد، در این بازه باید از کتاب‌های مخصوصی هم استفاده کنید. کتاب‌های آزمون پلاس، کنکوریوم، دور دنیا در چهار ساعت، 12 کنکور قلم‌چی، موج آزمون نشر الگو، فصل آزمون خیلی سبز از جمله بهترین کتاب‌ها برای ماه آخر و جمع‌بندی مطالب هستند. اگر می‌خواهید همه این کتاب‌ها را به همراه صدها کتاب درسی و غیر درسی و محصولات آموزشی دیگر به صورت آنلاین و با مناسب‌ترین قیمت خریداری کنید و آنها را در اسرع وقت درب منزل تحویل بگیرید، به وب سایت پایتخت کتاب (بانک کتاب پایتخت) مراجعه کنید.

چند سوال متداول

برای ماه آخر کنکور چطور برنامه‌ریزی کنیم؟

مهم‌ترین کارها برای ماه آخر مرور مطالبی که خوانده‌اید، آزمون‌های سه روز یک بار و آمادگی برای امتحانات نهایی است.

آیا کسانی بوده‌اند که با مطالعه در چند هفته آخر کنکور موفق شده باشند؟

رستگار رحمانی رتبه یک کنکور تجربی و زبان سال 88 معروف‌ترین مثال از افراد موفقی است که مطالعه برای کنکور را دیر شروع کردند.

ماه آخر از چه کتاب‌هایی استفاده کنیم تا موفق شویم؟

کتاب‌های آزمون پلاس، کنکوریوم، دور دنیا در چهار ساعت، 12 کنکور قلم‌چی، موج آزمون نشر الگو، فصل آزمون خیلی سبز.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

ااااا دیدی چی شد؟ هیچ کس نظر نذاشته :(
آخرین مقالات پایتخت کتاب