اگه صفری اینجوری برای کنکور اردیبهشت درس بخون؛ ویژه کنکور تجربی

25 آذر 1402
سارا رسولی
زمان مطالعه : 11 دقیقه
اگه صفری اینجوری برای کنکور اردیبهشت درس بخون؛ ویژه کنکور تجربی

تعداد زیادی از کنکوری‌های عزیز تا تحت فشار قرار نگیرند و احساس خطر نکنند، درس خواندن برای کنکور را شروع نمی‌کنند. خیلی وقت‌ها مشاوران سعی دارند در تابستان یا مهرماه داوطلبان را قانع کنند که زمان را از دست ندهند و هر چه سریع‌تر شروع کنند؛ اما متاسفانه اکثر شما عزیزان به ندای درونتان که می‌گوید ای بابا ولش کن هنوز کلی زمان داری گوش می‌کنید!

نتیجه اینکه چند ماه مانده به کنکور همین داوطلبان خوش خیال و خونسرد با استرس و نگرانی از من می‌پرسند که اگر از الان شروع کنم شانس موفقیت دارم؟ چند ساعت باید درس بخوانم؟ چقدر تست بزنم؟ برای شروع از صفر چه مباحثی را حذف کنم و کدام مطالب را بیشتر بخوانم؟ در ادامه همراه ما باشید تا برنامه شروع مطالعه از صفر برای کنکور اردیبهشت را با هم بررسی کنیم.

از الان شروع کنم دیر نیست؟

نمی‌دانم در زمان مطالعه این محتوا تا برگزاری کنکور اردیبهشت چقدر زمان باقی مانده است؛ اما می‌دانم که اگر امروز شروع نکنید یک ماه دیگر سخت پشیمان خواهید شد! الان که این محتوا را می‌نویسم بیشتر از 4 ماه تا کنکور اردیبهشت زمان داریم و به جرات می‌گویم که اگر زمان باقی‌مانده را سخت کار کنید و بیشتر تمرکزتان را روی تست‌زنی برای دروس اختصاصی بگذارید، به احتمال زیاد رتبه شما در منطقه خودتان سه رقمی خواهد شد.

افکار شیطانی که مدام در گوشتان می‌گویند کنکور اردیبهشت را بیخیال شو و بگذار در زمان مناسب برای کنکور تیر آماده شویم را از خود دور کنید!

تخفیف یهویی

 به خصوص روی صحبتم با عاشقان شغل مقدس معلمی است؛ عزیزان برای شرکت در کنکور فرهنگیان، امسال فقط همین فرصت اردیبهشت ماه را دارید؛ پس آسان از دستش ندهید.

در زمان باقی مانده چه کارهایی می‌شود انجام داد؟

خب گفتم که اگر از زمان باقی‌مانده نهایت استفاده را بکنید، می‌توانید روی رتبه سه رقمی در منطقه خودتان حساب باز کنید و عاشقان فرهنگیان هم می‌توانند برای رسیدن به هدفشان بسیار امیدوار باشند. در ادامه قصد دارم صحبت‌هایم را با سند و مدرک به شما اثبات کنم!

در زمان باقی مانده تا کنکور اردیبهشت ما 135 روز در اختیار داریم، در این بازه زمانی می‌توانید:

 • اگر روزی 10 ساعت درس بخوانید تا روز کنکور 1350 ساعت مطالعه کرده‌اید و این معادل 9 ماه درس خواندن داوطلبی است که روزی 5 ساعت در روز درس می‌خواند! (شاید معادل ساعت مطالعه خودتان در ماه‌های ابتدای سال باشد)
 • اگر روزی 150 عدد تست بزنید، شما تا برگزاری کنکور 20250 تست زده‌اید و این یعنی شخم زدن کتاب‌های درسی!
 • اگر فکر می‌کنید زمان کمی در اختیار دارید، می‌توانید بیشتر تمرکزتان را روی پایه دوازدهم بگذارید؛ این یعنی 50 درصد سهم سوابق تحصیلی و 70 درصد از سوالات کنکور 1403.
 • اگر روزی یک ساعت زمین شناسی بخوانید، در کنکور اردیبهشت در بدترین حالت این درس را 60 درصد می‌زنید و حسابی ترازتان را بالا می‌کشید.

چطوری برای کنکور از صفر شروع کنم؟

فکر می‌کنم اکثر شما عزیزان به آینده امیدوارتر شده‌اید و در حال حاضر سوال بزرگی که ذهنتان را مشغول کرده این است که چطور مطالعه برای کنکور اردیبهشت را از صفر شروع کنم؟

اگر تا به امروز برنامه‌ریزی منسجمی نداشته‌اید و خبری از ساعت مطالعه بالا و حتی تست‌زنی در برنامه‌هایتان نبوده، دو هفته آینده را به شکل‌گیری عادات جدید و تثبیت آن‌ها اختصاص بدهید.

دقت کنید که قرار است به تدریج به هدفمان یعنی روزی 10 ساعت مطالعه و حل 150 تست برسیم؛ پس عجله نکنید و نگران نباشید.

کاری که باید انجام بدهینحوه شروع
برنامه ریزیبرای تنظیم برنامه از مقالات وب سایت ما استفاده کن.
ساعت مطالعهاز کمترین ساعتی که در توان داری شروع کن و یک هفته با این ساعت درس بخوان تا عادت کنی، بعدها به ساعت مطالعه‌ات اضافه کن.
تست‌زنیفعلا با تست‌های راحت و آموزشی شروع کن.
تنظیم خوابدو هفته صبح‌ها ساعت 7/30 بیدار شو و تا شب اصلا نخواب.

راحت‌ترین فصل‌های کنکور 1403 (رشته تجربی)

شاید بخواهید در ابتدای مسیر برخی فصول را حذف کنید، در این بازه از سال چنین حرکتی تا حدی منطقی و قابل قبول است؛ برای مثال داوطلبی که تا امروز نتوانسته با زیست گیاهی ارتباط برقرار کند، می‌تواند فصول گیاهی را حذف کرده و تمرکزش را روی سایر فصول درس زیست بگذارد.

با این حال برخی فصول و مباحث راحت و رتبه‌آور هستند و اگر آن‌ها را حذف کنید ضرر می‌کنید، کدام مباحث:

اسم درسپایه تحصیلیاسم مبحث یا فصل
زیستدهمفصل1 گفتار 2و3، فصل5 گفتار 1و2، فصل7 گفتار 1
یازدهمفصل2 گفتار 1و2، فصل3، فصل9 گفتار2
دوازدهمفصل1 گفتار1، فصل3، فصل5 گفتار2، فصل7
شیمیدهمفصل 1 و 2
یازدهمفصل 1
دوازدهمفصل 3
ریاضی مباحث معادله نامعادله، توابع نمایی و لگاریتمی، مثلثات، حدوپیوستگی، مشتق
فیزیکدهمگرما و فشار
یازدهممغناطیس و القا
دوازدهماتمی و هسته‌ای

قبل از اینکه استارت کار را بزنید لازم است 6 گام زیر را طی کنید، در واقع اگر گام‌های زیر به درستی طی نشوند، حتی از 12 ساعت مطالعه روزانه هم نتیجه چندانی نخواهید گرفت.

گام اول، شناسایی پیش نیازها

حتما اکثر شما به فکر حذف کردن تعدادی از مباحث هستید اما حواستان باشد که حذفیات شما جزء مباحث پایه‌ای و پیش‌نیازها نباشند. مثلا در ریاضی رشته تجربی مباحث معادله نامعادله، قدر مطلق و جز صحیح پیش نیاز سایر مطالب هستند یا چون اکثر فصول زیست انسانی و جانوری با هم ارتباط دارند، بهتر است چیزی از این قسمت زیست حذف نکنید.

گام دوم، انتخاب منابع

گام دوم، انتخاب منابع
در مطالعه از صفر برای کنکور اردیبهشت، انتخاب منابع کمک درسی متناسب با سطح علمی داوطلبان، نقش حیاتی در موفقیت آن‌ها دارد.

به جرات می‌توان گفت انتخاب منابع مهم‌ترین مرحله از بین این 6 گام است؛ چون:

یک منبع مناسب و استاندارد حتی از شرکت در بهترین کلاس‌های کنکوری هم در موفقیت داوطلبان موثرتر است.

در جدول زیر بهترین منابع شروع از صفر را برای داوطلبان کنکور تجربی آورده‌ایم، همه این منابع با تخفیف ویژه در وب سایت فروشگاه پایتخت کتاب موجود هستند:

اسم درسمنابع شروع از صفر
زیست شناسیزیست شناسی تک پایه تست خیلی سبز
ریاضیریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز
فیزیکآموزش شگفت انگیز فیزیک تک پایه رشته تجربی خیلی سبز
شیمیشیمی دوازدهم تست مبتکران و شیمی مبتکران تک جلدی واجب برای پایه‌ها

گام سوم، تست‌زنی

حتی اگر از تست زدن می‌ترسید و با خودتان می‌گویید من که چیزی بلد نیستم و درصدهایم خیلی پایین هستند، باز هم باید حداقل روزانه 100 تست بزنید. حتی اگر صفر صفر باشیم؟ بله، چون قرار است سوالات را به صورت آموزشی حل کنید و روند یادگیری‌تان را تکمیل کنید.

در واقع اصلا فعلا هدف ما سنجش شما نیست بلکه هدف این است که با حل تست‌های آموزشی مطالب در ذهنتان تثبیت شوند و مهارت تست‌زنی را بیاموزید. برای آشنایی با انواع روش‌های تست‌زنی می‌توانید محتوای نکات مهم تست زنی را مطالعه کنید.

گام چهارم، آزمون و سنجش

آیا داوطلبی که تازه از صفر شروع کرده هم باید آزمون بدهد؟ بله قطعا، چون هر داوطلبی در هر سطحی به سنجش احتیاج دارد و اساسا مطالعه بدون سنجیدن مفت نمی‌ارزد!

البته بهتر است داوطلبی که از میانه سال تحصیلی درس خواندن را شروع کرده، در آزمون‌های آزمایشی موسسات شرکت نکند چون به بودجه بندی‌ها نمی‌رسد و در نهایت ناامید می‌شود.

حالا چاره چیست؟ این داوطلب بعد از اینکه مدتی از شروع مطالعه‌اش گذشت، باید خودش در منزل از خودش آزمون بگیرد و این آزمون‌ها را به دقت تحلیل کرده و نقاط ضعفش را برطرف کند.

گام پنجم، مرور

بدون مرور کردن هر چه رشته‌اید پنبه می‌شود؛ چون حجم مطالب آنقدر بالا است که فراموشی جزئیات به سرعت اتفاق می‌افتد. حتما زمانی که برنامه‌تان را تنظیم می‌کنید، زمان‌هایی برای مرور مطالب در نظر بگیرید.

یادتان باشد منظور ما از مرور این نیست که مجدد همه چیز را از ابتدا تا انتها بخوانید؛ بلکه قرار است تعدادی تست از مبحث مورد نظر انتخاب کرده و حل کنید، به این ترتیب متوجه می‌شوید کدام قسمت‌ها را فراموش کرده‌اید.

می‌توانید آخر شب‌ها زمان کوتاهی را به مرور دروس همان روز اختصاص دهید یا آخر هفته‌ها خیلی سریع یادداشت‌ها و تست‌های علامتدار همان هفته را مرور کنید.

گام ششم، جمع‌بندی

باید هر داوطلبی 5 هفته پایانی را به جمع‌بندی اختصاص دهد؛ پس در زمان تنظیم برنامه بلندمدت حتما حواستان به این نکته بسیار مهم و حیاتی باشد.

در دوران جمع بندی شما هر سه روز یکبار از خودتان آزمون می‌گیرید، این آزمون را تحلیل کرده و مباحثی که فراموش کرده‌اید را شناسایی می‌کنید و در دو روز و نصف باقی مانده تا آزمون بعدی، مطالبی که شناسایی کرده‌اید را می‌خوانید.

80 درصد فیزیک در چهار ماه

حالا رسیدیم به قسمت مورد علاقه داوطلبان؛ یعنی برای هر درسی کدام مبحث را بخوانم تا به فلان درصد برسم؟ در ادامه مباحث پیشنهادی برای دروس تخصصی رشته تجربی را بیان می‌کنیم، هر داوطلب با توجه به نقاط ضعف و قوت خودش می‌تواند برخی مباحث را تغییر دهد.

برای درس فیزیک با مطالعه این مباحث در مدت چهار ماه می‌توانید به درصد 80 برسید:

 • اندازه گیری
 • حرکت شناسی
 • ویژگی‌های فیزیکی مواد
 • موج و نوسان
 • گرما و فشار
 • فیزیک اتمی و هسته‌ای
 • مغناطیس
 • الکتریسیته ساکن

60 درصد ریاضی در سه ماه

ریاضی درسی است که به تمرین و تکرار فراوان نیاز دارد و باید در زمان مطالعه آن توجه ویژه‌ای به فصول پیش نیاز داشته باشید. با مطالعه این مباحث در عرض سه ماه می‌توانید از صفر به درصد 60 برای درس ریاضی رشته تجربی برسید:

 • پیش نیازها: معادله نامعادله، قدر مطلق و جز صحیح
 • تابع
 • حدوپیوستگی
 • مشتق
 • آمار و احتمال

80 درصد شیمی در چهار ماه

شیمی درسی مهم و استراتژیک و در عین حال روان و شیرینی است و با کمی تلاش و مداومت می‌توانید درصدهای بالایی در این درس کسب کنید.

برای گرفتن نتیجه بهتر در این درس، حتما هر روز یک ساعت و نیم مطالعه شیمی را در برنامه خود داشته باشید و می‌توانید مباحث زیر را اولویت قرار دهید:

 • فصل 1و2 دهم کامل
 • مفاهیم فصل 3
 • فصل 2و3 یازدهم
 • فصل 2،3 و 4 دوازدهم

لطفا بجز فصول گیاهی هیچ کدام از فصول درس زیست شناسی را حذف نکنید؛ چون این درس پاشنه آشیل کنکور تجربی است و وای از آن روزی که داوطلبی عاشق پوشیدن روپوش سفید باشد اما در مطالعه درس زیست کوتاهی کند! من در زیست شناسی صفر صفرم، چطور خودم را بالا بکشم؟ با روش زیر:

 • ابتدا یک گفتار را از کتاب درسی بخوان. (نیازی نیست حفظ کنی در حد فهم اولیه کافی است.)
 • اگر وقت داری درسنامه آن قسمت را بخوان؛ اما اگر وقت تنگ است یا درسنامه خیلی طولانی است، سراغ حل تست به روش آموزشی برو.
 • بعد از حل هر تست پاسخنامه را بخوان و تک تک گزینه‌ها را بررسی کن.
 • نکات مهم را در حاشیه کتاب بنویس.
 • مجدد همان گفتار را اما حالا عمیق‌تر و دقیق‌تر از روی کتاب درسی مطالعه کن.
 • در انتها تعدادی تست زمان‌دار بزن.

سخن آخر

به عنوان مشاور در طول روز بارها سوال پرتکرار اگر از الان برای کنکور اردیبهشت شروع کنم دیر نیست را از داوطلبان می‌شنوم. از آنجایی که فاصله 130 روزه‌ای با برگزاری مرحله اول کنکور 1403 و آزمون فرهنگیان داریم، این موضوع که چطور مطالعه برای کنکور را آغاز کنم به دغدغه همه داوطلبان حتی خونسردترین آن‌ها تبدیل شده است.

در این محتوا در مورد اینکه چطور مطالعه از صفر برای کنکور اردیبهشت را آغاز کنید، چه گام‌هایی را طی کنید، از کدام منابع استفاده کنید و در زمان باقی مانده کدام فصول را بخوانید صحبت کردیم. اگر هنوز هم سوال بی‌پاسخی در ذهن شما باقی‌مانده، می‌توانید آن را در قسمت دیدگاه این محتوا با ما در میان بگذارید.

چند سوال متداول

تا روز کنکور اردیبهشت چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

1350 ساعت مطالعه، بیش از 20 هزار تست، تسلط کامل روی دروس دوازدهم و رسیدن به حداقل درصد 60 برای درس زمین شناسی از جمله کارهایی است که در زمان مانده می‌توانید انجام دهید.

بهترین منابع برای شروع از صفر کدامند؟

در متن محتوا و در قالب یک جدول بهترین منابع شروع از صفر برای دروس زیست شناسی، ریاضی، فیزیک و شیمی را ارائه کرده‌ایم.

برای شروع از صفر کدام مباحث را نباید حذف کنم؟

شما اجازه ندارید پیش نیازها را حذف کنید؛ چون در این صورت در زمان مطالعه سایر فصول به مشکل برخواهید خورد.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه
نظر خود را ثبت کنید
نظرات ثبت شده
 1. fhj فروردین 23, 1403

  چطور میتونم از اردیبهشت برای قبولی پزشکی آماده بشم؟

  • پایتخت کتاب فروردین 23, 1403

   سلام پایتختی عزیز💙 این موضوع رو نمیشه در حد چند خط به شما توضیح داد. اگه نیاز به مشاوره دارید شماره موبایل تون رو بزارید

 2. Dfyuon08 فروردین 18, 1403

  سلام وقت شما بخیر.
  بنده کنکوری امسال هستم تا الان درست و حسابی درس نخوندم.
  زیست دهمو کامل خوندم . زیست یازدهمو‌ تابستون خوندم‌. دوازدهم هم تازه فروردین شروع کردم.
  شیمی دهم تا فصل ۳ خوندم . فیزیک دهم هم تا فصل ۳ . ریاضی مبحثی تابع ، مشتق، کاربرد مشتق، حد و پیوستگی ، مثلثات خوندم
  فیزیک و شیمی ۱۱ هم نخوندم. شیمی و فیزیک ۱۲ هم فقط فصل ۱ خوندم. مشاورم برام برنامه ۳ روز یک بار رو شروع کرده و قراره تمام مطالبو کامل بدون حذفی بخونم.
  درصدام خیلی پایینه زیست نهایتا ۴۰ددرصد شیمی ۲۰درصد ، ریاضی و فیزیک ۱۵٪ امیدی ندارم به امسال هدفم قبولی پزشکیه‌ واقعاً به هیچ چیز دیگه ای علاقه ندارم.
  چیکار باید بکنم ؟ یعنی میشه مطالبو کامل بخونم و امسال پزشکی قبول بشم، میدونم کسایی بودن که اینکار رو کردن و به هدفشون رسیدن ولی اونا پشت کنکوری بودن و با توجه به شرایط امسال نگرانم که نشه.

  • پایتخت کتاب فروردین 18, 1403

   سلام پایتختی عزیز💙 اگه نیازی به مشاوره تلفنی دارید لطفا شماره موبایل خودتون رو بزارید.

 3. تیدا فروردین 13, 1403

  سلام وقت بخیر
  میگم اگه تو این ۲۰ روز باقی مونده برای اردیبهشت فقط کنکوریوم ریاضی رو کار کنم میتونم زیر ۱۰۰۰ بیارم ؟
  صفر نیستم ولی خب متوسط روبه ضعیفم

  • پایتخت کتاب فروردین 13, 1403

   سلام پایتختی عزیز💙 بله این منبع میتونه شما رو به بهترین رتبه نزدیک کنه

 4. هانا اسفند 3, 1402

  برای درصد ۶۰ فیزیک و شیمی باید چه مباحثی رو خوند البته به دوازدهم مربوط باشه چون میخوام برای نهایی اونارو بخونم بنظرم بهتره توی زمان کمم از مطالبی که خوندم باشه فقط برای دهم و یازدهم چه پیش نیاز هایی لازم داره؟

  • پایتخت کتاب اسفند 4, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙 برای فیزیک فشار و گرما، الکتریسیته ساکن و مغناطیس رو مطالعه کنید و برای شیمی هم می‌تونید مسائل دهم و یازدهم هر کجا به نظرتون دشوار بود رو حذف کنید ولی کل مفاهیم دهم و یازدهم رو مطالعه کنید، موفق باشید.

آخرین مقالات پایتخت کتاب