بهترین منابع زیست کنکور 1403؛ منابع رتبه برترها

08 خرداد 1403
سارا رسولی
زمان مطالعه : 27 دقیقه
بهترین منابع زیست کنکور 1403؛ منابع رتبه برترها

هنگامی که دانش‌آموزان در پایه نهم، رشته تجربی را انتخاب می‌کنند، به احتمال فراوان خود را برای مواجهه با غول سرسختی به‌نام درس زیست‌شناسی آماده کرده‌اند؛ درسی حیاتی که با ضریب ۱۲ در کنکور، بیشترین تاثیر را در آزمون سراسری دارد و علاوه بر مطالعه چندین‌باره کتاب درسی هر ۳ ‌‌‌مقطع، شناخت بهترین منابع زیست کنکور را نیز می‌طلبد.

اغلب داوطلبان برای کسب درصدی بالا در درس زیست شناسی از پایه دهم مطالعه را به شیوه‌ای هوشمندانه آغاز می‌کنند تا در مقطع دوازدهم با آمادگی بیشتری به استقبال کنکور بروند؛ بنابراین در کنار کتاب درسی آشنایی با بهترین منابع و کتاب کمک‌درسی زیست کنکور باید از اولویت آنان باشد. در این مقاله شما با بهترین کتاب های کنکور 1403 آشنا می‌شوید.

آنچه خواهید خواند ... (مشاهده بیشتر)

نخستین گام دانش‌آموزان رشته تجربی

قبل از آنکه هرگونه منبع کمک‌درسی برای زیست‌شناسی بخرید، بهتر است ابتدا سطح درسی خود، مدت زمان باقی‌مانده به آزمون سراسری و نحوه مطالعه این درس را براساس میزان شناخت‌تان از زیست مشخص کنید و سپس با بهترین منابع زیست کنکور آشنا شوید.

دانش‌آموزان رشته تجربی ممکن است دارای سه‌سطح مختلف در درس زیست‌شناسی باشند:

تخفیف یهویی

1- سطح ضعیف: در این سطح داوطلبانی قرار دارند که تا به حال درس زیست را مطالعه نکرده‌اند و یا فقط آشنایی کلی با این درس دارند. در صورت درصدگیری این گروه ممکن است درصدهایی بین 0 تا 30 را در کنکور سراسری برای این درس به دست آورند. به این دانش آموزان پیشنهاد می کنیم که ابتدا سراغ کتاب های درسی زیست بروند و با دقت این کتاب ها را مطالعه کنند. در صورتی که نیاز به این کتاب ها دارید می توانید آن ها را از پایتخت کتاب که در زیر قرار گرفته خریداری کنید:

90,000
5%
85,500 تومان
80,000
5%
76,000 تومان

2- سطح متوسط: در این سطح، دانش‌آموزانی هستند که مطالب زیست‌شناسی را یاد گرفته‌اند، پایه خوبی دارند و بین درصدهای ۳۰ الی ۶۰ درصد قرار می‌گیرند. این گروه نیازمند زدن تست بیشتر با بهترین منابع زیست کنکور و تسلط بهتر بر روی کتاب درسی هستند.

3- سطح پیشرفته: در گروه آخر، با داوطلبانی روبه‌رو هستیم که در سطح بالایی قرار دارند. بر روی مطالب کتاب به‌خوبی مسلط هستند و می‌توانند در درس زیست درصدی میان ۶۰ تا ۹۰ را کسب کنند. این دسته بهتر است علاوه بر مرور کتاب درسی، تسلط بر روی درسنامه‌ها و تمرین تست‌های زمان‌دار، از تست‌هایی با سطح بالا نیز بهره ببرند و خود را با این پرسش‌ها مورد چالش قرار بدهند.

از سوی دیگر، مدت زمانی که به آزمون سراسری باقی مانده است، یکی از معیارهای مهم دیگر برای انتخاب بهترین منابع زیست کنکور به شمار می‌رود.

در صورت در اختیار داشتن مدت زمان طولانی تا کنکور، می‌توانید از کتاب‌هایی استفاده کنید که درسنامه‌های جامع و تست‌های متنوعی دارند؛ اما اگر زمانتان کوتاه است، منابعی تهیه کنید که بیشتر روی حل تست‌های آزمون‌های سراسری تاکید دارد و درسنامه‌های جز‌ئی‌تر ی دارند.

بهترین کتاب‌های زیست کنکور طبق نظرسنجی

نظرسنجی بهترین کتاب های زیست کنکور
نتیجه نظرسنجی کانال تلگرامی پایتخت کتاب

بر همین اساس، به معرفی مهم‌ترین کتاب‌های کمک‌درسی برای درس زیست‌ شناسی می‌پردازیم:

کتاب‌های زیست شناسی خیلی سبز

بهترین کتاب‌های زیست کنکور طبق نظرسنجی
یکی از بهترین منابع زیست کنکور کتاب‌ زیست خیلی سبز است.

انتشارات خیلی سبز در زمینه تالیف کتاب‌های کمک درسی و به‌ویژه برای رشته تجربی یکی از پیشروترین‌ها بوده است. کتاب‌های زیست این موسسه از بهترین منابع زیست کنکور به شمار می‌روند که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت:

زیست جامع خیلی سبز

زیست شناسی جامع کنکور تست خیلی سبز (جلد اول)

کتاب زیست جامع خیلی سبز به سری کتاب‌های پینوکیو معروف بوده و در ۲ جلد تالیف شده است. در جلد اول کتاب، ۳۶۲۸ تست با تیپ‌بندی‌های متنوع و به‌شیوه استاندارد و مطابق با آزمون سراسری طرح شده که تمام پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را دربرمی‌گیرد.

دانلود بخشی از کتاب
99

در جلد دوم این کتاب، با پاسخ‌نامه کاملا تشریحی روبه‌رو هستیم؛ این پاسخ‌نامه تمام نکات مربوط به هرتست را بررسی کرده است و مطالب مهم و کنکوری نیز به‌صورت بولد به نگارش درآمده‌اند. افزون بر این:

در این جلد درسنامه‌های جدولی و مرتب‌شده وجود دارند که برای مرور سریع و یادآوری بخش‌های مهم و نکته‌دار بسیار مناسب به حساب می‌آیند.

درس‌گفتارهای هر فصل تقریبا تمامی مطالب را پوشش داده و به بررسی ترکیبی موضوعات پرداخته است.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

کتاب زیست جامع خیلی سبز از بهترین منابع زیست کنکور برای گروهی است که سطح متوسط، قوی و پیشرفته‌ای در درس زیست دارند. تست‌های چالشی کتاب و درسنامه‌های مختصر جهت مرور، باعث یادآوری نکات مهم برای این دسته از دانش‌آموزان می‌شود و سبب ارزیابی آن‌ها توسط تست‌هایی با سطح بالا خواهد شد.

زیست‌شناسی پایه کنکور خیلی سبز

یکی از مهم‌ترین کتاب‌های انتشارات خیلی سبز در حوزه زیست‌شناسی، کتاب پایه دهم و یازدهم است. این کتاب بیش از ۲۵۰۰ تست استاندارد و مطابق با کنکور دارد و با همکاری گروه آموزشی ماز تالیف شده است.

بخش اول کتاب شامل تست‌های تالیفی سراسری، آزمون‌های چالشی و پرسش‌های ترکیبی و خط‌به‌خط می‌شود. بخش دوم نیز از پاسخ‌نامه‌هایی تشریحی تشکیل شده که در خلال آن‌ها درسنامه‌هایی مختصر با جداول، تصاویر و مطالب جمع‌بندی شده به چشم می‌خورد.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

این کتاب به‌شدت برای افرادی مناسب است که تصمیم گرفته‌اند درس زیست را از پایه دهم بخوانند و از بهترین منابع زیست کنکور استفاده کنند.

این کتاب تنها مطالب پایه دهم و یازدهم را پوشش می‌دهد و به همین دلیل، بهترین و یکی از پرفروش‌ترین منابع برای تسلط بر مطالب این دو مقطع است.

پیشنهاد می‌شود پیش از رسیدن به پایه دوازدهم، با این کتاب میزان تسلط خود را بر ۲ پایه پیشین بسنجید.

زیست‌شناسی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم خیلی سبز

کتاب‌های زیست دهم، یازدهم و دوازدهم که در سه‌جلد مجزا تالیف شده‌اند، برای هر پایه به‌صورت جداگانه نگارش یافته‌اند. این کتاب‌ها تمام فصول کتاب‌های درسی را شامل می‌شوند و درسنامه‌هایی کامل، با بیان ریزبه‌ریز کتاب و نکات، زبانی ساده و روان و مطالب مهم کنکوری دارند.

تست‌های کتاب کاملا مطابق با آزمون سراسری و برای تسلط بیشتر فرد بر روی زیست‌شناسی هستند و پس از هردرس، دانش‌آموز را به‌خوبی ارزیابی می‌کنند.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

سه‌کتاب زیست‌شناسی پایه برای افرادی مناسب هستند که تصمیم دارند زیست را از پایه دهم شروع کنند و همگام با هرمقطع، بر مطالب تسلط یابند. از سوی دیگر این کتاب‌ها یکی از بهترین منابع زیست کنکور برای داوطلبانی است که زمان مناسب و نسبتا طولانی برای مطالعه دروس کنکور در اختیار دارند و تصمیم گرفته‌اند زیست را از صفر شروع کنند و به حد متوسط برسانند.

کانون فرهنگی آموزش کتاب‌هایی را در سه‌بخش تست، آموزش و گزاره‌محور تالیف کرده است تا دانش‌آموزان بتوانند بهتر بر مطالب پرحجم درس زیست‌شناسی تسلط پیدا کنند.

کتاب‌های قلم چی تست محور

زیست شناسی جامع کنکور آبی قلم چی

کتاب سال زیست‌ شناسی آبی کنکور : شامل ۱۵ آزمون که ۹ مورد آن‌ها با برنامه درسی کانون قلم‌چی از آبان تا اردیبهشت مطابقت دارد و ۶ آزمون دیگر براساس آزمون سراسری طرح شده است.

این سری کتاب ها به شرح زیر هستند:

 • کتاب سه‌سطحی زیست پایه: شامل انواع تست‌های کاربردی و مفید از سال‌های مختلف برای مقطع دوازدهم به‌منظور تسلط بیشتر بر مطالب کتاب درسی
 • کتاب سه‌سطحی زیست‌شناسی ۳: از بهترین منابع زیست کنکور و مخصوص پایه دوازدهم؛ شامل تست‌های کاملا جدید از سال ۹۸ به بعد و مطابق با آخرین تغییرات کتاب درسی
 • کتاب آبی زیست‌شناسی ۱ و ۲: شامل تست‌ها و آزمون‌هایی با رویکرد یادگیری بیشتر مفاهیم درسی برای مقاطع دهم و یازدهم
 • کتاب آبی زیست‌شناسی ۳: شامل تست‌های آموزشی، تالیفی و منطبق بر تغییرات کتاب درسی برای پایه دوازدهم؛ هدف از این تست‌ها ارزیابی دانش‌آموزان از اطلاعات اولیه و یادگیری بهتر است.
 • کتاب آبی جامع دهم، یازدهم و دوازدهم: این کتاب پرسش‌های کنکور را از سال ۹۲ تا ۱۴۰۰ با پاسخ‌نامه‌ای تحلیلی شامل می‌شود. در کنار تست‌های آزمون سراسری، پرسش‌های آموزشی و تالیفی را که آموخته‌های داوطلبان را به چالش می‌کشاند، دربرمی‌گیرد.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

کتاب سه‌سطحی زیست پایه مناسب برای افرادی است که در سال آخر، مطابق با برنامه درسی کانون پیش می‌روند. کتاب سه‌سطحی زیست‌شناسی ۳ سه‌سطح آسان، متوسط و سخت دارد که دانش‌آموزان پایه دوازدهم می‌توانند با این کتاب خود را در طول سال محک بزنند و کتاب آبی زیست‌شناسی ۱ و ۲ برای آشنایی با سوالات کنکور تالیف شده است و تمامی دانش‌آموزان پس از مطالعه سه‌کتاب خود، می‌توانند جهت آشنایی با سوالات کنکور از این کتاب استفاده کنند.

کتاب چهارم یعنی کتاب آبی زیست‌شناسی ۳ برای دانش‌آموزانی مناسب است که دارای سطح متوسط یا پیشرفته هستند و تمایل دارند از بهترین منابع زیست کنکور برای آموزش بیشتر و ارزیابی خود استفاده کنند. این کتاب برای افرادی کاربرد دارد که در مقطع دوازدهم هستند و بهتر است جهت تسلط، ارزیابی و یادگیری بیشتر از آن استفاده کنند.

در نهایت، کتاب آبی جامع دهم، یازدهم و دوازدهم برای داوطلبان سطح بالا طراحی شده و به آن‌ها کمک می‌کند تا به بهترین شیوه، آموخته‌های خود را دوره کرده و بر آن‌ها تسلط یابند.

نکته مهم درباره کتاب‌های تست انتشارات قلم‌چی این است که هیچ‌کدام از پرسش‌های آن‌ها تکراری و یک‌مدل نیست و هرکتاب تست‌های مخصوص به‌خود را دارد.

کتاب‌های قلم چی آموزش محور

کتاب‌های آموزشی کانون فرهنگی آموزش قلم‌چی شامل سه ‌منبع کتاب زیست‌شناسی ترکیبی، کتاب‌های زیست‌شناسی تصویری و زیست‌شناسی مبحثی هستند.

 • ترکیبی: در این کتاب‌ها با ساختار و چینش منحصربه‌فردی روبه‌رو هستیم. ۱۰ بسته ترکیبی با بیانی ساده و روان از مطالب مقاطع دهم، یازدهم و دوازدهم که درنهایت، دانش‌آموز را با گزاره‌های صحیح و غلط به چالش می‌کشاند. همچنین در انتهای کتاب نیز برای جمع‌بندی نکات ترکیبی و مهم زیست‌شناسی دبیرستان، ۱۰ جدول در سایز A3 به چشم می‌خورد که برای دانش‌آموزانی که خلاصه‌نویسی ندارند، بسیار کارایی دارد.
 • تصویری: کتاب‌های زیست‌شناسی تصویری به‌عنوان یکی از بهترین منابع زیست کنکور در سه ‌کتاب مجزا تالیف شده‌اند و مانور اصلی آن‌ها بر تصاویر زیست و توضیح و تشریح آن‌ها است.
 • مبحثی: این سری از کتاب‌ها در ساده‌ترین بیان و با ذکر مثال‌های کاربردی سعی کرده‌اند مباحث مهم و چالشی همچون متابولیسم، جانوری، گیاهی و ژنتیک را توضیح دهند. درسنامه‌های این مجموعه بسیار مفید، آموزشی و با ذکر نکات کنکوری است.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

هریک از کتاب‌های آموزش‌محور قلم‌چی برای افرادی کاربرد دارد که در یکی از مباحث فوق، ضعیف‌تر به نظر می‌رسند.

اگر به‌دنبال خلاصه‌های مفیدی هستید، کتاب‌های ترکیبی، اما اگر در تصاویر به مشکل برخورده‌اید، کتاب‌های تصویری بهترین منابع زیست کنکور به شمار می‌روند. و در صورتی که تنها در برخی مباحث اشکال دارید، از سری کتاب‌های مبحثی بهره بگیرید.

کتاب‌های قلم چی گزاره‌محور

کتاب‌های گزاره‌محور را می‌توان در بخش آموزشی نیز معرفی کرد. این مجموعه کتاب‌ها در قالب جملاتی درست یا نادرست تلاش می‌کنند تا آموزش بهتر و ساده‌تر را به دانش‌آموز ارائه دهند. ۵۰۰۰ گزاره در قالب کتاب‌هایی برای پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم از این مجموعه به چاپ رسیده است که برای ماه‌های پایانی بسیار کارایی دارند.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

این سری کتاب‌ها نقش آموزشی دارند؛ بنابراین برای دانش‌آموزان سطح متوسط بسیار مناسب هستند. همچنین پیشنهاد می‌کنیم این کتاب‌ها در ماه‌های پایانی و به‌منظور تسلط بیشتر بر مباحث خوانده شوند.

کتاب‌های گزاره‌محور از بهترین منابع زیست کنکور به شمار می‌روند و تثبیت مفاهیم را برای داوطلبان به‌همراه می‌آورند.

کتاب‌های نشر دریافت

کمتر کسی ممکن است در رشته تجربی تحصیل کند اما با کتاب‌های زیست‌شناسی دکتر عمارلو آشنایی نداشته باشد. کلاس‌ها، نحوه تدریس و جزوه‌های عمارلو شهرت بسیاری دارند و هرکسی را ترغیب می‌کند تا کتاب‌های وی را خریداری کرده و تاثیر آن‌ها را در سطح درسی خود ببیند.

این کتاب‌ها جزو بهترین منابع زیست کنکور هستند و تنها در دو مقطع یازدهم و دوازدهم تالیف شده‌اند. مشخصات کتاب‌های نشر دریافت به شرح زیر است:

کتاب‌های خط فکری زیست دهم و یازدهم و دوازدهم و جامع کنکور

کتاب‌های خط فکری زیست نشر دریافت هیچ‌گونه درسنامه‌ای ندارند و تنها برپایه تست، سوالات موردی و پاسخ‌نامه تالیف شده‌اند. پرسش‌های چهارگزینه‌ای این دوکتاب (۱۹۲۶ تست) کاملا استاندارد و بیشترین شباهت را به کنکور سراسری دارند. تمامی تست‌ها تالیفی هستند و در هرفصل تلاش شده تا پرسش‌های ترکیبی با سایر فصل‌ها مطرح شوند.

پاسخ‌نامه کتاب‌ها بسیار جامع و کامل‌اند و تمامی گزینه‌ها بررسی شده است. در برخی پاسخ‌ها، مطالبی تحت‌عنوان «خط فکری» برای مرور و یادآوری داوطلبان به چشم می‌خورد. نحوه توضیح و شرح سوالات بسیار ساده و قابل فهم بوده و علت درست یا نادرستی نیز در سوالات موردی به‌خوبی بررسی شده است.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

کتاب خط فکری یازدهم و دوازدهم نشر دریافت از بهترین منابع زیست کنکور هستند. چرا که بهترین منبع تست‌زنی برای دانش‌آموزان سطح متوسط و قوی به شمار می‌روند.

کتاب ۱۰۰۰ تست جامع زیست‌شناسی

هزار تست عمارلو زیست شناسی نشر دریافت

کتاب هزار تست زیست‌ شامل ۲۰ آزمون ۵۰ سوالی است که مشابه سوالات کنکور سراسری طرح شده‌اند. بلافاصله پس از هرآزمون پاسخ‌نامه تشریحی و کامل آن وجود دارد و در میان پاسخ‌نامه‌ها نکات بسیار مهم و جزئی کنکوری بیان شده است. این آزمون‌ها سوالاتی چالش‌برانگیز، مطابق با سطح کنکور و استاندارد دارند که دانش‌آموز را به‌خوبی برای کنکور و کسب درصد بالا آماده می‌کنند.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

اساسا کتاب‌های دکتر عمارلو به‌عنوان یکی از بهترین منابع زیست کنکور برای دانش‌آموزانی مناسب است که حداقل درصد ۶۰ را در آزمون‌های آزمایشی کسب می‌کنند و اکنون به‌دنبال ارتقای سطح کیفی خود هستند.

این مجموعه کتاب هزار تست برای افرادی مفید خواهد بود که در این درس قوی هستند و به تسلط بر زیست‌شناسی رسیده‌اند. استفاده از این مجموعه آزمون در ماه‌های پایانی مانده به آزمون سراسری معجزه خواهد کرد.

کتاب‌های نشر الگو

تا چندین سال گذشته، کتاب‌های نشر الگو با تالیف دکتر اشکان هاشمی بهترین منابع درسی رشته تجربی به‌ خصوص در درس زیست‌شناسی بودند و هیچ رقیبی نمی‌توانست به پای آن‌ها برسد. اکنون نیز با کتاب‌هایی از این نشر روبه‌رو هستیم که با ارتقای کیفیت و سطح سوالات همچنان یکه‌تازی می‌کنند و جزو منابع اصلی به شمار می‌روند. این کتاب‌ها عبارت‌اند از:

کتاب‌های نسل جدید زیست‌شناسی دهم، یازدهم، دوازدهم

این سری کتاب‌ها از بهترین منابع زیست کنکور به حساب می‌آیند که با درسنامه‌های کامل و جامع می‌توانند بهترین مکمل کتاب درسی باشند. در درسنامه این کتاب‌ها سعی شده تا به مفاهیم عمق ببخشند، آن‌ها را تحلیلی بیان کنند و با تشریح هرنکته، فهم بهتر دانش‌آموزان را رقم بزنند. دکتر اشکان هاشمی با توجه به هریک از نکات فوق، یکی از بهترین کتب کمک‌درسی را برای زیست‌شناسی تالیف کرده است.

تست‌های کتاب بسیار استاندارد، دارای سطح‌های آسان، متوسط و سخت، مشابه آزمون سراسری و با پاسخ‌نامه تشریحی هستند. تست‌ها پس از هرگفتار مطرح‌ شده‌اند و سبب تسلط داوطلبان بر هر بخش می‌شوند.

این کتاب‌ها را می‌توان بهترین منبع تست‌های ترکیبی زیست کنکور به شمار آورد. پاسخ تست‌ها نیز روان، ساده و با ذکر نکات مفهومی همراه است و سبب یادگیری و درک چرایی صحیح یا غلط بودن تست خواهند شد.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

کتاب‌های سه‌بعدی نشر الگو جزو بهترین منابع برای افراد متوسط هستند و تسلط بر هرکدام، سطح دانش‌آموز را از درصد ۵۰ به درصد بالای ۷۰ می‌رساند.

کتاب‌های نسل جدید دوجلدی جامع کنکور

دسته دیگری از کتاب‌های نشر الگو تالیف شده‌اند که تاکید بیشتری بر روی درسنامه و بعد آموزشی دارند. هریک از کتاب‌های نسل جدید دارای دوجلد هستند که جلد اول به درسنامه و تست و جلد دوم به پاسخ‌نامه و خلاصه‌ها اختصاص دارد. در این کتاب‌ها، مفاهیم به ساده‌ترین شکل ممکن بیان شده‌اند. بخش‌به‌بخش کتاب درسی همراه با نکات کنکوری، تصاویر، جداول، اشکال، نمودارها و ریزجزئیات در این کتاب به چشم می‌خورد.

برخی از بخش‌های کتاب مانند یادآوری، نگاهی به آینده، نکته ترکیبی و… از ویژگی‌های ممتاز دیگر این کتاب به شمار می‌روند. تست‌های کتاب نیز جنبه آموزشی و یادگیری بیشتر را دارند و در پایان هردرس مجموعه‌ای از تست‌های آزمون‌های آزمایشی و سراسری جهت سنجش بهتر داوطلبان مطرح شده است.

در تمامی بخش‌های کتاب، نکات پایه دهم، یازدهم و دوازدهم با یکدیگر ترکیب و دسته‌بندی شده‌اند تا داوطلبان به ارتباط میان قسمت‌های زیست پی ببرند. از طرف دیگر، در جلد دوم کتاب‌ها با پاسخ‌نامه تشریحی و نمودارهای خلاصه‌شده روبه‌رو هستیم. پاسخ‌ها کاملا جزئی و نمودارها تماما جامع و کامل طراحی شده‌اند.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

مجموعه کتاب‌های نسل جدید از بهترین منابع زیست کنکور برای افراد ضعیف و افراد متوسط به حساب می‌آیند. در این کتاب‌ها، با ساده‌سازی نکات به دانش‌آموزان ضعیف‌تر آموزش بهتری ارائه می‌شود و با ذکر نکات مهم و کنکور به تسلط بیشتر دانش‌آموز سطح متوسط کمک می‌کند.

موج‌آزمون زیست

موج آزمون زیست الگو

موج‌ آزمون‌ نسل جدیدی از کتاب‌های نشر الگو هستند که استفاده از آن‌ها در ماه‌های پایانی به‌شدت توصیه می‌شود. در یک ماه باقی‌مانده به آزمون سراسری لازم است تا از بابت دوره کتاب زیست‌شناسی خود مطمئن باشید و جهت سنجش خود از کتاب‌های آزمون استفاده کنید. موج‌ آزمون زیست نشر الگو یکی از بهترین‌های این حوزه است که ۳۰ آزمون از کتاب زیست پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را شامل می‌شود.

دانلود بخشی از کتاب
99

در این کتاب ۱۰۰۰ تست شبیه‌سازی شده به کنکور تالیف شده که شامل نکات ترکیبی، مفهومی و تحلیلی است و برای حل آن‌ها باید کتاب زیست را کاملا خوانده و به آن مسلط باشید. پس از هرآزمون، پاسخ‌نامه تشریحی با بررسی تمام گزینه‌ها و درصدگیری وجود دارد. همچنین یکی از قابلیت‌های این سری کتاب‌ها این است که فایلی از خلاصه نموداری زیست تمام پایه‌ها به‌صورت پی‌دی‌اف در آن‌ها وجود دارد که از طریق QR کد قابلیت دریافت خواهد داشت.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

نکته مهم درباره موج‌آزمون‌ها به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین و بهترین منابع زیست کنکور این است که به‌هیچ‌وجه قبل از اتمام مطالعه و دوره زیست‌شناسی تمام پایه‌ها، حل تست‌های آن توصیه نمی‌شود.

دانش‌آموز باید توجه کند این کتاب به ماه‌های پایانی اختصاص دارد و در صورت حل تست‌های موج‌آزمون بدون تسلط به کتاب درسی، تنها دچار کاهش اعتمادبه‌نفس و احساس اضطراب خواهد شد.

کتاب‌های انتشارات گاج

شاید غیرممکن به‌نظر برسد که بهترین منابع یک درس را معرفی کنیم و نامی از کتاب‌های انتشارات گاج نیاوریم. این تیم آموزشی باتجربه در درس زیست‌شناسی نیز با عرضه مجموعه‌های میکروطلایی، میکرونقره‌ای و آی‌کیوپلاس خود را به اثبات رسانده‌اند و یکی از برترین منابع زیست سراسری در بازار محسوب می‌شوند.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

این کتاب به ‌دلیل تمرکز بر روی تست‌های طبقه‌بندی شده، درسنامه‌های کاملی ندارد؛ بنابراین برای افرادی که در درس زیست ضعیف به شمار می‌روند، توصیه نمی‌شود. در مقابل با داشتن تست‌های چالشی و سطح بالا برای دانش‌آموزان متوسط جزو بهترین منابع زیست کنکور محسوب می‌شود و سبب تسلط هرچه بیشتر آن‌ها بر تست‌ها و تیپ‌بندی‌های سوالات خواهد شد.

مجموعه میکرونقره‌ای

زیست شناسی یازدهم میکرو گاج

کتاب‌های زیست شناسی میکرو نقره‌ای تقریبا با همان روال میکروطبقه بندی هستند، با این تفاوت که بر درسنامه‌ها تاکید بیشتری دارند و برخلاف میکروطلایی‌ها جامع نیستند؛ یعنی پایه دهم و یازدهم در دوجلد مجزا از پایه دوازدهم تدوین شده‌اند. درس‌گفتارهای هر پایه نسبتا کامل است و تمام مطالب کتاب درسی را پوشش می‌دهد. این سری کتاب‌ها می‌توانند نکاتی را که در کتاب اصلی وجود ندارند، به دانش‌آموز ارائه دهند.

دانلود بخشی از کتاب
99

از طرف دیگر، هرجلد تقریبا بیش از ۲۲۰۰ تست طبقه‌بندی شده و موشکافانه دارد که با خواندن درسنامه و کتاب درسی می‌توان به‌آسانی به آن‌ها پاسخ داد. تست‌ها تیپ‌بندی مخصوص دارند و از سطح آسان به سخت چیده شده‌اند. علاوه بر سوالات تالیفی، تست‌های کنکور ۱۰ سال اخیر نیز در میکروطبقه‌بندی وجود دارند. پاسخ‌نامه‌ تشریحی تمام سوالات را همراه با ذکر نکات بررسی کرده و هرجا که لازم باشد، گزینه‌ها را به‌طور کامل شرح داده است.

ویژگی متمایز این کتاب‌ها در این نکته است که در ابتدای هرفصل نحوه مطالعه مطالب آن بخش را به دانش‌آموز نشان می‌دهد و در واقع همچون نقشه راهی، به داوطلب کمک می‌کند چگونه بازدهی خود را با مطالعه درست افزایش دهد.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

به‌طور کلی می‌توان گفت کتاب‌های میکرو انتشارات گاج در زمره بهترین منابع زیست کنکور هستند و هرفردی در هرسطحی می‌تواند از آن‌ها بهره ببرد. نکته مهم این است که کتاب‌های گاج برای افرادی که سطح متوسطی دارند، منحصربه‌فرد خواهد بود و از طریق این منابع می‌توانند به درصدهای بالای ۶۰ دست یابند.

بنابراین، توصیه می‌کنیم در صورتی که با زیست آشنایی کمی دارید یا در رتبه متوسطی هستید، از میکرونقره‌ای استفاده کنید.

مجموعه آی کیو گاج

سری آی‌کیوپلاس گاج کتاب‌هایی با پرسش‌های مفهومی، تحلیلی و سطح بالا هستند که زوایای متفاوتی از سوالات کنکور را به دانش‌آموزان معرفی می‌کند. این مجموعه به‌ عنوان یک بانک تست جامع شامل ۴۳۰۰ پرسش چهار‌گزینه‌ای با درجه سختی کنکور بوده که از تمام مقاطع دهم، یازدهم و دوازدهم تدوین شده است. جلد اول سری آی‌کیوپلاس تنها بانک تست و جلد دوم پاسخ‌نامه تشریحی را در بر می‌گیرد.

از طرف دیگر، شیوه طرح سوالات به دانش‌آموز نشان می‌دهد که نباید با نگاهی سرسری توقع پاسخ به تست‌ها را داشته باشد و لازم است با نگاهی موشکافانه و ریزبینانه به مطالعه مباحث درس بپردازد. پاسخ‌نامه تشریحی بسیار جامع و با ذکر و شرح تمام گزینه‌ها همراه است و سعی کرده تا نکات جزئی را که از دید دانش‌آموز پنهان مانده، به او یادآوری کند.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

مجموعه جامع آی‌کیو‌پلاس از بهترین منابع زیست کنکور به شمار می‌رود و مطالعه و حل پرسش‌های آن، مختص تمام دانش‌آموزانی است که در بررسی‌ها و ارزیابی‌های اولیه درصدهای بالای ۶۰ را به دست می‌آورند.

حل تست‌های این کتاب سبب می‌شود حتی به درصد ۹۰ برسند و با آشنایی و آگاهی کامل به سوالات کنکور در آزمون سراسری شرکت کنند. زمان مناسب برای تهیه این کتاب پس از دوره زیست‌شناسی و در ماه‌های قبل از جمع‌بندی مطالب است.

کدام کتاب تست زیست برای کنکور تجربی شما را رتبه برتر می‌کند؟

کدام کتاب تست زیست برای کنکور تجربی شما را رتبه برتر می‌کند؟
موفقیت در یک قدمی شماست به شرطی که در انتخاب بهترین منابع زیست کنکور 1403 دقت کنید.

زیست مهم‌ترین درس تخصصی رشته تجربی است. پس استفاده از بهترین کتاب تست زیست برای کنکور تجربی می‌تواند شما را از قعر جدول رتبه‌بندی به صدر آن برساند. آیا همه دانش‌آموزان باید از یک نوع کتاب تست استفاده کنند؟ کتاب‌های تست چگونه سطح دانش ما را بالا می‌برند؟ کدام کتاب‌ها هم درسنامه و هم بانک تستی جامعی دارند؟ با ما همراه باشید تا شما را با دنیایی از کتاب‌های تست زیست برای کنکور آشنا کنیم.

بهترین کتاب‌های تست زیست؛ سرعتت رو 5 برابر کن

مقاله مرتبط: بهترین کتاب‌های تست زیست؛ سرعتت رو 5 برابر کن

دانش‌آموز ضعیف هستید یا قوی؟

 قبل از اقدام به خرید کتاب زیست کنکور باید نگاهی به سطح علمی خود بیندازید. اگر سطح علمی شما پایین است بهتر است برای شروع از کتاب‌های دسته اول استفاده کنید. این کتاب‌ها مختص کسانی است که زیست آن‌ها بین 0 تا 30 درصد است. این گروه پس از تقویت خود می‌توانند مانند دانش‌آموزان سطح بالاتر سراغ کتاب‌های دسته دوم بروند.

کتاب‌های دسته دوم مختص کسانی است که زیست آن‌ها بین 30 تا 60 درصد است. اما دسته سوم کسانی هستند که دارای سطح پیشرفته‌ای در درس زیست‌شناسی هستند و زیست آن‌ها معمولاً بین 60 تا 90 درصد است. اکنون که با سطح‌بندی دانش‌آموزان آشنا شدید در ادامه مطلب تلاش خواهیم کرد تا بهترین کتاب‌های زیست برای کنکور تجربی مناسب برای هر دسته را به شما معرفی کنیم.

خیلی سبز، نشر بهترین‌ها!

انتشارات خیلی سبز دو کتاب در زمینه زیست کنکور منتشر کرده است:

درسنامه جامع زیست‌شناسی کنکور: در این کتاب درسنامه مفصلی از زیست پایه دهم، یازدهم و دوازدهم وجود دارد که دانش‌آموز می‌تواند برای جمع‌بندی مطالعات خود و قبل از تقویت قدرت تست‌زنی این کتاب را مطالعه کند. این کتاب مناسب دسته اول است.

زیست‌شناسی جامع پینوکیو: بعد از مطالعه کامل درسنامه اکنون باید توانایی خود در تست زیست را تقویت نماییم. بهترین و جامع‌ترین کتاب تست زیست برای کنکور، کتاب خیلی سبز است که با ارائه درسنامه، تست‌های طبقه‌بندی شده و در پایان فصل تست‌های ترکیبی می‌تواند دسته اول و دسته دوم دانش‌آموزان را به سطح بالایی از آمادگی برای کنکور تجربی برساند. در انتها پاسخنامه تشریحی و کلیدی تست‌های کتاب نیز وجود دارد. این کتاب به کسانی که قصد صرفه‌جویی در وقت خود را دارند، توصیه می‌شود.

کتاب‌های زیست میکرو طبقه‌بندی گاج برای چه دانش‌آموزانی مناسب است؟

کتاب‌های زیست میکرو طبقه‌بندی گاج به صورت پایه به پایه و در دو دسته منتشر شده‌اند:

میکرو نقره‌ای گاج: این کتاب‌ها بهترین انتخاب برای دانش‌آموزان دسته دوم هستند. یک جلد شامل تست و جلد دوم درسنامه‌های مفید و مختصر است. علاوه بر این اول هر فصل قسمتی با نام مشاوره‌نامه زیستی وجود دارد که نقشه راه را برای مطالعه آن فصل به شما ارائه می‌دهد.

میکرو طلایی گاج: این کتاب‌ها در دو جلد تست و پاسخنامه به چاپ رسیده‌اند و دارای تست‌های چالشی برای افزایش توانایی دانش‌آموزان دسته دوم و دسته سوم هستند.

کتاب زیست‌شناسی کنکور تجربی نشر الگو مخصوص چه دانش‌آموزانی است؟

در کتاب زیست‌شناسی پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم نشر الگو علاوه بر درسنامه‌هایی مطابق با کتاب درسی (حاوی نکات آموزشی، نمودارهای درختی و تصاویر رنگی)، تست‌های مختلفی را در خود گنجانده است. این تست‌ها شامل تست‌های آزمون سراسری، آزمون‌های آزمایشی معتبر و تست‌های تألیفی است. در پایان کتاب پاسخنامه کلیدی تست‌ها نیز موجود است. این کتاب به دانش‌آموزان دسته دوم توصیه می‌شود.

آیا کتاب زیست موج آزمون کیفیت دارد؟

این کتاب برای جمع‌بندی نهایی نزدیک کنکور یا چند روز قبل از کنکور آزمایشی بسیار مفید است. یعنی باید ابتدا به طور کامل به دروس مسلط باشید سپس سراغ این کتاب بروید. کتاب زیست موج آزمون بیشتر مناسب دسته دوم و سوم است.

پایه به پایه با کتاب‌های زیست مهر و ماه

انتشارات مهر و ماه برای هر یک از پایه‌ها کتابی منتشر کرده است. هر کدام دارای سه جلد درسنامه، تست و آزمون هستند. این کتاب‌ها تقریباً پاسخگوی تمام نیاز‌های دانش‌آموزان دسته اول، دوم و سوم هستند.

قطورترین کتاب زیست‌شناسی دوازدهم: کتاب زیست دوازدهم فاگو

فاگو بهترین و جامع‌ترین درسنامه را در اختیار دانش‌آموزان قرار داده، به طوری که حجم آن چند برابر حجم کتاب درسی شده است. از درسنامه‌های موجود در این کتاب می‌توان برای آموختن کلیات یا جزئیات بر اساس نیاز دانش‌آموز استفاده کرد. پس از آن یک بانک تست از تست‌های آزمون سراسری و تست‌های تألیفی وجود دارد و در انتها پاسخ‌نامه تشریحی و کلیدی آزمون‌ها قرار گرفته است.

فاگو تنها کتابی است که برای دانش‌آموزان در همه سطح‌ها مناسب است یعنی هم برای دانش‌آموزان دسته اول و دوم و هم دسته سوم و آن‌هایی که سطح پیشرفته هستند می‌توانند از این کتاب به بهترین شکل استفاده کنند

دکتر عمارلو؛ نویسنده زیست نشر دریافت

شاید برایتان جالب باشد بدانید که نویسنده کتاب زیست انتشارات دریافت، دکتر علی محمد عمارلو هستند که قبلاً جزوه‌های معروفی در زمینه زیست‌شناسی دوازدهم از ایشان منتشر شده بود. این کتاب‌ها بیشتر برای تقویت مهارت تست‌زنی طراحی شده‌اند و به قولی مکمل خوبی برای کسانی است که قبلاً جزوه‌های دکتر عمارلو را مطالعه کرده‌اند. با تمرین و تکرار تست‌های شبیه‌سازی شده آزمون سراسری دانش‌آموزان دسته دوم و سوم می‌توانند به درصد بالای زیست در کنکور تجربی برسند.

درس زیست‌شناسی مهم‌ترین درس رشته تجربی با ضریب ۴ است. افرادی که قصد کسب رتبه خوبی در کنکور تجربی دارند، نمی‌توانند از این درس به‌صورت سرسری بگذرند. به همین علت اکثر دانش‌آموزان کنکوری مطالعه زیست‌شناسی را از پایه دهم و یازدهم آغاز می‌کنند یا از اوایل دوازدهم به‌نحوی جدی پیگیر آن هستند.

درصورتی که دانش‌آموز رشته تجربی هستید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از تهیه بهترین منابع زیست کنکور سطح خود را بشناسید.

سطح درسی دانش‌آموززمان باقیمانده تا کنکوربهترین منابع زیست
سطح درسی ضعیف زیادکتاب درسی+ترکیب کتاب فاگو+تست الگو یا گاج
سطح درسی ضعیفکمکتاب درسی+کتاب‌های خیلی سبز+تست نشر الگو
سطح درسی متوسطزیادکتاب درسی+درسنامه‎‌های خیلی سبز+کتاب گاج
سطح درسی متوسطکممرور کتاب درسی + درسنامه‎‌های خیلی سبز
+میکروطبقه‌بندی گاج+کتاب نشر دریافت
سطح درسی پیشرفتهزیاد یا کمموج آزمون‌های الگو+آی‌کیو‌پلاس گاج یا هزار تست دریافت
و جهت مرور مطالب درسنامه‎‌های الگو یا خیلی سبز یا کتاب جمع بندی فاگو
جدول پیشنهاد بهترین منابع زیست کنکور بر اساس سطح درسی و زمان باقیمانده

اگر در آزمون‌های قلم‌چی شرکت می‌کنید، توصیه ما این است که مطابق کتاب‌های این موسسه پیش بروید یا در کنار آن‌ها، از میکروطبقه‌بندی گاج یا تست‌های نشر الگو نیز بهره بگیرید.

بهترین کتاب جمع بندی زیست شناسی کنکور

مقاله مرتبط: بهترین کتاب جمع بندی زیست شناسی کنکور

سخن نهایی

برای داشتن رتبه‌ای خوب در کنکور تجربی، ابتدا سطح خود را بشناسید، مطابق سطح خود برنامه‌ریزی کنید و در نهایت، بهترین منابع زیست کنکور را متناسب با شرایط‌تان بخرید.

توجه داشته باشید در ابتدا باید بر کتاب درسی خود تسلط یابید، آن را مرور کنید و تحت هیچ شرایطی کتاب‌های کمک‌درسی را جایگزین کتاب درسی قرار ندهید. کتاب‌های کمک‌درسی، تنها مکمل منبع اصلی شما هستند.

اگر شما دانش‌آموزی هستید که زیست بسیار ضعیفی دارید یا به طور نسبی مفاهیم درس زیست‌شناسی را درک کرده‌اید یا حتی به سطوح بالایی در درس زیست‌شناسی رسیده باشید، برای افزایش مهارت خود به کتاب تست زیست برای کنکور تجربی نیاز دارید. آموختن علم نقطه پایانی ندارد و هر چه بیاموزیم باز هم کم است. کتاب‌های بسیاری از انتشارات مختلف به چاپ رسیده‌اند برخی از آن‌ها تنها به ارائه درسنامه‌های جامع و کامل اکتفا کرده‌اند برخی دیگر نیز روی افزایش مهارت تست‌زنی تمرکز کرده‌اند.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که تنها صرف هزینه برای خرید کتاب کافی نیست و تنها عامل رسیدن به موفقیت در کنکور داشتن تلاش و پشتکار است. همچنین تنها کسانی که با تمرکز بالا مطالعه می‌کنند قادر به درک و فهم مفاهیم درسی هستند. پس با تلاش و پشتکار و تمرکز برای رسیدن به موفقیت در کنکور گام بردارید.

سوالات متداول

بهترین کتاب زیست کدام است؟

پاسخ به این سوال به پارامترهای مختلفی بستگی دارد که در این مقاله به آن‌ها پرداخته شده است

آیا مطالعه کتاب درسی اهمیت دارد؟

به طور قطعی می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین موارد، مطالعه دقیق کتاب درسی است.

چه زمانی میتوانیم از این منابع استفاده کنیم؟

تقریبا هر کتاب را در طول سال کنکور می‌توان استفاده کرد اما برخی از کتاب‌ها مخصوص دوران جمع بندی است.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه
نظر خود را ثبت کنید
نظرات ثبت شده
 1. حمیرا اردیبهشت 17, 1402

  کتاب درسی رو از کدوم قسمت سایت تون میتونم سفارش بدم؟

  • پایتخت کتاب اردیبهشت 17, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙
   برای خرید کتاب های درسی در تمامی مقاطع تحصیلی روی لینک زیر کلیک کنید و خرید کنید.
   خرید کتاب درسی

 2. م، محمودی اردیبهشت 17, 1402

  لطفا درمورد کتاب فاگو و اینکه برای کدام انتشارات است و جلد کتاب مطالبی بگذارید. سپاس

  • پایتخت کتاب آذر 23, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙
   کتاب های فاگور و قبلا خود مولف در نشر فاگو چاپ میکرد ولی حدود 2 سالی هستش که انتشارات مشاوران آموزش چاپ میکنه این سری کتاب ها رو.

 3. امیر مهدی کوه کن تیر 4, 1401

  خیلی سبز که عالیه. ممنون از مطلب عالی تون

  • پایتخت کتاب آذر 23, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙خوشحالیم از این بابت که برای شما دوست عزیز مفید بوده این مقاله

 4. محمد خرداد 22, 1401

  قویترین کتاب زیست کنکور به نظر من زیست جامع خیلی سبزه

  • پایتخت کتاب آذر 23, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙 بله درسته یکی از کتاب های برتر موجود در بازار کتاب های انتشارات خیلی سبز میباشد.

 5. سانا خرداد 21, 1401

  تحلیل خیلی خوبی بود مخصوصا اینکه سطح بندی داشت و اینکه گفته هر کتابی تا چه درصدی میتونه برسونه خیلی کمک کننده است تو انتخاب کتاب‌ ممنون

  • پایتخت کتاب آذر 23, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙 خوشحالیم که براتون مفید بوده

 6. ساکو احمدی خرداد 21, 1401

  خیلی ممنون از تحلیل تون،عالی بود

  • پایتخت کتاب آذر 23, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙 خوشحالیم از این بابت

آخرین مقالات پایتخت کتاب