قوانین جلسه کنکور 1403، قوانینی که هر داوطلب باید بداند.

09 اسفند 1402
امیرحسین میری
زمان مطالعه : 8 دقیقه
قوانین جلسه کنکور 1403، قوانینی که هر داوطلب باید بداند.

هر سال، کنکور سراسری سرنوشت و آینده بسیاری از دانش‌آموزان و افرادی که علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته‌های دانشگاهی هستند را رقم می‌زند. داوطلبان کنکور علاوه‌بر این‌که باید از نظر علمی، خود را آماده رقابت با دیگر داوطلبان کنند، بلکه باید از قوانین جلسه کنکور نیز آگاه باشند تا با مشکل مواجه نشوند. عدم اطلاع از این قوانین، می‌تواند به قیمت ازبین‌رفتن تمام زحمات داوطلب باشد و موجب محرومیت او از جلسه کنکور شود. به‌دلیل اهمیت این موضوع، در این مقاله قصد داریم در مورد قوانین جلسه کنکور 1403 صحبت کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

مدارک مورد نیاز جلسه کنکور

مهم‌ترین مدرکی که برای شرکت در کنکور سراسری مورد نیاز است، کارت ورود به جلسه است. سازمان سنجش معمولا چند روز قبل از آزمون سراسری، کارت ورود به جلسه کنکور را از طریق سایت این سازمان، در دسترس داوطلبان قرار می‌دهد. آن‌ها باید با استفاده از شماره پرونده و کد پیگیری خود وارد سامانه مربوطه شوند و کارت آزمون خود را دانلود کنند و از آن پرینت بگیرند.

یکی از قوانین جلسه کنکور 1403 این است که کارت آزمون باید در روز آزمون همراه داوطلب باشد، در غیراین‌صورت از حضور او در جلسه آزمون سراسری جلوگیری می‌شود. همچنین از دیگر مدارک موردنیاز برای کنکور، کارت ملی یا شناسنامه عکس‌دار است که برای تایید هویت باید همراه داوطلب باشد. افرادی که به هر دلیلی کارت ملی یا شناسنامه عکس‌دار ندارند، می‌توانند از پاسپورت به‌عنوان مدرک تایید هویت خود استفاده کنند و آن را همراه خود به جلسه کنکور ببرند.

لوازم ممنوعه جلسه کنکور

داوطلبان در جلسه کنکور، مجاز به بردن یک‌سری وسایل همراه خود نیستند. درصورتی‌که آن‌ها حتی یکی از این وسایل را همراه داشته‌باشند، تخلف محسوب می‌شود و ممکن است با محرومیت‌ها و جریمه‌های سنگینی مواجه شوند. در ادامه فهرست لوازم ممنوعه جلسه کنکور را مرور می‌کنیم:

تخفیف یهویی

لوازم التحریر
روتین صبحگاهی کنکوریها، 6 عادت جادویی برنامه صبحگاهی

مقاله مرتبط: روتین صبحگاهی کنکوریها، 6 عادت جادویی برنامه صبحگاهی

 • تجهیزات الکترونیکی مانند گوشی تلفن همراه، ساعت هوشمند، تبلت، انگشتر و عینک هوشمند و …
 • خودکار یا پاک‌کن هوشمند
 • ماشین حساب
 • هندزفری
 • پیجر
 • هرگونه کتاب، جزوه و یادداشت
 • وسایل فلزی شامل تل، گل سر، آینه و …
 • کیف و ساک دستی
 • هرگونه مواد خوراکی به‌جز آب آشامیدنی

باتوجه به این‌که کنکور یک آزمون سرنوشت‌ساز برای شماست و برای آن چندین ماه درس خوانده‌اید و زحمت کشیده‌اید، بنابراین حتما به فهرست وسایل ممنوعه کنکور توجه داشته‌باشید تا دچار دردسر نشوید.

تنها وسایلی که داوطلب مجاز است همراه خود به جلسه کنکور ببرد شامل کارت ورود به جلسه کنکور، کارت ملی یا شناسنامه، مداد مشکی، پاک‌کن، تراش، ماسک و یک بطری آب آشامیدنی است.

قوانین جلسه کنکور 1403 برای دستشویی رفتن

به‌دلیل این‌که کنکور ممکن است چندین ساعت طول بکشد، این احتمال وجود دارد که برخی داوطلبان در حین آزمون، نیاز به دستشویی رفتن پیدا کنند. در این شرایط بر طبق قوانین جلسه کنکور ،  اقدامات زیر را انجام دهید:

 • ابتدا موضوع را با یکی از مراقبین حاضر در جلسه در میان بگذارید تا ببینید شرایط رفتن به دستشویی چگونه است.
 • درصورتی‌که مشکلی از این بابت وجود نداشته‌باشد، یک برگه درخواست به شما داده می‌شود تا آن را تکمیل و امضا کنید.
 • سپس به‌همراه یکی از مراقبین به‌سمت دستشویی هدایت می‌شوید.
 • فرد مراقب تا زمانی‌که کار شما تمام شود، پشت در منتظر می‌ماند، زیرا احتمال تقلب در این شرایط وجود دارد.
 • پس از بیرون آمدن از دستشویی، مراقب تا صندلی اختصاصی‌تان، شما را مشایعت می‌کند.

به‌دلیل این‌که این رفت‌وآمد، مقداری از وقت آزمون شما را هدر می‌دهد، بنابراین بهتر است، تدابیری بیندیشید تا در جلسه آزمون، به دستشویی رفتن نیاز نداشته‌باشید. توصیه می‌کنیم، شب قبل از کنکور از خوردن مواد غذایی ادرارآور مثل هندوانه خودداری کنید. همچنین از مصرف غذای با طبع سرد بپرهیزید. بهتر است، شلوار گشاد بپوشید و لباس مناسب همراه خود ببرید تا اگر هوای محل آزمون سرد بود، آن را به تن کنید و دمای بدن‌تان را متعادل نگه دارید.  

استفاده از ماشین حساب در کنکور

همان‌طور که در قسمت لوازم ممنوعه جلسه کنکور اشاره کردیم، بردن ماشین حساب به جلسه آزمون سراسری مجاز نیست و تخلف محسوب می‌شود. حتی ماشین حساب‌های ساده نیز غیرمجاز هستند. بنابراین ریسک نکنید و این وسیله ممنوعه را همراه خود به جلسه کنکور نبرید.

قوانین جلسه کنکور 1403 برای پوشش

لباسی که برای شرکت در جلسه کنکور می‌پوشید، باید طبق عرف و قوانین جامعه باشد. همچنین خانم‌ها حتما باید مقنعه داشته‌باشند. از طرف دیگر انتخاب لباس مناسب برای جلسه کنکور می‌تواند نقش موثری در موفقیت شما داشته‌باشد. پیشنهاد می‌کنیم از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان خودداری کنید. زیرا قرار است چندین ساعت ثابت روی صندلی بنشینید و این نوع لباس‌ها موجب می‌شوند که گردش خون در بدن شما با اختلال مواجه شود و ممکن است دچار افت فشار خون شوید. بهترین لباس برای جلسه کنکور، لباس‌های آزاد و گشاد هستند که در آن‌ها احساس راحتی کنید. بهتر است جنس لباس نیز نخی باشد که گردش هوا در آن به‌خوبی انجام شود.

کنکور ساعت چند شروع میشه؟

کنکور 1403 با تغییر و تحول بسیاری همراه بود. از امسال کنکور سراسری در دو نوبت برگزار می‌شود.

کارت ورود به جلسه کنکور

کارت ورود به جلسه آزمون سراسری معمولا چند روز قبل از کنکور منتشر می‌شود و داوطلبان باید با مراجعه به سایت سازمان سنجش و ورود به صفحه اختصاصی خود، از آن پرینت بگیرند و در جلسه کنکور آن را همراه خود داشته‌باشند. یکی از قوانین جلسه کنکور 1403 این است که اگر داوطلبی کارت ورود به جلسه خود را فراموش کند، از ورود او به جلسه کنکور جلوگیری می‌شود. همچنین توصیه می‌کنیم، در همان روز اول که کارت ورود به جلسه آزمون، منتشر شده است، اقدام به چاپ آن کنید، زیرا ممکن است، اطلاعات روی کارت با مشخصات شما مغایرت داشته‌باشد. در چنین شرایطی باید نسبت به رفع ایرادات کارت خود اقدام کنید و اگر زمان کافی برای این‌کار نداشته‌باشید، ممکن است دچار دردسر شوید.

قوانین جلسه کنکور 1403 در مورد تقلب

افرادی که در کنکور تقلب کنند، با مجازات‌ها و جریمه‌های سنگینی روبه‌رو خواهند شد. طبق قانون رسیدگی به جرائم کنکور سراسری، هیئت‌هایی که وظیفه رسیدگی به تخلفات کنکور را برعهده دارند، در صورتی‌که تقلب داوطلب برای آن‌ها احراز شود، بر اساس نوع تقلب انجام‌شده، می‌توانند حکم محرومیت یک تا ده ساله برای او صادر کنند یا فرد متخلف را ملزم به پرداخت جریمه نقدی یک تا ۱۰۰ میلیون تومانی کنند. در پاره‌ای از موارد نیز، امکان حبس تعزیری یک تا پنج سال برای فرد متخلف وجود دارد.

برای کنکور چی بپوشیم که بهترین نتیجه را بگیریم؟

مقاله مرتبط: برای کنکور چی بپوشیم که بهترین نتیجه را بگیریم؟

بررسی تعداد سوالات کنکور

با توجه به این‌که در کنکور 1403، سوالات عمومی حذف شده است و سوابق تحصیلی داوطلبان، ۴۰ درصد از نمره کل کنکور را تشکیل می‌دهند، بنابراین به احتمال زیاد، تعداد سوالات کنکور نسبت‌به کنکورهای سال قبل کمتر خواهد بود. تا این لحظه سازمان سنجش آمار دقیقی از تعداد سوالات گروه‌های آزمایشی مختلف اعلام نکرده است. به‌محض این‌که اخباری از این موضوع منتشر شد، به شما اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

قوانین غیبت در کنکور

داوطلبان آزمون سراسری ممکن است به هر دلیلی در جلسه کنکور غیبت کنند. به‌همین دلیل بسیاری از آن‌ها نگران هستند که درصورت غیبت چه اتفاقی خواهد افتاد. آیا با محرومیتی مواجه خواهند شد یا خیر؟ در پاسخ به سوال این عزیزان باید بگوییم که طبق قوانین جلسه کنکور ، غیبت در جلسه کنکور، هیچ محرومیتی به‌همراه ندارد و داوطلبان در نوبت بعد، می‌توانند در کنکور شرکت کنند.

سخن پایانی

در این مقاله به موضوع قوانین جلسه کنکور 1403 پرداختیم. همچنین مدارک مورد نیاز برای روز کنکور را بیان کردیم و وسایلی ممنوعه کنکور را برشمردیم. از پوشش مناسب کنکور گفتیم و به ساعت کنکور و زمان انتشار کارت ورود به جلسه اشاره کردیم. افرادی که قصد شرکت در آزمون سراسری را دارند، باید با این قوانین آشنا باشند تا به‌صورت ناخواسته دچار دردسر نشوند و بتوانند کنکور خود را با موفقیت پشت‌سر گذارند.

موفقیت در کنکور هنر | راز موفقیت کنکور هنر چیست؟

مقاله مرتبط: موفقیت در کنکور هنر | راز موفقیت کنکور هنر چیست؟

سوالات پرتکرار

در این قسمت به سوالات رایجی که در مورد قوانین جلسه کنکور 1403 پرسیده می‌شود، پاسخ می‌دهیم.

۱- لوازم ممنوعه کنکور چیست؟

گوشی تلفن همراه، ماشین حساب، کتاب و جزوه، کیف، ساعت هوشمند، هندزفری و تجهیزات الکترونیکی دیگر، جزو لوازم ممنوعه کنکور هستند.

۲- اگر در جلسه کنکور غیبت کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

هیچ اتفاقی نخواهد افتاد و شما در نوبت بعد می‌توانید در کنکور شرکت کنید.

۳- در جلسه کنکور چه مدارکی باید به‌همراه داشته باشیم؟

کارت ورود به جلسه، کارت ملی یا شناسنامه عکس‌دار

درباره نویسنده

امیرحسین میری

نویسنده : امیرحسین میری

دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی تجزیه دانشگاه صنعتی شریف، دانش آموخته برتر المپیاد علمی دانشجویی کشور، عضو بنیاد ملی نخبگان، مدرس شیمی پایه و کنکور و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه
نظر خود را ثبت کنید
نظرات ثبت شده
 1. حسین زاده اردیبهشت 11, 1403

  سر جلسه کنکور با اینکه صبحانه خورده بودم سر دفترچه دوم گشنه بودم و از افت فشار تهوع گرفتم سر جلسه یه ویفر موزی داده بودن که اصلا نمیتونستم بخورم بهتر نیست اجازه بدن خودمون یه کیکی کلوچه ای یا چند عدد خرما بیاریم با خودمون یا یه آب میوه بدن لا اقل یا خودشون خرما بزارن تو جلسه وای خدای من آخه ویفر گشنگی رو میگیره

آخرین مقالات پایتخت کتاب