روش مطالعه زمین شناسی کنکور؛ چگونه زمین شناسی را 100 بزنیم؟

09 اسفند 1402
امیرحسین میری
زمان مطالعه : 9 دقیقه
روش مطالعه زمین شناسی کنکور؛ چگونه زمین شناسی را 100 بزنیم؟

در کنکور امسال، سوالات مربوط به دروس عمومی حذف شده‌اند و داوطلبان دیگر لازم نیست به مطالعه این دروس بپردازند و می‌توانند وقت و تمرکز خود را به دروس اختصاصی دهند. درس زمین‌شناسی، یکی از دروس اختصاصی کنکور تجربی است.

درست است که این درس پایین‌ترین ضریب را در این آزمون دارد، اما اگر می‌خواهید جز رتبه‌های برتر کنکور تجربی باشید، باید بتوانید به سوالات این درس به‌خوبی پاسخ دهید. در این مقاله تصمیم داریم در مورد روش مطالعه زمین شناسی کنکور صحبت کنیم، پس در ادامه همراه ما باشید.

اهمیت زمین‌شناسی در کنکور

بسیاری از داوطلبان گروه آزمایشی تجربی فکر می‌کنند، زمین‌شناسی یک درس بی‌ارزش در کنکور است و تاثیر محسوس در نتیجه آن ندارد. در سال‌های گذشته، ضریب این درس برای تعدادی از رشته‌های علوم تجربی صفر بود، اما :

امسال زمین‌شناسی برای تمامی رشته‌های تجربی، ضریب یک دارد.

تخفیف یهویی

این تغییر رویه از سوی سازمان سنجش، نشان می‌دهد که این درس می‌تواند برای قبولی و موفقیت در رشته‌های پرطرفدار تجربی موثر باشد. به‌همین دلیل لازم است که روش مطالعه زمین شناسی در کنکور را یاد بگیرید.

برنامه‌ریزی و روش مطالعه زمین شناسی کنکور

برنامه‌ریزی و روش مطالعه زمین شناسی کنکور
با برنامه‌ریزی صحیح و انتخاب بهترین روش مطالعه زمین شناسی کنکور، می‌توانید شانس موفقیت خود را بالا ببرید.

اگر بخواهیم، مقایسه‌ای بین دروس کنکور تجربی داشته‌باشیم، به این نتیجه خواهیم رسید که زمین‌شناسی، راحت‌ترین و آسان‌ترین درس این گروه آزمایشی است. به‌همین دلیل اگر داوطلبان، برنامه‌ریزی صحیحی برای مطالعه آن داشته‌باشند، می‌توانند به‌راحتی به سوالات آن پاسخ دهند.

همان‌طور که گفتیم، به‌دلیل ضریب پایین زمین‌شناسی، بسیاری از داوطلبان آن را نادیده می‌گیرند و به سوالات این درس پاسخ نمی‌دهند. بنابراین جدی گرفتن درس زمین‌شناسی و آمادگی برای پاسخ‌دادن به سوالات آن در کنکور، می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در کنکور شما داشته‌باشد. در ادامه با روش مطالعه زمین شناسی نفرات برتر کنکور آشنا خواهید شد.

مطالعه روزنامه‌وار کتاب زمین‌شناسی

آشنایی با ماهیت درس زمین‌شناسی، اولین گام در نحوه مطالعه این درس برای کنکور است. مطالب زمین‌شناسی بسیار فرار هستند و اگر روش مناسبی برای یادگیری آن‌ها به‌کار گرفته نشود مفاهیم و نکات آن خیلی زود از ذهن شما پاک می‌شود.

به‌همین دلیل، کاری که در ابتدا باید انجام دهید این است که یک درس از آن را انتخاب کنید و آن را به‌صورت روزنامه‌وار بخوانید. توجه داشته.باشید که جداگانه مطالعه کردن هر درس، نقش مهمی در یادگیری شما خواهد داشت.

مطالعه دقیق

پس از این‌که هر درس را به‌صورت روزنامه‌وار خواندید، اکنون باید دقیق‌تر عمل کنید و پاراگراف به پاراگراف، آن را مطالعه کنید و مفهوم آن را متوجه شوید. می‌توانید برای درک بهتر از هر پاراگراف سوال طرح کنید و پاسخ آن را برای خود توضیح دهید.

خلاصه‌نویسی هر پاراگراف از دروس زمین‌شناسی می‌تواند نقش موثری در فهم مطالب و بالا بردن تمرکز شما داشته‌باشد.

مطالعه اشکال، جداول و نقشه‌ها در روش مطالعه زمین شناسی کنکور

مطالعه این سه مورد، نقش مهمی در پاسخ‌دهی صحیح به سوالات زمین‌شناسی دارد. زیرا تعدادی از سوالات آن در کنکور، از اشکال و جداول و نقشه‌ها مطرح می‌شوند و داوطلبان باید تسلط کافی بر روی آن‌ها داشته‌باشند.

برای درک بهتر اشکال، از حاشیه‌نویسی کمک بگیرید. یعنی پس از این‌که شکل یا جدولی را در کتاب زمین‌شناسی مطالعه کردید، نکات مهم آن را در حاشیه کتاب بنویسید. همچنین پس از این‌که نقشه‌ها را آنالیز کردید، خلاصه‌ای از برداشت خود را در حاشیه کتاب، یادداشت کنید.

خلاصه‌نویسی، یکی از اصول روش مطالعه زمین شناسی کنکور

خلاصه‌نویسی نقش مهمی در یادگیری مطالب درسی کنکور دارد. زمین‌شناسی نیز از این قاعده مستثنی نیست و داوطلبان با خلاصه‌کردن مطالب مختلف آن و یادداشت نکات درسی در یک دفتر می‌توانند از منافع آن بهره‌مند شوند.

مهم‌ترین فایده خلاصه‌نویسی این است که در روزهای پایانی باقیمانده به کنکور، تنها با مرور خلاصه‌های نوشته‌شده می‌توانید مفاهیم و نکات مهم آن را به‌خاطر بیاورید و در وقت خود صرفه‌جویی کنید.

تست‌زنی

برای این‌که در جلسه کنکور بتوانید به سوالات زمین‌شناسی، به‌راحتی پاسخ دهید، علاوه‌بر یادگیری مفاهیم و نکات آن، باید با سوالات چهار گزینه‌ای آن نیز آشنا شوید و روش‌های تست‌زنی را یاد بگیرید.

مشاوران تحصیلی توصیه می‌کنند که ابتدا به‌سراغ تست‌های تالیفی زمین‌شناسی بروید تا به این‌صورت، مفاهیم و نکاتی را که مطالعه کرده‌اید، در ذهن خود تثبیت کنید. پاسخ‌دهی به این نوع تست‌ها، بهتر است بلافاصله پس از مطالعه هر درس انجام شود. همچنین به‌یاد داشته باشید که نکات مهم تست‌های تالیفی را در جایی یادداشت کنید تا بعدا بتوانید آن‌ها را مطالعه و مرور کنید.

پس از این‌که مطالعه کتاب زمین‌شناسی را به‌پایان رساندید و تست‌های تالیفی آن را پاسخ دادید، نوبت به پاسخ‌دهی به سوالات زمین‌شناسی کنکور سال‌های گذشته می‌رسد. تجزیه‌وتحلیل این تست‌ها موجب می‌شود که با ساختار سوالات چهار گزینه‌ای این درس و نحوه طراحی آن‌ها تا حد زیادی آشنا شوید و سطح آمادگی خود را برای مواجه با تست‌های زمین‌شناسی کنکور افزایش دهید.

مرور کردن بهترین روش مطالعه زمین شناسی کنکور

بهترین روش مطالعه، شامل مرور مطالب و نکات درسی نیز می‌شود. مرور مطالب خوانده‌شده در فواصل زمانی معین، نقش مهمی در انتقال آن‌ها از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت خواهد داشت.

به‌دلیل این‌که بخش زیادی از درس زمین‌شناسی، جنبه حفظی دارد، پیشنهاد می‌کنیم، هر هفته یا دو هفته یک‌بار، مطالب خوانده‌شده را مرور کنید تا در ذهن‌تان تثبیت شوند.

این‌کار موجب می‌شود که در روزهای پایانی باقیمانده به کنکور، کار سختی نداشته‌باشید و دچار استرس نشوید.

بهترین منابع زیست کنکور 1403؛ منابع رتبه برترها

مقاله مرتبط: بهترین منابع زیست کنکور 1403؛ منابع رتبه برترها

بهترین منبع برای زمین‌شناسی کنکور چیست؟

همان‌طور که می‌دانید، طراحان سوالات کنکور، از کتاب‌های درسی سوالات خود را طرح می‌کنند. بنابراین بهترین منبع شما برای درس زمین‌شناسی، همان کتاب درسی شماست. البته در کنار آن می‌توانید از کتاب‌های کمک‌آموزشی که مختص زمین‌شناسی کنکور تالیف شده‌اند، استفاده کنید.

روزی چند ساعت زمین‌شناسی بخوانیم؟

با توجه به این‌که ضریب این درس در کنکور یک است، نباید زمان زیادی را به مطالعه آن اختصاص دهید. به همین دلیل به‌نظر می‌رسد، هفته‌ای ۲ تا ۳ ساعت برای مطالعه زمین‌شناسی کنکور کافی باشد.

ضریب زمین‌شناسی کنکور چند است؟

با توجه به تغییراتی که در کنکور امسال ایجاد شده، سازمان سنجش ضریب یک را برای درس زمین شناسی درنظر گرفته است که در مقایسه با ضریب سایر دروس کنکور تجربی بسیار کم است.

بیشترین سوالات زمین‌شناسی کنکور مربوط به کدام مباحث است؟

اطلاع از بودجه‌بندی سوالات کنکور، نقش مهمی در موفقیت در آزمون سراسری و کسب نتیجه مطلوب دارد. برای درس زمین‌شناسی، سه مبحث از بقیه مهم‌تر هستند و بیشترین تست‌های زمین‌شناسی از آن‌ها طرح می‌شود.

داوطلبان کنکور تجربی درصورتی‌که با کمبود وقت مواجه باشند، با مطالعه این سه مبحث، اطمینان حاصل می‌کنند که می‌توانند به بیش از ۵۰ درصد سوالات زمین شناسی پاسخ دهند. این سه مبحث عبارتند از:

 • آفرینش کیهان و تکوین
 • منابع آب و خاک
 • سلامت

چند نکته کلیدی در روش مطالعه زمین شناسی کنکور، برای کسب درصد ۱۰۰!

برای این‌که عملکرد بهتری در پاسخ‌دهی به سوالات زمین‌شناسی کنکور داشته‌باشید، نکات زیر می‌توانند برای شما مفید باشند:

 • اشکال، جداول و نقشه‌ها را جدی بگیرید و بر روی مفاهیم آن‌ها تسلط کافی داشته‌باشید.
 • خلاصه‌نویسی و حاشیه‌نویسی، دو رکن مهم برای مطالعه هستند.
 • زیر نکات و مطالب مهم، خط بکشید یا آن‌ها را هایلایت کنید.
 • به صورت هفتگی یا دو هفته یک‌بار، مطالب خوانده‌شده را مرور کنید.
 • پس از مطالعه هر درس، به تست‌های تالیفی مربوط به آن پاسخ دهید.

اگر زمین‌شناسی را صفر بزنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

خیلی از داوطلبان کنکور تجربی این سوال را می‌پرسند. در پاسخ به آن می‌توان گفت باتوجه به این‌که ضریب درس زمین‌شناسی در کنکور تجربی، یک است تاثیر قابل توجهی در نتیجه کنکور شما نخواهد داشت. زیرا دروس دیگر کنکور شامل زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی، به ترتیب دارای ضریب ۱۲، ۹، ۷ و ۷ هستند و ضریب زمین‌شناسی در مقایسه با آن‌ها، کم است.

اگر برای کسب رتبه‌های تاپ کنکور می‌جنگید، پاسخ‌دهی به سوالات زمین‌شناسی، بسیار سرنوشت‌ساز و مهم خواهد بود.

جمع بندی

برای داوطلبان کنکوری همیشه راحت‌ترین کار فرار کردن از مطالعه درس زمین‌شناسی و بی خیال شدن تست‌های آن در کنکور است. اما در این مقاله به اهمیت این درس اشاره کردیم و در مورد روش مطالعه زمین شناسی کنکور صحبت کردیم و سعی کردیم برای چالش‌های داوطلبان در این درس راهکار‌های اصولی پیشنهاد دهیم. اگر باز هم سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده و یا در این زمینه تجربه‌ای دارید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

منابع: +

سوالات متداول

۱- بهترین منبع برای زمین‌شناسی کنکور چیست؟

کتاب درسی، بهترین منبع برای مطالعه زمین‌شناسی کنکور است. البته می‌توان از کتاب‌های کمک‌آموزشی نیز در کنار آن استفاده کرد.

۲- ضریب زمین‌شناسی در کنکور ۱۴۰۲ چند است؟

زمین‌شناسی در کنکور ۱۴۰۲، ضریب یک دارد.

۳- بیشترین سوالات زمین‌شناسی کنکور از چه مباحثی می‌آید؟

آفرینش کیهان و تکوین، منابع آب و خاک، و سلامت

درباره نویسنده

امیرحسین میری

نویسنده : امیرحسین میری

دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی تجزیه دانشگاه صنعتی شریف، دانش آموخته برتر المپیاد علمی دانشجویی کشور، عضو بنیاد ملی نخبگان، مدرس شیمی پایه و کنکور و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه
نظر خود را ثبت کنید
نظرات ثبت شده
 1. مهدیه اردیبهشت 26, 1403

  ممنون از مقاله خیلی خوبتون برای پیدا کردن پربازده ترین و مفیدترین روش مطالعه زمین شناسی

  • پایتخت کتاب اردیبهشت 26, 1403

   سلام پایتختی عزیز💙 خوشجالیم که براتون مفید بوده

 2. records دی 27, 1402

  سلام ببخشید. من ی بار به شما گفتم که آیا مستمرات و دی در کنکور ۱۴۰۵ تاثیر میزارند شما گفتید ممکنه قانون تغییر کنه . مگه تا ۱۴۰۵ تصویب نشد ؟ از بعضیا میپرسم میگن اگه بخوان تغییر بدن برای ۱۴۰۶ تغییر میدن

  • پایتخت کتاب دی 27, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙مستمر ها در هیچ کنکوری تاثیر ندارن

 3. meaning دی 24, 1402

  سلام.من سال ۸۸ امتحانات سوم دبیرستان رو نهایی دادم و سال ۸۹ پیش دانشگاهی رو فقط دروس اختصاصی شو بصورت ازمایشی نهایی برگزار کردندولی هیچوقت تو کنکور تاثیر ندادن برااونایی که مدرک پیش دانشگاهی رو سال ۹۱ببعد گرفته بودن تاثیر معدل گذاشتن الان سوال من اینه که ایا برای ترمیم معدل میتونم شرکت کنم؟؟؟البته همه نمرات پیش دانشگاهی من بالا بود ولی چون بطور رسمی نهایی برگزار نشده و میگن ازمایشی بوده قبولش ندارن الکی الکی تاثیر معدل پیش دانشگاهی رو چندباری که کنکور دادم ازدست دادم میتونم تو ترمیم شرکت کنم ؟خواهش میکنم جوابمو بدین از سردرگمی دربیام

  • پایتخت کتاب دی 24, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙ترمیم معدل برای دروس دوازدهم هست یعنی نمرات پیش دانشگاهیتون تغییر نمیکنه چه شما چه از سال ۹۱ به بعد البته تاثیر بسیار کمی هم دارن

 4. .... مهر 9, 1402

  سلام وقتتون بخیر.. لازمه که قید هارم مثل درس زیست شناسی بخونیم؟ قید ها مهمن؟

  • پایتخت کتاب مهر 12, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙 در کنکورهای چند سال اخیر تعدادی از سوالات درس زیست به قیدهای کتاب درسی اختصاص داشت.

 5. امیرمحمد اسفند 25, 1401

  سلام خیلی سبز زمین شناسی برای رشته ی ریاضی جدا چاپ کرده؟

  • پایتخت کتاب اسفند 25, 1401

   سلام
   خیر چون درس زمین شناسی بین هر دو رشته ریاضی و رشته تجربی مشترک هستش خیلی سبز یه کتاب مشترک چاپ کرده.

آخرین مقالات پایتخت کتاب