بهترین کتاب جمع بندی فیزیک کنکور تجربی

26 خرداد 1402
زمان مطالعه : 6 دقیقه
بهترین کتاب جمع بندی فیزیک کنکور تجربی

یکی از اشتباهات رایجی که اکثر داوطلبان تجربی در طول سال تحصیلی مرتکب می‌شوند، کم‌توجهی به درس فیزیک و اختصاص دادن ساعت مطالعه این درس به دروس زیست و شیمی است. اکثر این داوطلبان ماه آخر به خودشان می‌آیند و می‌خواهند کم کاری‌های طول سال را جبران کنند تا شاید بتوانند برای درس فیزیک به درصد قابل قبولی در کنکور برسند.

اما آیا جمع‌بندی فیزیک در ماه آخر امکان پذیر است؟ چطور در ماه آخر فیزیک را جمع‌بندی کنیم؟ داوطلبانی که در این درس صفر هستند چکار کنند؟ در این مقاله به همه این سوالات پاسخ می‌دهیم و نیز قصد داریم شما را با یکی از واجبات دوران جمع‌بندی؛ یعنی کتاب‌های جمع بندی فیزیک کنکور تجربی آشنا کنیم.

تاثیر درصد درس فیزیک در کنکور تجربی

ضریب درس فیزیک در کنکور تجربی 6 است، اگرچه ضریب این درس از دروسی مثل زیست و شیمی کمتر است اما این به معنی کم‌اهمیت بودن درس فیزیک نیست! تراز نهایی هر درس در کنکور تحت تاثیر نمره امتحان نهایی و درصد آن درس در کنکور است، طی صحبتی که با دانش‌آموزان داشتیم از نظر اکثر آنها سطح امتحان نهایی فیزیک امسال سخت بود و آنها از عملکردشان در این امتحان ناراضی بودند.

این یعنی اگر شما هم چنین نظری دارید باید برای درصد فیزیک کنکور تلاش بیشتری کنید تا نمره کم امتحان نهایی را تا حدی جبران کنید. از طرفی امسال همه دروس در کنکور سراسری مهم هستند و اگر تا امروز برنامه‌ریزی خوبی برای مطالعه درس فیزیک نداشته‌اید، وقت آن است که به خودتان بیایید و همه تلاشتان را برای زمان باقی مانده به کار بگیرید.

ththr-min

جمع بندی درس فیزیک تجربی در یک ماه

قبل از برنامه‌ریزی برای جمع‌بندی درس فیزیک، باید ابتدا سطح علمی‌تان را در این درس مشخص کنید. چون تنظیم برنامه جمع‌بندی برای داوطلبان سطح قوی، متوسط و ضعیف بسیار متفاوت است. اگر سطح شما در درس فیزیک:

  • پیشرفته است: یعنی حداقل دو مرتبه همه مباحث کتاب‌های فیزیک را خوانده‌اید و برای آنها به تعداد کافی تست آموزشی زده‌اید، در هفته‌های پایانی برای جمع‌بندی این مباحث از تست زدن و آزمون دادن استفاده کنید. به این صورت که مثلا برای فیزیک دهم 50 سوال در نظر بگیرید و در زمان استاندارد آنها را حل کرده و نتیجه آزمونتان را تحلیل کنید. بعد از انجام این مراحل متوجه می‌شوید که در کدام قسمت‌ها به مرور و تست‌زنی بیشتری نیاز دارند.
  • متوسط است: یعنی همه مباحث را مطالعه نکرده‌اید و شاید برخی مطالب را هم به صورت ناقص خوانده باشید، برنامه جمع‌بندی شما به دو بخش تقسیم می‌شود؛ بخش اول تکمیل مباحث ناقص و حل تست زمان‌دار برای آنها و بخش دوم مرور فرمول‌ها و حل تست برای مطالبی که از قبل خوانده‌اید. برای تقویت درس فیزیک هر روز یک روتین برای مرور فرمول‌ها و حل سوالات این درس داشته باشید.
  • ضعیف است: برنامه‌ جمع‌بندی فیزیک برای شما از دو گروه قبلی متفاوت است که در ادامه برنامه شروع مطالعه از صفر درس فیزیک را جداگانه توضیح می‌دهیم.

شروع مطالعه از صفر برای درس فیزیک تجربی

فرض کنیم پایه علمی داوطلبی برای درس فیزیک ضعیف است و این داوطلب تازه می‌خواهد مطالعه درس فیزیک را از صفر شروع کند. این داوطلب برای شروع ابتدا باید تعدادی مبحث راحت‌تر و پرسوال‌ را انتخاب کند؛ برای مثال مباحثی مثل حرکت شناسی یا دینامیک مباحث دشواری هستند و ماه آخر زمان مناسبی برای یادگیری این مباحث نیست. این داوطلبان در کنار مطالعه روزانه درس فیزیک (هر روز حداقل 2 ساعت) و حل تست آموزشی، باید مرور منظم و حل تست زمان‌دار هم داشته باشند.

روش مطالعه فیزیک کنکور؛ چگونه فیزیک را 100 بزنیم؟

حتما بخوانید: روش مطالعه فیزیک کنکور؛ چگونه فیزیک را 100 بزنیم؟

برای مثال اگر مطالعه فصل سوم فیزیک دوازدهم را تمام کرد‌ه‌اید، همزمان با مطالعه فصل چهارم باید برای فصل سوم تست زماندار بزنید و مطالب آن را مرور کنید. در جدول زیر برخی فصول پیشنهادی برای شروع مطالعه از صفر درس فیزیک را آورده‌ایم:

اسم مبحثتعداد سوالات احتمالی در کنکور
ویژگی‌های فیزیکی مواد2
دما و گرما2
الکتریسیته ساکن3 یا 4
نوسان و موج4
انرژی اتمی3

ویژگی کتاب‌های جمع بندی فیزیک کنکور تجربی

فرقی نمی‌کند سطح شما در درس فیزیک ضعیف باشد یا متوسط یا قوی، ماه آخر برای جمع‌بندی این درس به کتاب‌های ویژه جمع‌بندی احتیاج دارید. در طی چند هفته پایانی زمان برای ما بسیار مهم است پس نباید کارهایی انجام دهیم که زمانمان را به هدر بدهند؛ کارهایی مثل تماشای ویدیوهای آموزشی یا مطالعه درسنامه‌های مفصل و طولانی.

خوشبختانه درسنامه کتاب‌های جمع‌بندی فیزیک تجربی کوتاه و جمع‌وجور و در عین حال کامل هستند. حجم این درسنامه‌ها دقیقا مطابق با زمان کوتاه ایام جمع‌بندی تنظیم شده است. همچنین در این دوران باید سوالات شبیه به کنکور را به صورت آزمونی کار کنید؛ در کتاب‌های جمع بندی فیزیک کنکور تجربی آزمون‌های مختلف استانداردی برای سنجش داوطلبان طراحی شده است.

بهترین کتاب های جمع بندی کنکور تجربی

حتما بخوانید: بهترین کتاب های جمع بندی کنکور تجربی

بهترین کتاب‌های جمع بندی فیزیک کنکور تجربی

حالا که با ویژگی‌های کتاب‌های جمع بندی فیزیک کنکور تجربی آشنا شدید، می‌خواهیم بهترین کتاب‌هایی که در این زمینه وجود دارند را به شما معرفی کنیم.

کتاب‌های جمع بندی فیزیک کنکور رشته تجربی مهروماه، جمع بندی فیزیک جامع کنکور رشته تجربی خیلی سبز، موج آزمون فیزیک کنکور رشته تجربی نشر الگو و کنکوریوم تجربی پرومکس PROMAX کنکور تیرماه 1402 مهروماه از جمله بهترین منابع برای جمع‌بندی درس فیزیک در ماه آخر هستند.

توصیه می‌کنم برای تهیه این کتاب‌ها به جای مراجعه حضوری به کتاب فروشی‌ها، خرید آنلاین را امتحان کنید. چون خرید حضوری دست کم یک یا دو روز از زمان ارزشمندتان را می‌گیرد و ممکن است در نهایت هم کتابی را تهیه کنید که مناسبتان نباشد. بهترین روش جایگزین این کار، خرید آنلاین از وب سایت‌های معتبری همچون پایتخت کتاب است.

با مراجعه به وب سایت پایتخت کتاب می‌توانید کتاب مورد نظرتان را در عرض چند دقیقه سفارش دهید و در اسرع وقت درب منزل تحویل بگیرید. همچنین در کنار لینک خرید هر محصول نمونه‌ای از آن کتاب وجود دارد تا بتوانید با آگاهی کامل، بهترین و مناسب‌ترین کتاب را خریداری کنید.

سخن آخر

بسیاری از داوطلبان کنکور تجربی از مطالعه درس فیزیک غفلت می‌کنند و در طول سال زمان مطالعه این درس را به دروس زیست و شیمی اختصاص می‌دهند؛ اما اگر می‌خواهید امسال به هدفتان برسید باید مطالعه درس فیزیک را جدی بگیرید.

در این محتوا در مورد برنامه جمع‌بندی ماه آخر برای داوطلبان قوی، متوسط و ضعیف صحبت کردیم و برخی مطالب راحت و پرسوال را برای شروع مطالعه از صفر فیزیک معرفی کردیم. در انتها در مورد کتاب‌های مخصوص دوران جمع‌بندی صحبت کردیم، بهترین کتاب‌های جمع‌بندی فیزیک تجربی را معرفی کردیم و بهترین راه برای خرید این کتاب‌ها (خرید آنلاین از وب سایت پایتخت کتاب) را به شما نشان دادیم.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

ااااا دیدی چی شد؟ هیچ کس نظر نذاشته :(
آخرین مقالات پایتخت کتاب