بهترین کتاب برای امتحان نهایی دوازدهم ؛ تحلیل و بررسی

13 خرداد 1402
زمان مطالعه : 8 دقیقه
بهترین کتاب برای امتحان نهایی دوازدهم ؛ تحلیل و بررسی

امتحانات نهایی از رگ گردن به شما نزدیک‌ترند! خوشا به حال دانش‌آموزانی که از اول سال خودشان را برای این امتحانات مهم و سرنوشت‌ساز آماده کرده‌اند؛ اما دانش‌آموزانی که در این زمینه کوتاهی کرده‌اند در این زمان کم باقی مانده چکار کنند؟ آیا هنوز هم امکان موفقیت هست؟ امسال اهمیت امتحانات نهایی از سال‌های قبل بسیار بیشتر است چون قرار است نمرات کسب شده در این امتحانات سرنوشت کنکورتان را تعیین کند. در زمان باقی مانده بهترین کار برنامه ریزی صحیح و استفاده از منابعی است که مخصوص امتحانات نهایی طراحی شده‌اند. چه دانش‌آموزانی که آمادگی خوبی دارند و چه آنهایی که تلاش زیادی در طول سال نکرده‌اند، برای کسب نمره خوب لازم است از این منابع استفاده کنند. در این مقاله قرار است سیر تا پیاز کتاب‌های مخصوص امتحانات نهایی را بررسی کنیم.

چرا باید برای امتحانات نهایی از کتاب کمک درسی استفاده کنیم؟

اگرچه کتاب‌های درسی مهم‌ترین منابع طراحان سوالات امتحانات نهایی هستند و به هیچ وجه نباید کتاب درسی را از برنامه‌تان حذف کنید؛ اما با این حال اگر می‌خواهید در این امتحانات بهترین نمرات را کسب کنید، لازم است در کنار کتاب‌های درسی از کتاب‌های کمک درسی هم استفاده کنید. برای این صحبتم چند دلیل دارم:

  • اول: بخش‌هایی از کتاب درسی گنگ و نامفهوم هستند یا در مدرسه به درستی تدریس نمی‌شوند.
  • دوم: برخی از بخش‌های کتاب‌های درسی توسط دانش‌آموزان نادیده گرفته می‌شوند.
  • سوم:  سطح سوالات امتحانات نهایی هر ساله بالاتر می‌رود و سوالات پیچیده‌تر و مفهومی‌تر می‌شوند.
  • چهارم: اکثر داوطلبان عادت کرده‌اند به روش کنکوری درس بخوانند و بیشتر تست بزنند، در حالی که مطالعه برای امتحانات نهایی با مطالعه برای کنکور فرق دارد.

کتاب‌های مخصوص امتحان نهایی چه ویژگی‌هایی دارند؟

پاسخ این سوال بستگی به این دارد که الان در کدام بازه از سال تحصیلی هستید؛ اگر هنوز در ابتدای سال تحصیلی قرار دارید و زمان کافی برای یادگیری و مطالعه عمیق دروس را دارید، همان کتاب درسی بهترین منبع مطالعه برای شماست ولی اگر فرصت زیادی در اختیار ندارید باید از منابعی استفاده کنید که فقط مطالب اصلی و با اهمیت هر درس را یادآوری می‌کنند، چون شب امتحان زمان خوبی برای یادگیری مطالب از صفر نیست. خوبی درسنامه‌های خلاصه این است که در همین زمان کوتاه می‌توانید مطالب مهم را مرور و جمع‌بندی کنید. در کنار این درسنامه‌ها باید تا جایی که می‌توانید نمونه سوال تشریحی استاندارد حل کنید تا روی مطالب هر درس به تسلط کامل برسید.

بنابراین اگر فرصت کافی برای مطالعه دارید بهترین گزینه استفاده از کتاب‌هایی است که خط به خط کتاب درسی و تمرینات آن را مورد بررسی قرار می‌دهند و به قولی کتاب درسی را زیر ذره‌بین گذاشته‌اند. اما اگر به دنبال کتابی برای شب امتحان هستید، باید از کتاب‌هایی با درسنامه‌های کوتاه و کاربردی استفاده کنید.

ththr-min

چه کتاب‌هایی برای امتحان نهایی ریاضی مطالعه کنیم؟

در درسنامه کتاب‌های مناسب برای امتحان نهایی ریاضی بهتر است از نمودار و جدول برای جمع‌آوری و طبقه‌بندی فرمول‌ها استفاده شود؛ تا دانش‌آموزان بتوانند در شب امتحان یک بار همه فرمول‌ها را مرور و یادآوری کنند، همچنین هرچقدر تعداد سوالات این کتاب‌ها بیشتر باشد بهتر است چون برای تسلط روی درسی مثل ریاضی هیچ چیز بهتر از حل سوال و تمرین نیست. کتاب‌های انتشارات بنی هاشم، شب امتحان خیلی سبز و بانک سوالات امتحانی گلبرگ از جمله بهترین منابع برای امتحان نهایی ریاضی هستند.

چه کتاب‌هایی برای امتحان نهایی فیزیک مطالعه کنیم؟

در درسنامه کتاب‌های مخصوص امتحان نهایی فیزیک، علاوه بر جمع‌آوری فرمول‌ها باید مفاهیم مهم و اصلی هر درس آورده شود؛ مثلا برای حل سوالات مربوط به شتاب متوسط باید ابتدا مفهوم شتاب متوسط را درک کنید و بعد فرمول‌های مربوط به آن را حفظ کنید. در درس فیزیک هم مثل درس ریاضی حل سوال و تمرین اهمیت زیادی دارد؛ کتاب‌ فرمول بیست گاج، غول امتحان فیزیک دوازدهم و فیزیک دوازدهم بنی هاشمی از جمله بهترین منابع هستند.

چه کتاب‌هایی برای امتحان نهایی هندسه مطالعه کنیم؟

کتاب‌های امتحان نهایی هندسه مشابه کتاب‌های امتحان نهایی ریاضی هستند.

چه کتاب‌هایی برای امتحان نهایی شیمی مطالعه کنیم؟

درس شیمی از دو قسمت مسائل و مطالب حفظ کردنی تشکیل شده است؛ برای مطالعه قسمت حفظ کردنی، کتاب درسی کافی است اما برای قسمت مسائل قطعا به یک کتاب کمک درسی احتیاج دارید. کتاب‌های شب امتحان شیمی دوازدهم خیلی سبز ,شیمی دوازدهم بنی هاشمی، بانک نهایی شیمی خیلی سبز و امتحانت شیمی دوازدهم مهروماه از جمله بهترین کتاب‌های شیمی برای شرکت در امتحانات نهایی هستند و می‌توانند مکمل‌های خوبی برای کتاب درسی باشند.

چه کتاب‌هایی برای امتحان نهایی فارسی مطالعه کنیم؟

تعداد درس‌های کتاب فارسی دوازدهم زیاد است و اگر بخوا‌هید همه این درس‌ها را در شب امتحان یا فرجه امتحان فارسی مطالعه کنید، به احتمال زیاد وقت کافی برای این کار نخواهید داشت. منابعی مثل جزوه فارسی دوازدهم برای امتحان نهایی نشر الگو، گلبرگ ادبیات فارسی دوازدهم گل واژه، شب امتحان ادبیات فارسی دوازدهم خیلی سبز همه مطالب درس فارسی را به صورت خلاصه و جمع‌وجور ارائه کرده‌اند و در شب امتحان بسیار به کارتان می‌آیند.

چه کتاب‌هایی برای امتحان نهایی انگلیسی مطالعه کنیم؟

درس انگلیسی یکی از درس‌های عمومی دشوار و پرچالش است و طبیعتا برای کسب نمره 20 در امتحان نهایی انگلیسی مطالعه کتاب درسی به تنهایی کافی نیست. کتاب‌بیسترس زبان انگلیسی دوازدهم کاگو، ، غول امتحان زبان انگلیسی دوازدهم مبتکران، گلبرگ زبان انگلیسی دوازدهم گل واژه و شب امتحان زبان انگلیسی دوازدهم خیلی سبز از جمله بهترین منابع برای امتحان نهایی انگلیسی هستند.

بهترین کتاب‌های امتحان نهایی (برای مطالعه از ابتدای سال)

سری کتاب‌های ماجراهای من‌ و درسام از انتشارات خیلی سبز و سیر تا پیاز گاج، به درد شب امتحان نمی‌خورند چون درسنامه‌های این کتاب‌ها بسیار کامل و مفصل هستند و برای مطالعه آنها به زمان کافی نیاز خواهید داشت. اگر در حال حاضر در پایه یازدهم تحصیل می‌کنید و قصد دارید سال بعد در امتحانات نهایی بهترین عملکرد را داشته باشید، توصیه می‌کنم از همان ابتدای سال تحصیلی سری کتاب‌های ماجراهای من‌ و درسام و کتاب‌های سیر تا پیاز گاج را تهیه کنید. درسنامه این کتاب‌ها به قدری قوی هستند که بعد از مطالعه آنها هیچ نکته‌ای در کتاب درسی برایتان مبهم نخواهد بود. علاوه بر درسنامه‌ها، در باکس‌های مخصوص، به نکات پرتکرار امتحانات سال‌های گذشته پرداخته شده است. خبر خوب اینکه این کتاب‌ها پر از آزمون‌های استاندارد هستند؛ آزمون‌های فصل به فصل، آزمون‌های نوبت اول و دوم و سوالات شبیه سازی شده تالیفی به همراه پاسخنامه تشریحی کامل.

چطور این منابع را تهیه کنم؟

سال دوازدهم پرمشغله‌ترین سال تحصیلی است و در چنین سال سرنوشت‌سازی نباید حتی یک ساعت را هم هدر دهید، یکی از کارهایی که ممکن است زمان زیادی از شما بگیرد جستجوی کتاب‌ها و منابع مورد نیازتان است؛ چون پیدا کردن هر منبع و خریدن آن به صورت حضوری حداقل یکی دو روز از زمان گرانبهای شما را می‌گیرد! بهترین کار در چنین شرایط خرید اینترنتی و آنلاین است؛ اما چطور به خرید آنلاین اعتماد کنیم؟ یکی از فروشگاه‌های معتبر و معروف که فروش آنلاین هم دارد، پایتخت کتاب (بانک کتاب پایتخت) است. با مراجعه به این وب سایت می‌توانید تمام کتاب‌های معرفی شده در این محتوا را به همراه صدها کتاب و محصول آموزشی و کمک آموزشی دیگر به صورت آنلاین سفارش دهید و در کمترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید.

چند سوال متداول

چرا باید برای امتحانات نهایی از کتاب کمک درسی استفاده کنیم؟

بنا به دلایلی مثل سطح بالای سوالات امتحانات نهایی چند سال اخیر، آمادگی برای امتحانات تشریحی، فهم برخی مطالب گنگ و نامفهوم کتاب درسی.

کتاب‌های مخصوص امتحانات نهایی چه ویژگی‌هایی دارند؟

کتاب‌های مخصوص شب امتحان باید درسنامه‌های خلاصه و کاربردی به همراه نمونه سوالات امتحانی و تشریحی داشته باشند.

بهترین کتاب‌ها برای شرکت در امتحانات نهایی کدامند؟

کتاب‌های امتحان نهایی اسفندیار، انتشارات بنی هاشمی، شب امتحان خیلی سبز و غول امتحان نهایی مبتکران از جمله بهترین کتاب‌ها برای شرکت در امتحانات نهایی هستند.

کتاب‌های مخصوص امتحانات نهایی را از کجا بخریم؟

تمام منابع معرفی شده در این محتوا را می‌توانید به صورت آنلاین و با مناسب‌ترین قیمت از وب سایت پایتخت کتاب خریداری کنید.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

  1. کتاب خوب گفت:

    ممنون از مطلب خوبتون

  2. سهراب گفت:

    عالی ممنونم

آخرین مقالات پایتخت کتاب