تک ماده چیست؟ شرایط تبصره تک ماده در امتحان نهایی دوازدهم

16 شهریور 1402
زمان مطالعه : 3 دقیقه
تک ماده چیست؟ شرایط تبصره تک ماده در امتحان نهایی دوازدهم

یکی از سوالات رایج دانش‌آموزان در ایام امتحانات نهایی این است که اگر درسی را بیوفتم باز هم می‌توانم دیپلمم را بگیرم؟ گاهی برای دانش‌آموزان اتفاقی در فرجه امتحانات می‌افتد و علی‌رقم تلاشی که در طول سال داشته‌اند نمی‌توانند در درسی نمره قبولی بگیرند و نگران این می‌شوند که نتوانند دیپلم بگیرند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد یک راه میان‌بر مهم برای نجات از مردود شدن در دروس صحبت کنیم و می‌خواهیم بدانیم که چطور می‌توان با تبصره امتحانی قبول شد؟ قرار است در این محتوا در مورد تک ماده صحبت کنیم و شرایط تک ماده در امتحان نهایی دوازدهم و اینکه برای چند درس می‌توانیم از تک ماده استفاده کنیم را مورد بررسی قرار دهیم.

تک ماده چیست؟

با استفاده از قانون تک ماده می‌توانید تعدادی واحد را که در امتحانات نهایی افتاده‌اید را پاس کنید و موفق به اخذ دیپلم خود شوید، البته برای انجام این کار چند قانون وجود دارد. طبق تبصره‌ ۲ ماده ۸۲ آئین‌نامه‌ آموزش متوسطه دانش‌آموزی که نتوانسته است در امتحانات خردادماه نمره قبولی کسب کند، بنا به شرایطی می‌تواند از تک ماده استفاده کند و دیپلمش را بگیرد. سه حالت داریم:

 • حالت قبولی: اگر نمره سالیانه بالای 10 باشد و نمره برگه بالای 7 باشد، قبولید و هیچ دشواری نداریم!
 • حالت مردود: اگر نمره سالیانه و نمره برگه هر دو زیر 7 باشند متاسفانه مردود می‌شوید و باید در شهریور ماه درس مورد نظر را پاس کنید.
 • شرط تک ماده: اگر نمره سالیانه بالای 7 باشد با هر نمره‌ای که در امتحانات اخذ کنید به راحتی قبول می‌شوید؛ اما فقط می‌توانید برای دو درس امتحان نهایی از تک ماده استفاده کنید و به شما دیپلم می‌دهند.
اگر امتحان را خراب کردم، چه کنم ؟ 5 گام اورژانسی

حتما بخوانید: اگر امتحان را خراب کردم، چه کنم ؟ 5 گام اورژانسی

شرایط تک ماده در امتحانات نهایی دوازدهم چیست؟

طبق آیین ‌نامه‌ وزارت آموزش و پرورش دانش‌آموزان پایه دوازدهم اگر نمره سالیانه بالای 7 داشته باشند، از نظر سیستمی می‌توانند از شرایط تک ماده استفاده کنند و فارغ التحصیل شوند. نکته مهم در این مورد این است که دانش‌آموزان فقط برای چهار درس می‌توانند از تک ماده استفاده کنند؛ دو درس در امتحان نهایی و دو درس غیرنهایی که دروس غیر نهایی می‌توانند مربوط به پایه‌های دهم و یازدهم باشند. دانش‌آموزان علاوه بر نمره برگه امتحانی یک نمره سالیانه هم دارند که نقش به سزایی در قبولی یا استفاده از تک ماده دارد.

ththr-min

نحوه محاسبه نمره سالیانه

نمره سالیانه با نمره برگه امتحان نهایی تفاوت دارد، حالا این دو چه تفاوتی دارند؟ نمره سالیانه چگونه محاسبه می‌شود؟ نمره برگه که همان نمره‌ای است که در امتحان نهایی کسب می‌کنید، برای محاسبه نمره سالیانه از نمره مستمر نوبت اول، نمره برگه نوبت اول، نمره مستمر نوبت دوم و نمره برگه امتحانی نوبت دوم استفاده می‌شود. نمره سالانه به روش زیر محاسبه می‌شود:

نمره سالانه= ( نمره مستمر نوبت اول × 1 + نمره برگه نوبت اول × 2 + نمره مستمر نوبت دوم × 1 + نمره برگه نوبت دوم × 4) تقسیم بر 8

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

 1. گمنام گفت:

  سلام من خرداد حسابان رو ۶/۵شدم و سالانه ۱۰/۵ انتخاب واحد کردم که شهریور بیشتر بگیرم ولی مریض شدم و نتونستم درست بخونم و ۴/۵شدم الان من میتونم برای همون نمره خرداد تبصره بزنم؟

  • سلام پایتختی عزیز💙 در صورتی که شرایط تبصره رو داشته باشید می‌تونید برای نمره شهریور ماه (نه خرداد) تبصره بزنید. باید آخرین نمره (که اینجا برای شما میشه نمره شهریور) حداقل ۷ باشه و معدل کل حداقل ۱٠ باشه.

 2. شاهین گفت:

  من خرداد ۳ تا درس رو افتادم یکیش رو انتخاب واحد کردم و در شهریور قبول شدم دوتا دیگه رو تبصره زدم سیستم بطور خودکار برام تک ماده میزنه؟

 3. امیر بشیری گفت:

  سلام ببخشید من 3تا درس رو تک ماده زدم تو خرداد ماه بعد الان امتحان های شهریور 3 تارو قبول نشدم به دلیل اینکه نمره مستر شهریور نداشتن الان میخواستم ببینم میتونم از تبصره استفاده کنم و مدریه شبانه ثبت نام نکنم؟

  • سلام پایتختی عزیز💙 تبصره و تک ماده هر دو به یک معنی هستند و شما نهایتا برای دو درس نهایی و دو درس غیر نهایی اجازه استفاده از تبصره و تک ماده رو دارید.

 4. مهدی گفت:

  سلام من نمره سالیانه در خرداد نمره زبان شد 6/5 و نتونستم از تک ماده استفاده کنم حالا در پایگاه تابستانی شرکت کردم نمره مستمر بیست شدم و نمره کتبی شهریور 6 و از تک ماده هام در خرداد و سه سال دبیرستان استفاده نکردم با این شرایط میتونم تک ماده بزنم الان؟

  • سلام پایتختی عزیز💙 برای استفاده از تک ماده باید معدل کل شما حداقل ۱٠ و آخرین نمره درس افتاده حداقل ۷ باشه، اما توصیه می‌کنم حتما از مدرسه محل تحصیلتون هم سوال بفرمایید.

 5. علی گفت:

  سلام من برای خرداد نمره قبولی فیزیک را نیاوردم و اون رو تک ماده کردم و یک ماه بعد اون رو از تک ماده دراوردم و به صورت غیر حضوری ان را خواندم اما باز هم نمره قبولی نیاوردم و با مدیر صحبت کردم و گفت چون تو غیر حضوری زدی نمیتونی از تک ماده استفاده کنی و گفت که باید در بزرگسالان برای ازمون ثبت نام کنی، میخواستم بدونم اگه تو این بزرگسالان به صورتی حضوری ثبت نام کنم و کلاسارو برم ایا میتونم در صورت نیاوردن نمره قبولی از تک ماده استفاده کنم

  • سلام پایتختی عزیز💙  همه دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی در دوره متوسطه اول و دوم می‌تونن از تک ماده استفاده کنن. اما چرا از الان به فکر شکست خوردن در امتحانات هستید؟ توصیه می‌کنم با یک برنامه ریزی منظم پیش برید و برای یادگیری بهتر دروس از کتاب‌های شب امتحان یا جزوات بنی هاشمی که داخل سایت موجوده استفاده کنید.

 6. سارا گفت:

  سلام
  دوست من در خرداد امسال‌ در یک درس نمره پایانی ۶ .۷۵ صدم رو کسب کرد و نشد تک ماده بزنه و اصلا از تک ماده استفاده نکرد
  شهریور امتحان داد نمره پایانی ۸ و خورده ای شد میخواستم بدونم الان میتونه از تک ماده یا تبصره استفاده کته یا نه ؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • سلام پایتختی عزیز💙 بله در صورتی که خرداد ماه از تک ماده استفاده نکرده باشن و نمره امتحان شهریور ماه بالاتر از ۷ و معدل کل بالاتر از ۱٠ باشه، می‌تونن برای امتحان شهریور از تک ماده استفاده کنن. برای این کار باید به مدرسه محل تحصیل درخواست بدید.

 7. آوین گفت:

  سلام من 3 تا نه ونیم و یک 7.75 داشتم آیا قبولم؟نمرات مستمر و نوبت اول همه رو20و19 پایین تر ازاین نداشتم آیا این دروس همه جز تک ماده هستن؟

  • سلام پایتختی عزیز💙 کدام پایه و کدام مقطع تحصیلی هستید؟ قسمت پایانی سوالتون رو هم واضح‌تر بپرسید تا بتونیم بهتر راهنمایی‌تون کنیم.

 8. امین گفت:

  من نمره برگه گرفتم ۴نمره سالانه شده۱۱قبولم یا باید تبصره بزنم؟
  سال دوازدهم

  • سلام پایتختی عزیز💙 برای قبولی در امتحانات نهایی پایه دوازدهم لازمه نمره برگه شما ۷ و بالاتر و نمره سالیانه شما ۱٠ و بالاتر باشه در غیر این صورت تجدید محسوب می‌شید.

 9. دلماه گفت:

  سلام من برگمو ۴ گرفتم ولی نمره سالانم ۱۰ به بالا میاد من الان قبولم؟ نیاز به تبصره ندارم؟

 10. Bye گفت:

  حالا چرا :/

 11. اخوان گفت:

  زبان رو تک ماده کنم🖕🖕

آخرین مقالات پایتخت کتاب