تند خوانی برای کنکور ؛ ترفندهای طلایی برای یادگیری 20 برابری

07 فروردین 1403
امیرحسین میری
زمان مطالعه : 12 دقیقه
تند خوانی برای کنکور ؛ ترفندهای طلایی برای یادگیری 20 برابری

برای افرادی که می‌خواهند در آزمون سراسری شرکت کنند، یادگیری تکنیک‌های تندخوانی می‌تواند یک مزیت قابل توجه محسوب شود. با توجه به این‌که حجم دروسی که باید دانش‌آموزان برای کنکور مطالعه کنند، بسیار زیاد است، بسیاری از آن‌ها فرصت کافی برای مطالعه تمام مباحث درسی پیدا نمی‌کنند و به‌ناچار از برخی از مطالب چشم‌پوشی می‌کنند. داشتن مهارت تندخوانی به شما کمک می‌کند تا کلیه دروس کنکور را به‌طور کامل مطالعه کنید و با کمبود وقت مواجه نشوید. به‌دلیل اهمیت این موضوع در این مقاله قصد داریم در مورد تندخوانی برای کنکور صحبت کنیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

tond-khani-min
یادگیری اصولی تندخوانی برای یک دانش آموز کنکوری مزیت رقابتی خواهد بود.

لزوم تندخوانی دروس

تندخوانی نه‌تنها سرعت مطالعه دروس را بالا می‌برد، بلکه تاثیر آن را نیز افزایش می‌دهد. این مهارت بدون از دست‌دادن اطلاعات، موجب صرفه‌جویی در زمان می‌شود. همچنین ثابت شده است که تندخوانی، حافظه را بهبود می‌بخشد و به فرد اجازه می‌دهد، اطلاعات بیشتری را نسبت به قبل به‌خاطر بسپارد.

تندخوانی، مغز را تثبیت می‌کند و به‌همین دلیل اطلاعات سریع‌تر و کارآمدتر پردازش می‌شوند. این تکنیک تمرکز مغز را ارتقا می‌دهد.

ازآنجایی‌که مغز اطلاعات زیادی را در طول تندخوانی دریافت می‌کند، احتمال حواس‌پرتی بسیار کمتر است و فرد فقط بر روی موضوع موردنظر تمرکز می‌کند.

تخفیف یهویی

مغز متمرکز به معنای بهبود تفکر منطقی است. همانطور که مغز شما به دریافت و سازماندهی اطلاعات سریع عادت می‌کند، روند تفکر نیز سریع‌تر می‌شود. بنابراین به‌محض اینکه با مسئله و چالشی مواجه می‌شوید، قادر خواهید بود اطلاعات ذخیره‌شده را بازیابی کنید، همبستگی‌ها را کشف کنید و در عرض چند ثانیه راه‌حل‌های جدیدی را ارائه دهید!

آیا همه می‌توانند تندخوانی برای کنکور داشته‌باشند؟

تندخوانی یک استعداد نیست، یک مهارت است و مانند هر مهارت دیگری، هر کسی می‌تواند با تمرکز و اراده کافی، آن را یاد بگیرد. استعدادها به‌طور طبیعی به‌وجود می‌آیند، اما مهارت‌ها با کار سخت، تمرین و پشتکار حاصل می‌شوند.

هرکسی می‌تواند تندخوانی را یاد بگیرد. یادگیری این مهارت، مستلزم تلاش آگاهانه است و شامل حذف عادات بد مطالعه، مانند خواندن با صدای بلند یا زمزمه کردن می‌شود.

اهمیت خواب کنکوری ها؛ چگونه خواب خود را تنظیم کنیم؟

مقاله مرتبط: اهمیت خواب کنکوری ها؛ چگونه خواب خود را تنظیم کنیم؟

باورهای غلط درباره تندخوانی

آیا تابه‌حال شنیده‌اید که کسی در مورد خواندن ۵۰ کتاب در سال حرف بزند یا این‌که یکی از دوستان شما یک جزوه ۵۰ صفحه‌ای را در یک ساعت مطالعه کند؟ درحالی‌که خواندن همین جزوه برای شما ممکن است دو یا سه ساعت طول بکشد. چنین چیزهایی چگونه ممکن است؟

بسیاری از مردم نمی‌توانند قبول کنند که با بهره‌گیری از تکنیک‌های تندخوانی می‌توان این کارها را انجام داد. شاید شما هم اطلاعات متفاوتی از تندخوانی شنیده باشید. پس بیایید با هم ببینیم چه باورهای غلطی درباره تندخوانی وجود دارد:

fdgfdg
باورهای اشتباه زیادی در خصوص تندخوانی وجود دارد.
 • خواندن سریع‌تر از ۵۰۰ کلمه در دقیقه غیرممکن است.
 • هنگام مطالعه آهسته بیشتر درک می‌کنید.
 • از مطالعه آهسته لذت بیشتری می‌برید.
 • برای تندخوانی، باید کلمات را نادیده بگیرید.
 • تندخوانی یک توانایی فوق طبیعی است.

فواید روش‌های تندخوانی برای کنکور

تندخوانی فقط سریع‌تر خواندن نیست. بلکه درک بهتر مطالب است. تندخوانی می‌تواند باعث شود تا آنچه را مطالعه کرده‌اید، مدت طولانی‌تری در مغز شما باقی بماند و دیرتر فراموش شود. آن‌هایی که می‌خواهند در کنکور سراسری شرکت کنند، باید بدانند که تندخوانی داشتن مزایای فراوانی برایشان به‌همراه دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

بهبود حافظه از مزایای تندخوانی برای کنکور

مغز مانند ماهیچه است. اگر آن را تمرین دهید، قوی‌تر می‌شود و می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد. تندخوانی مغز را به چالش می‌کشد تا در سطح بالاتری عمل کند.

وقتی مغز خود را به‌گونه‌ای آموزش دهید که بتواند اطلاعات را سریع‌تر دریافت کند، سایر قسمت‌های مغز مانند حافظه نیز بهبود می‌یابد. هنگام مطالعه، حافظه مانند یک عضله تثبیت‌کننده عمل می‌کند.

تمرکز بهتر از مزایای تندخوانی برای کنکور

اکثر افراد توانایی خواندن حداقل ۲۰۰ کلمه در دقیقه را دارند. اما برخی از افراد می‌توانند تا ۳۰۰ کلمه در دقیقه را نیز بخوانند. چرا چنین شکافی وجود دارد؟ دو دلیل اصلی وجود دارد.

 • دلیل اول، سبک مطالعه سنتی که به ما آموزش داده شده است و چندان کارآمد نیست.
 • دلیل دوم، عدم تمرکز است. اگر روی چیزی که می‌خوانیم متمرکز نباشیم، ذهنمان سرگردان می‌شود و به‌سراغ افکار دیگر می‌رود. تندخوانی به ایجاد تمرکز کمک می‌کند.

اعتماد به نفس بالاتر

تندخوانی به شما این امکان را می‌دهد که در زمان بسیار کم، مطالب درسی زیادی را مرور کنید. بدین‌ترتیب پایگاه دانش شما خیلی سریع گسترش می‌یابد و می‌تواند باعث شود تا با اطمینان خاطر بیشتری به مطالعه دروس کنکور بپردازید و آرامش بیشتری داشته باشید. همین امر سبب افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود.

تقویت مهارت‌های حل مسئله

gfdgd

در هنگام آماده شدن برای کنکور با چالش‌های مختلفی روبه‌رو می‌شوید. با استفاده از تندخوانی، به ضمیر ناخودآگاه خود فرصتی برای حل این چالش‌ها می‌دهید. در این‌حالت ضمیر ناخودآگاه شما، اطلاعات بیشتری را دریافت خواهد کرد. وقتی این اتفاق می‌افتد، توانایی حل چالش‌ها و مشکلات در شما ارتقا می‌یابد. ضمیر ناخودآگاه بزرگتر و عمیق‌تر است. همچنین از نظر سرعت پردازش اطلاعات نیز از ضمیر خودآگاه سریع‌تر عمل می‌کند.

وضوح فرآیند فکری از مزایای تندخوانی برای کنکور

تندخوانی بر روی نوروپلاستیسیته مغز تأثیر مثبت می‌گذارد و به آن در ترسیم ارتباطات جدید کمک می‌کند که منجر به تفکر خلاق و توانایی حل مسئله بیشتر با تجزیه و تحلیل بهتر می‌شود. تندخوانی به دستیابی به یک فرآیند فکری واضح‌تر کمک می‌کند و در نتیجه موجب می‌شود که ایده‌هایی که برای نوآوری ضروری هستند را ترکیب و به یکدیگر متصل کنید.

آموزش تندخوانی دروس

تمام تکنیک‌های تندخوانی در یک چیز مشترک هستند: باید از تلفظ و زمزمه هر کلمه در ذهن خود هنگام مطالعه اجتناب کنید. درعوض، خطوط یا گروهی از کلمات را بخوانید و بدین‌ترتیب می‌توانید کلمات را سریع‌تر از بیان آن‌ها درک کنید.

یکی از راه‌هایی که به‌وسیله آن می‌توان از زمزمه کردن کلمات در ذهن خودداری کرد، تمرکز بر روی بلوک‌های کلمات به جای تک‌تک آن‌هاست. این کار را می‌توانید با گسترش نگاه در صفحه انجام دهید، به‌طوری که دیگر کلمات را به‌عنوان واحدهای مجزا و متمایز نبینید. با تمرین این کار، چشمان شما سریع‌تر از صفحه عبور می‌کنند.

عادات غلط در تندخوانی

اگر می‌خواهید تندخوانی را به‌خوبی یاد بگیرید، باید یک‌سری عادت‌های غلط خود را کنار بگذارید. این عادت‌ها عبارتند از:

خواندن مجدد مطالبی که به تازگی خوانده‌اید

یکی از عادت‌های غلطی که بسیاری از ما در هنگام مطالعه داریم این است که در حین خواندن مطالب، به عقب برمی‌گردیم و آن‌ها را دوباره می‌خوانیم. زیرا چیزی به یاد نمی‌آوریم. این‌کار باعث می‌شود که ۳۰ درصد از زمان ما، صرف خواندن مجدد شود که با تندخوانی سازگار نیست.

gfgdds
کی از عادت‌های غلطی که بسیاری از ما در هنگام مطالعه داریم برگشت به عقب است.

از بین‌بردن این عادت ممکن است دشوار باشد، اما با مجبور کردن آگاهانه خود به خواندن مجدد، درنهایت کمتر این کار را انجام خواهید داد.

عدم تمرکز بر آنچه می‌خوانید

عدم تمرکز در حین مطالعه باعث می‌شود ذهن‌تان سرگردان شود و به این معنی است که نیاز به مطالعه مجدد دارید. یک راه ساده برای افزایش تمرکز در واقع افزایش سرعت خواندن است. ذهن شما هنگام مطالعه آهسته، شانس بیشتری برای سرگردانی دارد، درحالی‌که خواندن سریع‌تر به تمرکز کامل نیاز دارد.

موفقیت در کنکور ریاضی | راز موفقیت کنکور ریاضی چیست؟

مقاله مرتبط: موفقیت در کنکور ریاضی | راز موفقیت کنکور ریاضی چیست؟

زمزمه درونی

صدای درون، یکی از همراهان همیشگی ماست. وقتی می‌خواهیم سریع‌تر بخوانیم، این صدا می‌تواند ما را عقب نگه دارد، زیرا چشم‌ها سریع‌تر از سرعت صحبت کردن حرکت می‌کنند.

تلاش برای مطالعه بدون زمزمه درونی، ممکن است دشوار باشد، زیرا هر چه بیشتر تلاش کنید، بیشتر به آن فکر می‌کنید. اما با برخی از حواس‌پرتی‌ها مانند ضربه‌زدن روی میز یا فشار دادن زبان به سقف دهان، تمرکز و تندخوانی برای کنکور را آسان‌تر است.

تثبیت بیش‌از‌حد روی هر خط

یک فرد به‌طور متوسط ۱۰ تا ۱۲ تثبیت در هر خط دارد، به این معنی که هر کلمه را متوقف می‌کند و می‌خواند. این کار نه تنها سرعت خواندن را کاهش می‌دهد، بلکه چشم را نیز خسته می‌کند. هنگام خواندن کلمات جدید، توقف قابل درک است.

با این حال، وقتی کلمات و عبارات آشنا هستند، چشم‌ها می‌توانند بدون توقف بخوانند. با افزایش کارایی چشم، سرعت مطالعه نیز افزایش می‌یابد.

عدم استفاده از دید محیطی

با توجه به نکته بالا، اگر از دید محیطی خود استفاده نمی‌کنید، هر بار فقط می‌توانید یک کلمه را بخوانید. اما با دیدن کلمات در دو طرف یک کلمه، فقط به حدود سه «تثبیت» در هر خط نیاز دارید. زیرا این توانایی را پیدا می‌کنید که اطلاعات بیشتری را در یک زمان پردازش کنید.

چگونه برای کنکور تندخوانی کنیم؟

برای تندخوانی برای کنکور می‌توانید از سه تکنیک زیر استفاده کنید:

روش اشاره‌گر از تکنیک‌های تندخوانی برای کنکور

نیلسن وود، معلم مدرسه یوتا، یکی از پیشگامان تندخوانی بود. او ادعا کرد که اگر هنگام مطالعه، انگشت خود را روی خط بکشید، می‌توانید بتا سرعت ۲۷۰۰ کلمه در دقیقه نیز بخوانید.

این روش به‌عنوان روش اشاره‌گر شناخته می‌شود و گاهی اوقات به آن «راهنمایی با دست» یا «راهنمای متا» نیز می‌گویند. نگه‌داشتن یک اشاره‌گر مقوایی، زیر هر خط و کشیدن آن روی صفحه در حین مطالعه، کارکردی مشابه انگشت دارد.

روش Tracker-and-Pacer

این روش، زیرمجموعه‌ای از روش اشاره‌گر است که در آن شما یک خودکار را در حالی‌که کلاهکش را برنداشته‌اید، زیر هر خط حرکت می‌دهید و چشم خود را بالای نوک خودکار نگه می‌دارید. این کار به افزایش سرعت مطالعه هر خط کمک می‌کند و تمرکز شما را بر روی کلمات بهبود می‌بخشد.

Tracker-and-Pacer-min

سعی کنید برای مطالعه هر خط، بیش از یک ثانیه وقت نگذارید و سپس در صفحات بعد، سرعت خود را افزایش دهید. احتمالاً در ابتدا متوجه خواهید شد که اطلاعات بسیار کمی را حفظ می‌کنید، اما وقتی مغز خود را تمرین می‌دهید و با این تکنیک راحت‌تر می‌شوید، درک شما بهبود می‌یابد.

روش اسکن یا پیش‌نمایش

این روش شامل حرکت سریع چشمان به سمت پایین صفحه و شناسایی کلمات و عبارات خاص در حین حرکت است. آن‌ها می‌توانند جملات کلیدی (معمولا اولین جمله هر پاراگراف)، نام، اعداد یا کلمات محرک باشند. یادگیری تکنیک گسترش دید محیطی، می‌تواند در این روش کمک‌کننده باشد.

در روش اسکن، هر کلمه‌ای را نمی‌خوانید، اما چشم شما آن چیزهایی را که باعث می‌شوند، ایده اصلی را درک کنید، می‌بیند. ممکن است استفاده از نقشه ذهنی برای سازماندهی اطلاعاتی که دریافت می‌کنید، مفید باشد.

تأثیر تندخوانی برای کنکور

باتوجه به تعدد منابع کنکور و حجم بالای آن‌ها، بسیاری از دانش‌آموزان فرصت نمی‌کنند همه این منابع را مطالعه کنند و از برخی از آن‌ها چشم‌پوشی می‌کنند. در حالی‌که یادگیری تکنیک‌های تندخوانی موجب می‌شود که نه‌تنها فرصت کافی برای مطالعه همه منابع کنکور داشته باشید. بلکه بتوانید چندین بار آن‌ها را مرور کنید و میزان تسلط خود را ارتقا دهید.

تمرین‌‌های تندخوانی برای کنکور

اگر می‌خواهید مهارت تندخوانی را بهبود ببخشید، راه‌کارهای زیر می‌تواند برای شما مفید باشد:

 • دایره لغات خود را بهبود بخشید.
 • تکنیک‌های تجسم و حافظه را یاد بگیرید.
 • یادداشت‌برداری و خلاصه‌برداری کنید.
 • موضوع اصلی را به ذهن بسپارید.
 • از متن یک پیش‌نمایش بردارید.
 • از خود سوال بپرسید.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد تندخوانی برای کنکور صحبت کردیم. برای افرادی که می‌خواهند در کنکور سراسری موفق شوند، تندخوانی می‌تواند یک راه‌کار مفید برای مطالعه موثر دروس باشد. وقتی تکنیک‌های تندخوانی را یاد بگیرید، در مدت کوتاهی می‌توانید حجم زیادی از مطالب را بخوانید و به ذهن بسپارید. از این رو زمان زیادی را برای مطالعه و مرور مطالب صرفه‌جویی خواهید کرد. همین امر رمز موفقیت شما در کنکور سراسری است. بنابراین توصیه می‌کنیم، تکنیک‌های تندخوانی را به‌خوبی یاد بگیرید و آن‌ها را تمرین کنید.

سوالات پرتکرار

در این قسمت به سوالات متداولی که در مورد تندخوانی پرسیده می‌شود، پاسخ خواهیم داد.

تند خوانی چیست؟

تندخوانی یعنی فرآیند شناسایی و درک سریع و همچنین حفظ عبارات و/یا جملات هر صفحه معین به‌طور همزمان.

سرعت تند خوانی چقدر است؟

سرعت خاصی برای تندخوانی وجود ندارد. با این حال، حداقل ۳۵۰ تا ۴۰۰ کلمه در دقیقه منطقی در نظر گرفته می‌شود. یک برنامه آموزشی با ساختار مناسب می‌تواند سرعت متوسط خواندن را تا ۶۰۰ کلمه در دقیقه افزایش دهد، در حالی‌که درک مطلب را در حدود ۸۰ نا ۹۰ درصد بالا می‌برد.

آیا برای بهبود تند خوانی باید بیشتر بخوانیم؟

بله، تمرین امری کلیدی است و به‌طور حتم هر چه بیشتر از تکنیک‌ها برای تندخوانی استفاده کنید، به سطح بالاتری خواهید رسید. هرچه بیشتر بخوانید، موفق‌تر خواهید شد.

درباره نویسنده

امیرحسین میری

نویسنده : امیرحسین میری

دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی تجزیه دانشگاه صنعتی شریف، دانش آموخته برتر المپیاد علمی دانشجویی کشور، عضو بنیاد ملی نخبگان، مدرس شیمی پایه و کنکور و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه
نظر خود را ثبت کنید
نظرات ثبت شده
 1. هلیا آذر 7, 1402

  من کند میخونم اذیت میشم چون نمیتونم به کارای دیگم برسم وقتی هم تند میخونم متنو متوجه نمیشم
  چیکار کنم ، من کنکوریم هستم😢

  • پایتخت کتاب آذر 8, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙
   به نظر می‌رسد که مشکل شما در تمرکز و توجه است که باعث می‌شود که نتوانید به درستی متن را درک کنید. برای رفع این مشکل، می‌توانید از روش‌هایی مانند تمرینات تمرکز و توجه، تمرینات حافظه و تمرینات تنفسی استفاده کنید. همچنین، می‌توانید با یک مشاور تحصیلی مشورت کنید تا به شما راهکارهای دقیق‌تری برای بهبود تمرکز و توجه خود بدهد. همچنین، برای خواندن متون بهتر، می‌توانید از روش‌هایی مانند خواندن با صدای بلند، خواندن با تمرکز بیشتر و خواندن با استفاده از ابزارهای مختلفی مانند قلم نوری و مارکر استفاده کنید.
   با توجه به اینکه شما در حال آماده شدن برای کنکور هستید، می‌توانید با یک مشاور کنکور همکاری کنید تا به شما راهکارهای دقیق‌تری برای پیشرفت در کنکور بدهد.

 2. یگانه آبان 4, 1401

  خوب بود

آخرین مقالات پایتخت کتاب