تقویت مهارت ریدینگ Reading؛ 12 گام تا بازدهی 10 برابری

09 اسفند 1402
امیرحسین میری
زمان مطالعه : 12 دقیقه
تقویت مهارت ریدینگ Reading؛ 12 گام تا بازدهی 10 برابری

درک مطلب یکی از مهارت‌های مهم ریدینگ است. داشتن توانایی‌های ریدینگ قوی می‌تواند شما را قادر سازد تا همه چیزهایی را که می‌خوانید به‌خوبی درک و تفسیر کنید. همچنین با بهره‌گیری از آن می‌توانید توانایی خود را برای برقراری ارتباط موثر از طریق نوشتن، توسعه دهید.

در این مقاله قصد داریم به معرفی راه‌های تقویت مهارت ریدینگ بپردازیم و از نقش درک مطلب در توسعه این مهارت سخن بگوییم. اگر علاقه‌مند به این موضوع هستید تا انتها همراه ما باشید.

درک مطلب (Reading Comprehension) چیست؟

درک مطلب توانایی خواندن، درونی‌کردن، درک و تعامل با متنی است که می‌خوانید. همچنین شامل تفکر انتقادی و استدلال قیاسی برای معنا بخشیدن به یک نوشته نیز می‌شود.

ریدینگ فقط در مورد واج‌شناختی و خواندن کلمات با صدای بلند نیست. بلکه معنای متون، مهارت‌های زبانی مانند دستور زبان، واژگان و معناشناسی را در بر می‌گیرد. شما با داشتن این مهارت استنباط می‌کنید و در مورد متن خوانده‌شده نظر می‌دهید. درک خوب از یک متن انگلیسی شامل ایجاد تصاویر از کلماتی است که به‌تازگی خوانده‌اید.

تخفیف یهویی

تقویت مهارت ریدینگ و درک مطلب برای افرادی که می‌خواهند بر زبان انگلیسی مسلط و در آزمون‌های آیلتس یا تافل موفق شوند، یک ضرورت است.

افرادی که مهارت ریدینگ خود را به‌خوبی تقویت کرده باشند می‌توانند به‌راحتی به سوالات درک مطلب پاسخ دهند و قسمت‌هایی از نوشته یا کل متن را خلاصه کنند. همچنین آن‌ها این توانایی را دارند که در مورد اتفاقات خاص در متن نظر دهند و بدون بازخوانی و به‌صورت توصیفی آن را تحلیل کنند.

چرا تقویت مهارت ریدینگ و درک مطلب مهم است؟

درک مطلب توانایی خواندن متن، پردازش و درک معنای آن است. این مهارت متکی بر دو توانایی به‌هم پیوسته است:

 • خواندن کلمات: توانایی رمزگشایی نمادهای موجود در صفحه
 • درک زبان: توانایی درک معنای کلمات و جملات

با این‌حال وقتی متنی را معنی می‌کنید، فقط کلمات و عبارات آن متن را به یاد نمی‌آورید بلکه با ادغام حس کلمات و جملات در یک کل معنادار یک مدل ذهنی از آنچه متن توصیف می‌کند تشکیل می‌دهید.

اگر قرار است خواندن هدف داشته‌باشد و بخواهد با یک متن درگیر شود و از آن بیاموزد و در نهایت از آن‌چه می‌خواند لذت ببرد، تقویت درک مطلب ضروری است.

موفقیت در کنکور زبان ؛ راز موفقیت کنکور زبان چیست؟

مقاله مرتبط: موفقیت در کنکور زبان ؛ راز موفقیت کنکور زبان چیست؟

ریدینگ یکی از مهارت‌های چهارگانه انگلیسی و کلید درک زبان نوشتاری و به‌دست آوردن اطلاعات است. خواندن به شما کمک می‌کند که بفهمید دیگران چه می‌گویند و همچنین به شما امکان می‌دهد که متون انگلیسی را درک کنید.

در این قسمت، ۱۴ تکنیک برای تقویت مهارت ریدینگ را به شما معرفی می‌کنیم. اگر این تکنیک‌ها را به‌خوبی تمرین کنید می‌توانید مهارت ریدینگ و درک مطلب خود را تا حد زیادی افزایش دهید.

مطمئن شوید که برای مفهوم می‌خوانید

اولین و مهم‌ترین قدم برای بهبود مهارت‌ خواندن به زبان انگلیسی این است که مطمئن شوید برای مفهوم می‌خوانید. هنگام خواندن باید سعی کنید که اطلاعات به‌دست آورید و درک عمیق‌تری ایجاد کنید. ریدینگ فقط خواندن کلمات و جملات نیست. بلکه در مورد اتصال آن کلمات و جملات به چیزی مهم‌تر است.

بنابراین وقتی در حال خواندن هستید این سوال را از خود بپرسید که از متن چه چیزی به‌دست می‌آورید؟ وقتی متنی را برای مفهوم می‌خوانید، زمان بیشتری را برای درک متن صرف می‌کنید. این امر به شما کمک می‌کند تا سرعت ریدینگ خود را افزایش دهید.

در حین ریدینگ وقفه‌های کوتاه داشته‌باشید

هنگامی‌که برای تقویت مهارت خواندن تلاش می‌کنید، باید از مطالعه طولانی بپرهیزید. زیرا وقتی زمان مطالعه طولانی می‌شود، مغز شما قادر به پردازش هر آنچه خوانده‌اید نیست و درک کمتری از متن خواهید داشت.

وقتی مطالعه خود را به چند بخش تقسیم می‌کنید و در بین آن‌ها وقفه‌های کوتاه قرار می‌دهید، مغز شما این فرصت را پیدا می‌کند که آن‌چه را که خوانده‌اید پردازش کند.

انجام این کار به شما فرصت می‌دهد که دید تازه‌ای پیدا کنید و شانس بیشتری برای درک متن به‌دست آورید.

تصمیم بگیرید که چه چیزی می‌خواهید از خواندن به‌دست آورید

شاید به‌ندرت به این فکر کرده‌اید که چرا یک متن خاص را می‌خوانید و می‌خواهید از آن چه نتیجه‌ای بگیرید. ممکن است این کار را برای کسب اطلاعات بیشتر انجام دهید، یا این‌که می‌خواهید از آن الهام بگیرید یا شاید هم قصد دارید هم‌دلی ایجاد کنید.

خواندن برای توسعه اطلاعات‌تان، به شما حقایق و اطلاعات می‌دهد. خواندن برای ایجاد هم‌دلی، به شما کمک می‌کند با شخصیت‌ها ارتباط برقرار کنید. خواندن برای الهام‌گرفتن، به شما کمک می‌کند که تصویر بزرگ‌تری از آنچه نویسنده سعی دارد به شما بگوید ایجاد کنید و درک بیشتری از متن به شما می‌دهد.

برای تقویت مهارت ریدینگ، با هدف بخوانید

خواندن با هدف به این معنی است که برای خواندن یک متن خاص باید دلیل داشته‌باشید. این دلیل می‌تواند هر چیزی، از بهبود یک مهارت خاص تا درک یک مفهوم باشد.

هنگامی‌که یک متن را با هدف می‌خوانید مغز شما این فرصت را پیدا می‌کند تا اطلاعات را به‌طور موثرتری پردازش و درک عمیق‌تری ایجاد کند.

به‌عنوان مثال ممکن است بخواهید در مورد تغذیه بخوانید تا بهتر بفهمید چرا برخی از غذاها برای شما مفید هستند.

برای درک مطلب بخوانید

وقتی تلاش می‌کنید مطلب را درک کنید، متوقف می‌شوید و به متن فکر می‌کنید تا تصویر چیزی که نویسنده سعی در انتقال آن داشته‌است را در ذهن خود ایجاد کنید.

وقتی برای درک مطلب می‌خوانید، درک بسیار بهتری از متن خواهید داشت و می‌توانید ایده‌ها را در ذهن خود به‌هم وصل کنید.

کتاب واژگان را مرور کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت مهارت ریدینگ در زبان انگلیسی، مطالعه کتاب واژگان (Vocabulary) است چرا که واژگان اساس خواندن و نوشتن است.

اگر می‌خواهید خواندن و نوشتن خود را بهبود بخشید، باید بر یادگیری فعال کلمات جدید تمرکز کنید. راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. می‌توانید فلش‌کارت‌های فیزیکی درست کنید یا از یک اپلیکیشن یا نرم‌افزار فلش‌کارت بهره ببرید.

برای تقویت مهارت ریدینگ، بلند بخوانید

خواندن با صدای بلند یکی دیگر از راه‌های موثر برای بهبود درک مطلب در زبان انگلیسی است. وقتی با صدای بلند می‌خوانید کاری بیش از به صدا درآوردن کلمات انجام می‌دهید. در واقع شما با صدای بلند فکر می‌کنید.

این کار به مغز شما فرصتی می‌دهد تا آن‌چه را که می‌خوانید را پردازش و تصویری در ذهن شما ایجاد کند. وقتی با صدای بلند می‌خوانید چیزی را که در کتاب اتفاق می‌افتد، به‌نحوی بازی می‌کنید.

شما همچنین می توانید با خواندن داستان با صدای بلند، روایت‌کردن را تمرین کنید. این کار موجب می‌شود تا راحت‌تر در مقابل دیگران صحبت کنید.

به جزئیات و محیط اطراف توجه کنید

ریدینگ کاری نیست که فقط در کلاس زبان انجام دهید. شما باید هر روز و در اوقات فراغت آن را تمرین کنید. هرچه بیشتر بخوانید نتیجه بهتری خواهید گرفت.

مهم است که به جزئیات و محیط اطراف خود توجه کنید، مانند اینکه چگونه کتاب را در دست می‌گیرید یا در حین خواندن قدم می‌زنید. وضعیت خود و محیط تمرین ریدینگ را انتخاب کنید. این امر به شما کمک می‌کند، تمرکز خود را افزایش دهید و مطالبی را که می‌خوانید بهتر درک کنید.

خواندن یک فرآیند فعال است، پس به آن‌چه در اطراف شما اتفاق می‌افتد توجه کنید و این جزئیات را در تمرین خود بگنجانید.

یادداشت‌برداری کنید

ریدینگ فقط خواندن کلمات از روی صفحه نیست. بلکه در مورد درک ایده‌های نویسنده و نحوه اتصال آن‌ها به کلمات موجود در صفحه است. یادداشت‌برداری می‌تواند به شما کمک کند تا آنچه را که خوانده‌اید بهتر بفهمید.

هنگام خواندن یک رمان، شخصیت‌ها، محیط و هر اطلاعات مهمی که فکر می‌کنید لازم است را یادداشت کنید. این امر به شما کمک می‌کند کتاب را بهتر درک کنید و طرح داستان را به خاطر بسپارید.

برای تقویت مهارت ریدینگ، اتصال ایجاد کنید

هنگام مطالعه سعی کنید بین کلمات و آنچه می‌دانید ارتباط برقرار کنید. مثلاً اگر کتاب درباره گیاهان است، کلمات را به تصویر گیاهان اتصال دهید.

از آنچه می‌دانید برای ارتباط‌دادن آنچه در کتاب و زندگی‌تان می‌گذرد، استفاده کنید. اگر کتابی درباره تاریخ می‌خوانید سعی کنید آن را با رویدادهای جاری مرتبط کنید. اگر در حال خواندن کتابی در مورد شخصیت‌ها هستید، سعی کنید اعمال آن‌ها را به زندگی خود اتصال دهید. این امر به شما کمک می‌کند متن را بهتر درک کنید.

برای تقویت مهارت ریدینگ، تجسم کنید

خواندن، چیزی بیش از نگاه‌کردن به کلمات روی صفحه است. ریدینگ، یک فرآیند تفسیر است. پس اگر از تخیل خود برای ایجاد صحنه در ذهن خود استفاده کنید، می‌تواند بسیار مفید باشد. سعی کنید تصور کنید که شخصیت‌ها چه شکلی هستند، چه کاری انجام می‌دهند و چه احساسی دارند.

این کار درک احساسات و کتاب را آسان‌تر می‌کند. وقتی برای تجسم داستان تلاش می‌کنید، کلمات موجود در صفحه معنی بیشتری پیدا می‌کنند و درک آن آسان‌تر می‌شود.

خودتان را بیازمایید

ریدینگ مهارتی است که با تمرین می‌توانید آن را بهبود ببخشید. هرچه بیشتر تمرین کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت.

توصیه می‌کنیم هر روز حداقل ۱۵ دقیقه را به خواندن متون مختلف انگلیسی اختصاص دهید و کتابی را انتخاب کنید که مورد علاقه شما باشد و بتوانید به آن علاقه‌مند بمانید.

نکات موثر در افزایش سرعت ریدینگ
افزایش سرعت و تقویت مهارت ریدینگ نیاز به تلاش بسیار زیادی دارد.

هنگامی که در حال یادگیری زبان و تقویت مهارت ریدینگ هستید، بهتر است به‌جای خواندن سریع، بر درک مطالبی که می‌خوانید تمرکز کنید. البته گاهی اوقات بنا به دلایلی نیاز دارید تا سرعت ریدینگ‌تان را افزایش دهید، شاید خود را برای آزمون زبان آماده می‌کنید یا شاید در حال تلاش برای بهبود تسلط خود هستید.

دلیل شما هرچه که باشد، اگر واقعاً می‌خواهید سرعت ریدینگ خود را افزایش دهید نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند:

 • زمان را محاسبه کنید

چند کلمه در دقیقه می‌توانید بخوانید؟ خواندن چند صفحه از یک متن چقدر طول می کشد؟ یک راه آسان برای فهمیدن تعداد کلمات موجود در یک صفحه وجود دارد: تعداد کلمات را در یک خط بشمارید و آن را در تعداد خطوط صفحه ضرب کنید.

 • هر بار از یک نوع متن استفاده کنید

ممکن است خواندن یک مقاله غیرداستانی، بیشتر از خواندن چند صفحه از یک کتاب هیجان‌انگیز طول بکشد. اگر می‌خواهید سرعت ریدینگ خود را افزایش دهید، از یک متن مشخص استفاده کنید.

 • برای افزایش سرعت خواندن و تقویت مهارت ریدینگ یک هدف واقع‌بینانه داشته‌باشید

هدف شما در حال‌حاضر ممکن است خواندن سریع‌تر متون انگلیسی و تقویت مهارت ریدینگ باشد، اما چقدر می‌خواهید سریع بخوانید؟ سرعت فقط خواندن سریع کلمات روی کاغذ نیست، بلکه سرعتی است که می‌توانید این کلمات را بخوانید و آن‌ها را درک کنید.

اگر کل یک مقاله را در یک دقیقه بخوانید اما هیچ‌چیزی از آن به خاطر نیاورید، پس یک جای کار می‌لنگد. میانه را هدف قرار دهید. سرعت ریدینگ خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که بتوانید مطالبی را که می‌خوانید درک کنید.

 • از قلم یا انگشت خود برای هدایت خواندن خود استفاده کنید

استفاده از انگشت یا خودکار برای راهنمایی چشمان، یک راه عالی برای افزایش سرعت ریدینگ است. با چشمان خود قلم را دنبال کنید. سپس به آرامی سرعت حرکت قلم را افزایش دهید. این کار به تمرکز چشمان شما روی ناحیه‌ای که می‌خوانید کمک می‌کند و باعث می‌شود کم‌کم سرعت خود را افزایش دهید.

 • تمام کلمات را نخوانید

وقتی یک متن را می‌خوانید، چشمان شما در یک زمان چند کلمه را می‌خواند. به چشمان‌تان اجازه دهید کلمات بیشتری را بخواند و روی تک‌تک کلمات تمرکز نکنید. در عوض سعی کنید تکه‌تکه بخوانید.

 • در ذهن خود زمزمه نکنید

زمزمه ذهنی صدایی است که هنگام خواندن در ذهن خود می‌شنوید. این صدا در واقع بسیار کندتر از سرعت خواندن شماست . پس در ذهن خود نخوانید. شاید این‌کار آسان به‌نظر برسد، اما ممکن است سخت‌تر از همه نکات قبلی باشد!

زمزمه ذهنی، به‌سادگی ساکت نمی‌شود، اما اگر به تلاش خود ادامه دهید، ساکت‌کردن آن را یاد خواهید گرفت.

تقویت رایتینگ Writing زبان انگلیسی با 12 راهکار سریع

مقاله مرتبط: تقویت رایتینگ Writing زبان انگلیسی با 12 راهکار سریع

سخن پایانی

ریدینگ و درک مطلب، یک مهارت حیاتی است که به افراد اجازه می‌دهد آن‌چه را که به زبان انگلیسی می‌خوانند به‌طور کامل درک کنند. در حالی‌که برخی از افراد ممکن است قادر به خواندن سریع باشند، اما شاید نتوانند مطالبی که خوانده‌اند را درک و حفظ کنند. این مسئله می‌تواند بر توانایی آن‌ها در یادگیری زبان انگلیسی تأثیر بگذارد.

در این مقاله در مورد تقویت مهارت ریدینگ صحبت کردیم و راهکارهایی برای آن ارائه دادیم تا بتوانید متون انگلیسی را به‌خوبی متوجه شوید و به زبان انگلیسی تسلط بیشتری پیدا کنید. شما چه راه‌های دیگری را پیشنهاد می‌دهید؟ خوشحال می‌شویم تجربیات ارزشمند خود را در قسمت نظرات این مقاله در اختیار خوانندگان عزیز قرار دهید.

منابع: + + + + + + +

سوالات پرتکرار

۱- منظور از درک مطلب چیست؟

منظور از آن، توانایی خواندن و درک زبان نوشتاری است که توانایی ایجاد معنا از آنچه خوانده می‌شود را در بر می‌گیرد.

۲- مزیت تقویت ریدینگ برای زبان‌آموزان چیست؟

با تسلط بر ریدینگ، زبان‌آموزان می‌توانند واژگان، گرامر و درک کلی زبان خود را بهبود بخشند. علاوه‌براین، به آن‌ها برای درک بهتر متون انگلیسی و آمادگی برای آزمون‌های زبان کمک کند.

۳- آیا زبان‌آموزان می‌توانند بدون توسعه درک مطلب، روان صحبت کنند؟

مطالعات نشان داده است، افرادی که بر ریدینگ تسلط کافی دارند در مقایسه با افرادی که در این مهارت ضعیف هستند، مهارت‌های گفتاری بهتری دارند. زیرا ریدینگ، زبان‌آموزان را در معرض طیف گسترده‌ای از واژگان و ساختارهای دستوری قرار می‌دهد. همچنین به آن‌ها اجازه می‌دهد تلفظ خود را تمرین کنند و با صدا و ریتم زبان آشنا شوند.

درباره نویسنده

امیرحسین میری

نویسنده : امیرحسین میری

دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی تجزیه دانشگاه صنعتی شریف، دانش آموخته برتر المپیاد علمی دانشجویی کشور، عضو بنیاد ملی نخبگان، مدرس شیمی پایه و کنکور و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه
نظر خود را ثبت کنید
نظرات ثبت شده
 1. سعید اسلامی فروردین 8, 1402

  توصیه می کنم همه دانش آموزان، دانشجویان، معلمان و دیگرانی که به بهبود مهارت خواندن در زبان انگلیسی علاقمندند این مقاله را بخوانند.

  • پایتخت کتاب بهمن 17, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙 خوشحالیم که مفید بوده این مطلب

آخرین مقالات پایتخت کتاب