محصول به سبد خرید اضافه شد
0

تخفیف فقط در صورت خرید آنلاین از سایت

پايتخت کتاب

به‌روزترين فروشگاه اينترنتي کتاب

 • دسته بندي محصولات
فروشگاه

بهترین منابع زیست کنکور

تاریخ: 14 آبان 1400

هنگامی که دانش‌آموزان در پایه نهم، رشته تجربی را انتخاب می‌کنند، به احتمال فراوان خود را برای مواجهه با غول سرسختی به‌نام درس زیست‌شناسی آماده کرده‌اند؛ درسی حیاتی که با ضریب ۱۲ در کنکور، بیشترین تاثیر را در آزمون سراسری دارد و علاوه بر مطالعه چندین‌باره کتاب درسی هر ۳ ‌‌‌مقطع، شناخت بهترین منابع زیست کنکور را نیز می‌طلبد.

اغلب داوطلبان برای کسب درصدی بالا در درس زیست شناسی از پایه دهم مطالعه را به شیوه‌ای هوشمندانه آغاز می‌کنند تا در مقطع دوازدهم با آمادگی بیشتری به استقبال کنکور بروند؛ بنابراین در کنار کتاب درسی آشنایی با بهترین منابع و کتاب کمک‌درسی زیست کنکور باید از اولویت آنان باشد.

نخستین گام دانش‌آموزان رشته تجربی

قبل از آنکه هرگونه منبع کمک‌درسی برای زیست‌شناسی بخرید، بهتر است ابتدا سطح درسی خود، مدت زمان باقی‌مانده به آزمون سراسری و نحوه مطالعه این درس را براساس میزان شناخت‌تان از زیست مشخص کنید و سپس با بهترین منابع زیست کنکور آشنا شوید.

دانش‌آموزان رشته تجربی ممکن است دارای سه‌سطح مختلف در درس زیست‌شناسی باشند:

 • سطح ضعیف
 • سطح متوسط
 • سطح پیشرفته

در سطح ضعیف داوطلبانی قرار دارند که تا به حال درس زیست را مطالعه نکرده‌اند و یا فقط آشنایی کلی با این درس دارند. در صورت درصدگیری این گروه ممکن است درصدهایی بین 0 تا 30 را در کنکور سراسری برای این درس به دست آورند.

در سطح متوسط، دانش‌آموزانی هستند که مطالب زیست‌شناسی را یاد گرفته‌اند، پایه خوبی دارند و بین درصدهای ۳۰ الی ۶۰ درصد قرار می‌گیرند. این گروه نیازمند زدن تست بیشتر با بهترین منابع زیست کنکور و تسلط بهتر بر روی کتاب درسی هستند.

در گروه آخر، با داوطلبانی روبه‌رو هستیم که در سطح بالایی قرار دارند. بر روی مطالب کتاب به‌خوبی مسلط هستند و می‌توانند در درس زیست درصدی میان ۶۰ تا ۹۰ را کسب کنند. این دسته بهتر است علاوه بر مرور کتاب درسی، تسلط بر روی درسنامه‌ها و تمرین تست‌های زمان‌دار، از تست‌هایی با سطح بالا نیز بهره ببرند و خود را با این پرسش‌ها مورد چالش قرار بدهند.

از سوی دیگر، مدت زمانی که به آزمون سراسری باقی مانده است، یکی از معیارهای مهم دیگر برای انتخاب بهترین منابع زیست کنکور به شمار می‌رود. در صورت در اختیار داشتن مدت زمان طولانی تا ددلاین کنکور، می‌توانید از کتاب‌هایی استفاده کنید که درسنامه‌های جامع، تست‌های تالیفی متنوع و تست‌های سراسری را دارند؛ اما اگر زمان باقی‌مانده به آزمون سراسری کوتاه باشد، بهتر است منابعی را تهیه کنید که بر سوالات آزمون‌های سراسری تاکید بیشتر و درسنامه‌هایی جز‌ئی‌تر و با تکیه بر نکات مهم‌تر دارند.

بر همین اساس، به معرفی مهم‌ترین کتاب‌های کمک‌درسی برای درس زیست‌شناسی می‌پردازیم:

1. کتاب‌های فاگو زیست

میگ زیست فاگو 1

کتاب‌های فاگوزیست یکی از اصلی‌ترین منابع کنکور به شمار می‌روند؛ این کتاب‌ها در ۳ دسته اصلی قرار دارند که هریک را بررسی می‌کنیم.

 • آموزش

مهم‌ترین شهرت کتاب‌های فاگو به بخش آموزش آن‌ها مرتبط است. فاگو در بخش آموزش مجموعه‌های فاگوزیست دهم (دوجلدی)، فاگوزیست یازدهم (دوجلدی) و فاگوزیست دوازدهم (در قالب چندین جلد) را منتشر کرده و در هرجلد، تمام مطالب کتاب درسی را با پوشش‌دهی کامل بیان کرده است. کتاب‌های فاگو به‌عنوان یکی از بهترین منابع زیست کنکور درسنامه‌هایی مفصل دارد که شامل تصاویر، جداول، اشکال، نمودارها و توضیح خط‌به‌خط کتاب درسی نیز است.

از ویژگی‌های مجموعه‌ کتاب‌های فاگو زیست می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 • تمام کلمات، جملات کلیدی و قیدها (مانند برخی، بسیاری، بیشتر، همه و…) به‌صورت بولد مشخص و تمام آن‌ها بررسی شده‌اند؛
 • در لابه‌لای متن از تصاویر و مطالب طنز جهت متعادل‌سازی فضا و رفع خستگی داوطلبان استفاده شده است؛
 • مطالب به‌صورت ترکیبی و ارجاع به کتاب زیست پایه‌های قبل و بعد نگارش یافته‌اند؛
 • تمامی مطالب و نکات ریز و درشت زیست‌شناسی با یکدیگر مقایسه شده‌اند تا تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها به‌طور دسته‌بندی‌شده و راحت‌تر در مغز ذخیره شوند؛
 • متن کتاب و توضیحات بسیار روان است و داوطلبان به‌آسانی می‌توانند منظور نویسنده را متوجه شوند؛
 • در انتهای هر درسنامه، سوالاتی استاندارد از آزمون‌های قلمچی و سراسری وجود دارند تا دانش‌آموزان خود را محک بزنند؛
 • جدول‌ها، نمودارها، تصاویر و شکل‌های فاگو زیست در قالب یکی از بهترین منابع زیست کنکور کاملا رنگی هستند و از منابع موثق و معتبر دانشگاهی برگرفته شده‌اند.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

می‌توان گفت کتاب‌های فاگو کامل‌ترین و جامع‌ترین درس‌‌گفتار را در میان تمامی منابع در اختیار دارند. خواندن این مجموعه کتاب‌ها به کسانی پیشنهاد می‌شود که در مقاطع دهم و یازدهم قصد تقویت زیست‌شناسی خود را دارند؛ چراکه حجم زیاد درسنامه‌های فاگو با زمان یک‌ساله پایه دوازدهم همخوانی ندارند و برای سال دوازدهم مناسب نیستند.

 • جمع‌بندی

مجموعه کتاب‌های جمع‌بندی فاگو زیست که به آن‌ها میگ میگ گفته می‌شوند، تاکنون تنها در ۲ جلد برای پایه‌های یازدهم و دوازدهم انتشار یافته‌اند. منظور از لفظ میگ میگ در این مجموعه‌ها، جمع‌بندی و مرور سریع درسنامه‌های زیست‌شناسی است. از ویژگی‌های کتاب‌های جمع‌بندی فاگو که از بهترین منابع زیست کنکور هستند، موارد زیر را می‌توان برشمرد:

 • خلاصه‌ کردن و ساده‌سازی تمامی مطالب کتاب و کنکور به‌صورت نمودار درختی؛
 • ارائه اشکال، تصاویر و نکات تکمیلی مهم در خلال نمودارها؛
 • استفاده از جدول‌هایی کامل و جامع جهت مقایسه مطالب مرتبط؛
 • ارائه مطالب ترکیبی از زیست پایه‌های قبل و بعد؛
 • امکان مرور تمام نکات و محتوای کتاب درسی از طریق این کتاب.
 • بانک تست

این کتاب از منابع کمک درسی و بهترین مناسب زیست کنکور دارای تست‌های دسته‌بندی شده است. تست‌ها ممکن است تالیفی، سراسری و یا مربوط به آزمون‌های آزمایشی باشند‌. بانک تست‌های فاگو درسنامه ندارند و تهیه و مطالعه این کتاب‌ها به افرادی توصیه می‌شوند که کتاب درسی خود را چندین بار مرور کرده‌اند و اکنون در پی ارزیابی اطلاعات هر ۳ پایه زیست دهم، یازدهم و دوازدهم خود هستند. برخورداری از پاسخ‌نامه‌های کامل از ویژگی‌های دیگر این کتاب‌ها محسوب می‌شود.

2. کتاب‌های زیست شناسی خیلی سبز

انتشارات خیلی سبز در زمینه تالیف کتاب‌های کمک درسی و به‌ویژه برای رشته تجربی یکی از پیشروترین‌ها بوده است. کتاب‌های زیست این موسسه از بهترین منابع زیست کنکور به شمار می‌روند که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت:

زیست جامع خیلی سبز

زیست جامع خیلی سبز

کتاب زیست جامع خیلی سبز به سری کتاب‌های پینوکیو معروف بوده و در ۲ جلد تالیف شده است. در جلد اول کتاب، ۳۶۲۸ تست با تیپ‌بندی‌های متنوع و به‌شیوه استاندارد و مطابق با آزمون سراسری طرح شده که تمام پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را دربرمی‌گیرد.

در جلد دوم این کتاب، با پاسخ‌نامه کاملا تشریحی روبه‌رو هستیم؛ این پاسخ‌نامه تمام نکات مربوط به هرتست را بررسی کرده است و مطالب مهم و کنکوری نیز به‌صورت بولد به نگارش درآمده‌اند. افزون بر این، در این جلد درسنامه‌های جدولی و مرتب‌شده وجود دارند که برای مرور سریع و یادآوری بخش‌های مهم و نکته‌دار بسیار مناسب به حساب می‌آید. درس‌گفتارهای هر فصل تقریبا تمامی مطالب را پوشش داده و به بررسی ترکیبی موضوعات پرداخته است.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

کتاب زیست جامع خیلی سبز از بهترین منابع زیست کنکور برای گروهی است که سطح متوسط، قوی و پیشرفته‌ای در درس زیست دارند. تست‌های چالشی کتاب و درسنامه‌های مختصر جهت مرور، باعث یادآوری نکات مهم برای این دسته از دانش‌آموزان می‌شود و سبب ارزیابی آن‌ها توسط تست‌هایی با سطح بالا خواهد شد.

زیست‌شناسی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز

یکی از مهم‌ترین کتاب‌های انتشارات خیلی سبز در حوزه زیست‌شناسی، کتاب پایه دهم و یازدهم است. این کتاب بیش از ۲۵۰۰ تست استاندارد و مطابق با کنکور دارد و با همکاری گروه آموزشی ماز تالیف شده است.

بخش اول کتاب شامل تست‌های تالیفی سراسری، آزمون‌های چالشی و پرسش‌های ترکیبی و خط‌به‌خط می‌شود. بخش دوم نیز از پاسخ‌نامه‌هایی تشریحی تشکیل شده که در خلال آن‌ها درسنامه‌هایی مختصر با جداول، تصاویر و مطالب جمع‌بندی شده به چشم می‌خورد.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

این کتاب به‌شدت برای افرادی مناسب است که تصمیم گرفته‌اند درس زیست را از پایه دهم بخوانند و از بهترین منابع زیست کنکور استفاده کنند. کتاب تنها مطالب پایه دهم و یازدهم را پوشش می‌دهد و به همین دلیل، بهترین و یکی از پرفروش‌ترین منابع برای تسلط بر مطالب این دو مقطع است. پیشنهاد می‌شود پیش از رسیدن به پایه دوازدهم، با این کتاب میزان تسلط خود را بر ۲ پایه پیشین بسنجید.

زیست‌شناسی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم

کتاب‌های زیست دهم، یازدهم و دوازدهم که در سه‌جلد مجزا تالیف شده‌اند، برای هرپایه به‌صورت جداگانه نگارش یافته‌اند. این کتاب‌ها تمام فصول کتاب‌های درسی را شامل می‌شوند و درسنامه‌هایی کامل، با بیان ریزبه‌ریز کتاب و نکات، زبانی ساده و روان و مطالب مهم کنکوری دارند. تست‌های کتاب کاملا مطابق با آزمون سراسری و برای تسلط بیشتر فرد بر روی زیست‌شناسی هستند و پس از هردرس، دانش‌آموز را به‌خوبی ارزیابی می‌کنند.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

سه‌کتاب زیست‌شناسی پایه برای افرادی مناسب هستند که تصمیم دارند زیست را از پایه دهم شروع کنند و همگام با هرمقطع، بر مطالب تسلط یابند. از سوی دیگر این کتاب‌ها یکی از بهترین منابع زیست کنکور برای داوطلبانی است که زمان مناسب و نسبتا طولانی برای مطالعه دروس کنکور در اختیار دارند و تصمیم گرفته‌اند زیست را از صفر شروع کنند و به حد متوسط برسانند.

3. کتاب‌های قلمچی

زیست جامع قلم چی

کانون فرهنگی آموزش کتاب‌هایی را در سه‌بخش، تست، آموزش و گزاره‌محور تالیف کرده است تا دانش‌آموزان بتوانند بهتر بر مطالب پرحجم درس زیست‌شناسی تسلط پیدا کنند.

 • تست

در بخش تست، انتشارات قلمچی در صدد تالیف کتاب‌هایی با ویژگی‌های متنوع و کارآمد بوده است که به شرح زیر هستند:

 • کتاب سال زیست‌شناسی: شامل ۱۵ آزمون که ۹ مورد آن‌ها با برنامه درسی کانون قلمچی از آبان تا اردیبهشت مطابقت دارد و ۶ آزمون دیگر براساس آزمون سراسری طرح شده است؛
 • کتاب سه‌سطحی زیست پایه: شامل انواع تست‌های کاربردی و مفید از سال‌های مختلف برای مقطع دوازدهم به‌منظور تسلط بیشتر بر مطالب کتاب درسی؛
 • کتاب سه‌سطحی زیست‌شناسی ۳: از بهترین منابع زیست کنکور و مخصوص پایه دوازدهم؛ شامل تست‌های کاملا جدید از سال ۹۸ به بعد و مطابق با آخرین تغییرات کتاب درسی؛
 • کتاب آبی زیست‌شناسی ۱ و ۲: شامل تست‌ها و آزمون‌هایی با رویکرد یادگیری بیشتر مفاهیم درسی برای مقاطع دهم و یازدهم؛
 • کتاب آبی زیست‌شناسی ۳: شامل تست‌های آموزشی، تالیفی و منطبق بر تغییرات کتاب درسی برای پایه دوازدهم؛ هدف از این تست‌ها ارزیابی دانش‌آموزان از اطلاعات اولیه و یادگیری بهتر است؛
 • کتاب آبی جامع دهم، یازدهم و دوازدهم: این کتاب پرسش‌های کنکور را از سال ۹۲ تا ۱۴۰۰ با پاسخ‌نامه‌ای تحلیلی شامل می‌شود. در کنار تست‌های آزمون سراسری، پرسش‌های آموزشی و تالیفی را که آموخته‌های داوطلبان را به چالش می‌کشاند، دربرمی‌گیرد؛

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

کتاب اول مناسب برای افرادی است که در سال آخر، مطابق با برنامه درسی کانون پیش می‌روند، کتاب دوم سه‌سطح آسان، متوسط و سخت دارد که دانش‌آموزان پایه دوازدهم می‌توانند با این کتاب خود را در طول سال محک بزنند و کتاب سوم برای آشنایی با سوالات کنکور تالیف شده است و تمامی دانش‌آموزان پس از مطالعه سه‌کتاب خود، می‌توانند جهت آشنایی با سوالات کنکور از این کتاب استفاده کنند.

کتاب چهارم برای دانش‌آموزانی مناسب است که دارای سطح متوسط یا پیشرفته هستند و تمایل دارند از بهترین منابع زیست کنکور برای آموزش بیشتر و ارزیابی خود استفاده کنند. کتاب آبی زیست‌شناسی ۳ نیز برای افرادی کاربرد دارد که در مقطع دوازدهم هستند و بهتر است از این کتاب جهت تسلط، ارزیابی و یادگیری بیشتر استفاده کنند.

در نهایت، کتاب جامع برای داوطلبان سطح بالا طراحی شده و به آن‌ها کمک می‌کند تا به بهترین شیوه، آموخته‌های خود را دوره کرده و بر آن‌ها تسلط یابند. نکته مهم درباره کتاب‌های تست انتشارات قلمچی این است که هیچ‌کدام از پرسش‌های آن‌ها تکراری و یک‌مدل نیست و هرکتاب تست‌های مخصوص به‌خود را دارد.

 • آموزش

کتاب‌های آموزشی کانون فرهنگی آموزش قلمچی شامل سه ‌منبع کتاب زیست‌شناسی ترکیبی، کتاب‌های زیست‌شناسی تصویری و زیست‌شناسی مبحثی هستند.

 • ترکیبی: در این کتاب‌ها با ساختار و چینش منحصربه‌فردی روبه‌رو هستیم. ۱۰ بسته ترکیبی با بیانی ساده و روان از مطالب مقاطع دهم، یازدهم و دوازدهم که درنهایت، دانش‌آموز را با گزاره‌های صحیح و غلط به چالش می‌کشاند. همچنین در انتهای کتاب نیز برای جمع‌بندی نکات ترکیبی و مهم زیست‌شناسی دبیرستان، ۱۰ جدول در سایز A3 به چشم می‌خورد که برای دانش‌آموزانی که خلاصه‌نویسی ندارند، بسیار کارایی دارد.
 • تصویری: کتاب‌های زیست‌شناسی تصویری به‌عنوان یکی از بهترین منابع زیست کنکور در سه ‌کتاب مجزا تالیف شده‌اند و مانور اصلی آن‌ها بر تصاویر زیست و توضیح و تشریح آن‌ها است.
 • مبحثی: این سری از کتاب‌ها در ساده‌ترین بیان و با ذکر مثال‌های کاربردی سعی کرده‌اند مباحث مهم و چالشی همچون متابولیسم، جانوری، گیاهی و ژنتیک را توضیح دهند. درسنامه‌های این مجموعه بسیار مفید، آموزشی و با ذکر نکات کنکوری است.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

هریک از کتاب‌های آموزش‌محور قلمچی برای افرادی کاربرد دارد که در یکی از مباحث فوق، ضعیف‌تر به نظر می‌رسند. به‌طور مثال اگر به‌دنبال خلاصه‌های مفیدی هستید، کتاب‌های ترکیبی را تهیه کنید اما اگر در تصاویر به مشکل برخورده‌اید، کتاب‌های تصویری بهترین منابع زیست کنکور به شمار می‌روند. همچنین در صورتی که تنها در برخی مباحث اشکالاتی دارید، از سری کتاب‌های مبحثی بهره بگیرید.

 • گزاره‌محور

کتاب‌های گزاره‌محور را می‌توان در بخش آموزشی نیز معرفی کرد. این مجموعه کتاب‌ها در قالب جملاتی درست یا نادرست تلاش می‌کنند تا آموزش بهتر و ساده‌تر را به دانش‌آموز ارائه دهند. ۵۰۰۰ گزاره در قالب سه‌کتاب برای پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم از این مجموعه به چاپ رسیده است که برای ماه‌های پایانی بسیار کارایی دارند.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

این سری کتاب‌ها نقش آموزشی دارند؛ بنابراین برای دانش‌آموزان سطح متوسط بسیار مناسب هستند. همچنین پیشنهاد می‌کنیم این کتاب‌ها در ماه‌های پایانی و به‌منظور تسلط بیشتر بر مباحث خوانده شوند. کتاب‌های گزاره‌محور از بهترین منابع زیست کنکور به شمار می‌روند و تثبیت مفاهیم را برای داوطلبان به‌همراه می‌آورند.

4. کتاب‌های نشر دریافت

کمتر کسی ممکن است در رشته تجربی تحصیل کند اما با کتاب‌های زیست‌شناسی دکتر عمارلو آشنایی نداشته باشد. کلاس‌ها، نحوه تدریس و جزوه‌های عمارلو شهرت بسیاری دارند و هرکسی را ترغیب می‌کند تا کتاب‌های وی را خریداری کرده و تاثیر آن‌ها را در سطح درسی خود ببیند. این کتاب‌ها جزو بهترین منابع زیست کنکور هستند و تنها در دو مقطع یازدهم و دوازدهم تالیف شده‌اند. مشخصات کتاب‌های نشر دریافت به شرح زیر است:

کتاب‌های خط فکری زیست یازدهم و دوازدهم

کتاب‌های خط فکری زیست نشر دریافت هیچ‌گونه درسنامه‌ای ندارند و تنها برپایه تست، سوالات موردی و پاسخ‌نامه تالیف شده‌اند. پرسش‌های چهارگزینه‌ای این دوکتاب (۱۹۲۶ تست) کاملا استاندارد و بیشترین شباهت را به کنکور سراسری دارند. تمامی تست‌ها تالیفی هستند و در هرفصل تلاش شده تا پرسش‌های ترکیبی با سایر فصل‌ها مطرح شده باشند.

پاسخ‌نامه کتاب‌ها بسیار جامع و کامل‌اند و تمامی گزینه‌ها بررسی شده است. در برخی پاسخ‌ها، مطالبی تحت‌عنوان «خط فکری» برای مرور و یادآوری داوطلبان به چشم می‌خورد. نحوه توضیح و شرح سوالات بسیار ساده و قابل فهم بوده و علت درست یا نادرستی نیز در سوالات موردی به‌خوبی بررسی شده است.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

کتاب خط فکری یازدهم و دوازدهم نشر دریافت از بهترین منابع زیست کنکور هستند. این کتاب‌ها بهترین منبع تست‌زنی برای دانش‌آموزان سطح متوسط و قوی به شمار می‌روند و سبب آمادگی بسیار آن‌ها برای کنکور می‌شوند.

کتاب ۱۰۰۰ تست جامع زیست‌شناسی

هزارتست زیست

کتاب هزار تست زیست‌ شامل ۲۰ آزمون ۵۰ سوالی است که مشابه سوالات کنکور سراسری طرح شده‌اند. بلافاصله پس از هرآزمون پاسخ‌نامه تشریحی و کامل آن وجود دارد و در میان پاسخ‌نامه‌ها نکات بسیار مهم و جزئی کنکوری بیان شده است. این آزمون‌ها سوالاتی چالش‌برانگیز، مطابق با سطح کنکور و استاندارد دارند که دانش‌آموز را به‌خوبی برای کنکور و کسب درصد بالا آماده می‌کنند.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

اساسا کتاب‌های دکتر عمارلو به‌عنوان یکی از بهترین منابع زیست کنکور برای دانش‌آموزانی مناسب است که حداقل درصد ۶۰ را در آزمون‌های آزمایشی کسب می‌کنند و اکنون به‌دنبال ارتقای سطح کیفی خود هستند. این مجموعه کتاب هزارتست نیز برای افرادی مفید خواهد بود که در این درس قوی هستند و به تسلط بر زیست‌شناسی رسیده‌اند. استفاده از این مجموعه آزمون در ماه‌های پایانی مانده به آزمون سراسری معجزه خواهد کرد.

5. کتاب‌های نشر الگو

تا چندین سال گذشته، کتاب‌های نشر الگو با تالیف دکتر اشکان هاشمی بهترین منابع درسی رشته تجربی به‌خصوص در درس زیست‌شناسی بودند و هیچ رقیبی نمی‌توانست به پای آن‌ها برسد. اکنون نیز با کتاب‌هایی از این نشر روبه‌رو هستیم که با ارتقای کیفیت و سطح سوالات همچنان یکه‌تازی می‌کنند و جزو منابع اصلی به شمار می‌روند. این کتاب‌ها عبارت‌اند از:

کتاب‌های سه‌بعدی زیست‌شناسی دهم، یازدهم، دوازدهم

این سری کتاب‌ها از بهترین منابع زیست کنکور به حساب می‌آیند که با درسنامه‌های کامل و جامع می‌توانند بهترین مکمل کتاب درسی باشند. در درسنامه این کتاب‌ها سعی شده تا به مفاهیم عمق ببخشند، آن‌ها را تحلیلی بیان کنند و با تشریح هرنکته، فهم بهتر دانش‌آموزان را رقم بزنند. دکتر اشکان هاشمی با توجه به هریک از نکات فوق، یکی از بهترین کتب کمک‌درسی را برای زیست‌شناسی تالیف کرده است.

تست‌های کتاب بسیار استاندارد، دارای سطح‌های آسان، متوسط و سخت، مشابه آزمون سراسری و با پاسخ‌نامه تشریحی هستند. تست‌ها پس از هرگفتار مطرح‌ شده‌اند و سبب تسلط داوطلبان بر هربخش می‌شوند. این کتاب‌های را می‌توان بهترین منبع تست‌های ترکیبی زیست کنکور به شمار آورد. پاسخ تست‌ها نیز روان، ساده و با ذکر نکات مفهومی همراه است و سبب یادگیری و درک چرایی صحیح یا غلط بودن تست خواهند شد.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

کتاب‌های سه‌بعدی نشر الگو جزو بهترین منابع برای افراد متوسط هستند و تسلط بر هرکدام، سطح دانش‌آموز را از درصد ۵۰ به درصد بالای ۷۰ می‌رساند.

کتاب‌های نسل جدید دوجلدی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم

دسته دیگری از کتاب‌های نشر الگو تالیف شده‌اند که تاکید بیشتری بر روی درسنامه و بعد آموزشی دارند. هریک از کتاب‌های نسل جدید دارای دوجلد هستند که جلد اول به درسنامه و تست و جلد دوم به پاسخ‌نامه و خلاصه‌ها اختصاص دارد. در این کتاب‌ها، مفاهیم به ساده‌ترین شکل ممکن بیان شده‌اند. بخش‌به‌بخش کتاب درسی همراه با نکات کنکوری، تصاویر، جداول، اشکال، نمودارها و ریزجزئیات در این کتاب به چشم می‌خورد.

برخی از بخش‌های کتاب مانند یادآوری، نگاهی به آینده، نکته ترکیبی و… از ویژگی‌های ممتاز دیگر این کتاب به شمار می‌روند. در تمامی بخش‌های کتاب، نکات پایه دهم، یازدهم و دوازدهم با یکدیگر ترکیب و دسته‌بندی شده‌اند تا داوطلبان به ارتباط میان قسمت‌های زیست پی ببرند. تست‌های کتاب نیز جنبه آموزشی و یادگیری بیشتر را دارند و در پایان هردرس مجموعه‌ای از تست‌های آزمون‌های آزمایشی و سراسری جهت سنجش بهتر داوطلبان مطرح شده است.

از طرف دیگر، در جلد دوم کتاب‌ها با پاسخ‌نامه تشریحی و نمودارهای خلاصه‌شده روبه‌رو هستیم. پاسخ‌ها کاملا جزئی و نمودارها تماما جامع و کامل طراحی شده‌اند.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

مجموعه کتاب‌های نسل جدید از بهترین منابع زیست کنکور برای افراد ضعیف و افراد متوسط به حساب می‌آیند. در این کتاب‌ها، با ساده‌سازی نکات به دانش‌آموزان ضعیف‌تر آموزش بهتری ارائه می‌شود و با ذکر نکات مهم و کنکور به تسلط بیشتر دانش‌آموز سطح متوسط کمک می‌کند.

موج‌آزمون زیست

موج‌آزمون زیست

موج‌آزمون‌ نسل جدیدی از کتاب‌های نشر الگو هستند که استفاده از آن‌ها در ماه‌های پایانی به‌شدت توصیه می‌شود. در یک ماه باقی‌مانده به آزمون سراسری لازم است تا از بابت دوره کتاب زیست‌شناسی خود مطمئن باشید و جهت سنجش خود از کتاب‌های آزمون استفاده کنید. موج‌ آزمون زیست نشر الگو یکی از بهترین‌های این حوزه است که ۳۰ آزمون از کتاب زیست پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را شامل می‌شود.

در این کتاب ۱۰۰۰ تست شبیه‌سازی شده به کنکور تالیف شده که شامل نکات ترکیبی، مفهومی و تحلیلی است و برای حل آن‌ها باید کتاب زیست را کاملا خوانده و به آن مسلط باشید. پس از هرآزمون، پاسخ‌نامه تشریحی با بررسی تمام گزینه‌ها و درصدگیری وجود دارد. همچنین یکی از قابلیت‌های این سری کتاب‌ها این است که فایلی از خلاصه نموداری زیست تمام پایه‌ها به‌صورت پی‌دی‌اف در آن‌ها وجود دارد که از طریق QR کد قابلیت دریافت خواهد داشت.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

نکته مهم درباره موج‌آزمون‌ها به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین و بهترین منابع زیست کنکور این است که به‌هیچ‌وجه قبل از اتمام مطالعه و دوره زیست‌شناسی تمام پایه‌ها، حل تست‌های آن توصیه نمی‌شود. دانش‌آموز باید توجه کند این کتاب به ماه‌های پایانی اختصاص دارد و در صورت حل تست‌های موج‌آزمون بدون تسلط به کتاب درسی، تنها دچار کاهش اعتمادبه‌نفس و احساس اضطراب خواهد شد.

6. کتاب‌های انتشارات گاج

شاید غیرممکن به‌نظر برسد که بهترین منابع یک درس را معرفی کنیم و نامی از کتاب‌های انتشارات گاج نیاوریم. این تیم آموزشی باتجربه در درس زیست‌شناسی نیز با عرضه مجموعه‌های میکروطلایی، میکرونقره‌ای و آی‌کیوپلاس خود را به اثبات رسانده‌اند و یکی از برترین منابع زیست سراسری در بازار محسوب می‌شوند.

مجموعه میکروطلایی

کتاب زیست میکروطلایی گاج شامل تست‌ها و درسنامه‌هایی از پایه دهم، یازدهم و دوازدهم است که آن را در دوجلد تالیف کرده‌اند. جلد اول کتاب نزدیک به ۳۰۰۰ تست در سطح‌های متوسط و سخت را شامل می‌شود و جلد دوم شامل پاسخ‌نامه تشریحی کامل و درسنامه‌های مختصری است که جهت مرور و یادآوری مطالب نگارش یافته‌اند. تعداد تست‌ها مناسب و به‌طور میانگین هرفصل ۱۰۰ الی ۱۵۰ تست را دربرمی‌گیرد.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

این کتاب به ‌دلیل تمرکز بر روی تست‌های طبقه‌بندی شده، درسنامه‌های کاملی ندارد؛ بنابراین برای افرادی که در درس زیست ضعیف به شمار می‌روند، توصیه نمی‌شود. در مقابل، با داشتن تست‌های چالشی و سطح بالا برای دانش‌آموزان متوسط جزو بهترین منابع زیست کنکور محسوب می‌شود و سبب تسلط هرچه بیشتر آن‌ها بر تست‌ها و تیپ‌بندی‌های سوالات خواهد شد.

مجموعه میکرونقره‌ای

کتاب‌های میکرونقره‌ای تقریبا با همان روال میکروطلایی هستند؛ با این تفاوت که بر درسنامه‌ها تاکید بیشتری دارند و برخلاف میکروطلایی‌ها جامع نیستند؛ یعنی پایه دهم و یازدهم در دوجلد مجزا از پایه دوازدهم تدوین شده‌اند. درس‌گفتارهای هرپایه نسبتا کامل است و تمام مطالب کتاب درسی را پوشش می‌دهد. این سری کتاب‌ها می‌توانند نکاتی را که در کتاب اصلی وجود ندارند، به دانش‌آموز ارائه دهند.

از طرف دیگر، هرجلد تقریبا بیش از ۲۲۰۰ تست طبقه‌بندی شده و موشکافانه دارد که با خواندن درسنامه و کتاب درسی می‌توان به‌آسانی به آن‌ها پاسخ داد. تست‌ها تیپ‌بندی مخصوص دارند و از سطح آسان به سخت چیده شده‌اند. علاوه بر سوالات تالیفی، تست‌های کنکور ۱۰ سال اخیر نیز در میکروطبقه‌بندی وجود دارند. پاسخ‌نامه‌ تشریحی تمام سوالات را همراه با ذکر نکات بررسی کرده و هرجا که لازم باشد، گزینه‌ها را به‌طور کامل شرح داده است.

ویژگی متمایز این کتاب‌ها در این نکته است در ابتدای هرفصل نحوه مطالعه مطالب آن بخش را به دانش‌آموز نشان می‌دهد و در واقع همچون نقشه راهی، به داوطلب کمک می‌کند چگونه بازدهی خود را با مطالعه درست افزایش دهد.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

به‌طور کلی می‌توان گفت کتاب‌های میکرو انتشارات گاج در زمره بهترین منابع زیست کنکور هستند و هرفردی در هرسطحی می‌تواند از آن‌ها بهره ببرد. نکته مهم این است که کتاب‌های گاج برای افرادی که سطح متوسطی دارند، منحصربه‌فرد خواهد بود و از طریق این منابع می‌توانند به درصدهای بالای ۶۰ دست یابند. بنابراین، توصیه می‌کنیم در صورتی که با زیست آشنایی کمی دارید یا در رتبه متوسطی هستید، از میکرونقره‌ای استفاده کنید.

مجموعه آی‌کیوپلاس

سری آی‌کیوپلاس گاج کتاب‌هایی با پرسش‌های مفهومی، تحلیلی و سطح بالا هستند که زوایای متفاوتی از سوالات کنکور را به دانش‌آموزان معرفی می‌کند. این مجموعه به‌عنوان یک بانک تست جامع شامل ۴۳۰۰ پرسش چهار‌گزینه‌ای با درجه سختی کنکور بوده که از تمام مقاطع دهم، یازدهم و دوازدهم تدوین شده است. جلد اول سری آی‌کیوپلاس تنها بانک تست و جلد دوم پاسخ‌نامه تشریحی را در بر می‌گیرد.

از طرف دیگر، شیوه طرح سوالات به دانش‌آموز نشان می‌دهد که نباید با نگاهی سرسری توقع پاسخ به تست‌ها را داشته باشد و لازم است با نگاهی موشکافانه و ریزبینانه به مطالعه مباحث درس بپردازد. پاسخ‌نامه تشریحی بسیار جامع و با ذکر و شرح تمام گزینه‌ها همراه است و سعی کرده تا نکات جزئی را که از دید دانش‌آموز پنهان مانده، به او یادآوری کند.

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

مجموعه جامع آی‌کیو‌پلاس از بهترین منابع زیست کنکور به شمار می‌رود و مطالعه و حل پرسش‌های آن، مختص تمام دانش‌آموزانی است که در بررسی‌ها و ارزیابی‌های اولیه درصدهای بالای ۶۰ را به دست می‌آورند. حل تست‌های این کتاب سبب می‌شود حتی به درصد ۹۰ برسند و با آشنایی و آگاهی کامل به سوالات کنکور در آزمون سراسری شرکت کنند. زمان مناسب برای تهیه این کتاب پس از دوره زیست‌شناسی و در ماه‌های قبل از جمع‌بندی مطالب است.

جمع‌بندی نهایی برای دانش‌آموزان

درس زیست‌شناسی مهم‌ترین درس رشته تجربی با ضریب ۴ است. افرادی که قصد کسب رتبه خوبی را در کنکور تجربی دارند، نمی‌توانند از این درس به‌صورت سرسری بگذرند. به همین علت، اکثر دانش‌آموزان مطالعه کنکوری زیست‌شناسی را از پایه دهم و یازدهم آغاز می‌کنند یا از اوایل دوازدهم به‌نحوی جدی پیگیر آن هستند.

درصورتی که دانش‌آموز رشته تجربی هستید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از تهیه بهترین منابع زیست کنکور سطح خود را بشناسید.

 • اگر در آزمون‌های قلمچی شرکت می‌کنید، توصیه ما این است که مطابق کتاب‌های این موسسه پیش بروید یا در کنار آن‌ها، از میکروطبقه‌بندی گاج یا تست‌های نشر الگو نیز بهره بگیرید.
 • اگر در این درس ضعف دارید و زمان زیادی تا کنکورتان باقی مانده است، علاوه بر مطالعه کتاب درسی، ترکیب کتاب فاگو + تست الگو یا گاج را پیشنهاد می‌دهیم.
 • اگر در این درس ضعف دارید و زمان زیادی نیز تا کنکور باقی نمانده، مطالعه کتاب درسی + کتاب‌های خیلی‌سبز + تست نشر الگو را توصیه می‌کنیم.
 • در صورتی که سطح متوسط و زمان زیادی تا کنکور دارید، بر کتاب درسی تمرکز کنید و علاوه بر آن، درسنامه‌های خیلی سبز + کتاب گاج را پیشنهاد می‌دهیم.
 • اما اگر در سطح متوسطی هستید ولی زمان زیادی ندارید، کتاب را مرور کنید و ما نیز درسنامه‌های خیلی سبز/ میکروطبقه‌بندی گاج + کتاب نشر دریافت را به‌عنوان بهترین منابع زیست کنکور معرفی می‌کنیم.
 • در پایان اگر در سطح پیشرفته و خوبی هستید، از موج‌آزمون‌های الگو، آی‌کیوپلاس گاج یا هزارتست دریافت استفاده کنید و از درسنامه‌های الگو یا خیلی سبز یا کتاب جمع‌بندی فاگو جهت مرور بهره ببرید.

سخن نهایی

برای داشتن رتبه‌ای خوب در کنکور تجربی، ابتدا سطح خود را بشناسید، مطابق سطح خود برنامه‌ریزی کنید و در نهایت، بهترین منابع زیست کنکور را متناسب با شرایط‌تان بخرید. توجه داشته باشید در ابتدا باید بر کتاب درسی خود تسلط یابید، آن را مرور کنید و تحت هیچ شرایطی کتاب‌های کمک‌درسی را جایگزین کتاب درسی قرار ندهید. کتاب‌های کمک‌درسی، تنها مکمل منبع اصلی شما هستند.

برچسب‌ها:

بانک کتاب پایتخت

ما بروزترین سایت فروش اینترنتی کتاب هستیم

دیدگاه‌ها

zqrbanyan286 در 20 آبان 1400 گفته:

سلام کتاب درسی هم دارین
زیست دهم چاپ ۹۸
زیست یازدهم چاپ ۹۹
زیست دوازدهم چاپ ۱۴۰۰

پاسخ

  بانک کتاب پایتخت در 20 آبان 1400 گفته:

  سلام
  بله موجود داریم برای سفارش کتاب درسی لطفا با تلفن دفتر تماس بگیرید
  02166483838

  پاسخ

سينا احدي در 18 آبان 1400 گفته:

دمتون گرم عالي بود
به نظر من زيست جامع خيلي سبز حرف نداره

پاسخ

رفتن به بالای صفحه

هدف ما، تبدیل این وبسایت به یک بانک کتاب اینترنتی و ایجاد تجربه لذت بخش برای شما است. به صورت 24 ساعته و در تمامی لحظات توان و تلاش مان را در جهت بهبود خدمات مان بکار می گیریم تا خیال شما همواره آسوده باشد. اطمینان داریم با هنر کار تیمی و قدرت تیم حرفه ای متخصصان پایتخت کتاب، این امر محقق میگردد.

فروشگاه اینترنتی بانک کتاب پایتخت، مرکز خرید انواع کتاب های کمک درسی

Copyright © 2021 paytakhteketab.com