انرژی برای درس خواندن، چطور سرحال درس بخوانیم؟

09 اسفند 1402
امیرحسین میری
زمان مطالعه : 11 دقیقه
انرژی برای درس خواندن، چطور سرحال درس بخوانیم؟

مطالعات نشان می‌دهند که داشتن انرژی برای درس خواندن، تاثیر زیادی بر یادگیری دارد. اگر انرژی کافی نداشته‌باشید، نمی‌توانید بر مطالعه تمرکز کنید و خیلی زود خسته می‌شوید. از دست‌دادن انرژی می‌تواند به دو صورت جسمی و روحی بروز کند. اگر کاهش انرژی، کمتر از یک‌ماه طول بکشد، می‌تواند موجب خستگی فیزیکی شود. از طرف دیگر، در صورتی‌که برای بیش از سه‌ماه بی‌انرژی باشید، ممکن است نشانه‌ای از خستگی روانی باشد.

با این تفاسیر متوجه می‌شویم که کمبود انرژی می‌تواند آسیب‌های روحی و جسمی فراوانی به‌همراه داشته‌باشد. در این مقاله تصمیم داریم، درباره موضوع انرژی برای درس خواندن صحبت کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

بسیاری از دانش‌آموزان از خواب‌آلودگی در طول روز و اختلال در الگوی خواب شبانه رنج می‌برند. این مسئله می‌تواند پیامدهای ناخوشایندی به‌همراه داشته‌باشد که عبارتند از:

 • کسب نمرات پایین
 • افزایش احتمال افت تحصیلی
 • یادگیری ضعیف
 • نوسانات خلقی

نسل کنونی دانش‌آموزان، با مواردی چون رفتن به مدرسه، تعهدات خانوادگی، فعالیت‌های فوق‌درسی و ورزش درگیر است. انجام این موارد نیاز به صرف وقت دارد، در نتیجه برخی از آن‌ها زمان خواب خود را به خطر می‌اندازند که خستگی و کمبود انرژی را به‌همراه دارد. در ادامه روش‌هایی را به شما آموزش می‌دهیم که می‌تواند موجب افزایش انرژی شود.

تخفیف یهویی

هر روز ۸ ساعت بخوابید

مطالعه برای ساعات طولانی و مصرف کافئین برای بیدارماندن و درس‌خواندن در طول شب، برنامه بلندمدت خوبی برای موفقیت در مدرسه نیست.

نوجوانان زیر ۱۸ سال باید ۸ تا ۱۰ ساعت در شبانه‌روز بخوابند که این عدد برای بزرگسالان بین ۷ تا ۸ ساعت است.

بخش بزرگی از تنظیم خواب، مربوط به ریتم شبانه‌روزی شما است که تحت تأثیر نور و تاریکی در محیط قرار می‌گیرد. علاوه‌براین، هرگونه تغییر در سلامتی شما، تأثیر قابل توجهی بر سایر جنبه‌های زندگی‌تان خواهد گذاشت. ریتم‌های شبانه‌روزی بر چرخه‌های خواب و بیداری، ترشح هورمون، دمای بدن، عادات غذایی، هضم غذا و سایر عملکردهای ضروری بدن تأثیر می‌گذارند.

با استراحت شبانه کافی، احساس آمادگی بهتری برای پشت‌سر گذاشتن هر چیزی که فردا با آن روبه‌رو هستید، خواهید داشت. مطالعه یا کار طولانی‌مدت می‌تواند باعث کمبود خواب در دانش‌آموزان شود. این امر ممکن است آن‌ها را در طول روز خواب‌آلود، بی‌قرار و خسته نگه دارد و  و تمرکز آن‌ها را برای امتحان یا تصمیم‌گیری کاهش دهد.

مهارت‌های مدیریت زمان را توسعه دهید

دانش‌آموزانی که مدیریت زمان مؤثری دارند، می‌توانند کارهای بیشتری را در زمان کمتری انجام دهند، زیرا حواس‌شان پرت نمی‌شود و به‌جای اتلاف وقت برای انجام کاری نامربوط، روی کارهای اصلی تمرکز می‌کنند. مدیریت زمان باعث افزایش انرژی برای درس خواندن و کاهش استرس می‌شود. همچنین احساس موفقیت به‌خاطر تحقق اهداف می‌تواند به رفاه روانی آن‌ها کمک کند.

علاوه‌براین، دانش‌آموزان می‌توانند با استفاده بهینه از زمان، دستاوردهای بیشتری داشته‌باشند و با پیگیری برنامه‌های خود و یافتن زمان بیشتری برای علایق دیگر مانند ورزش، موسیقی و سایر سرگرمی‌ها، روحیه خود را تقویت کنند.

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما در مدیریت زمان کمک می‌کند:

 • وظایف خود را اولویت‌بندی و اهداف‌تان را تعیین کنید.
 • فهرستی از کارهای خود تهیه کنید.
 • از چند وظیفه‌ای دوری کنید.
 • استراحت کنید، اما از آن به بهترین شکل استفاده کنید.
 • برخی وظایف بی‌اهمیت را به دیگران محول کنید و در صورت لزوم از دیگران کمک بخواهید.
چگونه یک دانش آموز موفق باشیم؟ 7 رازی که باید بدانید

مقاله مرتبط: چگونه یک دانش آموز موفق باشیم؟ 7 رازی که باید بدانید

برای افزایش انرژی برای درس خواندن، روزانه ورزش کنید

مطالعات نشان داده‌اند که دانش‌آموزان با فعالیت بدنی می‌توانند استرس روزانه خود را تا ۲۰ درصد کاهش دهند و بنابراین انرژی و تمرکز بیشتری برای درس خواندن داشته‌باشند.

با ورزش، سلامت روانی و عاطفی خود را بهبود ببخشید!یک برنامه روزانه ثابت برای ورزش می‌تواند برای شما مفید باشد. علاوه‌براین، ورزش صبحگاهی می‌تواند شما را برای ادامه روز در چارچوب ذهنی مناسب قرار دهد. بنابراین، اگر سحرخیز هستید، ورزش را به مراسم صبحگاهی خود اضافه کنید.

ورزش مفید است زیرا:

 • به شما کمک می‌کند تا تناسب اندام داشته‌باشید و از افزایش وزن جلوگیری کنید.
 • باعث می شود شب‌ها بهتر بخوابید.
 • دقت و عملکرد تحصیلی شما را افزایش می‌دهد.
 • حتی بعد از مدرسه هم می‌توان آن را به‌صورت روتین ادامه داد.
 • شما را سالم نگه می‌دارد و سیستم ایمنی‌تان را تقویت می‌کند.
 • استرس شما را کاهش می‌دهد.

وقفه‌های بین مطالعه را جدی بگیرید

دانش‌آموزان اغلب اهمیت وقفه‌های مطالعه را نادیده می‌گیرند. شما باید در بین انجام تکالیف خود استراحت کنید تا آرامش داشته‌باشید. زیرا این استراحت به مغز شما فرصتی برای بازیابی مجدد می‌دهد و منجر به افزایش انرژی و شادابی ذهن شما می‌شود.

استراحتی که در آن می‌توانید کار سرگرم‌کننده‌ای مانند آشپزی، گوش دادن به موسیقی یا مکالمه با دوستان انجام دهید، به شما انگیزه می‌دهد تا مطالعه خود را با انرژی بیشتر به پایان برسانید.

تمرکز بیش از حد بر روی مطالعه، ممکن است منجر به فرسودگی شود. بنابراین ایجاد وقفه در مطالعه می‌تواند از این عارضه خطرناک جلوگیری کند و به شما کمک کند تا تمرکز خود را حفظ کنید. یکی از راه‌های گذراندن استراحت در بین مطالعه این است که در این زمان‌ها فعالیت بدنی داشته‌باشید.

یعنی می‌توانید به بیرون از اتاق یا محل مطالعه بروید تا در محیطی متفاوت نفس بکشید، قدم بزنید و از درختان یا فضای سبز اطراف لذت ببرید. همچنین این امکان را دارید که تمرین‌های ساده‌ای مانند کشش، پلانکینگ، درازونشست یا کرانچ را در حین وقفه مطالعه انجام دهید.

برای افزایش انرژی برای درس خواندن، مدیتیشن کنید

برای افزایش انرژی برای درس خواندن، مدیتیشن کنید
یکی از راه‌های افزایش انرژی برای درس خواندن، مدیتیشن است.

مدیتیشن با تمرکز بر زمان حال، می‌تواند موجب آرامش شود و شما را قادر سازد تا به‌طور عمیق به پیرامون خود گوش کنید و معجزات کوچکی را که در طول روز با آن‌ها روبه‌رو می شوید را احساس کنید. پذیرش آنچه اتفاق می‌افتد، به شما این امکان را می‌دهد که هدفمندتر عمل کنید و کمتر مضطرب شوید. علاوه‌براین، حافظه را تقویت می‌کند و صبر را توسعه می‌دهد.

مدیتیشن به شما آرامش درونی می‌بخشد و این امکان را فراهم می‌کند تا انرژی خود را ذخیره کنید و ناملایمتی‌های کوچکی که در طول روز برایتان رخ داده است را به فراموشی بسپارید.

مدیتیشن می‌تواند زندگی شخصی و حرفه‌ای شما را تحت‌تاثیر قرار دهد. انجام این خودفعالی به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا کارآمدتر مطالعه کنند، مطالب درسی را در زمان امتحانات بهتر به خاطر بسپارند و استرس خود را در موقعیت‌های چالش‌برانگیز کاهش دهند. مدیتیشن به تلاش زیادی نیاز ندارد، اما مزایای آن بی‌شمار است!

از کافئین به‌صورت حساب‌شده استفاده کنید

نوشیدنی‌های انرژی‌زا در بین دانش‌آموزان برای بالا بردن سطح انرژی برای درس خواندن، بسیار محبوب هستند. اما آن‌ها می‌توانند اثرات نامطلوبی برای بدن داشته‌باشند و خواب شما را مختل کنند. اگر می‌خواهید ساعت ۹ تا ۱۱ شب یک جلسه مطالعه داشته‌باشید، نوشیدنی کافئین‌دار خود را حداقل ۳ تا ۴ ساعت قبل از خواب مصرف کنید.

استفاده نامناسب و بیش از حد از کافئین می‌تواند شما را در زمان خواب، بیدار نگه دارد. قانون کلی این است که مصرف حدود ۵۰ میلی‌گرم کافئین، شما را یک‌ساعت بیشتر بیدار نگه می‌دارد. بنابراین، اگر ۱۰۰ میلی‌گرم کافئین می‌نوشید، بهتر است آن را یک یا دو ساعت قبل از خواب مصرف کنید. اما ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین که در نوشیدنی‌های انرژی‌زای محبوب وجود دارد، می‌تواند خواب‌تان را دچار اختلال جدی کند.

به موسیقی انرژی‌بخش گوش دهید

برخی از دانش‌آموزان عاشق گوش‌دادن به موسیقی انرژی‌بخش در حین مطالعه هستند، زیرا آن‌ها را بیدار، هوشیار و متمرکز نگه می‌دارد. گوش‌دادن به موسیقی در یک سالن مملو از دانش‌آموز که مشغول صحبت با صدای بسیار بلند هستند، می‌تواند درمان مؤثری باشد. یک آلبوم موسیقی مناسب با صدای متوسط می‌تواند به از بین‌بردن صدای پیامک‌های بی‌وقفه هم‌اتاقی شما کمک کند.

رژیم غذایی مناسب برای افزایش انرژی برای درس خواندن

طبق تحقیقات انجام‌شده، وضعیت عاطفی و جسمی سالم، معمولاً با عملکرد تحصیلی بهتر همراه است و منجر به غیبت کمتر، کاهش خطر رفتار ضد اجتماعی، افزایش تمرکز و نمرات بالاتر در امتحانات می‌شود.

ایده‌های زیر می‌توانند برای تغذیه سالم مفید باشند:

وعده‌های غذایی خود را متعادل کنید

برای دستیابی به تغذیه مناسب و دریافت انرژی برای درس خواندن، باید حداقل از سه گروه غذایی استفاده کنید. مصرف روزانه غذاهای لبنی مختلف، میوه‌ها، غلات، پروتئین‌های سالم و سبزیجات بسیار مهم است. علاوه‌براین، از رژیم‌های غذایی سرشار از چربی، شکر و نمک باید اجتناب شود.

همچنین، باید از مصرف گوشت‌های چرب پرهیز کنید یا آن‌ها را به مقدار کم مصرف کنید. بهتر است از مصرف روغن‌های گیاهی مانند سویا یا کانولا بپرهیزید، زیرا آن‌ها متابولیسم سلولی شما را تضعیف می‌کنند.

آب بنوشید

بدن شما باید به‌اندازه کافی هیدراته شود تا سالم بماند. صرف‌نظر از میزان تشنگی خود، نیاز به آب را نادیده نگیرید. انتظار برای تشنگی به این معنی است که بدن شما دچار کم‌آبی خواهد شد.

لبنیات را فراموش نکنید

لبنیات را فراموش نکنید
یکی از راه‌های داشتن انرژی برای درس خواندن، تغذیه مناسب و مصرف لبنیات به صورت روزانه است.

محصولات لبنی، حاوی کلسیم و سایر مواد مغذی ضروری برای بدن انسان هستند. می‌توانید شیر یا ماست را به وعده غذایی خود اضافه کنید، البته بهتر است نوع کم‌چرب آن‌ها را انتخاب کنید. اگر شیر گاو نمی‌خورید، شیر سویا یا شیر بادام گزینه مناسبی هستند.

یک برنامه غذایی منظم داشته‌باشید

سه وعده غذایی و میان‌وعده در روز بخورید تا متابولیسم و سطح انرژی برای درس خواندن را به‌ترتیب فعال و پایدار نگه دارید. برای وعده‌های غذایی، به‌ویژه صبحانه برنامه‌ریزی کنید. میوه، آجیل و گرانولا انتخاب‌های خوبی برای میان‌وعده‌ هستند.

برچسب حقایق تغذیه را بخوانید

اطلاعات تغذیه‌ای مواد غذایی را در برچسب حقایق تغذیه آن‌ها بررسی کنید تا ببینید هر غذا حاوی چه تعداد ماده مغذی است. این ارقام به شما اطلاع می‌دهند که چقدر نمک و چربی مصرف می‌کنید و ممکن است اطلاعاتی در مورد ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، در اختیار شما قرار دهند. این برچسب‌ها به شما کمک می‌کنند تا متوجه شوید که با توجه به مقدار کالری غذاها، چقدر انرژی حفظ می‌شود.

از بشقاب‌های کوچک‌تر استفاده کنید

اگر این نکته را رعایت نکنید، احتمالاً در بشقاب های بزرگتر، پرخوری خواهید کرد. با دوری از بشقاب‌ها و لیوان‌های بزرگ، موقعیت بهتری خواهید داشت و حجم غذای مناسبی مصرف خواهید کرد.

داشتن انگیزه، نقش مهمی در یادگیری دارد و بر پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان تاثیر می‌گذارد. هرچه دانش‌آموزان، انگیزه درونی بیشتری برای مطالعه داشته‌باشند، یادگیری را از جنبه‌های مختلف امتحان می‌کنند. آن‌ها برای پیدا کردن جواب یک سوال یا مسلط شدن بر مفاهیم درسی، محدودیتی برای خود قائل نیستند و ترسی از گرفتن نمره‌های پایین به‌دلیل نظرات متفاوت‌شان ندارند. این دانش‌آموزان از چالش‌های درسی لذت می‌برند و سوالات تامل‌برانگیزتر و عمیق‌تر می‌پرسند.

ترس از شکست در سال کنکور، غلبه بر ترس به روش رتبه های برتر

مقاله مرتبط: ترس از شکست در سال کنکور، غلبه بر ترس به روش رتبه های برتر

سخن پایانی

دانش‌آموزان برای داشتن مطالعه موثر، نیاز به انرژی کافی دارند. راه‌های مختلفی برای تامین انرژی لازم برای مطالعه وجود دارد. خواب کافی، مدیریت زمان، ورزش منظم، گوش‌دادن به موسیقی مناسب، تغذیه سالم و بسیاری موارد دیگر می‌توانند انرژی مورد نیاز برای درس‌خواندن موثر را تامین کنند. با به‌کارگیری نکاتی که در این مقاله ذکر شد، این فرصت برای شما فراهم خواهد شد که انرژی برای درس خواندن و پیشرفت تحصیلی قابل توجهی داشته‌باشید.

منابع: +

سوالات پرتکرار

در این بخش به سوالاتی که در مورد انرژی برای درس خواندن پرسیده می‌شود، پاسخ خواهیم داد.

۱- کمبود انرژی چه تاثیری در درس خواندن دارد؟

کمبود انرژی باعث کسب نمرات پایین، افزایش احتمال افت تحصیلی، یادگیری ضعیف و نوسانات خلقی می‌شود.

۲- برای افزایش انرژی برای مطالعه چه کارهایی باید انجام دهیم؟

برای این‌که انرژی کافی برای مطالعه داشته‌باشید، خوب بخوابید، زمان خود را مدیریت کنید، ورزش منظم داشته‌باشید و غذای سالم بخورید.

۳- چه غذاهایی انرژی مناسب برای درس خواندن را تامین می‌کنند؟

مصرف روزانه غذاهای لبنی مختلف، میوه‌ها، غلات، پروتئین‌های سالم و سبزیجات، می‌تواند انرژی کافی برای مطالعه را تامین کند.

درباره نویسنده

امیرحسین میری

نویسنده : امیرحسین میری

دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی تجزیه دانشگاه صنعتی شریف، دانش آموخته برتر المپیاد علمی دانشجویی کشور، عضو بنیاد ملی نخبگان، مدرس شیمی پایه و کنکور و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه
نظر خود را ثبت کنید
نظرات ثبت شده
 1. Sunny اسفند 3, 1401

  سلام ممنون از تلاش و زحمتی که برای تهیه مطالب کردید .خیلی کمک کننده بود❤️☺️
  لطفاً درمورد تقویت انگیزه و مدیریت شکست و کسب نکردن نتیجه دلخواه در آزمون ها و برنامه که باعث دلسرد شدن آدم میشود هم مطلب بزارید.

  • پایتخت کتاب دی 14, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙 خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده. بله حتما نظرتون رو به تیم محتوا منتقل میکنم

آخرین مقالات پایتخت کتاب