تغییرات امتحان نهایی 1402 ؛ همه مواردی که باید بدانید!

09 مرداد 1402
زمان مطالعه : 6 دقیقه
تغییرات امتحان نهایی 1402 ؛ همه مواردی که باید بدانید!

امتحانات نهایی همیشه و در تمام دوره‌ها اهمیت ویژه‌ای داشته‌اند؛ اما امسال به نظر می‌رسد که این اهمیت چند برابر هم شده است! وقتی تغییرات جدیدی در کنکور سراسری یا امتحانات نهایی تصویب می‌شود، اخبار مختلف و گاها ضد و نقیضی از منابع مختلف منتشر می‌شود و همین موضوع داوطلبان را دچار سردرگمی می‌کند. توصیه می‌کنیم اخبار را فقط از منابع معتبری مثل سایت سازمان سنجش یا وب سایت پایتخت کتاب دریافت کنید. در سال 1402 تاثیر نمرات امتحانات نهایی به چه صورتی است؟ آیا امکان ترمیم نمرات وجود دارد؟ چرا امسال دروس عمومی اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند؟ آیا امتحانات داوطلبان پایه‌ها دهم و یازدهم هم به صورت هماهنگ کشوری برگزار می‌شوند؟  این‌ها سوالات مهمی هستند که این روزها ذهن دانش‌آموزان را به خود مشغول کرده‌اند؛ ما هم در این محتوا تلاش می‌کنیم بهترین پاسخ را به این سوالات بدهیم.

تاثیر قطعی نمرات امتحانات نهایی 1402

قبل از هر چیزی می‌خواهم در مورد تفاوت بین تاثیر مثبت و تاثیر قطعی نمرات امتحانات نهایی صحبت کنم. تا قبل از کنکور 1402 تاثیر نمرات امتحانات نهایی به صورت مثبت بود؛ یعنی اگر داوطلبی امتحانات نهایی را هم خراب می‌کرد خیلی اهمیت نداشت چون اصل کار همان درصدهای کنکورش بودند. به بیان ساده‌تره اگر در صورت اعمال نمرات امتحانات نهایی تراز کنکور داوطلبی بهتر میشد، نمرات او را در نظر می‌گرفتند و اگر تاثیر منفی روی تراز نهایی کنکور داشت، از تاثیر نمرات امتحانات نهایی صرف نظر می‌کردند. امسال قضیه کاملا فرق دارد و تاثیر نمرات امتحانات نهایی در کنکور 1402 به صورت تاثیر 40 درصدی قطعی است؛ یعنی نمرات امتحانات نهایی شما چه خوب باشند چه بد، 40 درصد از نمره نهایی کنکورتان را تشکیل می‌دهند. عقل سلیم چه حکم می‌کند؟ امتحانات نهایی امسال را خیلی جدی بگیرید!

آیا امتحانات شهریور سخت است؟ هر آنچه که باید بدانید

حتما بخوانید: آیا امتحانات شهریور سخت است؟ هر آنچه که باید بدانید

توجه ویژه به دروس عمومی در امتحانات نهایی 1402

در کنکور 1402 از دروس عمومی هیچ سوالی طرح نمی‌شود؛ با شنیدن این خبر خیلی هم خوشحال نشوید! هر چند از دروس عمومی سوالی در کنکور طرح نمی‌شود اما این به معنی کم اهمیت شدن این دروس نیست؛ چون نمرات امتحانات نهایی دروس عمومی در نتیجه نهایی کنکور شما تاثیر زیادی دارد. این یعنی چه؟ یعنی دوازدهمی‌ها نباید به بهانه حذف دروس عمومی از کنکور بیخیال مطالعه این درس‌ها شوند بلکه برعکس چون تنها راه تاثیر این دروس از طریق نمرات امتحانات نهایی است، باید خودشان را حسابی برای امتحانات نهایی دروس عمومی آماده کنند. یک درس اختصاصی مثل ریاضی را در نظر بگیرید، از 100 درصد نمره این درس در کنکور، 60 درصد مربوط به خود آزمون کنکور و 40 درصد مربوط به امتحانات نهایی است اما برای درس عمومی مثل زبان، تنها چیزی که اهمیت دارد نمره امتحان نهایی این درس است.

ththr-min

تغییرات امتحانات پایه‌های دهم و یازدهم

آیا امتحانات پایه‌های دهم و یازدهم هم به صورت نهایی برگزار خواهند شد؟ آیا نمرات این پایه‌ها هم در نتیجه کنکور تاثیر خواهند داشت؟ یادتان باشد که فقط در صورتی نمره درسی در نتیجه کنکور تاثیر داده می‌شود که امتحان آن به صورت هماهنگ کشوری برگزاری شده باشد. طبق آخرین اخبار، امسال امتحانات مربوط به دو درس از پایه دهم و دو درس از پایه یازدهم به صورت هماهنگ کشوری برگزاری می‌شود اما اینکه آیا نمرات این دروس در نتیجه کنکور تاثیر داده می‌شوند یا نه فعلا مشخص نیست. در هر صورت توصیه من به شما این است که مطالعه این دو درس را حتما جدی بگیرید؛ چون هر امتحانی که به صورت هماهنگ کشوری برگزار شود دارای اهمیت ویژه‌ای است و ممکن است نمره آن در نتیجه کنکور تاثیر داشته باشد.

 • برای رشته تجربی:
پایه تحصیلیدروس هماهنگ کشوری
دهمفارسی و زیست شناسی
یازدهمریاضی و عربی، زبان قرآن
تجربی
 • برای رشته ریاضی:
پایه تحصیلیدروس هماهنگ کشوری
دهمفارسی و فیزیک
یازدهمحسابان و عربی، زبان قرآن
ریاضی
 • برای رشته انسانی:
پایه تحصیلیدروس هماهنگ کشوری
دهمفارسی و عربی، زبان قرآن
یازدهمریاضی و آمار، علوم و فنون ادبی
انسانی
 • برای رشته علوم و معارف اسلامی:
پایه تحصیلیدروس هماهنگ کشوری
دهمفارسی و عربی، زبان قرآن
یازدهمریاضی و آمار، اصول عقاید
علوم معارف اسلامی
بهترین کتاب برای امتحان نهایی دوازدهم ؛ تحلیل و بررسی

حتما بخوانید: بهترین کتاب برای امتحان نهایی دوازدهم ؛ تحلیل و بررسی

ترمیم نمرات امتحانات نهایی

با توجه به تاثیر قطعی معدل در نتیجه کنکور، تکلیف داوطلبان فارغ التحصیلی که نمرات پایینی دارند چه می‌شود؟ خوشبختانه هر داوطلبی که فارغ التحصیل دوره متوسطه از سال 84 به بعد و دارنده مدرک پیش دانشگاهی از سال 91 به بعد است، می‌تواند برای هر درس نهایی که از نمره‌اش راضی نیست، در امتحانات ترمیم معدل شرکت کند. البته یادتان باشد که اولا ترمیم معدل درست نیست و بهتر است بگوییم امتحان ترمیم نمره؛ چون نمره کسب شده در معدل نهایی داوطلب هیچ تاثیری ندارد و صرفا برای پذیرش در دانشگاه‌های داخل کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. دوما شرکت در امتحانات ترمیم هیچ ضرری ندارد؛ چون حتی اگر نمره امتحان ترمیم از نمره قبلی شما بدتر شود، همان نمره قدیمی داخل کارنامه را برایتان در نظر می‌گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر یا ثبت نام در امتحانات ترمیم معدل، می‌توانید به یکی از مدارس بزرگسالان شهرتان مراجعه کنید.

برنامه امتحانات نهایی دوازدهم تجربی 1402

حتما بخوانید: برنامه امتحانات نهایی دوازدهم تجربی 1402

قوانین شرکت در امتحانات نهایی ۱۴۰2

برای شرکت در امتحانات نهایی قوانینی وجود دارد، طبیعتا عدم رعایت هر قانون به عنوان تخلف تلقی می‌شود و می‌تواند عواقب بدی مثل درج نمره صفر در کارنامه داشته باشد. پس سعی کنید حتما از این قوانین پیروی کنید:

 • نباید به جای دانش‌آموز فرد دیگری در جلسه امتحان شرکت کند.
 • دانش‌آموزان باید از ساعت ۷ در محل برگزاری آزمون حاضر باشند؛ چون درب حوزه‌ها راس ساعت 40/7 بسته خواهد شد.
 • همراه داشتن کارت ورود به جلسه و کارت شناسایی معتبر الزامی است.
 • همراه داشتن تلفن همراه، ساعت هوشمند، هندزفری، کتاب، جزوه و یادداشت تخلف محسوب می‌شود.
 • در جلسه امتحان صحبت کردن، به هم زدن آرامش، جابه‌جا شدن یا خروج از جلسه ممنوع است.

چند سوال متداول

تاثیر نمرات امتحانات نهایی 1402 به چه صورت است؟

به صورت 40 درصد تاثیر قطعی در تراز نهایی کنکور سراسری است.

آیا مطالعه دروس عمومی هم اهمیت دارد؟

دروس عمومی اهمیت ویژه‌ای دارند چون از این دروس در کنکور سوالی طرح نمی‌شود و صرفا نمرات امتحانات نهایی این درس‌ها در نتیجه کنکور تاثیر داده می‌شود.

آیا امتحانات پایه‌های دهم و یازدهم هم به صورت نهایی است؟

امسال در هر پایه امتحان دو درس به صورت هماهنگ کشوری برگزار می‌شود و احتمال دارد نمره این امتحانات در نتیجه کنکور تاثیر داشته باشد.

امسال در هر پایه امتحان دو درس به صورت هماهنگ کشوری برگزار می‌شود و احتمال دارد نمره این امتحانات در نتیجه کنکور تاثیر داشته باشد.

آیا امکان ترمیم نمرات امتحانات نهایی وجود دارد؟ بله، هر داوطلب فارغ التحصیل دوره متوسطه از سال 84 به بعد و دارنده مدرک پیش دانشگاهی از سال 91 به بعد، می‌تواند در امتحانات ترمیم معدل شرکت کند.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

 1. اپلیکیشن گفت:

  سلام، عالی بود مقاله

 2. Sara گفت:

  اصلاح میکنم .سال دهم

 3. Sara گفت:

  سلام.خرداد 1403 آیا کل امتحانات دهن نهایی است یا فقط دوسه درس؟

 4. دانش آموز دوازدهم انسانی سال ۱۴۰۲ گفت:

  سلاموقت شما بخیر باشهمن دانش آموز پایه دوازدهم انسانی هستم و امتحانات نهایی خرداد ماه ۱۴۰۲ رو تا الان همه رو شرکت کردم ولی نمره‌ی بسیار کمی در تقربیا همه‌ی دروسم گرفتم و حتی شاید بعضی رو بیفتمسوالی داشتم در زمینه امتحانات نهایی اگه جواب بدین از شما خیلی ممنونمآیا من میتونم شهریور يا دی ۱۴۰۲ و يا خرداد ۱۴۰۳ ترمیم معدل کنم ؟هم کلاسی هام می‌گن ما ترمیم معدل نداریم یعنی الان که میریم امتحان میدیم دیگه هیچ وقت نمیتونیم تغییرش بدیم ایااین حرف این درسته؟؟اگر در درسی نمره ۱۰
  که نمره قبولی هست رو نگیرم باید شهریور باید برم تجدیدی بدم؟
  و آیا نمره تجدیدی به جای اون نمره در کارنامه امتحان نهایی من ثبت میشه ؟

 5. دانش آموز دوازدهم انسانی سال ۱۴۰۲ گفت:

  سلام من دانش اموز دوازدهم انسانی هستم امسال (سال ۱۴۰۲ ) امتحان نهایی ها رو شرکت کردم ولی میدونم که خیلی خراب دادامن و نمره کم میشه و حتی می افتم آیا يا ترمیم نمره میتونم بکنم من هم ؟ واگر میتونم کی ؟و چطور ؟ لطفا راهنماییم کنید خیلی ممنون میشم

 6. یاسین گفت:

  سوالات امتحانات نهایی ۱۴۰۲ تا الان خیلی سخت بوده و همه بچه ها میگن ما میفتیم . آخه طراح بی سواد تو دوسال کرونا و این همه مشکلات مردم بد بختو در نظر نگرفتی . که سوال طرح نکردی چرت و پرت طرح کردی . واگذارتون به خدا .آخه بچه های بلا شهر تهران با گپر نشینا با هم یکی هستن . بی خرد .

 7. سارا گفت:

  خدا ازشون نگذره اونایی که سوالات نهایی دوازدهم ۱۴۰۲ مسال و طرح کردن . همه دانش آموز ان دوازدهم ناراضین و میگن میفتیم. اون طراح سوال بی سوادی که مناطق محروم رو در نظر نمیگیره . خودش حالا حالاها باید بره آمو زش ببینه نه اینکه بیاد طراح ۰سوال بشه خدا ازش نگزره

 8. لیلی گفت:

  نمونه سوال یازدهم تجربی هماهنگ کشوری نمیزا رید
  ؟

 9. به تو چ گفت:

  خدا .. کنه اون کسی رو که عمومی رو نهایی کرد

آخرین مقالات پایتخت کتاب