مکان مطالعه؛ بهترین مکان برای یادگیری من کجاست؟

26 آبان 1402
سارا رسولی
زمان مطالعه : 9 دقیقه
مکان مطالعه؛ بهترین مکان برای یادگیری من کجاست؟

دانش‌آموزی از حواس‌پرتی و کندخوانی به شدت گلایه داشت، وقتی در مورد مکان مطالعه‌اش پرسیدم متوجه شدم گاهی در اتاقش درس می‌خواند، گاهی از میز آشپزخانه به عنوان میز مطالعه استفاده می‌کند، بعضی روزها در پذیرایی در حالی که روی مبل لم داده و گوشه چشمی به برنامه تلویزیونی دارد درس می‌خواند و اگر هوا خوب باشد هم در حیاط بساطش را پهن می‌کند!

وقتی به او گفتم کافی است یک مکان مطالعه استاندارد و ثابت داشته باشد تا تمرکز و سرعتش در زمان درس خواندن بالا برود، بسیار تعجب کرد. مکان مطالعه چقدر اهمیت دارد؟ بهترین مکان برای یادگیری من کجاست؟ آیا برای درس خواندن به پانسیون یا کتابخانه بروم؟ در این محتوا قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم و به صفر تا صد انتخاب بهترین محل درس خواندن بپردازیم.

آیا مکان درس خواندن اهمیت دارد؟

قبل از هر چیزی بیایید ببینیم اصلا آیا اهمیتی دارد ما کجا درس می‌خوانیم؟ چه اصراری است که حتما یک مکان ثابت برای مطالعه داشته باشیم؟ خیلی وقت‌ها حواس‌پرتی، نداشتن تمرکز، کندخوانی و یادگیری ناقص مطالب فقط به این علت است که داوطلبان محل مناسب و ثابتی برای درس خواندن ندارند.

فرض کنید مکانی که قرار است شما 8 ساعت را در آن سپری کنید یک محل شلوغ و پر سروصدا باشد و شما در آن احساس راحتی و آرامش نکنید، در چنین مکانی به سختی می‌توان دوام آورد حالا تصور کنید بخواهید در این محیط درس بخوانید.

تخفیف یهویی

یکی از اصول مهم موفقیت تحصیلی، داشتن نظم است و انتخاب یک محل ثابت و همیشگی برای درس خواندن، از جمله عادت‌های مثبت رتبه برترها است.

بهترین مکان‌ها برای درس خواندن کدامند؟
مکان مطالعه می‌تواند یکی از مهترین عوامل حواس‌پرتی دانش‌آموزان باشد.

در اولین گام شما باید به دنبال یک محل مناسب باشید تا آن را به پاتوق ثابت خودتان برای درس خواندن تبدیل کنید. تعدادی از داوطلبان فکر می‌کنند بهترین مکان مطالعه جایی است که در آن سکوت مطلق برقرار است. در ادامه به شما خواهیم گفت که محل مناسب درس خواندن باید حداقل 6 ویژگی داشته باشد:

 • نور محیط مطالعه

مناسب‌ترین نور برای مکان مطالعه نور طبیعی خورشید است، البته قطعا روزهایی از سال از نور آفتاب محرومیم اما سعی کنید تا حد امکان در روزهای آفتابی پرده‌ها را کنار بزنید و پنجره را باز کنید و از نور و هوای تازه و تمیز لذت ببرید. اگر اتاق مطالعه شما بیش از حد تاریک باشد، بعد از چند دقیقه به تدریج خواب‌آلوده می‌شوید.

بعد از نور خورشید، بهترین نور برای مطالعه ترکیبی از نور لامپ‌های سفید و زرد است. به این ترتیب در زمان مطالعه کمتر چشمانتان خسته می‌شوند.

می‌توانید برای اتاقتان از لامپ با نور زرد استفاده کنید و یک چراغ مطالعه با نور سفید داشته باشید.

 • دما و تهویه محیط مطالعه

قبول دارم چسبیدن به بخاری یا شوفاژ آن هم در یک روز سرد بارانی بسیار دلچسب است؛ اما اگر می‌خواهید در چنین شرایطی درس بخوانید لطفا بالش و پتو فراموشتان نشود! محیط مطالعه شما باید دما و تهویه خوبی داشته باشد، اگر اتاقتان خیلی گرم باشد و پنجره‌ها بسته باشند، سطح اکسیژن محیط پایین می‌آید و در نتیجه خواب آلوده می‌شوید.

توصیه می‌کنم در فصل زمستان، گاهی پنجره اتاق را چند دقیقه باز کنید تا هوا تهویه شود و اکسیژن محل مطالعه‌تان تامین گردد.

 • سکوت محل درس خواندن

در این مورد حتما تعادل را رعایت کنید، برخی داوطلبان بیش از اندازه روی سکوت محل مطالعه حساس هستند و به حدی به سکوت مطلق عادت دارند که با کوچکترین صدایی رشته افکارشان پاره می‌شود! درست است که محل درس خواندن باید یک سکوت نسبی داشته باشد و مثلا نباید جلوی تلویزیون درس بخوانید؛ اما کمی سر و صدای جزئی اشکالی ندارد چون سر جلسه کنکور یا امتحانات که سکوت مطلق برقرار نیست!

 • نظم مکان مطالعه

اگر کوهی از لباس‌ها در یک گوشه اتاق‌تان جمع شده، تختان نامرتب است و مجبورید انبوهی از کتاب‌ها و کاغذها را کنار بزنید تا جایی روی میز مطالعه‌تان خالی کنید، لطفا به محض اتمام این محتوا دست به کار شوید و محل مطالعه‌تان را مرتب کنید.

جالب است بدانید تحقیقات اثبات کرده‌اند که ذهن ما در یک محیط منظم و مرتب، نظم بیشتری دارد و مطالب در آن به خوبی طبقه‌بندی می‌شوند.

پس نگویید من همیشه نامرتب بوده‌ام یا عادت دارم در یک اتاق شلوغ و درهم و برهم درس بخوانم؛ حداقل باید میز مطالعه شما تا حد امکان خلوت و مرتب باشد.

 • یک مکان اختصاصی برای درس خواندن

امیدوارم شما از آن دسته داوطلبانی نباشید که روی تخت خوابشان درس می‌خوانند، همان جا غذا می‌خورند، فیلم می‌بینند و… اگر هم خدایی نکرده از تخت خوابتان به عنوان میز ناهار خوری یا محل مطالعه استفاده می‌کنید، لطفا از این به بعد انجام این کار را متوقف کنید!

زمانی که برای درس خواندن روی تخت می‌نشینید بعد از چند دقیقه چشمانتان گرم می‌شوند و شروع می‌کنید به چرت زدن؛ چون مغز عادت کرده که تخت خواب محلی برای خوابیدن است. اگر همچنان به این کار ادامه دهید، دیگر شب‌ها روی تخت‌تان نمی‌توانید بخوابید چون مغز شما گیج شده و نمی‌داند که بالاخره از تخت خواب برای چه منظوری استفاده می‌کنید!

 • عوامل حواس‌پرتی محیطی

تا جایی که می‌توانید عوامل حواس‌پرتی را از محل مطالعه‌تان دور کنید؛ برای مثال عروسک‌ها و لوازم تزئینی را فعلا در جعبه‌ای بگذارید و دیوارها را موقتا از قاب عکس خالی کنید. گوشی موبایل‌تان را در صورت امکان در جایی خارج از مکان مطالعه قرار دهید تا وسوسه نشوید از آن استفاده کنید.

یک میز مطالعه خلوت و یک صندلی راحت که ترجیحا رو به دیوار قرار گرفته باشند، مهم‌ترین لوازمی هستند که باید در اتاق مطالعه خود داشته باشید.

همچنین اگر عادت دارید زمان مطالعه راه بروید، با خودتان زمزمه کنید یا بلند درس بخوانید، این عادات را هم ترک کنید چون انجام این کارها فقط سطح تمرکزتان را پایین می‌آورند.

چطور بهترین مکان برای درس خواندن را پیدا کنیم؟

حالا که متوجه شدید یک مکان ایده‌آل برای مطالعه چه خصوصیاتی دارد، می‌توانید محیط اطرافتان را بررسی کنید تا محلی که بیشترین شباهت را به این ایده‌آل‌ها دارد بیابید. لازم است بار دیگر این نکته مهم را یادآوری کنم که رعایت تعادل بسیار مهم است؛ یعنی شما باید حتما مکان خاصی با یک سری ویژگی‌ها برای درس خواندن داشته باشید اما در عین حال نباید آنقدرها هم سخت بگیرید و بخواهید همه چیز کامل و بدون نقص باشد.

گاهی داوطلبان به حدی درگیر جزئیات می‌شوند و روی ویژگی‌های محل درس خواندن‌شان وسواس به خرج می‌دهند که از کار اصلی یعنی خود درس خواندن غافل می‌شوند.

ممکن است یک کافه دنج هم نور خوبی داشته باشد، تهویه آن مطبوع باشد و بوی عود در فضا بپیچد و موزیک ملایمی هم در پس زمینه پخش شود؛ اما با این حال کافه جای چندان مناسبی برای درس خواندن و تست زدن نیست! در ادامه مکان‌های پیشنهادی برای درس خواندن را معرفی می‌کنیم:

 • اتاق شخصی: بهترین و راحت‌ترین محل برای درس خواندن اتاق شخصی شما است، به این شرط که محیط خانه شما یک آرامش نسبی داشته باشد و اعضای خانواده سعی کنند زمان درس خواندن شرایط شما را درک کنند. اگر چنین شرایطی در خانه شما وجود ندارد، می‌توانید از دو گزینه زیر استفاده کنید.
 • کتابخانه عمومی: کتابخانه‌ها واقعا محیط‌های آرام و بی سروصدایی هستند، تازه همه افراد در این محیط مشغول مطالعه هستند و این موضوع می‌تواند به شما انگیزه بیشتری بدهد. البته فضای کتابخانه به اندازه اتاق شخصی شما راحت نیست و هر روز نیاز دارید زمانی را صرف رفت و آمد به کتابخانه کنید.
 • پانسیون: چند سالی است درس خواندن در پانسیون بین داوطلبان باب شده، پانسیون‌ها هم راحتی فضای اتاق شخصی را دارند و هم همه افراد ساکن در این مکان با هدف مطالعه دور هم جمع شده‌اند و به نوعی هم سو هستند. خطری که داوطلبان را در این مکان تهدید می‌کند، دوستی‌ها و دعواهایی است که ممکن است بین ساکنین پانسیون رخ بدهد. اگر تصمیم گرفته‌اید برای درس خواندن به پانسیون بروید، حتما حواستان باشد که فقط سرتان به کار خودتان باشد.

کتابخانه یا اتاق شخصی؟

کتابخانه یا اتاق شخصی؟
بهترین مکان برای یادگیری من کجاست؟ کتابخانه یا اتاق شخصی؟

در انتها به عنوان حسن ختام قصد داریم درس خواندن در کتابخانه را با مطالعه در اتاق شخصی با هم مقایسه کنیم، توصیه می‌کنم با توجه به ویژگی‌های اخلاقی و شرایط زندگی‌تان، مناسب‌ترین مکان برای مطالعه را انتخاب کنید و تا انتها به تصمیم‌تان پایبند بمانید.

کتابخانهاتاق شخصی
سکوت خوبی دارد چون مکانی مخصوص درس خواندن است.ممکن است اعضای خانواده یا اقوام شما را درک نکنند و سکوت محیط را رعایت نکنند.
تمام مدت را باید پشت میز و با لباس نسبتا رسمی سپری کنید.کاملا راحت هستید.
باید هر روز زمانی را صرف رفت و آمد کنید.زمانتان بابت رفت و آمد به هدر نمی‌رود.
کتابخانه‌ها در برخی ایام و ساعت‌های خاص تعطیل هستند.در اتاق شخصی‌تان محدودیتی ندارید.
عوامل حواس پرتی به حداقل می‌رسند.احتمال حواس پرتی زیاد است.

سخن آخر

بیایید با خودمان روراست باشیم، درس خواندن مطالعه یک رمان مهیج و سرگرم کننده نیست که در هر مکانی دلمان خواست کتاب‌هایمان را باز کنیم و شروع به مطالعه و تست‌زنی کنیم! مکان مطالعه باید محلی آرام، راحت و ثابت باشد و از لحاظ نور، تهویه و سکوت وضعیت خوبی داشته باشد.

در این محتوا در مورد ویژگی‌های یک مکان مطالعه ایده‌آل صحبت کردیم و اتاق شخصی، کتابخانه و پانسیون را به عنوان بهترین محل‌ها برای مطالعه پیشنهاد دادیم و آن‌ها را با هم مقایسه کردیم. در قسمت دیدگاه این محتوا به ما بگویید شما از چه مکانی برای مطالعه استفاده می‌کنید و بهترین مکان برای یادگیری شما کجاست؟

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه
نظر خود را ثبت کنید
نظرات ثبت شده
 1. دوست آذر 4, 1402

  راستش ماخونمون خیلی کوچیکه و اصلا اتاق مناسبی که بتونم اونحا درسم رو بخونم نداره از طرفی شرایط رفتن به کتابخونه رو هم رو هم ندارم نمیدونم باید چیکار کنم دیگه 🥲

  • پایتخت کتاب آذر 6, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙درک می‌کنم که اتاق درس محدودیت‌هایی دارد و رفتن به کتابخانه هم ممکن نیست. این معضل می‌تواند برای بسیاری از دانش‌آموزان چالشی باشد. با این حال، چند گزینه موجود است که می‌توانید امتحان کنید:
   1. سازماندهی بهتر مکان درس: شاید بتوانید مکان درس را در اتاق خواب یا هر فضای خلوت دیگری تقسیم کنید تا شرایط بهتری برای درس خواندن داشته باشید. ممکن است بخواهید از پارتیشن، واحدهای تقسیم شده یا اشیاء دیگری استفاده کنید تا حس آرامش و انحصاری برای خود بوجود آورید.
   2. به جستجوی مکان‌های عمومی بروید: بررسی کنید آیا در نزدیکی محل زندگیتان، مکان‌های عمومی مانند کافه‌ها، پارک‌ها و فضاهای عمومی دیگر وجود دارند. ممکن است بتوانید از این فضاها برای خواندن و تمرین استفاده کنید. البته مهم است که در نظر داشته باشید شرایط این مکان‌ها ممکن است متغیر باشد و برخی از روزها بهتر باشند.
   3. استفاده از منابع آنلاین: با توجه به پیشرفت فناوری، امروزه منابع آموزشی آنلاین بسیار غنی و قابل دسترس هستند. می‌توانید از اپلیکیشن‌ها، سایت‌ها و ویدیوهای آموزشی در اینترنت استفاده کنید. حتی می‌توانید در گروه‌های مطالعاتی آنلاین شرکت کنید و با دیگران در تعامل باشید.
   4. تغییر زمان‌های درس خواندن: اگر مکانی بهتری برای درس خواندن پیدا نمی‌کنید، ممکن است بتوانید زمان درس خواندن خود را تغییر دهید. مثلاً می‌توانید صبح‌ها زودتر بیدار شوید یا شب ها بعد از خوابیدن با خوندن شروع کنید.
   مهمتر از همه، تلاش کنید.

 2. امین آذر 4, 1402

  عالی

  • پایتخت کتاب آذر 4, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙 خوشحالیم از این بابت

 3. Ansari آذر 1, 1402

  سلام و خسته نباشین مطالبتون خیلی مفیده و ممنونم ازتون سوالی داشتم چه میزان صدا برای درس خواندن نیاز است ؟ صدای بلند صدای آروم ؟

  • پایتخت کتاب آذر 3, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙 ممنون از لطف و نظر شما. اگر منظورتون صدای محیط مطالعه هست، محیط مطالعه نه باید خیلی شلوغ باشه و باعث حواس پرتی شما بشه و نه باید بیش از اندازه ساکت باشه چون سر جلسه کنکور سکوت مطلق برقرار نیست و تا حدی سروصدا هست. اگر هم منظورتون اینه که خودتون با صدای بلند درس بخونید، اصلا انجام این کار رو توصیه نمی‌کنم. بهتره با چشم مطالب رو بخونید چون وقتی با صدای بلند درس می‌خونید یا زمزمه می‌کنید از دو منبع انرژی از دست میدید. فقط مواقعی که خیلی حواستون پرت شد می‌تونید برای چند دقیقه درس رو با صدای بلند برای خودتون توضیح بدیدـ

 4. فاطمه آبان 26, 1402

  سلام مرسی از شما بابت این مقاله. حقیقتش من در خوابگاه زندگی میکنم و چون رابطه ی دوستانه ی زیادی با هم اتاقی هام دارم نمیتونم ساکت بمونم و باهاشون حرف نزنم و درس بخونم. از طرفی سالن مطالعه نزدیک نیست که به اونجا برم بنظرتون چه کار کنم بهتره؟

  • پایتخت کتاب آبان 29, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙. متوجه مشکلت هستم. در خوابگاه زندگی کردن می‌تواند با چالش‌هایی همراه باشد، اما همچنان می‌توانید برای موفقیت در درس‌های خود تلاش کنید. در زیر چند راهکار برای شما ارائه می‌دهم:
   1. تعیین زمان‌های مشخص برای درس خواندن: سعی کنید زمان‌های مشخصی را برای درس خواندن در نظر بگیرید و همکاری اتاقی‌هایتان را بخواهید تا در این زمان‌ها حریم خصوصی شما را رعایت کنند.
   2. استفاده از امکانات دیگر خوابگاه: اگر سالن مطالعه دور است، به دنبال امکانات دیگری در خوابگاه بگردید. ممکن است خوابگاه شما اتاق‌های مطالعه یا محیط‌هایی مناسب برای درس خواندن داشته باشد.
   3. استفاده از امکانات آنلاین: امروزه بسیاری از منابع آموزشی و کتاب‌ها در قالب آنلاین در دسترس هستند. از این منابع استفاده کنید تا بتوانید در هر زمان و مکانی که می‌خواهید درس بخوانید.
   4. استفاده از هدفمندسازی زمان: اگر زمان کمی برای درس خواندن دارید، سعی کنید زمان خود را به خوبی مدیریت کنید. از تکنیک‌های مدیریت زمان مانند تقسیم‌بندی زمان و اولویت‌بندی استفاده کنید.
   5. مراجعه به کتابخانه‌ها و فضاهای عمومی: اگر همچنان صمیمانه می‌خواهید به سالن مطالعه بروید، می‌توانید به کتابخانه‌ها یا فضاهای عمومی در نزدیکی خوابگاه مراجعه کنید.
   امیدوارم این راهکارها به شما کمک کننده باشند. موفق باشید

 5. علی مغانی بهمن 22, 1401

  خونه یکی از گزینه های اولیته 😌

 6. احسان فروردین 8, 1401

  بهترین جا برای درس خوندن همون خونه س نه هیچ جای دیگه 🙂

آخرین مقالات پایتخت کتاب