امتحانات شبه نهایی 1402 | اجباری یا اختیاری؟ + بررسی تاثیر

13 خرداد 1402
زمان مطالعه : 5 دقیقه
امتحانات شبه نهایی 1402 | اجباری یا اختیاری؟ + بررسی تاثیر

امتحانات شبه نهایی 1402 | اجباری یا اختیاری؟ + بررسی تاثیر

احتمالا کم و بیش در مورد امتحانات شبه نهایی چیزهایی می‌دانید، هدف از این امتحانات آمادگی بیشتر دانش‌آموزان قبل از برگزاری امتحانات نهایی است. درست همان طور که قبل از شرکت در آزمون سراسری بهتر است داوطلبان در آزمون‌های شبیه سازی شده و آزمایشی شرکت کنند، شرکت در امتحانات شبه نهایی را هم به دانش‌آموزان پایه دوازدهم توصیه می‌کنیم. ممکن است در حال حاضر سوالات زیادی در مورد این امتحانات به ذهنتان رسیده باشد؛ سوال‌هایی مثل آیا شرکت در امتحانات شبه نهایی اجباری است؟ نمره این امتحانات چه تاثیری روی نتیجه کنکور دارد؟ تاریخ برگزاری امتحانات شبه نهایی چه زمانی است؟ این امتحانات به چه صورت و توسط چه ارگانی برگزار می‌شوند؟ بیایید با هم پاسخ تک تک این سوالات را بررسی کنیم.

امتحانات شبه نهایی چیست؟

با توجه به تاثیر قطعی و 40 درصدی نمرات امتحانات نهایی در نتیجه کنکور 1402، باید در زمان باقی مانده تا جایی که می‌توانید خودتان را برای این امتحانات آماده کنید. آماده کردن همیشه به معنی درس خواندن نیست؛ بلکه بهترین روش این است که مطالعه را با سنجش و امتحان دادن همراه کنید. امتحانات شبه نهایی بهترین راه برای سنجش وضعیت دانش‌آموزان قبل از برگزاری امتحانات نهایی است. اگرچه موسسات خصوصی هم می‌توانند این امتحانات را برگزار کنند؛ اما در اصل این امتحانات توسط کارشناسان آموزش و پرورش طراحی می‌شوند و به شکل هماهنگ استانی و توسط مدارس برگزار خواهند شد. ثبت نام در امتحانات شبه نهایی از طریق مدارس است و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه برگزاری این امتحانات و نیز تاریخ دقیق برگزاری آنها باید به مدارس استان خودتان مراجعه کنید.

آیا شرکت در امتحانات شبه نهایی اجباری است؟

اگر تا به حال چیزی در مورد امتحانات شبه نهایی نشنیده‌اید و الان با خواندن این محتوا مضطرب شده‌اید، باید بگویم اصلا نگران نباشید چون هیچ اجباری برای شرکت در امتحانات شبه نهایی وجود ندارد، در واقع هدف از این امتحانات صرفا شناسایی نقاط ضعف و قوت دانش‌آموزان و نیز آمادگی بیشتر آنها برای شرکت در امتحانات مهم و سرنوشت‌ساز نهایی است. پس اگر فکر می‌کنید شرکت در این امتحانات تاثیری در روند مطالعه یا نتیجه نهایی شما ندارد، می‌توانید از این قضیه کاملا چشم پوشی کنید؛ هرچند طبق تجربیات دانش‌آموزان در طی چند سال گذشته، شرکت در امتحانات شبه نهایی مزایای زیادی برای دانش‌آموزان داشته است.

ththr-min

مزایای شرکت در امتحانات شبه نهایی

شاید بپرسید شرکت در امتحانات شبه نهایی چه فوایدی دارد؟ در پاسخ باید بگویم که قبل از انجام هر کار مهم و دشواری، عقل سلیم حکم می‌کند که شرایطی مشابه آن کار را برای خودتان فراهم کنید. برای اکثر دانش‌آموزان حتی فکر کردن به امتحانات نهایی هم استرس‌زا و دلهره‌آور است، برای کاهش این استرس چه راهی بهتر از قرار گرفتن در شرایط مشابه امتحانات نهایی؟ از جمله مزایای شرکت در امتحانات شبه نهایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آشنایی با محیط برگزاری امتحانات نهایی.
 • شناخت سبک سوالات امتحانات نهایی.
 • کاهش استرس دانش‌آموزان برای شرکت در امتحانات نهایی.
 • شناخت نقاط قوت و ضعف دانش‌آموزان و رفع نقاط ضعف قبل از برگزاری امتحانات نهایی.
 • افزایش انگیزه دانش‌آموزان برای مطالعه بیشتر دروس.
برنامه امتحانات نهایی دوازدهم 1402 ✍🏻 | برنامه تمام رشته ها

حتما بخوانید: برنامه امتحانات نهایی دوازدهم 1402 ✍🏻 | برنامه تمام رشته ها

جدول زمانی برگزاری امتحانات شبه نهایی

از آنجایی که امتحانات شبه نهایی به صورت استانی برگزار می‌شوند و مدارس مسئول برگزاری این امتحانات هستند، بهتر است برای دریافت برنامه دقیق برگزاری امتحانات شبه نهایی به مدارس استان خودتان مراجعه کنید. البته لازم به ذکر است که امتحانات شبه نهایی در روزهای چهارشنبه ۶ اردیبهشت و شنبه ۹ اردیبهشت ماه به صورت هماهنگ کشوری برگزار می‌شوند. در ادامه به عنوان نمونه و مثال برنامه امتحانات شبه نهایی ۱۴۰۲ را برای یکی از نواحی استان البرز ارائه می‌دهیم:

روز و تاریخ امتحانرشته علوم تجربیرشته ریاضی فیزیکرشته علوم انسانی
شنبه ۱۹ فروردیندینیدینیدینی
یکشنبه ۲۶ فروردینفیزیکحسابانفلسفه
سه شنبه ۲۸ فروردینزبانزبانزبان
چهارشنبه ۶ اردیبهشت (هماهنگ کشوری)فارسیفارسیفارسی
شنبه ۹ اردیبهشت (هماهنگ کشوری)زیستفیزیکعربی
سه شنبه ۱۲ اردیبهشتسلامت و بهداشتسلامت و بهداشتسلامت و بهداشت
دوشنبه ۱۸ اردیبهشتریاضیهندسهتاریخ
جدول امتحانات

تاثیر امتحانات شبه نهایی در نتیجه کنکور 1402

اگرچه سوالات امتحانات شبه نهایی استاندارد و شرایط برگزاری آنها بسیار شبیه به امتحانات نهایی است؛ اما این امتحانات فقط و فقط برای آمادگی بیشتر دانش‌آموزان جهت شرکت در امتحانات نهایی هستند و نمره کسب شده در این امتحانات در کارنامه و  سوابق تحصیلی شما ثبت نمی‌شوند و هیچ تاثیر خاصی در نتیجه نهایی کنکورتان ندارند. تنها نمراتی که روی نتیجه کنکور سراسری تاثیر دارند، نمرات امتحانات نهایی است. تاثیر نمرات امتحانات نهایی در کنکور 1402، 40 درصد و به صورت قطعی است، طبق اطلاعیه سازمان سنجش تاثیر نمرات امتحانات نهایی در کنکور 1403 به 50 درصد و در کنکورهای بعد از آن به 60 درصد خواهد رسید.

چند سوال متداول

آیا شرکت در امتحانات شبه نهایی اجباری است؟

هیچ اجباری برای شرکت در امتحانات شبه نهایی وجود ندارد و این امتحانات فقط برای آمادگی بیشتر دانش‌آموزان هستند.

نمره امتحانات شبه نهایی چه تاثیری روی نتیجه کنکور دارد؟

نمره امتحانات شبه نهایی هیچ تاثیری روی نتیجه کنکور ندارد و تنها نمره موثر در نتیجه کنکور، نمرات امتحانات نهایی است.

آیا امتحانات شبه نهایی به صورت هماهنگ کشوری هستند؟

سوالات امتحانات شبه نهایی توسط کارشناسان آموزش و پرورش طرح می‌شود؛ اما در اکثر مواقع این امتحانات به صورت استانی برگزار می‌شوند.

تاریخ برگزاری امتحانات شبه نهایی چه زمانی است؟

در این محتوا در مورد تاریخ دقیق برگزاری امتحانات شبه نهایی صحبت کرده‌ایم.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

 1. AlexeyNef گفت:

  Hello.

 2. haruko گفت:

  اونی که گفته مدرسش میخواد نمره هارو برای میان ترم بزاره، دوست عزیزم همش دروغه به خاطر این میگن که اداره بیاد و کلاسارو خالی نبینه یا به عبارتی امتیاز مدرسه افت نکنه و گرنه همه معلما مستمر هارو از اول دادن معمولا ۱۷ به بالاعه پس نکران نباش⁦👍🏻⁩

 3. n.violet گفت:

  ولی مدرسه ما گفته به عنوان نمره میان‌ترم میخواد بذاره نمرش رو:)

آخرین مقالات پایتخت کتاب