آیا برای کنکور فقط کتاب درسی کافی است؟

14 دی 1402
سارا رسولی
زمان مطالعه : 8 دقیقه
آیا برای کنکور فقط کتاب درسی کافی است؟

بارها شنیده‌اید که منبع اصلی داوطلبان برای کنکور کتاب‌های درسی هستند و تا دلتان بخواهد در مورد اهمیت کتاب‌های درسی صحبت شده است؛ اما آیا برای موفقیت در کنکور فقط کتاب درسی کافی است؟ اگر این سوال را 20 سال پیش از من می‌پرسیدند پاسخم مثبت بود چون تا همین چند سال پیش هم سطح سوالات کنکور آنقدرها بالا نبود و حتی درصد قابل توجهی از سوالات کنکور عین خط کتاب درسی بودند!

امروز اما اگر کسی از من بپرسد آیا برای کنکور فقط کتاب درسی کافی است؟ پاسخ من به این سوال منفی است و احتمالا هر کسی که سوالات کنکورهای چند سال اخیر را بررسی کرده باشد، متوجه می‌شود که واقعا کتاب درسی به تنهایی پاسخ‌گو نیست. چرا برای موفقیت در کنکور کتاب درسی به تنهایی کافی نیست؟ این محتوا در پاسخ به این سوال نوشته شده است.

کتاب درسی واجب است اما کافی نیست!

برای موفقیت در کنکور باید روی خط به خط مطالب کتاب‌های درسی و حتی جداول و زیرنویس تصاویر و سوالات پایان هر فصل مسلط باشید؛ این یعنی مطالعه کتاب درسی واجب است. نکته مهم این است که برای مطالعه صحیح و کامل مطالب کتاب‌های درسی شما به منابع کمک آموزشی نیاز دارید.

از طرفی در کتاب درسی همیشه به کلیات موضوعات و نکات اصلی آن‌ها اشاره می‌شود اما تمرین بیشتر برای یادگیری جزئیات به عهده خود داوطلبان است. مثلا اگر داوطلبی کتاب درسی زیست شناسی یا ریاضیات را چند دور مطالعه کند اما در کنارش از هیچ کتاب کمک آموزشی استفاده نکند، درصد او در کنکور از 20 یا 30 درصد بیشتر نمی‌شود.

تخفیف یهویی

پس مطالعه کتاب درسی واجب است اما برای موفقیت در کنکور مطالعه کتاب درسی به تنهایی کافی نیست.

پنج دلیل برای خرید کتاب‌های کنکوری

پنج دلیل برای خرید کتاب‌های کنکوری
مطالعه کتاب‌های کنکوری در کنار کتاب‌های درسی لازم و ضروری است.

شاید هنوز هم کسانی باشند که اصرار داشته باشند کتاب درسی برای موفقیت در کنکور کافی است و هیچ احتیاجی به تهیه کتاب کمک آموزشی نیست! به این عزیزان توصیه می‌کنم پاراگراف بعدی را به دقت مطالعه کنند.

سربسته بودن مطالب کتاب درسی

احتمالا برای شما هم پیش آمده که یک جمله از کتاب درسی را مطالعه کرده باشید و فکر کنید آن جمله را خوب متوجه شده‌اید اما بعد از اینکه سوالات مربوط به آن را حل می‌کنید، معلوم می‌شود که برداشت شما از آن جمله درست نبوده است. یا یک جمله از کتاب درسی را بخوانید و اصلا متوجه منظور آن نشوید. اگر قرار بود توضیحات مربوط به همه مطالب در کتاب درسی آورده شوند، تعداد صفحات کتاب‌های درسی شما دو سه برابر حجم کنونی آن‌ها بود!

اکثر مطالب کتاب درسی به صورت سربسته بیان می‌شوند؛ در نتیجه برای فهم بهتر آن‌ها به کتاب کمک آموزشی نیاز خواهید داشت.

تدریس ناقص برخی معلمان

اگرچه اکثر معلمان از جان و دل مایه می‌گذارند اما گاهی به خصوص در مدارس دولتی به دلیل کمبود زمان یا جمعیت زیاد کلاس‌های درس، تدریس برخی از معلم‌ها ناقص است. در کلاس‌های مدرسه کلیات مربوط به مطالب کتاب‌های درسی بیان می‌شوند و خیلی وقت‌ها برخی نکات جزئی اما بسیار مهم از قلم می‌افتند.

همه دانش‌آموزان و داوطلبان امکان تحصیل در مدارس خاصی مثل تیزهوشان یا نمونه دولتی را ندارند؛ اما خوشبختانه همه داوطلبان می‌توانند با تهیه کتاب‌های کنکوری مناسب و استاندارد، فضای شرکت در کلاس‌های درس مدارس خاص را برای خودشان شبیه سازی کنند.

ماهیت تستی سوالات کنکور سراسری

فرض کنیم شما در بهترین مدرسه شهرتان درس می‌خوانید و برای هر درس سر کلاس بهترین معلم‌ها حضور دارید، در این صورت شما یادگیری اولیه بسیار خوبی خواهید داشت و با این معلومات می‌توانید در امتحانات مدرسه نمره بیست کسب کنید. اما قضیه کنکور فرق دارد و هیچ داوطلبی بدون تمرین و تست زدن و صرفا با یادگیری اولیه مطالب نمی‌تواند از پس پاسخ‌گویی به سوالات کنکور برآید.

ماهیت سوالات کنکور سراسری به صورت تستی است و شما باید از قبل با انواع تکنیک‌های تست زدن یا دام‌ها و تله‌های طراحان سوالات کنکور آشنا شوید، چطور؟ با حل تست زیاد!

کاهش هزینه‌ها

شاید بگویید برای خرید کتاب‌های کنکوری باید کلی هزینه کنیم پس چطور خرید کتاب کمک آموزشی باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود؟ گفتیم که مطالب کتاب درسی به صورت سربسته بیان شده و تدریس برخی از معلمان در مدرسه ناقص است، حالا اکثر داوطلبان برای جبران یادگیری ناقص در مدرسه، در کلاس‌های کنکوری شرکت می‌کنند.

هزینه کلاس‌های کنکوری به خصوص در شهرهای بزرگ به حدی زیاد و سرسام‌آور است که هزینه فقط یک کلاس کمک درسی با هزینه خرید کل کتاب‌های کنکوری مورد نیاز داوطلبان برابری می‌کند. اگر شما یک کتاب کمک آموزشی استاندارد با درسنامه قوی و دقیقا متناسب سطح خودتان تهیه کنید، با صرف هزینه کمی کلاس‌های کنکوری خفن را به اتاقتان آورده‌اید!

برنده شدن در رقابت بزرگ کنکور!

همه افراد موفق و تمامی رتبه برترها در کنار مطالعه کتاب‌های درسی از حداقل دو منبع کمک آموزشی برای هر درس استفاده کرده‌اند، این یعنی همه رقبای شما سخت در تب و تاب انتخاب و خرید کتاب‌های کنکوری هستند و با حل تست و مطالعه درسنامه سطح علمی‌شان را ارتقاع می‌دهند. کنکور یک رقابت بزرگ است و برای پیشی گرفتن از رقبایتان شما هم باید به همین شیوه عمل کنید. به علاوه شما در هر بازه از سال تحصیلی به یک کتاب کنکوری خاص نیاز دارید؛ برای مثال جمع بندی مطالب در چند هفته پایانی، بدون داشتن کتاب‌های مخصوص جمع بندی تقریبا نشدنی است.

برای موفقیت در کنکور فقط کتاب درسی کافی نیست؛ زیرا برای فهم مطالب سربسته کتاب‌های درسی، جبران تدریس ناقص در مدرسه، تسلط بیشتر روی مطالب و حل تست، به کتاب‌های کمک آموزشی استاندارد نیاز دارید.

انتخاب بهترین منابع کمک آموزشی

حتما شنیده‌اید که فلانی برای هر درسی چند کتاب کنکوری داشت اما در نهایت نتیجه خوبی در کنکور نگرفت. درست است، صرفا خرید کتاب کمک درسی موفقیت داوطلبان را تضمین نمی‌کند بلکه دو موضوع مهم وجود دارد؛ اولا منابع به درستی انتخاب شوند و دوما منابع به روش صحیحی مطالعه شوند. اینکه داوطلبی کوهی از کتاب‌های مختلف را دور خودش جمع کند نه تنها کمکی به موفقیتش نمی‌کند بلکه باعث سردرگمی او می‌شود.

هر داوطلبی باید ابتدا برای هر درس یک منبع مناسب سطح خودش تهیه کند (منبع دور اول) و بعد از اتمام این منبع، از یک کتاب سطح بالاتر و دشوارتر کمک بگیرد. (منبع سطح دوم)

حالا بهترین روش مطالعه کتاب‌های کمک درسی چیست؟

روش مطالعه کتاب‌های کمک درسی

روش مطالعه کتاب‌های کمک درسی
کتاب‌های کنکوری را باید به طور اصولی مطالعه کنید تا موفقیت نصیبتان شود.

ممکن است تعدادی از داوطلبان بعد از مطالعه این محتوا بگویند من کتاب کنکوری تهیه کردم آن را مطالعه هم کردم اما نتیجه خاصی نگرفتم! دلیل این موضوع روش مطالعه غلط این داوطلبان است. ببینید در مقوله کنکور هر چیزی قاعده و قانون دارد و حتی اگر بهترین امکانات را در اختیار داشته باشید اما روش استفاده از آن‌ها را بلد نباشید، به هیچ نتیجه‌ای نمی‌رسید.

روش مطالعه کتاب‌های کنکوری به صورت زیر است:

 • ابتدا یک مبحث را انتخاب کرده و آن را از روی کتاب درسی مطالعه کنید. (به تصاویر، جداول و تمرینات کتاب درسی توجه کنید.)
 • این مبحث را از درسنامه کتاب کمک درسی بخوانید و بعد از مطالعه هر قسمت، بلافاصله تست‌های مربوط به آن را به صورت آموزشی کار کنید.
 • بار دیگر به کتاب درسی مراجعه کنید، نکات مهم و تکمیلی را در حاشیه کتاب یا در کاغذ یادداشت بنویسید و بخش‌های مهم‌تر و پرسوال‌تر را مشخص کنید.
 • برای مبحث مورد نظر خلاصه نویسی کنید.
 • در انتها از کتاب کنکوری‌تان برای کل مبحث تست زماندار و سرعتی کار کنید.

خرید به صرفه کتاب‌های کنکوری

گفتیم خرید کتاب‌های کنکوری مناسب و استاندارد می‌تواند جای شرکت در کلاس‌های کنکوری پر خرج را بگیرد و باعث کاهش قابل‌توجه هزینه‌ها شود. حالا نظرتان چیست که باز هم هزینه‌ها را کمتر کنیم؟ در وب سایت فروشگاه پایتخت کتاب (بانک کتاب پایتخت) همه منابع و کتاب‌های کمک آموزشی پرطرفدار و پرفروش با تخفیف ویژه و قیمت مناسب موجود هستند.

همچنین در صفحه خرید هر کتاب توضیحات مربوط به آن و نیز لینک دانلود رایگان نمونه‌ای از کتاب مورد نظر وجود دارد، به این ترتیب می‌توانید با اطلاعات کامل و خیال راحت بهترین کتاب‌ها را خریداری کنید.

سخن آخر

سال‌ها پیش سوالات کنکور سراسری به حدی ساده و سطحی بودند که برای پاسخ دادن به این سوالات و موفقیت در کنکور مطالعه کتاب‌های درسی به تنهایی کفایت می‌کرد. اگر سوالات کنکورهای چند سال اخیر را بررسی کنید متوجه می‌شوید که برای پاسخ‌گویی به آن‌ها به تسلط کامل و عمیق روی مطالب کتاب درسی نیاز دارید. این تسلط چطور به دست می‌آید؟ به کمک کتاب‌های کنکوری.

در این محتوا به سوال آیا برای کنکور فقط کتاب درسی کافی است؟ پاسخ دادیم و در مورد دلایل کافی نبودن کتاب‌های درسی برای موفقیت در کنکور صحبت کردیم، روش صحیح مطالعه کتاب‌های کنکوری را آموزش دادیم و در نهایت بهترین راه خرید کتاب‌های کمک آموزشی با بهترین قیمت؛ یعنی  وب سایت فروشگاه پایتخت کتاب را معرفی کردیم.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه
نظر خود را ثبت کنید
نظرات ثبت شده
 1. Mikael مهر 21, 1402

  خیلی هم عالی مرسی از شما☺️

  • پایتخت کتاب مهر 21, 1402

   خوشحالیم از این بابت💙

آخرین مقالات پایتخت کتاب