پیش بینی سطح امتحانات نهایی 1402 ؛ سخته یا آسونه!

13 خرداد 1402
سارا رسولی
زمان مطالعه : 6 دقیقه
پیش بینی سطح امتحانات نهایی 1402 ؛ سخته یا آسونه!

از زمانی که صحبت از قطعی شدن سهم معدل در نتیجه کنکور شد، این سوال برای داوطلبان پیش آمد که با این شرایط سطح امتحانات نهایی 1402 چگونه خواهد بود؟ آیا این تاثیر 40 درصدی و قطعی سوابق تحصیلی باعث می‌شود که امسال شاهد سوالات سخت و مفهومی باشیم؟ حالا اگر سطح سوالات امتحانات نهایی امسال دشوار بود، چطور جلسه امتحان را مدیریت کنیم و چطور با سوالات سخت برخورد کنیم تا بتوانیم بهترین نمره را بگیریم و سوالی را صرفا به خاطر استرس از دست ندهیم؟ برای پاسخ دادن به این دغدغه داوطلبان، تصمیم گرفتیم ابعاد مختلف این مسئله را در این محتوا بررسی کنیم.

تغییرات امتحانات نهایی 1402

خیلی سال است که سازمان سنجش و آموزش کشور به این نتیجه رسیده که اصلا عادلانه نیست که سرنوشت داوطلبان کنکور فقط با یک نوبت امتحان کنکور و در عرض چهار ساعت رقم بخورد! پیرو این موضوع تصمیم بر این شد که امسال نحوه سنجش داوطلبان قدری با سال‌های قبل متفاوت باشد تا داوطلبان بر اساس نتیجه تلاش چند ساله‌شان در دانشگاه پذیرفته شوند و عدالت تا حد امکان برقرار شود، مهم‌ترین تغییرات امتحانات نهایی 1402 این بود:

نمره امتحانات نهایی 1402 تاثیر قطعی و 40 درصدی روی نتیجه نهایی کنکور خواهد داشت؛ اما آیا این تغییر باعث می‌شود که سطح امتحانات نهایی 1402 بالاتر از سال‌های قبل باشد؟

آیا این تغییرات روی سطح سوالات امتحانات نهایی امسال تاثیر دارد؟

اگر سطح امتحانات نهایی سال‌های گذشته را بررسی کرده باشید، متوجه می‌شوید که اگرچه همه امتحانات از یک چهارچوب تقریبا مشابه پیروی می‌کنند؛ اما سطح سوالات امتحانات نهایی رفته رفته سخت‌تر شده و سوالات از حالت حفظی به مفهومی تغییر کرده‌اند. پس سخت‌تر شدن سطح سوالات امتحانات نهایی امسال یک اتفاق عیجب و غیر منتظره نیست! از طرفی چون امسال نمرات امتحانات نهایی اهمیت بسیار زیادی در پذیرش داوطلبان در دانشگاه‌ها پیدا کرده‌اند، کاملا منطقی است اگر طراحان بخواهند امسال سوالات را دشوارتر و مفهومی‌تر طرح کنند. چون امسال 40 درصد از رقابت برای قبولی در کنکور، به نمرات امتحانات نهایی بستگی دارد و طبیعتا اگر سوالات راحت باشند، اکثر داوطلبان 40 درصد را کسب می‌کنند و آن وقت ملاک خوبی برای تمایز داوطلبان سخت‌کوش از سایر داوطلبان نداریم.

خیلی سبز

تغییرات امتحان نهایی 1402 ؛ همه مواردی که باید بدانید!

حتما بخوانید: تغییرات امتحان نهایی 1402 ؛ همه مواردی که باید بدانید!

آیا سطح سوالات امتحانات نهایی قابل پیش‌بینی است؟

حالا با همه این صحبت‌ها آیا واقعا سطح سوالات امتحانات نهایی 1402 قابل پیش‌بینی است؟ قطعا به طور دقیق نه! ببینید هیچ خبر رسمی در این مورد منتشر نشده و مثلا هیچ مسئولی مستقیما در یک رسانه اعلام نکرده که امسال قرار است سوالات امتحانات نهایی درجه سختی 9 از 10 داشته باشند! ما از روی شواهد و تجربیات قبلی می‌توانیم اینطور نتیجه بگیریم که عقل سلیم حکم می‌کند که امسال احتمالا سوالات امتحانات نهایی دشوارتر و مفهومی‌تر خواهند بود. اصلا بگذارید راحتتان کنم؛ لطفا امسال خودتان را برای هر جور سوالی آماده کنید، همه تلاشتان را بکنید و تا می‌توانید انواع سوالات را حل کنید تا در جلسه امتحان با دیدن چند سوال سخت دست و پایتان را گم نکنید. راستی فقط خواندن و سوال حل کردن کافی نیست، مدیریت جلسه امتحانات نهایی را بلدید؟

مدیریت جلسه امتحانات نهایی

هرچقدر هم درستان را خوب خوانده باشید باز هم اگر مدیریت جلسه امتحانات نهایی را بلد نباشید، نمی‌توانید به نتیجه دلخواهتان برسید. مدیریت جلسه امتحانات نهایی یعنی زمان و احساساتتان را مدیریت کنید؛ بارها از زبان دانش‌آموزان شنیده‌ام که من اصلا به چند سوال آخر نرسیدم و چقدر حیف چون الان میبینم چند سوال آخر واقعا راحت بودند! یا وقتی دیدم فلان سوال سخت است و نمی‌توانم آن لحظه جوابش را بدهم، چنان دست و پایم را گم کردم و استرس گرفتم که انگار هر چه خوانده بودم از مغزم پرید! حتما در جلسه امتحانات نهایی یک ساعت مچی (غیر هوشمند) به همراه داشته باشید تا گاهی به آن نگاه کنید و زمان را از دست ندهید. همچنین برای مواجهه با سوالات دشوار خودتان را از قبل آماده کنید و یک استراتژی درست داشته باشید؛ حالا مهم‌ترین سوال این است که در مواجهه با سوالات سخت چه کنیم؟

در مواجهه با سوالات سخت چه کنیم؟

همان جمله قدیمی و همیشگی که اگر سوالی سخت باشد فقط برای تو سخت نیست بلکه برای همه داوطلبان سخت است! در اینجور مواقع متاسفانه دانش‌آموزان تحت تاثیر احساساتشان قرار می‌گیرند و حتی با اینکه روی مطلبی تسلط دارند، به دلیل سخت بودن سوال مربوط به آن مطلب گویی ناگهان همه چیز از دهنشان پاک می‌شود. معمولا این دانش‌آموزان وقتی در منزل و در آرامش همان سوال را حل می‌کنند متوجه می‌شوند که جواب را می‌دانستند اما سر جلسه به دلیل استرس زیاد قادر به پاسخ دادن نبوده‌اند. در مواجهه با سوالات سخت این سه تکنیک به دادتان می‌رسد:

  • اول: به خودتان بگویید من مطالب را خوب خوانده‌ام و مسلطم اما لازم است کمی بیشتر فکر کنم.
  • دوم: سه نفس عمیق بکشید و کمی آب بخورید تا آرام شوید.
  • سوم: دور سوالات سخت و وقت‌گیر خط بکشید و تصمیم بگیرید بعد از جواب دادن به همه سوالات دوباره به سوالات دشوار برگردید.

چرا حل سوالات سخت را به بعد موکول کنیم؟

فارغ از سطح امتحانات نهایی و اینکه سوالات امسال چقدر سخت یا راحت هستند، می‌خواهم در جلسه امتحان حتما حل سوالات سخت یا وقت‌گیر را به بعد موکول کنید. یعنی یک دور تا انتها سوالات را حل کنید و بعد به این سوالات برگردید، به این ترتیب زمان را هم مدیریت کرده‌اید. تجربه نشان داده است که در اینجور مواقع و در دور دومی که به سوالات برمی‌گردید جواب ناگهان به ذهنتان می‌آید؛ چون ذهنتان بار اول درگیر سوال شده و بدون اینکه متوجه شوید به دنبال جواب است. از آن مهم‌تر وقتی یک دور همه سوالات را حل می‌کنید و به انتها می‌رسید، خیالتان از بابت زمان راحت شده و اعتماد به نفس می‌گیرید در نتیجه استرستان هم کم می‌شود.

چند پرسش متداول

تغییرات امتحانات نهایی 1402 کدامند؟

تاثیر مستقیم و 40 درصدی نمره امتحانات نهایی یکی از تغییرات بزرگ در کنکور 1402 است.

آیا این تغییرات روی درجه سختی سوالات امسال تاثیر دارد؟

به طور قطع نمی‌توانیم در این مورد نظر دهیم اما با توجه به حساسیت و اهمیت امتحانات نهایی، منطقی است اگر درجه سختی سوالات امسال بالا باشد!

در مواجهه با سوالات سخت چه کنیم؟

به خودتان اطمینان دهید که مطالب را خوب خوانده‌اید، سه نفس عمیق بکشید و پاسخ‌گویی به سوالات سخت را به بعد از پاسخ‌گویی به همه سوالات موکول کنید.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

  1. الهام گفت:

    شاید سطح سوالات نسبت به سال های قبل اسونتر بوده اما این هم مدنظر داشته باشید که بچه های سال قبل نمی دونستند معدل تاثیر داره سفت و محکم نمی خواندند

آخرین مقالات پایتخت کتاب