بهترین منابع کنکور انسانی 1403؛ منابع تک رقمی‌های انسانی

18 شهریور 1402
سارا رسولی
زمان مطالعه : 14 دقیقه
بهترین منابع کنکور انسانی 1403؛ منابع تک رقمی‌های انسانی

برخلاف تصور خیلی‌ها قبولی در کنکور انسانی اصلا کار راحت و بی‌دردسری نیست؛ دروس این رشته ترکیبی از مطالب حفظی و مفهومی هستند و برای یادگیری آنها باید توانایی‌های چند جانبه‌ای داشته باشید. برای موفقیت در کنکور انسانی می‌توان با آزمون و خطا و در زمان طولانی به نتیجه رسید، اما چرا از ابزار کمکی استفاده نکنیم؟ می‌خواهم یک راز مهم را با شما در میان بگذارم، اگر می‌خواهید در کنکور انسانی موفق شوید باید در انتخاب منابع هوشمندانه عمل کنید. لازم است کتاب‌های کنکوری مناسب خودتان را تهیه کنید و بدانید در هر بازه از سال کدام کتاب به درد شما می‌خورد. همراه ما باشید تا صفر تا صد بهترین منابع کنکور انسانی 1403 را بررسی کنیم.

اهمیت انتخاب منابع برای موفقیت در کنکور انسانی

برای موفقیت در هر کاری (به خصوص کنکور) باید منابع مناسب آن را تهیه کنید، برخی از این منابع فرعی هستند و می‌توان آنها را با منابع دیگر جایگزین کرد مثل کلاس‌های کنکوری یا مشاور کنکور؛ اما برخی منابع اصلی و ضروری‌اند. کتاب‌های کنکوری اصلی‌ترین ابزار برای موفقیت در کنکور هستند و اگر درست و متناسب با نیازهای داوطلب انتخاب شوند، حتی می‌توانند جای شرکت در کلاس‌های پرهزینه کنکوری را بگیرند یا کم کاری‌های معلمان مدرسه را جبران کنند. نیازی نیست برای شناسایی بهترین منابع کنکور انسانی روزها تحقیق کنید، کل اطلاعات مورد نیازتان در این مقاله وجود دارد.

کتاب درسی را دور نیندازید!

کتاب‌های درسی کلیات مطالب را ارائه می‌کنند، در برخی قسمت‌ها ناقص هستند و ممکن است فهمیدن برخی مطالب آنها دشوار باشد، همه این‌ها را قبول دارم. اصلا اگر کتاب‌های درسی کامل و کافی بودند نیازی به خرید کتاب‌های تست کنکوری نداشتیم؛ اما منبع طراحان سوالات کنکور همین کتاب‌های درسی هستند و هدف از مطالعه کتاب‌های کمک درسی و حل تست، یادگیری و فهم بهتر مطالب کتاب‌های درسی است. اگر کتاب‌های درسی‌تان قدیمی شده‌اند، می‌توانید با مراجعه به وب سایت فروشگاه پایتخت کتاب جدیدترین چاپ آنها را با قیمت مناسب خریداری کنید.

منابع کنکور انسانی ۱۴۰۳ معرفی شده توسط سازمان سنجش

سوالات کنکور 1403 از کدامیک از کتاب‌های درسی طرح می‌شوند؟ برای هر پایه کتاب چاپ چه سالی را تهیه کنیم؟ جدول زیر شامل منابع کنکور انسانی ۱۴۰۳ است که توسط سازمان سنجش معرفی شده‌اند:

تخفیف یهویی

نام درسنام کتابپایه تحصیلی
ریاضی و آمارریاضی و آمار(1)دهم
ریاضی و آمار (2)یازدهم
ریاضی و آمار (3)دوازدهم
زبان و ادبیات فارسیعلوم و فنون ادبی (1)دهم
علوم و فنون ادبی (2)یازدهم
علوم و فنون ادبی (3)دوازدهم
زبان عربیعربی (1)دهم
عربی (2)یازدهم
عربی (3)دوازدهم
اقتصاداقتصاددهم
فلسفه و منطقمنطقدهم
فلسفه (1)یازدهم
فلسفه (2)دوازدهم
تاریختاریخ (1) ایران و جهان باستاندهم
تاریخ (2) از بعثت پیامبر اسلام تا پایان صفویهیازدهم
تاریخ (3) ایران و جهان معاصردوازدهم
جغرافیاجغرافیای ایراندهم
جغرافیا (2) جغرافیای ناحیه‌اییازدهم
جغرافیا (3) کاربردیدوازدهم
علوم اجتماعیجامعه شناسی (1)دهم
جامعه شناسی (2)یازدهم
جامعه شناسی (3)دوازدهم
روانشناسیروانشناسییازدهم

نکات مهمی که باید قبل از خرید منابع کنکور انسانی بدانید

یکی از مشکلات من با داوطلبان این است که دقیقا نمی‌دانند چطور کتابی احتیاج دارند و بدون هیچ فکری انبوهی از منابع مختلف را تهیه می‌کنند، در نهایت از هر کتاب چند صفحه می‌خوانند و آن را رها می‌کنند! لطفا بدون فکر کتاب کنکوری نخرید و قبل از هر اقدامی اولا خودتان و نیازهایتان را بشناسید، دوما ویژگی‌های یک کتاب تست مناسب را بدانید. هر داوطلب باید به سوالات زیر در مورد خودش پاسخ دهد:

 • من برای فلان درس در چه سطحی هستم؟
 • آیا ضعف پایه‌ای دارم؟
 • آیا در تست‌زنی مشکل دارم؟
 • تا برگزاری کنکور چقدر زمان دارم؟

همچنین باید نکات زیر را در مورد منابع کنکور انسانی بررسی کند:

 • حجم و لحن درسنامه‌ها
 • تعداد و سطح تست‌ها
 • وضعیت پاسخنامه تشریحی

بهترین منابع ریاضی و آمار کنکور انسانی

ضریب درس ریاضی و آمار در کنکور انسانی 6 است؛ یعنی فقط درس علوم و فنون ادبی درصد بیشتری نسبت به این درس دارد. به علاوه ریاضی و آمار رشته انسانی ضریب مخفی هم دارد، به عبارت بهتر از آنجایی که اکثر داوطلبان کنکور انسانی مطالعه این درس را دائم پشت گوش می‌اندازند و عملکرد خوبی در این درس ندارند، اگر شما بتوانید درصد خوبی برای آن کسب کنید چند گام از رقبایتان پیشی می‌گیرید. مطالب کتاب درسی ریاضی و آمار بسیار ناقص هستند و انتخاب بهترین منابع ریاضی و آمار کنکور انسانی از سایر دروس اهمیت بیشتری دارد! کتاب‌های ریاضی و آمار انسانی منتخب پایتخت کتاب:

بهترین منابع ریاضی و آمار کنکور انسانی 1403

مقاله مرتبط: بهترین منابع ریاضی و آمار کنکور انسانی 1403

بهترین منابع علوم و فنون ادبی کنکور انسانی

علوم و فنون ادبی یا زبان و ادبیات فارسی، با ضریب 8 بالاترین ضریب را بین دروس انسانی دارد و این یعنی حتی پاسخ دادن به یک سوال اضافی در این درس هم ارزشمند است. اکثر داوطلبان با این درس ارتباط خوبی برقرار می‌کنند و حتی ممکن است فکر کنند کتاب درسی برای کسب درصد بالای فارسی به تنهایی کافی است؛ اما یادتان باشد کتاب‌های درسی پر از جزئیات مهم هستند که برای فهم آنها و نیز تسلط روی مطالب دشواری همچون عروض و قافیه یا پاسخ دادن به تست‌های قرابت معنایی، خرید یک کتاب علوم و فنون ادبی کنکوری مناسب از نان شب هم واجب‌تر است. کتاب‌های علوم و فنون ادبی منتخب پایتخت کتاب:

بهترین منابع زبان عربی کنکور انسانی

هیچ وقت عربی را دوست نداشتید؟ هرکاری می‌کنید درصد عربی‌تان بالاتر نمی‌رود؟ از پایه دهم در این درس ضعف داشتید؟ کلید حل مشکلات شما انتخاب کتاب‌های عربی کنکوری مناسب و استاندارد است، کتاب‌هایی که هم دیدگاه شما را به درس عربی تغییر دهند و کمک کنند با این درس آشتی کنید و هم باعث شوند درصد و ترازتان به تدریج بهتر شود و پیشرفت کنید. کتاب‌های عربی منتخب رتبه برترها:

 • عربی جامع انسانی تست خیلی سبز
 • عربی کامل انسانی میکرو فیلم گاج
 • عربی جامع کنکور رشته انسانی مهروماه
 • عربی جامع کنکور انسانی مشاوران آموزش
بهترین منابع عربی کنکور انسانی 1403

مقاله مرتبط: بهترین منابع عربی کنکور انسانی 1403

بهترین منابع اقتصاد کنکور انسانی

اقتصاد درس نسبتا دشواری است، ضریب کمتری نسبت به سایر دروس دارد و اکثر داوطلبان رشته انسانی این درس را برای کنکور حذف می‌کنند، من چرا وقتم را برای یادگیری آن تلف کنم! دقیقا به همین دلیل که سایر داوطلبان مطالعه اقتصاد را در برنامه‌هایشان نمی‌گذارند شما باید این درس را جدی‌تر بگیرید. از طرفی این درس تک منبعی است و حجم مطالب آن کمتر از سایر دروس است، برای یادگیری  این درس و رسیدن به درصد بالای آن، فقط کافی است در انتخاب بهترین منابع اقتصاد کنکور انسانی دقت کنید. کتاب‌های اقتصاد منتخب پایتخت کتاب:

 • اقتصاد دهم تست خیلی سبز
 • اقتصاد جامع کنکور مهروماه
 • فصل آزمون اقتصاد کنکور خیلی سبز

بهترین منابع تاریخ کنکور انسانی

تاریخ از آن دسته درس‌های رتبه آوری است که مورد غفلت قرار گرفته؛ از آنجایی که مطالب این درس پیچیدگی بسیاری از دروس رشته انسانی را ندارند، با مرور و مطالعه منظم می‌توانید موفقیتتان را در این درس تضمین کنید. برای به خاطر سپردن مطالب حفظی درس تاریخ و مرور منظم آنها، به منابع کنکوری استانداردی نیاز دارید. منابع تاریخ کنکور انسانی به کمک جدول و نمودار و حل تست کاری می‌کنند تا حتی جزئی‌ترین مطالب هم در حافظه بلند مدت شما ثبت شوند. بهترین کتاب‌های تاریخ منتخب پایتخت کتاب:

بهترین منابع تاریخ کنکور انسانی 1403؛ منابع رتبه برترها

مقاله مرتبط: بهترین منابع تاریخ کنکور انسانی 1403؛ منابع رتبه برترها

بهترین منابع جغرافیا کنکور انسانی

شک نکنید که بدون کمک گرفتن از کتاب‌های جغرافیا کنکور انسانی نمی‌توانید با مطالب نه چندان دوست داشتنی و حفظی جغرافیا کنار بیایید، در واقع کار اصلی این منابع ایجاد انگیزه برای داوطلبان است تا بتوانند با درس جغرافیا ارتباط برقرار کنند. از طرفی با حل تست و مطالعه درسنامه‌ها متوجه می‌شوید که کدام قسمت‌های کتاب درسی مهم‌تر هستند و زمانتان را درست مدیریت می‌کنید. کتاب‌های جغرافیا منتخب رتبه برترها:

 • جغرافیا جامع کنکور خیلی سبز
 • آی کیو تاریخ و جغرافیا کنکور گاج
 • جغرافیا جامع کنکور مهروماه
 • جغرافیا جامع مرجع کنکور کاگو
بهترین منابع جغرافیا کنکور انسانی 1403

مقاله مرتبط: بهترین منابع جغرافیا کنکور انسانی 1403

بهترین منابع جامعه شناسی کنکور انسانی

علوم اجتماعی یا جامعه شناسی از آن دسته دروس کم دردسر و نسبتا راحتی است که می‌توانید با خیال راحت روی آن سرمایه‌گذاری کنید. اگر برای مطالعه این درس فقط از کتاب‌های درسی کمک بگیرید، شاید بتوانید به یک درصد متوسط برسید اما با استفاده از منابع کمک آموزشی مناسب جامعه شناسی، می‌توانید از پس حل کردن دشوارترین سوالات کنکور هم برآیید. بهترین کتاب‌های جامعه شناسی منتخب پایتخت کتاب:

 • کتاب جامعه شناسی جامع خیلی سبز
 • جامعه شناسی جامع کنکور میکرو فیلم گاج
 • فصل آزمون جامعه شناسی کنکور خیلی سبز
بهترین منابع جامعه شناسی کنکور انسانی 1403

مقاله مرتبط: بهترین منابع جامعه شناسی کنکور انسانی 1403

بهترین منابع فلسفه و منطق کنکور انسانی

به جرات می‌توان گفت فلسفه و منطق مفهومی‌ترین درس کنکور انسانی است، هیچ داوطلبی به تنهایی نمی‌تواند از پس فهم مطالب دشوار این درس و پاسخ‌گویی به سوالات هوشمندانه آن در کنکور برآید. احتمالا مطالعه کتاب‌های فلسفه و منطق با ابهامات زیادی همراه است و به همین دلیل بسیاری از داوطلبان اکثر سوالات این درس را در کنکور از دست می‌دهند. اگر می‌خواهید به چنین سرنوشتی دچار نشوید و متفاوت عمل کنید، باید به فکر خرید بهترین منابع فلسفه و منطق کنکور انسانی باشید. کتاب‌های فلسفه و منطق منتخب پایتخت کتاب:

بهترین منابع فلسفه و منطق کنکور انسانی 1403؛ منابع رتبه برترها

مقاله مرتبط: بهترین منابع فلسفه و منطق کنکور انسانی 1403؛ منابع رتبه برترها

بهترین منابع روانشناسی کنکور انسانی

با مطالعه موشکافانه کتاب درسی، مطالعه درسنامه‌ها و حل تست فراوان، می‌توانید به درصد 100 برای روانشناسی فکر کنید! روانشناسی درس جذاب و شیرینی است اما هر کسی موفق نمی‌شود آن را در کنکور 100 بزند، لازم است زیروبم سوالات کنکوری روانشناسی و نیز جزئیات ریز این درس را به کمک منابع روانشناسی کنکوری مناسب بررسی کنید. برترین کتاب‌های روانشناسی از دید رتبه برترها:

 • روانشناسی یازدهم تست خیلی سبز
 • روان شناسی جامع کنکور مشاوران آموزش
 • نردبام روانشناسی کنکور خیلی سبز
بهترین منابع روانشناسی کنکور 1403، منابع رتبه برترها

مقاله مرتبط: بهترین منابع روانشناسی کنکور 1403، منابع رتبه برترها

لیست پیشنهادی منابع کنکور انسانی (ویژه داوطلبان ضعیف)

اگر در درسی از پایه و اساس ضعف دارید و فکر می‌کنید در مدرسه آموزش مناسبی برای آن درس دریافت نکرده‌اید، باید از منابع مناسب داوطلبان ضعیف استفاده کنید. این منابع تک پایه هستند؛ یعنی هر کتاب فقط به یک پایه تعلق دارد. از این رو درسنامه‌ها مفصل و طولانی هستند، به تمام جزئیات و خط به خط کتاب درسی پرداخته‌اند و تست‌های آنها اکثرا ساده و متوسط و در چهارچوب سوالات کنکورند. جدول زیر شامل پکیجی از بهترین منابع کنکور انسانی برای داوطلبان ضعیف است:

اسم درساسم کتاب پیشنهادی
ریاضی و آمارتک پایه ماجراهای من و درسام ریاضی و آمار خیلی سبز
زبان و ادبیات فارسیعلوم و فنون ادبی تک پایه تست خیلی سبز
زبان عربیعربی تک پایه رشته انسانی میکرو گاج
اقتصاداقتصاد دهم تست خیلی سبز
فلسفه و منطقفلسفه و منطق پایه دهم و یازدهم خیلی سبز   و   فلسفه دوازدهم میکرو گاج
تاریختاریخ تک پایه تست خیلی سبز
جغرافیاجغرافیا تک پایه تست خیلی سبز
علوم اجتماعیجامعه شناسی تک پایه مشاوران آموزش
روانشناسیروانشناسی یازدهم مشاوران آموزش

لیست پیشنهادی منابع کنکور انسانی (ویژه برنامه یک ساله)

اگر سال کنکور را با یک پایه متوسط و تسلط نسبی روی دروس رشته انسانی آغاز کرده‌اید و یک برنامه یک ساله برای خودتان در نظر گرفته‌اید، بهتر است به جای منابع تک پایه از کتاب‌های تست جامع استفاده کنید. همان طور که می‌دانید در سال کنکور با توجه به حجم مطالب زمان بسیار محدود است، مزیت کتاب‌های جامع درسنامه‌های جمع‌وجور و کاربردی و تعداد فراوان تست است؛ این همان چیزهایی است که در سال کنکور به آنها نیاز دارید. بهترین منابع جامع کنکور انسانی عبارتند از:

اسم درساسم کتاب پیشنهادی
ریاضی و آمارریاضی و آمار جامع انسانی خیلی سبز
زبان و ادبیات فارسیعلوم و فنون ادبی جامع کنکور تست خیلی سبز
زبان عربیعربی کامل انسانی میکرو فیلم گاج
اقتصاداقتصاد جامع کنکور مهروماه
فلسفه و منطقفلسفه و منطق جامع کنکور خیلی سبز
تاریختاریخ جامع کنکور مشاوران آموزش
جغرافیاکتاب تاریخ و جغرافیا آبی قلم چی
علوم اجتماعیجامعه شناسی جامع کنکور میکرو فیلم گاج
روانشناسیروانشناسی یازدهم تست خیلی سبز

لیست پیشنهادی منابع کنکور انسانی (ویژه جمع بندی)

حجم مطالب کنکور انسانی بسیار زیاد است و بخش قابل توجهی از این مطالب ماهیت حفظ کردنی دارند، از این رو فراموشی شایع‌ترین مشکل داوطلبان رشته انسانی است. رتبه برترها برای غلبه بر این مشکل یک استراتژی جالب دارند، آنها در چند هفته پایانی مطلب جدیدی مطالعه نمی‌کنند و در عوض وقتشان را صرف مرور و جمع بندی مطالبی که در طول سال خوانده‌اند می‌کنند. شما در ایام جمع بندی به کتاب‌های زیر احتیاج دارید:

اسم درساسم کتاب پیشنهادی
ریاضی و آمارجمع بندی ریاضی و آمار کنکور مهروماه
زبان و ادبیات فارسیجمع بندی علوم و فنون ادبی کنکور خیلی سبز
زبان عربیجمع بندی عربی کنکور خیلی سبز
اقتصادفصل آزمون اقتصاد کنکور خیلی سبز
فلسفه و منطقموج آزمون فلسفه و منطق کنکور الگو
تاریخموج آزمون تاریخ و جغرافیا کنکور الگو
جغرافیاجمع بندی جغرافیا کنکور خیلی سبز
علوم اجتماعیفصل آزمون جامعه شناسی کنکور خیلی سبز
روانشناسیفصل آزمون روانشناسی کنکور خیلی سبز

لیست پیشنهادی منابع کنکور انسانی (برای دقیقه نودی‌ها)

ایده‌آل‌ترین حالت این است که حداقل یک سال برای مطالعه منابع کنکوری زمان بگذارید و یک برنامه ریزی یک ساله داشته باشید؛ اما اگر به هر دلیلی نتوانستید چنین برنامه‌ای بچینید و ناگهان دقیقه نود به فکر کنکور افتادید باید منابع خاصی تهیه کنید. وقتی که شما فقط چند ماه زمان دارید، بهتر است از کتاب‌های جیبی یا لقمه در کنار حل سوالات کنکورهای اخیر استفاده کنید. منابع موجود در جدول زیر، ویژه مواقعی است که داوطلبان زمان بسیار محدودی در اختیار دارند:

اسم درساسم درس
ریاضی و آمارجیبی نکته باز ریاضی و آمار جامع انسانی خیلی سبز
زبان و ادبیات فارسیعروض و قافیه هفت خان خیلی سبز
آرایه‌های ادبی کنکور رشته انسانی دریافت
تناسب مفهومی و قرابت معنایی جامع کنکور دریافت
حفظیات علوم و فنون ادبی کنکور لقمه مهروماه
زبان عربیدرسنامه ی عربی کنکور رشته انسانی لقمه مهروماه
درک مطلب عربی کنکور انسانی موضوعی خیلی سبز
اقتصاداقتصاد کنکور لقمه مهروماه
فلسفه و منطقفلسفه و منطق کنکور لقمه مهروماه
تاریخجیبی نکته باز تاریخ کنکور خیلی سبز
جغرافیاجیبی نکته باز جغرافیا کنکور خیلی سبز
علوم اجتماعیجامعه شناسی کنکور لقمه مهروماه
روانشناسیروانشناسی کنکور لقمه مهروماه
پکیج‌های کامل دروسکنکوریوم انسانی پرومکس PROMAX مهروماه
بسته جامع دور دنیا در 4 ساعت رشته انسانی کنکور گاج

سخن آخر

با بررسی سطح سوالات کنکورهای اخیر رشته انسانی متوجه می‌شوید که برای درخشیدن در این رقابت بزرگ و رسیدن به اهدافتان باید در کنار کتاب درسی از کتاب‌های کنکوری و تست هم استفاده کنید. فرقی نمی‌کند الان در کدام بازه از سال تحصیلی هستید یا در چه سطحی قرار دارید، در این محتوا برای هر داوطلبی با هر شرایط و سطح علمی بهترین منابع کنکور انسانی 1403 را گلچین کردیم. تمام کتاب‌های کنکوری معرفی شده در این محتوا و نیز کتاب‌های درسی با تخفیف ویژه در وب سایت فروشگاه پایتخت کتاب موجود هستند.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه
نظر خود را ثبت کنید
نظرات ثبت شده
 1. مشکات اردیبهشت 22, 1403

  سلام وقت بخیر
  ممنون از مقاله بسیار جامع و خوبتون به نظر من استفاده از قوی‌ترین و جامع‌ترین منابع کنکور انسانی در هر سال باعث می‌شود تا با موفقیت از کنکور مورد نظر خود گذر کرده و از درب‌های موفقیت عبور کنید.

 2. مهدیه فروردین 31, 1403

  سلام ببخشید من برای کنکور سراری1403 انسانی ثبت نام کردم و الویتم رو هنر گذاشتم میخوام بدون امکانش هست از انسانی به هنر و اینکه در این مورد مورد ک چه کتابای و چه طوری بخونم کمکم کنید ممنون

  • پایتخت کتاب اردیبهشت 2, 1403

   سلام پایتختی عزیز💙امکانش که هست اما جواب ۲ سوال بعدیتون ۲۰ خط توضیح هست که امکان پاسخ در این کامنت نیست

آخرین مقالات پایتخت کتاب