موفقیت در کنکور تجربی | راز موفقیت کنکور تجربی چیست؟

14 فروردین 1403
امیرحسین میری
زمان مطالعه : 11 دقیقه
موفقیت در کنکور تجربی | راز موفقیت کنکور تجربی چیست؟

برای بسیاری از دانش‌آموزان، کنکور سراسری یک نقطه عطف است و به نوعی آینده آن‌ها را رقم می‌زند. اغلب کنکوری‌ها دوست دارند با تحصیل رشته مورد علاقه خود، در شغلی که آرزویش را دارند، مشغول به کار شوند. برای همین چند سال قبل از کنکور برنامه‌ریزی می‌کنند تا آمادگی لازم برای کسب رتبه‌های برتر را داشته‌باشند.

کنکور تجربی یکی از آزمون‌های پرطرفدار و پرترافیک آزمون سراسری است که داوطلبان زیادی برای قبولی در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و … با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. اگر می‌خواهید بدانید راز موفقیت در کنکور تجربی چیست، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کنکور تجربی، یک رقابت تمام عیار و نفس‌گیر است!

اگر می‌خواهید خود را برای یک رقابت سخت و نفس‌گیر آماده کنید، باید تلاش و پشتکار زیادی داشته‌باشید. رشته تجربی همیشه جزء رشته‌های پرطرفدار کنکور سراسری بوده است. به‌همین دلیل دانش‌آموزان در یک رقابت تنگاتنگ شرکت می‌کنند.

تعداد شرکت‌کنندگان در این رشته معمولا دو برابر رشته ریاضی و انسانی است، اما فقط برای حداکثر ۴ درصد آن‌ها در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه‌های دولتی، صندلی خالی وجود دارد. پس اگر می‌خواهید در این رشته‌ها قبول شوید، باید به فکر یک برنامه‌ریزی قوی باشید و تلاش و کوشش خود را بیشتر کنید.

تخفیف یهویی

رابطه بین ساعات مطالعه و موفقیت در کنکور تجربی

دانشمندان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که مغز انسان در ساعات ابتدایی روز، دارای بیشترین انرژی و بالاترین عملکرد است و با رسیدن به ساعات پایانی از انرژی مغز کاسته می‌شود و کارایی کمتری دارد.

داوطلبان بهتر است زمان مطالعه خود را به ساعات ابتدایی روز موکول کنند تا یادگیری کارآمدتری داشته‌باشند و بتوانند مطالب و نکات درسی را به‌خوبی درک کنند. زیرا بیشتر دروس کنکور تجربی جنبه مفهومی و حفظ‌کردنی دارند

میزان ساعات مطالعه برای هر دانش‌آموز ممکن است متفاوت باشد، اما نباید به‌گونه‌ای انتخاب شود که انرژی شما را به یک‌باره تخلیه کند. درنظر گرفتن زمان استراحت در حین مطالعه و خواب کافی می‌تواند، میزان یادگیری را تا حد زیادی افزایش دهد و احتمال موفقیت شما در کنکور تجربی را بالا ببرد.

افزایش ساعت مطالعه؛ چگونه ساعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟

مقاله مرتبط: افزایش ساعت مطالعه؛ چگونه ساعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟

برای این‌که در کنکور تجربی موفق شوید، لازم است که یک برنامه مناسب برای خود داشته‌باشید. این برنامه باید به‌گونه‌ای تدوین شود که مسیر درست برای رسیدن به موفقیت را تعریف کند و شما را از سردرگمی نجات دهد. یک برنامه موفق کنکور، مانند چراغی است که مسیر موفقیت در آزمون را نشان می‌دهد و شما را به سمت هدف اصلی هدایت می‌کند.

برنامه موفق برای رشته تجربی، برنامه‌ای است که تمام دروس آن شامل زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضی و حتی زمین‌شناسی را تحت پوشش قرار دهد.

نتایج آزمون‌های سال‌های اخیر نشان داده است که گاهی دروس با ضریب یک نیز می‌توانند نقشی تعیین‌کننده در قبولی رشته‌های پرطرفداری مثل پزشکی و پیراپزشکی داشته‌باشند.

برای موفقیت در کنکور تجربی باید چه کارهایی انجام داد؟

اگر به فکر کسب موفقیت و پیروزی در کنکور تجربی هستید، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • تعیین اهداف به شکلی روشن و واضح
 • انجام برنامه‌ریزی دقیق و صحیح
 • یادگیری روش‌های صحیح مطالعه
 • اهمیت دادن به سلامت جسمی و روحی
 • داشتن نگرشی مثبت و در عین حال واقع‌بینانه
 • شرکت در آزمون‌های آزمایشی معتبر
 • تنظیم صحیح ساعات مطالعاتی
 • داشتن خواب راحت و کافی
 • استفاده از کتب درسی به‌عنوان منابع درسی کنکور
 • غافل نشدن از مرور مطالب و نکات درسی
 • یادگیری و کسب مهارت در تست‌زنی
 • توجه کافی به کلیه دروس کنکور
 • یادگیری مدیریت زمان
 • مشورت با افراد متخصص و مجرب
 • آگاهی از شرایط و ضوابط برگزاری کنکور تجربی
پردرآمدترین رشته های تجربی ؛ با این رشته ها پول پارو کن!

مقاله مرتبط: پردرآمدترین رشته های تجربی ؛ با این رشته ها پول پارو کن!

چگونه شانس موفقیت در کنکور تجربی را بالا ببریم؟

موفقیت بستگی به هدف شما دارد. همانطور که می‌دانید، در کنکور تجربی رقابت شدیدی برای قبولی در رشته‌های پزشکی وجود دارد. برای همین شانس قبولی در این رشته نسبت به سایر رشته‌ها کمتر است، اما غیرممکن نیست.

اگر برنامه‌ریزی صحیحی داشته‌باشید و آن را به‌درستی اجرا کنید، حتما می‌توانید در بهترین رشته‌ها قبول شوید.

تعیین اهداف

اگر برای کنکور تجربی، اهداف خود را مشخص نکنید، قبول شدن در رشته و دانشگاهی که آرزویش را دارید، بسیار دشوار خواهد شد. تعیین اهداف جزء ارکان اصلی موفقیت است.

بنابراین پیش از این‌که برنامه‌ریزی خاصی برای آزمون سراسری انجام دهید، اهداف خود را مشخص و برنامه مطالعاتی‌تان را بر اساس آن پایه‌ریزی کنید.

شناخت و آگاهی کافی از اهداف موجب می‌شود که از مسیر اصلی رسیدن به موفقیت در آزمون منحرف نشوید.

برنامه‌ریزی صحیح اصلی‌ترین راز موفقیت در آزمون

همان‌طور که اشاره کردیم، برنامه‌ریزی صحیح، یکی از ارکان اصلی موفقیت در هر آزمونی است که همه کارشناسان در مورد آن اتفاق‌نظر دارند. اگر دانش‌آموزان بتوانند یک برنامه جامع و اصولی برای خود طراحی و تدوین کنند، به‌راحتی و با کم‌ترین دردسر می‌توانند به آرزوهای خود برسند و در رشته و دانشگاه مورد علاقه‌شان قبول شوند.

یک برنامه‌ریزی حساب‌شده به شما کمک می‌کند تا در زمان باقیمانده تا کنکور، بهترین عملکرد را داشته‌باشید و از وقت خود بیشترین بهره را ببرید. بهتر است با یک مشاور تحصیلی که در زمینه کنکور تجربه کافی دارد مشورت کنید و از او بخواهید یک برنامه جامع و اختصاصی برای شما طراحی کند.

موفقیت در کنکور ؛ 12 راز رتبه برترها + تمام رشته‌ها

مقاله مرتبط: موفقیت در کنکور ؛ 12 راز رتبه برترها + تمام رشته‌ها

اختصاص دادن زمان مناسب به تست‌زنی

یکی از مواردی که ممکن است داوطلبان کنکور تجربی از آن غافل شوند، یادگیری شیوه‌های تست‌زنی است. گاهی اوقات افرادی که بهترین نمرات را در درس زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و … در دبیرستان کسب می‌کردند، در جلسه کنکور نتوانسته‌اند به سوالات تستی آن دروس پاسخ دهند و با شکست روبه‌رو شدند.

سوالات آزمون سراسری به‌صورت تستی طرح می‌شوند و شرکت‌کنندگان در این آزمون باید بتوانند در مدت محدودی به این سوالات پاسخ دهند.

وقت خود را فقط به یادگیری مطالب درسی اختصاص ندهید و آن را به‌‌نحوی تنظیم کنید که زمان کافی برای بررسی سوالات تستی و ترفندهایی که برای پاسخ‌دهی به آن‌ها وجود دارد، داشته‌باشید.

تند خوانی برای کنکور ؛ ترفندهای طلایی برای یادگیری 20 برابری

مقاله مرتبط: تند خوانی برای کنکور ؛ ترفندهای طلایی برای یادگیری 20 برابری

استفاده از منابع مناسب، گامی مهم برای موفقیت در کنکور تجربی است!

استفاده از منابع مناسب، گامی مهم برای موفقیت در کنکور تجربی است!
یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای موفقیت در کنکور تجربی استفاده از منابع مناسب سطح خودتان است.

انتخاب و استفاده از منابع مناسب، یکی از گام‌های مهم موفقیت در هر کنکوری است. بهترین منابع کنکور تجربی، همان کتاب‌های درسی هستند که توسط سازمان سنجش اعلام می‌شوند. این منابع شامل زبان و ادبیات فارسی، عربی، زبان انگلیسی، فرهنگ و معارف اسلامی، زمین‌شناسی، ریاضیات، زیست‌شناسی، فیزیک و شیمی هستند.

در کنار کتب درسی می‌توانید از کتب و منابع کنکوری برای درک بهتر مطالب و آشنایی با سوالات تستی کنکور استفاده کنید.

شرکت در کلاس کنکور تجربی آنلاین

کلاس‌های کنکور تجربی که در آموزشگاه‌های مختلف برگزار می‌شود، می‌تواند برای موفقیت در آزمون بسیار تاثیرگذار باشد. اما برخی از دانش‌آموزان ممکن است نتوانند در این کلاس‌ها شرکت کنند.

از این‌رو باتوجه به گسترش اینترنت، برخی از کلاس‌های کنکور تجربی به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود تا دانش‌آموزان علاقه‌مند بتوانند در این کلاس‌ها شرکت کنند و از مزایای آن بهره‌مند شوند. همچنین شرکت در این کلاس‌ها می‌تواند تا حد زیادی در وقت دانش‌آموز صرفه‌جویی کند.

شرکت در آزمون و تحلیل آن از دیگر عوامل موفقیت

آزمون‌های آزمایشی رشته تجربی توسط موسسات مختلفی برگزار می‌شوند. این آزمون‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که فضای کنکور را شبیه‌سازی کنند. دانش‌آموزان رشته تجربی با شرکت در این آزمون‌ها می‌توانند با فضای آن آشنا شوند و اضطراب خود را کاهش دهند. همچنین شرکت در آزمون‌های آزمایشی، موجب می‌شود که افراد ارزیابی مناسبی از نحوه عملکردشان در مورد کنکور به‌دست آورند.

بسیاری از دانش‌آموزان فکر می‌کنند، تنها راه موفقیت این است که تمام وقت خود را به مطالعه دروس کنکور، تست‌زنی و شرکت در آزمون‌های آزمایشی اختصاص دهند. اما این طرز فکر صحیح نیست و می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری برایتان داشته‌باشد و شما را با انواع و اقسام بیماری‌های جسمی و روحی درگیر کند.

پزشکان و متخصصان توصیه می‌کنند که داوطلبان کنکور، در روز ۳۰ دقیقه از وقت خود را به ورزش اختصاص دهند تا بتوانند سلامت جسمانی‌شان را حفظ کنند و شادابی بیشتری برای مطالعه داشته‌باشند.

همچنین تغذیه مناسب، نقش مهمی در عملکرد مغز دارد. زیرا مغز در هنگام مطالعه و یادگیری انرژی زیادی مصرف می‌کند. در زمانی‌که دانش‌آموزان برای کنکور آماده می‌شوند اگر رژیم غذایی مناسبی نداشته‌باشند مغز آن‌ها کارایی قابل قبولی نخواهد داشت.

از این‌رو متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که داوطلبان کنکور غذاهایی را مصرف کنند که دارای شاخص گلیسمی پایین هستند تا انرژی مغز برای مدت زمان طولانی‌تری تامین شود.

داشتن مشاور و پشتیبان خوب

یک مشاور باتجربه و متخصص رشته تجربی می‌تواند به شما یاد بدهد که هر درسی را چگونه مطالعه کنید، از چه منابعی بهره بگیرید، چه مقدار زمان به مطالعه هر درس اختصاص دهید، چگونه وقت خود را مدیریت کنید و بسیاری موارد دیگر که می‌تواند شانس موفقیت شما در کنکور تجربی را افزایش دهد.

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که یک مشاور یا پشتیبان برای شما انجام می‌دهد، این است که شرایط شما را به‌صورت دقیق بررسی و ارزیابی می‌کند و باتوجه به آن‌ها راه‌کارهایی منحصربه‌فرد ارائه می‌دهد. این راه‌کارها که مختص شما طراحی شده‌اند نقش موثری در قبولی رشته دلخواه شما در کنکور تجربی خواهد داشت.

خلاصه‌نویسی و مرور مطالب برای موفقیت در کنکور تجربی

خلاصه‌نویسی و مرور مطالب برای موفقیت در کنکور تجربی
مرور دروس و مطالب حفظی در هفته‌های پایانی برای موفقیت در کنکور تجربی بسیار ضروری است.

یکی از اقداماتی که می‌تواند تاثیر زیادی در موفقیت دانش‌آموزان در کنکور تجربی داشته‌باشد، خلاصه‌نویسی و مرور مطالب درسی است. همانطور که می‌دانید در روزهای نزدیک به کنکور تجربی، زمان کافی برای مطالعه تمام مطالب درسی وجود ندارد.

باتوجه به این‌که بیشتر دروس کنکور تجربی حفظ‌کردنی هستند، خلاصه‌نویسی می‌تواند برای مرور مطالب در روزهای پایانی مانده به کنکور بسیار بااهمیت باشد.

مشاوران تحصیلی توصیه می‌کنند که در حین مطالعه دروس، از آن‌ها خلاصه‌برداری کنید تا بتوانید در هفته های پایانی مفاهیم و نکات مهم را به‌سرعت مرور کنید.

خلاصه نویسی چیست؟ سیر تا پیاز خلاصه نویسی

مقاله مرتبط: خلاصه نویسی چیست؟ سیر تا پیاز خلاصه نویسی

توجه به بودجه‌بندی و اهمیت دروس بر اساس ضرایب آن‌ها

برای این‌که درک بهتری از این موضوع داشته‌باشید، در ادامه جدول ضرایب دروس کنکور تجربی را آورده‌ایم.

نام درسضریب
🌏︎ زمین‌شناسی۱
🖩 ریاضی۷
🩺 زیست‌شناسی۱۲
⚛ فیزیک۷
🧪 شیمی۹

بودجه‌بندی و ضرایب دروس کنکور بسیار مهم است. همانطور که می‌دانید، در کنکور تجربی هر درس ضریب مخصوص به خود را دارد. هرچه ضریب درس بیشتر باشد، اهمیت آن نیز بیشتر است.

همانطور که مشخص است زیست‌شناسی بالاترین ضریب را دارد و به‌عنوان مهم‌ترین درس کنکور تجربه معرفی می‌شود. از سوی دیگر زمین‌شناسی دارای ضریب یک است که اهمیت پایینی در کنکور تجربی دارد.

چیزی که در این جدول جلب توجه می‌کند، ضریب ۷ ریاضی است که برابر با ضریب درس فیزیک است که نشان می‌دهد، درس ریاضی نیز برای موفقیت در کنکور تجربی باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین اطلاع از تعداد سوالاتی که از هر درس در کنکور مطرح می‌شود، می‌تواند به شما کمک کند تا مدیریت زمان بهتری داشته‌باشید و در زمان تعیین‌شده به سوالات پاسخ دهید.

سخن پایانی

برای اینکه در آزمون سراسری موفق شوید، لازم است که اهداف خود را به‌خوبی بشناسید و براساس آن‌ها برنامه مطالعاتی خود را انجام دهید. همچنین یادگیری روش‌های صحیح مطالعه و تست‌زنی، تاثیر زیادی در موفقیت شما خواهد داشت.

برای موفقیت در کنکور تجربی مدیریت زمان را فراموش نکنید، به اندازه کافی بخوابید و از ورزش و تغذیه سالم غافل نشوید. در نهایت از یک مشاوره خبره کمک بگیرید تا مسیر موفقیت در کنکور را برای شما هموارتر کند.

روش مطالعه زمین شناسی کنکور؛ چگونه زمین شناسی را 100 بزنیم؟

مقاله مرتبط: روش مطالعه زمین شناسی کنکور؛ چگونه زمین شناسی را 100 بزنیم؟

منابع: + +

سوالات متداول

در این قسمت به سوالات متداولی که در مورد موفقیت در کنکور تجربی پرسیده می‌شود، پاسخ خواهیم داد.

آیا فقط دانش‌آموزان باهوش و بااستعداد در کنکور تجربی موفق می‌شوند؟

خیر. موفقیت در کنکور رابطه مستقیمی با اهداف، برنامه‌ریزی و تلاش و پشتکار داوطلب دارد.

بهترین منابع برای کنکور تجربی چه منابعی هستند؟

کتاب‌های درسی بهترین و اصلی‌ترین منابع کنکور تجربی هستند. البته در کنار آن‌ها می‌توان از کتاب‌های کنکور و کمک آموزشی نیز استفاده کرد.

تاثیر شرکت در آزمون‌های آزمایشی برای موفقیت در کنکور تجربی چیست؟

شرکت در این آزمون‌ها موجب می‌شود که خود را در فضای کنکور قرار دهید و اطلاعات خود را محک بزنید. همچنین با شرکت در این آزمون‌های آزمایشی می‌توانید زمان پاسخ‌دهی به سوالات را بهتر مدیریت کنید.

درباره نویسنده

امیرحسین میری

نویسنده : امیرحسین میری

دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی تجزیه دانشگاه صنعتی شریف، دانش آموخته برتر المپیاد علمی دانشجویی کشور، عضو بنیاد ملی نخبگان، مدرس شیمی پایه و کنکور و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه
نظر خود را ثبت کنید
نظرات ثبت شده
 1. insurance دی 27, 1402

  سلام ببخشید. من ی بار به شما گفتم که آیا مستمرات و دی در کنکور ۱۴۰۵ تاثیر میزارند شما گفتید ممکنه قانون تغییر کنه . مگه تا ۱۴۰۵ تصویب نشد ؟ از بعضیا میپرسم میگن اگه بخوان تغییر بدن برای ۱۴۰۶ تغییر میدن

  • پایتخت کتاب دی 27, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙مستمر ها در هیچ کنکوری تاثیر ندارن

 2. life دی 24, 1402

  سلام.من سال ۸۸ امتحانات سوم دبیرستان رو نهایی دادم و سال ۸۹ پیش دانشگاهی رو فقط دروس اختصاصی شو بصورت ازمایشی نهایی برگزار کردندولی هیچوقت تو کنکور تاثیر ندادن برااونایی که مدرک پیش دانشگاهی رو سال ۹۱ببعد گرفته بودن تاثیر معدل گذاشتن الان سوال من اینه که ایا برای ترمیم معدل میتونم شرکت کنم؟؟؟البته همه نمرات پیش دانشگاهی من بالا بود ولی چون بطور رسمی نهایی برگزار نشده و میگن ازمایشی بوده قبولش ندارن الکی الکی تاثیر معدل پیش دانشگاهی رو چندباری که کنکور دادم ازدست دادم میتونم تو ترمیم شرکت کنم ؟خواهش میکنم جوابمو بدین از سردرگمی دربیام

  • پایتخت کتاب دی 24, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙ترمیم معدل برای دروس دوازدهم هست یعنی نمرات پیش دانشگاهیتون تغییر نمیکنه چه شما چه از سال ۹۱ به بعد البته تاثیر بسیار کمی هم دارن

 3. records دی 22, 1402

  سلام مرسی بابات مطالب مفیدتون یه سوال داشتم
  اگر که نمره قبولی درفرهنگیان رو نگیرم میتونم بر اساس رتبه سراسری انتخاب رشته کنم ؟؟؟

  • پایتخت کتاب دی 23, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙 بله میتونید

 4. ستین آبان 14, 1401

  سلام شما کتاب هرکول استاد حیدری جلد دومش رو هم دارید؟

  • پایتخت کتاب آبان 14, 1401

   سلام پایتختی عزیز💙 بله تمامی کتاب های استاد آریان حیدری رو داخل سایت مون موجود داریم.

آخرین مقالات پایتخت کتاب