نحوه مطالعه کنکور در تابستان

مشاوره
26 مرداد 1401
سارا رسولی
زمان مطالعه : 45 دقیقه
نحوه مطالعه کنکور در تابستان

فرقی نمی‌کند که دانش‌آموز پایه دهم، یازدهم یا دوازدهم باشید، همین که تصمیم دارید از تابستان خود به بهترین شکل استفاده کنید، یک قدم از همکلاسی‌هایتان فراتر رفته‌اید. در این چند ماه تابستان دغدغه درس‌ها و تکالیف مدرسه را ندارید و از این نظر تحت فشار نیستید؛ اما لازم است برنامه ریزی دقیقی برای خودتان داشته باشید تا حداکثر استفاده را از این روزهای گرم و پرهیاهو ببرید.

نحوه مطالعه کنکور در تابستان و معرفی بهترین منابع

یکی از سوالات پر تکرار دانش‌آموزان از ما این است که آیا لازم است برای مطالعه در تابستان، کلاس ثبت نام کنم؟ چه قصد پیش خوانی درس‌های سال بعد را داشته باشید چه بخواهید نقاط ضعفی که از سال‌های قبل دارید را جبران کنید، لازم است یک منبع کمک آموزشی مناسب داشته باشید. شاید اکثر دانش‌آموزان ثبت نام کردن در کلاس‌های کمک درسی را اجباری بدانند؛ اما اگر وقت یا هزینه کافی برای چنین کلاس‌هایی ندارید، بهتر است منابع کمک آموزشی دیگری را جایگزین آن کنید.

بهترین دفتر برنامه ریزی کنکور

حتما بخوانید: بهترین دفتر برنامه ریزی کنکور

 در این مقاله از بانک کتاب پایتخت قصد داریم برخی از بهترین کتاب‌هایی که می‌توانید در تابستان بخوانید و به کمک آنها آمادگی خود را برای شرکت در کنکور سراسری چند برابر کنید را به شما معرفی کنیم.

تابستان یک فرصت استثنایی برای کنکوری‌ ها

اول از هر چیزی بیایید تکلیف این را مشخص کنیم که در سه ماه تابستان قرار است چند ساعت مطالعه داشته باشید. طبیعتا این موضوع بستگی به این دارد که شما امسال کنکور دارید یا دانش‌آموز پایه‌های دهم یا یازدهم هستید. اگر کنکوری هستید، تابستان امسال یک فرصت استثنایی برای شما است که ممکن است هیچ گاه تکرار نشود. اما اگر سال آینده کنکور ندارید، باز هم بهتر است از بازه تابستان برای رفع اشکال پایه‌های قبلی و پیش خوانی پایه پیش رویتان استفاده کنید؛

ضمن اینکه با یک برنامه ریزی متعادل، خستگی امتحانات را از تن به در کنید و پر قدرت برای سال آینده آماده شوید. برای مطالعه در تابستان، علاوه بر داشتن یک برنامه استاندارد لازم است منابع مناسبی انتخاب کنید؛ این موضوع باعث می‌شود دچار سردرگمی نشوید و از زمان پیش رویتان نهایت استفاده را ببرید. در ادامه دانش‌آموزان را به سه دسته داوطلبان پشت کنکوری یا فارغ التحصیل، دانش‌آموزان پایه یازدهم و دهم تقسیم می‌کنیم؛ سپس در مورد برنامه مناسب آنها و منابعی که لازم است تهیه کنند صحبت می‌کنیم.

1. اگر دهمی هستید، خشت اول را با دقت بگذارید!

حتما ضرب المثل خشت اول چون نهد معمار کج،  تا ثریا می‌رود دیوار کج را شنیده‌اید؛ این ضرب المثل دقیقا شرح حال دانش‌آموزانی است که سال دهم را جدی نمی‌گیرند. اگر شما از آن دسته دانش‌آموزان نیستید، تابستان را دریابید. بعد از اتمام امتحانات پایان نیمسال دوم، چند روز را استراحت کنید؛ سپس با یک برنامه ریزی دقیق پیش بروید. اولین سوال مهم دانش‌آموزان دهمی:

در تابستان دقیقا چکار کنم و چه مباحثی را مطالعه کنم؟

توصیه من به شما این است که در تابستان روزی پنج یا شش ساعت مطالعه داشته باشید و اولویت شما با مطالعه درس‌های اختصاصی باشد. قبل از هر چیزی بهتر است اشکالاتی که در طول سال داشتید را رفع کنید؛ برای مثال اگر در درس ریاضی مبحث تابع یکی از اشکالات شما است، ابتدا این مبحث را مطالعه کنید و بعد برای مطالعه بقیه فصل‌ها برنامه ریزی کنید. توصیه من به دانش‌آموزانم این است که دو هفته زمان در نظر بگیرند و در این زمان رفع اشکال کنند؛ سپس به ترتیب برای مطالعه سایر فصل‌ها برنامه ریزی کنند. سوال مهم دیگری که ذهن دانش‌آموزان دهمی را مشغول کرده است، این است که از چه منابعی استفاده کنم؟

اگر فکر می‌کنید در درسی ضعف دارید یا تدریس معلم شما در طول سال خوب نبوده است، بهتر است یک منبع درسنامه محور انتخاب کنید. تاکید ما بر این است که منبع انتخابی حتما مناسب پایه تحصیلی شما باشد؛ یعنی به عنوان دانش‌آموز پایه دهم، کتاب‌های جامع کنکوری برای شما کاربردی ندارد.

اگر دانش‌آموز دهمی هستید، قبل از هر چیزی بهتر است اشکالاتی که در طول سال داشتید را رفع کنید، سپس در زمان باقی مانده کمی از مطالب پایه یازدهم را پیش خوانی کنید.

منابع مناسب شما در درس زیست شناسی

کتاب درسی زیست شناسی 3 دوازدهم مدرسه

کتاب درسی زیست شناسی مهم ترین، مهم ترین و باز هم مهم ترین منبع درسی شماست ! و شما باید خط به خط کتاب رو بلد باشید !

پس درسنامه چی ؟! خوبه در کنار کتاب درسی از درسنامه هم استفاده کنیم ! اما به طور کلی درسنامه ای به درد مـا میخوره که تمام کتاب درسی رو توی خط به خطش پوشـش داده باشه و توی فهم بهتر متن کتاب به ما کمک کنه.

زیست پایه دهم انتشارات خیلی سبز

زیست شناسی دهم تست خیلی سبز

نقطه قوت کتاب زیست دهم انتشارات خیلی سبز که آن را به یک منبع مناسب برای دهمی‌ها تبدیل کرده است، درسنامه قوی و مفصل آن است. اگر معلم شما در طول سال تدریس خوبی نداشته است یا هنوز ابهامات و اشکالات زیادی در درس زیست شناسی دارید، خرید این کتاب را به شما توصیه می‌کنیم. مولفان این کتاب سعی کرده‌اند با بهره‌گیری از لحنی روان و صمیمی، خط به خط کتاب درسی، شکل‌ها و نکات کتاب را توضیح دهند.

علاوه بر درسنامه کامل و قوی این کتاب، می‌توانیم به پاسخ نامه تشریحی دقیق، تست‌های جداگانه برای هرفصل به اضافه تست‌های ترکیبی و پاسخنامه کلیدی اشاره کنیم. تست‌های این کتاب از آسان به سخت چیده شده‌اند، بهتر است در ابتدای مسیر یادگیری، به سراغ تست‌های آسان و متوسط بروید و بعد از اینکه یک دور کتاب را مطالعه کردید، با حل تست‌های دشوار و ترکیبی، خودتان را تقویت کنید.

این نکته مهم را فراموش نکنید که درسنامه کتاب تست، صرفا منبعی کمک آموزشی بوده و مکمل کتاب درسی است و هرگز نباید به جای کتاب درسی انتخاب شود.

زیست دهم میکروطبقه‌بندی گاج

زیست شناسی دهم میکرو گاج

اگر به دنبال یک درسنامه قوی و کامل هستید و به هر دلیلی با کتاب زیست دهم خیلی سبز ارتباط برقرار نمی‌کنید، کتاب زیست شناسی دهم میکروطبقه‌ بندی گاج می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد؛ زیرا درسنامه این کتاب هم بسیار مفصل و کامل است و مناسب دانش‌آموزان ضعیف و متوسط نوشته شده است. در ضمن در قسمت پاسخنامه تشریحی این کتاب نیز نکات بسیار خوبی آورده شده است که می‌تواند تکمیل کننده مطالب درسنامه باشد.

بعد از مطالعه کتاب درسی و درسنامه کتاب میکروطبقه‌بندی گاج، می‌توانید آموخته‌هایتان را با حل تست‌های استاندارد و منطبق با ایده‌های جدید کنکور سراسری، تثبیت کرده و محک بزنید.

زیست پایه دهم انتشارات نشر الگو

زیست شناسی دهم برآیند الگو

کتاب زیست دهم نشر الگو در دو جلد تالیف شده است و اگرچه منبع بسیار خوبی برای دانش‌آموزان پایه دهم محسوب می‌شود؛ اما به این نکته توجه کنید که درسنامه این کتاب به نسبت درسنامه زیست پایه دهم انتشارات خیلی سبز و میکرو گاج، خلاصه‌تر است. مولف این کتاب بیشتر روی طراحی تست‌های دشوار و چالشی کار کرده‌اند.

پس اگر در طول سال یادگیری خوبی در درس زیست شناسی داشته اید و قصد دارید آموخته‌های خود را تثبیت کرده و بیشتر پیشرفت کنید، کتاب زیست پایه دهم نشر الگو برای شما مناسب است. بخش‌‌های مختلف این کتاب شامل درسنامه، تست‌های کنکور سراسری، تست‌های تالیفی چالشی و دشوار، پاسخنامه کلیدی و پاسخنامه تشریحی است. از دیگر امکانات کتاب زیست دهم نشر الگو، می‌توان به QR کدهایی که در اکثر صفحات کتاب تعبیه شده است اشاره کرد، برای فهم بهتر مطالب و مشاهده تدریس مولف، کافیست این QR کدها را با گوشی تلفن همراه خود اسکن کنید.

پاسخ نامه تشریحی زیست دهم الگو در جلد دوم این کتاب به چاپ رسیده است.

منابع مناسب شما در درس شیمی

شیمی دهم انتشارات مبتکران

شیمی دهم تست مبتکران (جلد اول)

اگر به دنبال کتابی هستید که درسنامه نسبتا مختصر اما کامل و کاربردی دارد؛ کتاب شیمی دهم مبتکران برای شما مناسب است. در واقع درسنامه این کتاب در ضمن بررسی پاسخ تشریحی تست‌ها آورده شده است و مولفان این کتاب سعی کرده‌اند خودشان را جای دانش‌آموزان قرار دهند و سوالات رایجی که ممکن است به ذهن هر دانش‌آموز برسد را مورد بررسی قرار دهند. لحن جذاب و صمیمی این کتاب و کاریکاتورهای بامزه‌ای که در برخی از صفحات و متناسب متن کتاب آورده شده است، یک فضای صمیمی و راحت بین مولف و دانش‌آموز پدید آورده است.

تست‌های این کتاب طبقه بندی شده هستند و به چهار دسته تست آسان، متوسط، سخت، و خیلی سخت تقسیم می‌شوند. این سوالات شامل تست‌های کنکورهای سال‌های گذشته و سوالات تألیفی هستند.

شیمی پایه‌ دهم از انتشارات خیلی سبز

شیمی دهم تست خیلی سبز

به عنوان یک دانش‌آموز دهمی باید منبعی برای درس شیمی انتخاب کنید که مکمل مطالب کتاب و جزوه معلمتان باشد، به عبارت دیگر یک منبع با درسنامه‌ قوی و کامل می‌تواند نیازهای شما را پوشش دهد. بهتر است تمرکز شما در تابستان روی رفع اشکال و مطالعه مطالب شیمی دهم باشد؛ اما اگر وضعیت خوبی در این درس دارید، می‌توانید فصل اول شیمی دهم را هم پیش خوانی کنید. برای این منظور کتاب شیمی پایه دهم خیلی سبز، بسیار مفید و کاربردی است. درسنامه کتاب شیمی خیلی سبز، لحنی صمیمی و طنز دارد و اکثر دانش‌آموزان می‌توانند ارتباط خوبی با آن برقرار کنند.

دانلود بخشی از کتاب
99

نکات مهم در درسنامه بولد شده است و قبل از اینکه به سراغ حل تست بروید، می‌توانید مثال‌های متنوع موجود در درسنامه را حل کنید. تست‌های کتاب شیمی خیلی سبز، شامل تست‌های کنکور سراسری، تالیفی و المپیادی هستند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که حتی دانش‌آموزان ضعیف هم می‌توانند از آنها استفاده کنند؛ زیرا پاسخنامه تشریحی این کتاب بسیار دقیق و کامل است.

کتاب شیمی دهم نشر الگو

شیمی دهم تست الگو

اگر به دنبال کتابی با درسنامه جداگانه و منسجم هستید، ممکن است شیمی دهم نشر الگو خیلی مورد پسند شما نباشد. اما با این حال تست‌های این کتاب بسیار منظم و طبقه بندی شده هستند و مولفان در طراحی تست‌های جالب و خلاقانه سنگ تمام گذاشته‌اند. در ضمن پاسخنامه تشریحی این کتاب بسیار دقیق، مفصل و کامل است و می‌توان گفت که درسنامه در حین بررسی پاسخ تشریحی هر تست آورده شده است. قبل از شروع سوالات هر فصل، خلاصه نکات نموداری و جدولی آن فصل ارائه شده است که هم یک دید کلی از مطالب به شما می‌دهد و نیز می‌توانید از آن به عنوان منبعی برای مرور و جمعی استفاده کنید.

کتاب شیمی دهم میکرو قرن انتشارات گاج

شیمی دهم میکرو گاج

دغدغه اصلی مولفان کتاب شیمی دهم میکرو قرن جدید گاج، مفهومی شدن سوالات درس شیمی در کنکور سراسری چند سال گذشته است. به همین دلیل تمام تلاش خود را در جهت تطبیق محتوای این کتاب با سطح تست‌های کنکورهای سال‌های اخیر کرده‌اند. درسنامه کتاب شیمی دهم میکرو قرن انتشارات گاج، کامل و جامع است و در صورتی که در درس شیمی ضعف دارید، می‌توانید روی درسنامه این کتاب به عنوان یک منبع مناسب حساب کنید.

نکته جالب در مورد این کتاب، استفاده هوشمند از رنگ‌ها به منظور طبقه بندی سطح تست‌ها است؛ تست‌‌های واجبی که حتما باید حل شوند با رنگ سبز، تست‌‌های لازم برای به تسلط رسیدن با رنگ مشکی و در نهایت تست‌های‌ iQ که سطح بالایی دارند و سطح آنها فراتر از سوالات کنکور است، با رنگ بنفش مشخص شده‌اند.

منابع مناسب شما در درس فیزیک

اگر در درس فیزیک ضعف دارید، یکی از وظایف مهم شما در تابستان رفع اشکال این درس است. برخلاف دو درس قبلی یعنی زیست و شیمی که شما می‌توانستید برخی از فصل‌های پایه یازدهم را پیش خوانی کنید، بهتر است مشابه این کار را برای درس‌های ریاضی و فیزیک انجام ندهید؛ به عبارت دیگر حتما به اندازه کافی زمان بگذارید و تمامی نقاط ضعف خود را برطرف کنید. اگر جزوه معلمتان کافی است، به دنبال منابع تست محور باشید؛ در غیر این صورت توصیه می‌کنیم منابعی را انتخاب کنید که درسنامه قوی و قابل فهمی داشته باشند.

کتاب میکرو فیزیک دهم گاج

فیزیک دهم رشته تجربی میکرو گاج

درسنامه کتاب میکرو فیزیک دهم گاج کاربردی و جامع است و در نوشتن آن سعی شده تمام نکات لازم با بیانی ساده و روان توضیح داده شود. به علاوه پاسخنامه تشریحی کتاب میکرو فیزیک دهم گاج، به عنوان مکملی برای درسنامه آن است. هیچ نکته‌ای از چشم مولفان این کتاب مخفی نمانده و از این رو تمام تلاش خود را کرده‌اند که برای هر نکته به تعداد کافی تست استاندارد طراحی کنند. تست‌های این کتاب شامل سوالات کنکور سراسری، تست‌های تالیفی طبقه بندی شده و تست‌های خلاقانه ویژه‌ دانش‌آموزان سخت‌کوش تحت عنوان قوی‌تر شویم است. همچنین در پایان این کتاب به ‌منظور جمع‌بندی مطالب، آزمون‌های جامع استاندارد ارائه شده است.

کتاب فیزیک دهم نشرالگو

فیزیک دهم رشته تجربی تست الگو

درسنامه کتاب فیزیک دهم نشرالگو کاملا منطبق با مطالب کتاب درسی است؛ از این رو می‌تواند مکمل خوبی برای کتاب درسی یا جزوه معلمتان باشد. هدف از طراحی تست‌های این کتاب، تکمیل فرآیند آموزشی دانش‌آموزان بوده و شامل تست‌های تالیفی و سوالات کنکور سال‌های اخیر است. البته مولفان این کتاب به فکر دانش‌آموزان قوی‌تر هم هستند و پرسش‌های چهارگزینه‌ای سطح دوم را برای این دسته از دانش‌آموزان طراحی کرده‌اند. پاسخنامه تشریحی این کتاب دقیق و مفصل است و به دانش‌آموزان یک خط فکری خوب برای حل مسائل ارائه می‌دهد. در انتها برای مرور و جمع بندی مطالب، ۹ آزمون‌ استاندارد طراحی شده است.

کتاب فیزیک دهم نردبام خیلی سبز

فیزیک دهم رشته تجربی نردبام خیلی سبز

سطح کتاب نردبام فیزیک دهم خیلی سبز مناسب دانش آموزان متوسط و قوی است؛ زیرا کتاب فیزیک دهم خیلی سبز درسنامه مفصلی ندارد و در قسمت درسنامه این کتاب، نکات لازم به صورت مختصر و مفید بیان شده‌اند. اگر در طول سال مشکل خاصی در درس فیزیک نداشته‌اید و تدریس معلم شما کامل و جامع است، بهتر است این کتاب را تهیه کنید، در غیر این صورت به دنبال منابعی با درسنامه قوی‌تر باشید. تست‌های این کتاب هم به صورت طبقه بندی شده و شامل تست‌های تالیفی و کنکور سراسری است. در ضمن برای دانش آموزهای قوی و سخت کوشی که می‌خواهند تست‌های چالشی و خلاقانه کار کنند، سری تست‌‌های Z در نظر گرفته شده است.

منابع مناسب شما در درس ریاضی (ویژه رشته ریاضی) :

درس ریاضی اصلی‌ترین و مهم‌ترین درس برای دانش‌آموزان رشته ریاضی است؛ از این رو لازم است از همان ابتدا یعنی سال دهم، به فکر تقویت کردن این درس باشند. توصیه ما به دانش‌آموزان رشته ریاضی این است که حتی یک قدم عقب‌تر بروند و برخی مفاهیم پایه‌ای در درس ریاضی سال‌های هشتم و نهم را هم به خوبی یاد بگیرند. در کنار درس ریاضی، درس هندسه نیز برای دانش‌آموزان پایه دهم رشته ریاضی اهمیت دارد، در ادامه بهترین منابع موجود برای این دو درس را معرفی می‌کنیم:

ریاضی دهم انتشارات خیلی سبز

ریاضی دهم تست خیلی سبز

کتاب ریاضی دهم انتشارات خیلی سبز شامل درسنامه‌های کامل، تست‌های طبقه بندی شده کنکور سراسری و تالیفی و پاسخنامه کاملا تشریحی است که روش‌های مختلف حل سوالات تستی را به شما آموزش می‌دهد.

کتاب‌های ریاضی پایه انتشارات خیلی سبز دو دسته هستند؛ دسته اول ریاضی دهم خیلی سبز است که بین رشته‌های تجربی و ریاضی مشترک است. اما اگر بخواهیم کتابی که ویژه رشته ریاضی است معرفی کنیم، می‌توانیم به کتاب ریاضیات پایه دهم و کتاب ریاضیات یازدهم رشته ریاضی ( حسابان ) خیلی سبز اشاره کنیم. این کتاب به صورت تک جلدی تالیف شده و در آن ریاضی دهم و همچنین کتاب حسابان یازدهم در یکدیگر ادغام شده‌اند. طبیعتا اگر در حال حاضر دهمی هستید و به دنبال یک منبع درسنامه محورید، ریاضی دهم خیلی سبز(مشترک رشته ریاضی و تجربی) برای شما مناسب‌تر است.

کتاب ریاضی دهم میکرو گاج

ریاضی دهم میکرو گاج

کتاب ریاضی دهم میکرو گاج بین دانش‌آموزان رشته ریاضی فیزیک و علوم تجربی مشترک است. سه قسمت اصلی این کتاب شامل آموزش یا درسنامه، بانک تست و پاسخ‌نامه تشریحی است. پس اگر می‌خواهید پایه خود را در درس ریاضی تقویت کنید، ابتدا از درسنامه کامل و جامع این کتاب در کنار کتاب درسی خود و جزوه معلمتان، استفاده کنید؛ سپس به سراغ تست‌های این کتاب رفته و آنها را به صورت آموزشی و نه به قصد سنجش کار کنید. یکی از ابتکارات به کار رفته در کتاب ریاضی دهم میکرو گاج، رنگ‌بندی تست‌ها برای مشخص کردن درجه سختی آنها است؛ تست‌های این کتاب شامل سوالات واجب، سوالات لازم برای تسلط و سوالات IQ یا چالشی است.

دانلود بخشی از کتاب
99

کتاب هندسه دهم نشر الگو

هندسه دهم تست الگو

درسنامه کتاب هندسه دهم نشر الگو مناسب، کاربردی و قابل قبول است و در آن سعی شده است مطالب مربوط به کتاب درسی، تمرین‌های کتاب درسی و نکات مربوط به تست‌های کنکورهای سال‌های اخیر مورد بررسی قرار گیرد. به گفته مولفان این کتاب، کتاب هندسه دهم نشر الگو برای استفاده همه دانش‌آموزان، از سطح ضعیف تا متوسط، طراحی شده است؛ زیرا تست‌های این کتاب به دقت طبقه بندی شده‌اند. به کمک کتاب هندسه دهم نشر الگو، می‌توانید گام به گام در درس هندسه پیشرفت کنید.

آموزش شگفت انگیز هندسه دهم خیلی سبز

آموزش شگفت انگیز هندسه دهم خیلی سبز

در کتاب آموزش شگفت انگیز هندسه دهم خیلی سبز علاوه بر تست‌های متنوع و استاندارد، تمرینات تشریحی زیادی برای به تسلط رسیدن دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است؛ پس با تهیه این کتاب به اصطلاح با یک تیر دو نشان می‌زنید؛ هم برای امتحانات تشریحی آماده می‌شوید و هم می‌توانید خودتان را برای کنکور و آزمون‌های تستی آماده کنید. اگرچه درسنامه این کتاب کامل و جامع بوده و مطالب با لحنی روان و ساده توضیح داده شده‌آند؛ اما توصیه می‌کنیم برای فهم بهتر مطالب، حتما در کنار این کتاب از کتاب درسی و جزوه معلمتان استفاده کنید.

سوالات این کتاب از آسان به سخت طبقه بندی شده‌اند و در پایان هر فصل، تعدادی تست تالیفی به همراه تست‌های کنکورهای اخیر آورده شده است. در قسمتی از این کتاب تحت عنوان”کمی تامل” نکات مهم کتاب درسی به صورت موشکافانه مورد بررسی قرار گرفته است.

منابع مناسب شما در درس ریاضی (ویژه رشته تجربی) :

یکی از تصورات غلط دانش‌آموزان رشته تجربی این است که تصور می‌کنند درس ریاضی برای آنها اهمیت کمتری دارد و باید اکثر وقت خود را صرف یادگیری درس‌های زیست و شیمی کنند؛ اما یادتان باشد که برای رسیدن به اهدافتان باید به همه درس‌ها اهمیت دهید. از بین انبوه کتاب‌های درس ریاضی مخصوص رشته تجربی، انتشارات خیلی سبز، گاج و مهروماه بسیار خوب عمل کرده‌اند. قبلا گفتیم که کتاب ریاضی دهم میکرو گاج، بین دانش‌آموزان رشته ریاضی فیزیک و علوم تجربی مشترک است؛ اما در ادامه کتاب‌های ریاضی انتشارات خیلی سبز و مهروماه را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

آموزش شگفت انگیز ریاضی دهم خیلی سبز

آموزش شگفت انگیز ریاضی دهم خیلی سبز

اگرچه دانش‌آموزان هر دو رشته ریاضی فیزیک و علوم تجربی می‌توانند از این کتاب استفاده کنند؛ اما نظر شخصی من این است که کتاب آموزش شگفت انگیز ریاضی دهم خیلی سبز بیشتر برای دانش‌آموزان رشته علوم تجربی کاربرد دارد. اگر در درس ریاضیات ضعف دارید و تصور می‌کنید که در طول سال تحصیلی یادگیری خوبی در این درس نداشته‌اید، درسنامه این کتاب می‌تواند مشکل شما را حل کند. از لحن بسیار ساده و روان درسنامه این کتاب که بگذریم، یادآوری نکات مهم ریاضی پایه نهم از دیگر ویژگی‌های کتاب آموزش شگفت انگیز است که آن را به یک منبع مناسب برای دانش‌آموزان رشته تجربی تبدیل کرده است.

تنها مشکل این کتاب این است که تعداد تست‌های آن زیاد نیست و تست‌ها به صورت طبقه بندی شده نیستند؛ پس این کتاب بیشتر مناسب دانش‌آموزان ضعیف و متوسط است و دانش‌آموزان قوی، لازم است در کنار این کتاب یک کتاب تست محور نیز خریداری کنند.

کتاب پاور تست ریاضی مهروماه دهم

پاور تست ریاضی دهم مهروماه

کتاب پاور تست ریاضی مهروماه دهم هم از جمله کتاب‌های مشترک بین رشته ریاضی و تجربی است که درسنامه بخش اصلی این کتاب را تشکیل می‌دهد؛ اگرچه نباید از این کتاب انتظار یک درسنامه مفصل و طولانی را داشته باشید؛ زیرا درسنامه این کتاب خلاصه‌وار و به صورت نکته به نکته است اما به خوبی تمام مطالب کتاب درسی و نکات تست‌های کنکورهای اخیر را پوشش می‌دهد. این کتاب علاوه بر تست‌های کنکورهای اخیر، تست‌های تالیفی هم دارد که کاملا در چهارچوب سوالات کنکور سراسری طراحی شده‌اند و بخشی از آنها به صورت محدود در درسنامه‌های هر فصل آورده شده‌اند.

2. اگر یازدهمی هستید، تعطیلات تابستان را جدی بگیرید!

شاید تصور کنید تا برگزاری کنکور سراسری زمان زیادی دارید؛ اما باید به شما تذکر بدهم که کنکور از رگ گردن به شما نزدیکتر است! یکی از اشتباهات رایج دانش‌آموزان پایه یازدهم این است که تعطیلات تابستان را جدی نمی‌گیرند و آن را به آسانی از دست می‌دهند، در حالی که این یک فرصت استثنایی و تکرار نشدنی برای شما است که بتوانید درس‌های پایه دهم و یازدهم را خوب مطالعه و جمع بندی کنید. سال بعد یعنی سال دوازدهم، یک سال سخت و پرمشغله برای شما خواهد بود؛ امتحانات نهایی، درس‌های جدید سال دوازدهم و غول مرحله آخر یعنی کنکور! اگر دانش‌آموز ضعیف یا متوسطی هستید، بهتر است زمان خود را برای مطالعه و رفع اشکال درس‌های اختصاصی پایه‌های دهم و یازدهم بگذارید؛ اما اگر در سال‌های دهم و یازدهم عملکرد خوبی داشته‌اید و جزو رتبه‌های برتر کلاستان هستید، توصیه می‌کنیم در کنار جمع بندی درس‌های اختصاصی پایه‌های دهم و یازدهم، کمی از درس‌های اختصاصی پایه دوازدهم را هم پیش خوانی کنید.

برای مثال فصل‌های اول و دوم زیست دوازدهم و فصل اول شیمی دوازدهم گزینه‌های خوبی برای پیش خوانی در تابستان هستند. نکته بسیار مهم، انتخاب منابع درست و استاندارد است تا به کمک آنها بدون اتلاف وقت بتوانید بهترین نتیجه را کسب کنید.؛ از آنجایی که منابع پایه دهم را معرفی کردیم، در ادامه به معرفی منابع پایه یازدهم می‌پردازیم.

سال دوازدهم، یک سال سخت و پرمشغله برای شما خواهد بود؛ امتحانات نهایی، درس‌های جدید سال دوازدهم و غول مرحله آخر یعنی کنکور!

منابع مناسب دانش‌آموزان پایه یازدهم رشته تجربی

اگر قصد جمع بندی و مطالعه درس‌های پایه را دارید، هم می‌توانید کتاب‌های پایه به پایه جداگانه را انتخاب کنید( منابع پایه دهم را در این مقاله توضیح دادیم) و هم کتاب‌هایی که به صورت یکجا به هر دو پایه دهم و یازدهم پرداخته‌اند؛ توصیه من به دانش‌آموزان یازدهمی این است که در طول سال تحصیلی از منابع پایه به پایه و در طول تابستان از منابعی که یکجا به هر دو پایه پرداخته‌اند استفاده کنند. در ادامه منابع مربوط به هر درس را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

مقایسه منابع زیست شناسی یازدهم تجربی

کتاب زیست یازدهم تجربی میکرو طبقه بندی گاج

زیست شناسی یازدهم میکرو گاج

توصیه ما به دانش‌آموزانی که در درس زیست شناسی ضعف دارند، مطالعه دقیق کتاب درسی به اضافه تهیه یک منبع درسنامه محور است. یکی از بهترین منابع برای چنین دانش‌آموزهایی، کتاب زیست یازدهم تجربی میکرو طبقه بندی گاج است. درسنامه این کتاب سبکی منسجم و منظم دارد و تست‌های آن بیشتر مناسب سطح متوسط و ضعیف طراحی شده است؛ پس به عنوان منبع اول این کتاب را تهیه کنید و بعد از اینکه روی مطالب درس زیست تسلط پیدا کردید، به دنبال منابع سطح بالاتر باشید.

دانلود بخشی از کتاب
99

کتاب زیست یازدهم نشر الگو

زیست شناسی یازدهم برآیند الگو

کتاب زیست یازدهم نشر الگو برعکس کتاب میکرو طبقه بندی گاج، تست محور بوده و مناسب دانش‌آموزان قوی طراحی شده است. درسنامه این کتاب مختصر اما کامل است و در این کتاب تمرکز مولفان بیشتر روی طراحی سوالات سخت و چالشی است. در ضمن این کتاب در دو جلد منتشر شده و مجهز به QR کد است که با اسکن کردن آن، می‌توانید به بخش‌هایی از تدریس مولف این کتاب دسترسی پیدا کنید.

کتاب زیست یازدهم خیلی سبز

زیست شناسی یازدهم تست خیلی سبز

اگر توقع شما از یک کتاب کمک درسی زیست، درسنامه قوی و مفصل به همراه تعدادزیادی تست است، توصیه می‌کنم کتاب زیست یازدهم خیلی سبز را تهیه کنید. لحن صمیمی و دوستانه مولف، صفحه آرایی جذاب، پرداختن به انواع تست‌های کنکور، آزمون‌های آزمایشی، تالیفی و ترکیبی از دیگر ویژگی‌های این کتاب است که آن را به منبع مناسبی برای همه دانش‌آموزان با هر سطح علمی، تبدیل کرده است.

مقایسه منابع شیمی یازدهم تجربی

کتاب شیمی یازدهم مبتکران

شیمی یازدهم تست جلد اول مبتکران

مولفان این کتاب در هر فصل بعد از ارائه درس‌نامه‌های جامع و کاربردی، بانک سوال کاملی از انواع تست‌های کنکور سراسری و تالیفی را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند. لازم به ذکر است که این تست‌ها طبقه بندی شده هستند یعنی از ساده به سخت چیده شده‌اند؛ پس این کتاب در کنار کتاب درسی، می‌تواند منبع مناسبی برای تمامی دانش‌آموزان با هر سطح علمی محسوب شود.

کتاب شیمی یازدهم خیلی سبز

شیمی یازدهم تست خیلی سبز

سبک کتاب شیمی یازدهم خیلی سبز به این صورت است که در ابتدای هر فصل تست‌های استاندارد و طبقه بندی شده آورده شده است و در انتها در قسمت پاسخنامه تشریحی، درسنامه‌های جامع و مفیدی ارائه شده است. مولفان این کتاب در کنار تست‌های متوسط و آسان، تست‌های مفهومی و ترکیبی هم طراحی کرده‌اند که دانش‌آموزان را برای سوالات مفهومی درس شیمی کنکور سراسری آماده می‌کند. این کتاب نیز بیشتر برای دانش‌آموزان متوسط و قوی کاربرد دارد.

کتاب میکرو شیمی یازدهم گاج

شیمی یازدهم میکرو گاج

در ویرایش‌‌های جدید کتاب شیمی یازدهم میکرو قرن جدید گاج، نقش درسنامه پررنگ‌تر شده است و مولفان سعی کرده‌اند انواع نکات لازم برای حل سوالات چالشی و مفهومی را بیان کنند. مانند سایر کتاب‌های میکروطبقه‌بندی گاج، کتاب شیمی میکرو گاج هم با کمک گرفتن از رنگ‌ها تست‌ها را سطح بندی کرده است به این صورت که رنگ سبز مربوط به تست‌های واجب، رنگ مشکی برای تست‌های سطح تسلط و رنگ بنفش برای مشخص کردن تست‌های سخت و چالشی به کار رفته است.

کتاب شیمی یازدهم نشرالگو

شیمی یازدهم تست الگو

در ابتدای هر فصل از کتاب شیمی یازدهم نشر الگو، خلاصه نکات مهم و درانتهای هر درسنامه، جمع بندی مطالب آورده شده است. درسنامه‌های این کتاب جامع و کامل است و تمام نکات کتاب درسی را پوشش می‌دهد. مولفان این کتاب در کنار سوالات جداگانه از هر فصل، سوالات ترکیبی از فصل‌های مختلف نیز طراحی کرده‌اند. یکی از ویژگی‌های جالب این کتاب، طراحی فصلی تحت عنوان بخش صفر است که در آن نکات محاسباتی مهم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مقایسه منابع فیزیک یازدهم تجربی

کتاب فیزیک یازدهم تجربی خیلی سبز

فیزیک یازدهم رشته تجربی تست خیلی سبز

قبل از هر چیزی به این نکته توجه کنید که اگرچه اکثر انتشارات‌های مشهور، برای هر دو رشته تجربی و ریاضی کتاب فیزیک تالیف کرده‌‌اند؛ اما محتوای این کتاب‌ها متفاوت بوده و مطابق رشته مورد نظر است. در ابتدای هر فصل از کتاب فیزیک یازدهم تجربی خیلی سبز، یک درسنامه چند صفحه‌ای قرار دارد که در این درسنامه هم تعدادی تست آموزشی آورده شده است. مولفان این کتاب سعی کرده‌اند تست‌ها را از آسان به سخت بچینند و تعداد زیادی تست تالیفی در کنار تست‌های کنکورهای سال‌های اخیر طراحی کرده‌اند؛ البته در این کتاب خبری از تست‌های آزمون‌های آزمایشی نیست.

از آنجایی که حجم تست‌های این کتاب زیاد است، تست‌های مهم‌تر برای کسانی که زمان کمی دارند، با رنگ آبی مشخص شده‌ است. مخاطب اصلی این کتاب دانش‌آموزان متوسط است؛ اما دانش‌آموزان ضعیف و قوی هم می‌توانند از آن استفاده کنند.

کتاب نشر الگو فیزیک یازدهم

فیزیک یازدهم رشته تجربی تست الگو

به نظر من کتاب فیزیک یازدهم نشر الگو بیشتر مناسب دانش‌آموزان متوسط و قوی است و بهتر است دانش‌آموزانی که در درس فیزیک ضعف دارند، از این کتاب استفاده نکنند. برای این گفته خودم دو دلیل دارم؛ اول اینکه لحن درسنامه این کتاب سنگین است و مولف در آن خیلی به جزئیات نپرداخته است و دوما سطح تست‌های این کتاب نسبتا بالا است. البته تست‌های این کتاب طبقه بندی شده هستند، از آسان به سخت چیده شده‌‌اند و مطالب آنها خارج از چهارچوب کتاب درسی نیست؛ اما باز هم این کتاب مناسب دانش‌آموزان ضعیف نیست. در انتهای هر فصل نیز یک آزمون 20 سواله برای سنجش بیشتر آموخته‌های شما در نظر گرفته شده است.

کتاب فیزیک یازدهم میکرو گاج

فیزیک یازدهم رشته تجربی میکرو گاج

کتاب فیزیک یازدهم تجربی میکرو گاج هم یکی از بهترین منابع برای مطالعه فیزیک یازدهم رشته تجربی است و شامل درسنامه کامل، تست‌های استاندارد طبقه بندی شده (شامل تست های کنکور دوازده سال اخیر و تست‌های تالیفی) و پاسخنامه تشریحی کاربردی و دقیق است. اما دو نکته مهم در مورد کتاب فیزیک یازدهم میکرو گاج وجود دارد؛ اول اینکه بهترین زمان برای استفاده از این کتاب در طول سال تحصیلی و به موازات تدریس معلم‌تان است، دوم اینکه بهتر است که این کتاب به عنوان منبع دوم و بعد از رسیدن به یک تسلط نسبی استفاده شود.

دانلود بخشی از کتاب
99

مقایسه منابع درس ریاضی یازدهم تجربی

اگر در انتخاب منابع کمک آموزشی درس ریاضی، هوشمندانه عمل کرده و یک منبع متناسب با نیازهایتان انتخاب کنید، دیگر درس ریاضی یک چالش و دغدغه برای شما نخواهد بود. انتشارات‌های خیلی سبز، مهروماه و گاج، کتاب‌های ریاضی بسیار خوبی برای دانش‌آموزان پایه یازدهم رشته تجربی تالیف کرده‌اند.

کتاب پاورتست ریاضی یازدهم مهروماه

پاور تست ریاضی یازدهم رشته تجربی مهروماه

در تالیف کتاب ریاضی برای دانش‌آموزان رشته تجربی، بسیار مهم است که مولف از چهارچوب اصلی مطالب کتاب درسی خارج نشود؛ خوشبختانه این موضوع در کتاب پاورتست ریاضی یازدهم مهروماه به خوبی رعایت شده است. از دیگر ویژگی‌های این کتاب که آن را به منبع مطالعاتی خوبی برای همه دانش‌آموزان تبدیل کرده است، می‌توان به چیدمان و طبقه بندی تست ها از ساده به دشوار، ارائه روش‌های منحصر به فرد برای آموزش مفاهیم کتاب درسی و پاسخنامه تشریحی دقیق اشاره کرد. تست‌های تالیفی این کتاب کاملا استاندارد هستند و تمام نکات مربوط به تست‌های کنکورهای 10 سال اخیر را پوشش می‌دهد.

کتاب ریاضی خیلی سبز پایه یازدهم

ریاضی یازدهم تجربی تست خیلی سبز

سرآغاز هر فصل از کتاب ریاضی 2 پایه یازدهم خیلی سبز، با یک درسنامه جامع و کاربردی است؛ نقطه قوت درسنامه این کتاب این است که مولف در عین پرداختن به نکات مهم و اصلی کتاب درسی، از زیاده گویی و حاشیه پردازی‌های خسته کننده پرهیز کرده است. درسنامه این کتاب به نحوی طراحی شده است که تمام دانش‌آموزان با هر سطح علمی می‌‌توانند از آن استفاده کنند؛ البته از آنجایی که آموزش مطالب در این کتاب به صورت گام به گام و پایه‌ای است، دانش‌آموزان ضعیف می‌توانند بیشترین استفاده را از قسمت درسنامه کتاب ببرند.

تست‌های کتاب ریاضی خیلی سبز پایه یازدهم دو دسته هستند: یک دسته از تست‌ها شامل سوالات کنکورهای سال‌های اخیر، سوالات آزمون‌های آزمایشی و تست‌های تالیفی با سطح متوسط است. دسته دوم تست‌های سری Z هستند که با علامت جرقه مشخص شده‌اند و مخصوص دانش‌آموزانی است که سطح بالایی در درس ریاضی دارند و به کمک این تست‌ها می‌خواهند در درس ریاضی به سطوح پیشرفته برسند.

ریاضی یازدهم رشته تجربی سیر تا پیاز گاج

ریاضی یازدهم رشته تجربی سیر تا پیاز گاج

QRکدها از جمله منابع کمک آموزشی ارزشمند هستند که با اسکن کردن آنها می‌توانید به بخشی از تدریس اساتید دسترسی پیدا کنید؛ یکی از بخش‌های کاربردی و ارزشمند کتاب ریاضی پایه یازدهم تجربی سیر تا پیاز گاج، QRکدها هستند. در کنار تمام این‌ها درسنامه کاربردی و پاسخنامه تشریحی کامل این کتاب، از جمله آیتم‌های آموزشی آن هستند. اگر به دنبال کتابی هستید که هم سوالات تشریحی مناسب امتحانات مدرسه دارد و هم به تعداد کافی تست برای آمادگی در کنکور سراسری ارائه کرده است؛

دانلود بخشی از کتاب
99

کتاب ریاضی 11 رشته تجربی سیر تا پیاز گاج، مناسب شما طراحی شده است. ارائه نکات STP ویژه‌ی دانش‌آموزان برتر و تست‌های “ویژه علاقه‌مندان” باعث شده است که علاوه بر دانش‌آموزان ضعیف و متوسط، دانش‌آموزان قوی هم بتوانند حداکثر استفاده را از این کتاب ببرند.

منابع مناسب دانش‌آموزان پایه یازدهم رشته ریاضی

مقایسه منابع درس حسابان یازدهم رشته ریاضی

از نظر اکثر دانش‌آموزان رشته ریاضی، درس حسابان یکی از مهم‌ترین و چالش برانگیزترین درس‌های این رشته است. اگر در طول سال‌های اخیر در درس ریاضی عملکرد خوبی نداشته‌اید یا ابهامات زیادی از درس حسابان دارید، توصیه می‌کنم در تعطیلات تابستان با انتخاب منابع مناسب و استاندارد، به جنگ نقاط ضعف خود بروید.

کتاب حسابان یازدهم میکرو طبقه بندی گاج

حسابان یازدهم میکرو گاج

مولفان کتاب حسابان یازدهم میکرو گاج سعی کرده‌انداز سطر به سطر کتاب درسی و تمام نکات کنکورهای سال‌های اخیر، تست‌های تالیفی استاندارد طراحی کنند؛ پس اگر تست‌های این کتاب را به خوبی کار کنید، روی مطالب کتاب درسی به تسلط خوبی می‌رسید. درسنامه این کتاب بیانی روان و ساده دارد و تمام نکات لازم برای حل تست‌ها را پوشش می‌دهد. در این کتاب برای آمادگی بیشتر دانش‌آموزان قبل از حل تست‌ها، مثال‌های تشریحی ساده‌ای ارائه شده است. به علاوه پاسخنامه تشریحی این کتاب به گونه‌ای نوشته شده است که هر گونه ابهامی را برای دانش‌آموزان برطرف می‌‌کند.

کتاب حسابان یازدهم خیلی سبز

حسابان یازدهم تست خیلی سبز

کتاب حسابان یازدهم تست خیلی سبز نیز مانند اکثر کتاب‌هایی که در این مقاله معرفی کردیم، شامل سه قسمت اصلی درسنامه، تست و پاسخنامه تشریحی است. یک نکته مهم در مورد این کتاب که آن را به یک منبع مناسب برای دانش‌آموزان ضعیف تبدیل کرده است این است که بخش‌هایی از این کتاب به یادآوری نکات مربوط به ریاضی پایه دهم اختصاص دارد. همچنین تست‌های این کتاب دو دسته هستند، تست‌هایی که با رنگ آبی مشخص شده‌اند که تست‌های استانداردی هستند و باید همه دانش‌آموزان آنها را حل کنند و تست هایی با علامت “Z” چالشی و دشوار بوده و مخصوص دانش‌آموزان قوی طراحی شده‌اند.

کتاب حسابان یازدهم نردبام خیلی سبز

حسابان یازدهم نردبام خیلی سبز

اگر دانش‌آموز قوی هستید و در درس حسابان مشکل خاصی ندارید، وقت آن است که با حل تست‌های چالشی و دشوار خودتان را تقویت کنید. کتاب حسابان یازدهم نردبام خیلی سبز، یک کتاب درسنامه محور نیست و درسنامه‌هایی فشرده، مختصر و کاربردی دارد؛ اما پاسخنامه تشریحی این کتاب بسیار قوی و کامل است. تست‌ها سطح بندی شده هستند و به تدریج از سطح آسان تا سخت چیده شده‌اند؛ با این حال توصیه می‌کنیم دانش‌آموزانی که به تسلط خوبی روی مطالب کتاب درسی و جزوه معلم‌شان رسیده‌اند به سراغ این کتاب بروند؛ زیرا در غیر این صورت ممکن است با مشاهده سوالات نسبتا دشوار این کتاب ناامید شوند.

مقایسه منابع درس هندسه یازدهم رشته ریاضی

کتاب هندسه یازدهم نردبام خیلی سبز

هندسه یازدهم نردبام خیلی سبز

به طور کلی کتاب‌های نردبام خیلی سبز سطح پیشرفته‌تری به نسبت سایر کتاب‌های این انتشارات دارند؛ به همین دلیل این کتاب مناسب دانش‌آموزان با سطح علمی و پایه‌ قوی است. درسنامه کتاب نردبام هندسه یازدهم خیلی سبز مختصر است اما تمام نکات اصلی را پوشش می‌دهد، به علاوه مولف در کادرهای تست و پاسخ این کتاب، مطالب را با ذکر مثال‌های ساده‌ای برای دانش‌آموزان توضیح می‌دهد. از دیگر نقاط قوت کتاب هندسه یازدهم نردبام خیلی سبز، پاسخنامه تشریحی کامل این کتاب است که به روش‌های خلاقانه‌ای به حل تست‌ها پرداخته است. در این کتاب مجموعه‌ای از تست های کنکور سراسری، تالیفی و سوالات تشریحی ارائه شده است.

هندسه پایه کنکور دهم و یازدهم رشته ریاضی خیلی سبز

هندسه پایه دهم و یازدهم خیلی سبز

کتاب‌ هندسه پایه دهم و یازدهم خیلی سبز، به صورت همزمان به هر دو پایه دهم و یازدهم پرداخته‌اند. این موضوع دو مزیت دارد؛ اول اینکه حجم این کتاب زیاد نیست و چنین منبعی برای مطالعه در تعطیلات تابستان مناسب‌تر است دوم اینکه از نظر اقتصادی برای دانش‌آموزان به صرفه‌تر است. خوشبختانه درسنامه و تست‌های طبقه بندی شده این کتاب به گونه‌ای طراحی شده است که تمامی دانش‌آموزان با هر سطح علمی می‌توانند از آن استفاده کنند.

دانلود بخشی از کتاب
99

مقایسه منابع آمار و احتمال یازدهم رشته ریاضی

کتاب کار آمار و احتمال یازدهم رشته ریاضی خیلی سبز

کار آمار و احتمال یازدهم خیلی سبز

کتاب کار آمار و احتمال یازدهم خیلی سبز منبع خوبی برای یادگیری قدم به قدم درس آمار و احتمال است و به گونه‌ای طراحی شده است که به طور همزمان دانش‌آموزان را برای موفقیت در امتحانات مدرسه و  قبولی در کنکور سراسری آماده می‌‌کند. توصیه می‌کنیم که قبل از مطالعه این کتاب حتما به تسلط نسبی روی کتاب درسی و جزوه معلمتان برسید. در ابتدای هر فصل این کتاب، یک درسنامه فشرده و مفید برای مرور سریع مطالب قرار دارد، در ادامه سوالات درست و نادرست، پرسش‌های تشریحی و سوالات کامل کنید ارائه شده است.

آمار و احتمال یازدهم سیر تا پیاز گاج

آمار و احتمال یازدهم سیر تا پیاز گاج

کتاب سیر تا پیاز آمار و احتمال یازدهم گاج که قصد معرفی آن را داریم، به صورت یک تیر و چهار نشان است؛ زیرا علاوه بر قسمت‌های اصلی یک کتاب کمک آموزشی یعنی درسنامه، بانک تست و پاسخنامه تشریحی، یک بخش دیگر از این کتاب که در کمتر کتاب کمک آموزشی وجود دارد، بخش فیلم آموزشی است که با اسکن QRکدهای ابتدای کتاب امکان دسترسی به آنها فراهم می‌شود. چیدمان سوالات کتاب آمار و احتمال سیر تا پیاز گاج به صورت موضوعی و از آسان به سخت است و تست‌های واجب و دشوار به خوبی از یکدیگر تفکیک شده‌اند. از آنجایی که قرار است در این کتاب به سیر تا پیاز درس آمار و احتمال بپردازیم، قسمت‌هایی از کتاب به بررسی سوالات تشریحی و نمونه سوالات امتحانی اختصاص دارد.

دانلود بخشی از کتاب
99

مقایسه منابع درس فیزیک یازدهم رشته ریاضی

کتاب آموزش شگفت انگیز فیزیک یازدهم رشته ریاضی خیلی سبز

آموزش شگفت انگیز فیزیک یازدهم رشته ریاضی خیلی سبز

در تالیف کتاب آموزش شگفت انگیز فیزیک یازدهم ریاضی خیلی سبز روی آموزش مفاهیم درس فیزیک تاکید زیادی شده است؛ از این رو می‌تواند منبع خوبی برای دانش‌آموزانی باشد که در درس فیزیک ضعف دارند. در ابتدای هر فصل درسنامه آورده شده است و مولف تلاش می‌کند مطالب مربوطه را با حل مثال آموزش دهد. به همین دلیل برای هر مطلب دو مثال آورده شده که یکی از آنها توسط مولف حل شده و حل مثال دیگر به عهده دانش‌آموز است؛ این قسمت با عنوان “منوتو” مشخص شده است. دسته بندی تست‌های این کتاب کمی متفاوت است و تست‌ها به صورت ساده، متوسط، متوسط + و پیشرفته طبقه بندی شده‌اند

کتاب فیزیک یازدهم رشته ریاضی نردبام خیلی سبز

فیزیک یازدهم رشته ریاضی نردبام خیلی سبز

مخاطب اصلی کتاب نردبام فیزیک یازدهم ریاضی خیلی سبز دانش‌آموزان قوی و متوسط هستند و لحن درسنامه این کتاب نیز مناسب چنین دانش‌آموزانی است. هدف از تالیف این کتاب آمادگی برای شرکت در کنکور سراسری و امتحانات نهایی است و در سه قسمت درسنامه، بانک تست و سوالات و پاسخنامه تشریحی، مطالب مورد نیاز را ارائه می‌دهد. تست‌های این کتاب شامل تست‌های تالیفی، کنکورهای سراسری، آزمون‌های آزمایشی و سوالات المپیاد فیزیک است که به صورت میکرو طبقه بندی تمامی تیپ‌های مختلف را پوشش داده است.

کتاب فیزیک یازدهم رشته ریاضی سه بعدی الگو

فیزیک یازدهم رشته ریاضی سه بعدی الگو

درسنامه‌های کتاب سه بعدی فیزیک یازدهم ریاضی نشرالگو برای دانش‌آموزان در تمامی سطح‌ها مناسب است؛ زیرا بیانی ساده و قابل فهم دارد و تمامی نکات لازم برای شرکت در کنکور سراسری و امتحانات تشریحی را پوشش می‌دهد. در کتاب فیزیک یازدهم رشته ریاضی سه بعدی الگو، به تعداد کافی سوالات تستی و تشریحی آورده شده است و مولفان در کنار تست‌های کنکورهای سال‌های گذشته، تست‌های خلاقانه و با ایده‌های نو طراحی کرده‌اند. توصیه می‌شود در کنار این کتاب، حتما یک بانک تست جامع نیز تهیه کنید.

مقایسه منابع درس شیمی یازدهم رشته ریاضی

از آنجایی که تفاوت چندانی بین مطالب ارائه شده در کتاب‌های درسی شیمی یازدهم رشته تجربی و ریاضی به چشم نمی‌خورد؛ دانش‌آموزان پایه یازدهم رشته ریاضی می‌توانند از منابع شیمی یازدهم رشته تجربی که در این کتاب به آنها پرداخته شد، استفاده کنند.

پشت کنکوری‌ها، حسرت گذشته را خوردن ممنوع!

بعد از برگزاری کنکور سراسری، داوطلبان سه دسته هستند:

  • دسته اول از سر جلسه کنکور شاد و راضی بیرون می‌آیند یا قصد دارند همین امسال هر طور که شده به دانشگاه بروند.
  • دسته دوم مطمئن هستند که عملکرد خوبی از خود نشان نداده‌اند و باید برای سال بعد برنامه ریزی کنند.
  • دسته سوم تکلیف خود را به طور دقیق نمیدانند.

اگر شما جزء دسته دوم یا سوم هستید، حسرت گذشته را نخورید و کم کم استارت کار خود را در تعطیلات تابستان بزنید. بعد از برگزاری کنکور سراسری به خودتان دو سه هفته استراحت بدهید، این زمان خوبی است که در کنار استراحت کردن، نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده و به دنبال بهترین منابع مطابق با سطح علمی‌تان بگردید. بهتر است کار خود را از اوایل مرداد ماه شروع کنید و در طی ماه‌های مرداد و شهریور میانگین روزانه 5 یا 6 ساعت مطالعه داشته باشید؛ به این ترتیب از رقبایتان پیشی می‌گیرید.

3. منابع مناسب مطالعه در تابستان، مخصوص پشت کنکوری‌ها

به شخصه توصیه من برای پشت کنکوری‌ها این است که در تعطیلات تابستان نقاط ضعف خود را در درس‌های اختصاصی برطرف کنند. بهتر است برای این کار از کتاب‌های پایه به پایه‌ای که در این مقاله معرفی کردیم استفاده کنید. در ادامه برخی منابع مربوط به پایه دوازدهم (برای پیش خوانی یازدهمی‌ها و استفاده پشت کنکوری‌ها در تابستان) و نیز برخی کتاب‌های جامع را معرفی می‌کنیم.

منابع درس زیست شناسی جامع و پایه دوازدهم

کتاب درسنامه زیست شناسی جامع کنکور خیلی سبز

درسنامه زیست شناسی جامع کنکور خیلی سبز

همیشه روی این نکته که منبع اصلی شما در مطالعه درس زیست شناسی کتاب درسی است تاکید کرده‌ام؛ اما اگر برای کسی مفاهیم کتاب درسی مبهم هستند، عملکرد خوبی در حل تست‌های این درس ندارد یا می‌خواهد یک منبع مناسب و کامل در کنار کتاب درسی خود داشته باشد، می‌تواند کتاب درسنامه زیست شناسی جامع کنکور خیلی سبز را تهیه کند. همان طور که از اسم کتاب مشخص است، این کتاب صرفا شامل درسنامه برای پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم بوده و به عنوان منبع تست یا بانک تست کاربردی ندارد.

کتاب زیست شناسی جامع کنکور تست خیلی سبز

زیست جامع خیلی سبز

کتاب زیست شناسی جامع تست خیلی سبز دو جلدی است و طبق روال اکثر کتاب‌های دو جلدی، جلد اول شامل تست و پاسخنامه کلیدی و جلد دوم شامل پاسخنامه تشریحی و درسنامه فشرده و مفیدی است. بعد از مطالعه کتاب درسنامه زیست شناسی جامع کنکور خیلی سبز و تسلط روی مطالب کتاب درسی، می‌توانید به سراغ این کتاب بروید و انواعی از تست‌های خلاقانه و استاندارد آن را حل کنید. تست‌‌های این کتاب طبقه‌بندی شده‌ هستند و تمامی مطالب کتاب درسی را پوشش می‌دهند.

دانلود بخشی از کتاب
99

کتاب زیست شناسی جامع کنکور میکرو گاج

زیست شناسی جامع کنکور میکرو گاج

کتاب زیست شناسی جامع میکرو گاج در دو جلد تالیف شده است؛ جلد اول شامل بانک تست طبقه بندی شده به ‌همراه پاسخ‌نامه‌ کلیدی و جلد دوم شامل پاسخنامه تشریحی است. نوع تست‌های این کتاب اعم ازتست‌های استنباطی، مفهومی و خط‌به‌خط مشخص شده است. توجه داشته باشید که این کتاب بیشتر به عنوان یک بانک تست کاربرد دارد و درسنامه قوی و مفصلی ندارد.

پاسخ نامه تشریحی زیست جامع میکرو گاج در جلد دوم این کتاب به چاپ رسیده است.

زیست شناسی جامع کنکور آبی قلم‌چی

زیست شناسی جامع کنکور آبی قلم چی

موسسه قلم‌چی به واسطه آزمون‌های آزمایشی‌اش بسیار مشهور شده است؛ با این حال مطالعه کتاب‌های این موسسه نیز خالی از لطف نیست، به خصوص اگر می‌خواهید درصدهای شما در آزمون‌های این موسسه سیر صعودی داشته باشند. درسنامه کتاب زیست شناسی جامع آبی قلم چی کاربردی و مفید بوده و هدف آن پوشش تیپ‌‌های مختلف سوالات است. تست‌های این کتاب شامل سوالات شناسنامه دار، تست‌های کنکور سراسری، پیمانه ۲۰ و ۱۰ سوالی برای مدیریت زمان و آزمون‌های جمع بندی است.

پاسخ نامه تشریحی زیست جامع آبی قلمچی در جلد دوم این کتاب به چاپ رسیده است.

زیست شناسی دوازدهم نردبام خیلی سبز

زیست شناسی دوازدهم نردبام خیلی سبز

کتاب نردبام زیست شناسی دوازدهم خیلی سبز نیز مانند سایر کتابهای سری کتاب نردبام خیلی سبز، بیشتر مناسب دانش‌آموزان قوی و متوسط روبه بالا طراحی شده است و درسنامه مفصل و قوی ندارد. بهتر است دانش‌آموزان پایه دوازدهم در طول سال تحصیلی و در کنار یادگیری کامل مطالب کتاب درسی از این کتاب به عنوان منبعی برای تست‌های دشوار و سطح بالا استفاده کنند.

دانلود بخشی از کتاب
99

ماجراهای من و درسام زیست شناسی دوازدهم خیلی سبز

ماجراهای من و درسام زیست شناسی دوازدهم خیلی سبز

کتاب ماجراهای من و درسام زیست شناسی دوازدهم خیلی سبز شامل درسنامه و تست و تمرین‌‌‌های تشریحی است و اگر به عنوان یک دانش‌آموز یازدهمی می‌خواهید برخی از فصل‌های کتاب زیست دوازدهم را در تعطیلات تابستان مطالعه کنید، این کتاب می‌تواند منبع مناسبی برای شما باشد. درسنامه این کتاب روان و آسان است و در ضمن آن به تمرین‌ها، مثال‌ها و نکات کلیدی پرداخته شده است. مولف در انتهای کتاب نمونه سوالات امتحانی نوبت اول و دوم را به همراه پاسخ دقیق آنها گردآوری کرده است.

منابع درس شیمی جامع و پایه دوازدهم

( این منابع برای داوطلبان کنکور سراسری هر دو رشته ریاضی و تجربی مناسب هستند).

کتاب شیمی جامع کنکور دو جلدی میکرو گاج

شیمی جامع کنکور جلد اول میکرو گاج

جلد اول کتاب شیمی جامع میکرو گاج شامل بانک تست و درسنامه‌های کاربردی و مفید است که شما را برای شرکت در آزمون‌های آزمایشی و کنکور سراسری آماده می‌کند، در جلد دوم آن به پاسخ‌های تشریحی پرداخته شده است. سوالات این کتاب طبقه بندی شده هستند و متناسب با درجه سختی سوالات کنکور سال‌های اخیر تالیف شده‌اند.

دانلود بخشی از کتاب
99

پاسخ نامه تشریحی شیمی جامع میکرو گاج در جلد دوم این کتاب به چاپ رسیده است.

کتاب آی کیو شیمی جامع دو جلدی گاج

آی کیو شیمی جامع کنکور گاج

در جلد اول کتاب آی کیو شیمی جامع گاج بانک تست جامع و پاسخ‌نامه‌ی تشریحی سوالات گنجانده شده است. تمامی مطالب این کتاب به ‌صورت پایه به پایه چیده شده  و در قسمت پاسخ‌نامه‌ی تشریحی آن نکات جالب و کاربردی مطرح شده است. برای دست یابی به درس‌نامه‌های جامع و مفهومی این کتاب، لازم است جلد دوم آن را تهیه کنید. اغلب تست‌های این کتاب سطح بالایی دارند و مناسب دانش‌آموزان قوی و متوسط رو به بالا طراحی شده‌اند، با این حال تست‌های این کتاب از آسان به سخت چیده شده‌اند و توصیه ما این است که از آن به عنوان منبع دور دوم استفاده کنید.

درسنامه آی کیو شیمی گاج در جلد دوم این کتاب به چاپ رسیده است.

کتاب شیمی جامع کنکور دو جلدی خیلی سبز

شیمی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز

درسنامه، سوالات تستی استاندارد و خلاقانه و پاسخنامه کلیدی در جلد اول این کتاب و پاسخنامه تشریحی در جلد دوم آن گنجانده شده‌اند. درسنامه کتاب شیمی جامع کنکور خیلی سبز در عین حال که تمام نکات کتاب درسی را پوشش می‌دهد، از ذکر نکات اضافی و حاشیه پردازی خودداری کرده و به صورت خلاصه و نکته‌وار است و همین موضوع باعث شده که حجم این کتاب بیش از حد زیاد نشود. سوالات این کتاب شامل تست‌های تالیفی که بر اساس کنکور سراسری و آزمون‌های آزمایشی طراحی شده‌اند، تست‌های برگرفته شده از متن کتاب درسی و تست‌هایی تحت عنوان ” از هر در سخنی ” است.

دانلود بخشی از کتاب
99

پاسخ نامه تشریحی شیمی جامع خیلی سبز در جلد دوم این کتاب به چاپ رسیده است.

کتاب شیمی جامع کنکور مهروماه

شیمی جامع کنکور مهروماه

یکی از بهترین منابع درس شیمی برای دانش‌آموزان ضعیف و متوسط کتاب شیمی جامع کنکور مهروماه است. درسنامه مختصر اما کاربردی این کتاب، تمام نکات کتاب درسی را پوشش داده و می‌تواند مکمل خوبی برای یادگیری متن کتاب شیمی و مسائل آن در نظر گرفته شود. تقسیم بندی تست‌های کتاب شیمی جامع مهرو ماه بسیار جالب است و کار را برای دانش‌آموزان راحت کرده است. این تست‌ها شامل تست‌های اولیه برای تسلط نسبی روی مطالب، تست‌های مروری و جمع بندی که به صورت ترکیبی هستند، تست‌های کنکور سراسری و در انتها تست‌های سخت و چالشی تحت عنوان “هایپر” مناسب دانش‌آموزان قوی است.

کتاب درسی شیمی دوازدهم زیر ذره‌بین انتشارات کاپ

کتاب درسی شیمی دوازدهم زیر ذره بین کاپ

کتاب درسی شیمی دوازدهم زیرذره بین تحلیل نامه کتاب درسی شیمی محسوب می‌شود و مولفان آن تلاش می‌کنند دانش‌آموزان را طوری پرورش دهند که از دید طراحان سوالات کنکور به مطالب کتاب درسی خود نگاه کنند. در واقع هدف از تالیف این کتاب این است که دانش‌آموزان را برای انواع سوالات چالشی و دشوار کنکور سراسری آماده کنند تا هیچ دانش‌آموزی سر جلسه کنکور، با دیدن سوالات درس شیمی غافلگیر نشود. بهتر است این کتاب را به عنوان یک مکمل خوب برای کتاب درسی و بانک تست‌های شیمی در نظر بگیرید.

منابع درس فیزیک جامع و پایه دوازدهم(ویژه رشته ریاضی)

کتاب فیزیک جامع کنکور رشته ریاضی خیلی سبز

فیزیک جامع کنکور رشته ریاضی خیلی سبز

می‌توان به جرات گفت که جامع‌ترین درسنامه بین کتاب‌های فیزیک رشته ریاضی، مربوط به کتاب فیزیک جامع ریاضی خیلی سبز است؛ پس داوطلبان ضعیف و متوسط می‌توانند از این کتاب به عنوان منبع اول خود استفاده کنند. این کتاب تک جلدی است و حجم قابل قبولی دارد، به علاوه در آن به تعداد کافی تست‌های استاندارد آورده شده است، با این حال توصیه می‌کنیم برای حل تست بیشتر، از یک بانک تست در کنار این کتاب استفاده کنید.

فیزیک جامع کنکور دو جلدی رشته ریاضی آبی قلم‌چی

فیزیک جامع کنکور رشته ریاضی جلد اول آبی قلم چی

درسنامه کتاب فیزیک جامع کنکور رشته ریاضی آبی قلم‌چی به پایه‌ای‌ترین مطالب پرداخته است و لحنی صمیمی و جذاب دارد؛ به همین دلیل این کتاب منبع خوبی برای دانش‌آموزان ضعیف و متوسط محسوب می‌شود. به منظور یادگیری بیشتر مطالب، در حین درسنامه سوالات و مثال‌هایی گنجانده شده است. اکثر تست‌های این کتاب شامل تست‌های کنکورهای سال‌های اخیر و سوالات آزمون‌های قلمچی است و اگر قصد دارید درصد خوبی در آزمون‌های آزمایشی قلم‌چی کسب کنید، مطالعه این کتاب را به شما توصیه می‌کنیم.

پاسخ نامه تشریحی فیزیک جامع کنکور دو جلدی رشته ریاضی آبی قلم‌چی در جلد دوم این کتاب به چاپ رسیده است.

کتاب فیزیک دوازدهم رشته ریاضی دو جلدی نشر الگو

فیزیک دوازدهم رشته ریاضی ویندوز الگو

جلد اول کتاب فیزیک دوازدهم رشته ریاضی نشر الگو شامل درسنامه کاربردی و مفید منطبق با مفاهیم کتاب درسی، تست‌های تالیفی با چینش آموزشی، سوالات کنکورهای سال‌های اخیر و تست‌های سطح دوم برای تسلط بیشتر است و در جلد دوم این کتاب به پاسخنامه تشریحی پرداخته شده است. این کتاب مناسب همه دانش‌آموزان با هر سطح علمی است و اگر قصد دارید در تعطیلات تابستان درس فیزیک دوازدهم را پیش‌خوانی کنید، می‌توانید این کتاب را تهیه کنید.

پاسخ نامه تشریحی کتاب فیزیک دوازدهم رشته ریاضی دو جلدی نشر الگو در جلد دوم این کتاب به چاپ رسیده است.

منابع درس فیزیک جامع و پایه دوازدهم (ویژه رشته تجربی)

کتاب فیزیک رشته تجربی جامع مهروماه

فیزیک دوازدهم رشته تجربی جامع مهروماه

کتاب فیزیک جامع مهروماه رشته تجربی مهر و ماه به صورت دو جلدی تالیف شده و در جلد اول این کتاب درسنامه‌های کاربردی و جذابی تحت عنوان ایستگاه‌های یادگیری گنجانده شده است، که در آنها به منظور درک بهتر مطالب، از نمودار درختی و جدول استفاده شده است. در کنار درسنامه قوی و کاربردی، به تعداد کافی تست‌های استاندارد طبقه بندی شده ارائه شده است و همین موضوعات باعث شده که همه دانش‌آموزان به خصوص دانش‌آموزان ضعیف و متوسط بتوانند از این کتاب استفاده کنند.

پاسخ نامه تشریحی فیزیک دوازدهم تجربی مهروماه در جلد دوم این کتاب به چاپ رسیده است.

کتاب IQ فیزیک جامع کنکور تجربی گاج

آی کیو فیزیک جامع کنکور رشته تجربی گاج

کتاب آی کیو فیزیک جامع رشته تجربی گاج بیشتر مناسب داوطلبانی است که سطح خوبی در درس فیزیک دارند و می‌خواهند و با حل انواع تست‌های چالشی و خلاقانه به جنگ سوالات کنکور سراسری بروند؛ پس به نظر من این کتاب بهتر است در طول سال مطالعه شود و به عنوان منبعی برای تعطیلات تابستان نیست اما بهتر است از الان آن را تهیه کرده و هر بار بعد از یادگیری مطالب فیزیک، نیم نگاهی به سوالات این کتاب هم داشته باشید.

کتاب فیزیک دوازدهم رشته تجربی دو جلدی نشر الگو

فیزیک دوازدهم رشته تجربی ویندوز الگو

دانش‌آموزان پایه یازدهم در طول تعطیلات تابستان و سپس در طی سال تحصیلی دوازدهم، می‌توانند از کتاب فیزیک دوازدهم رشته تجربی نشر الگو قوی استفاده کنند و درس فیزیک خود را تقویت کنند؛ اما پشت کنکوری‌ها بهتر است از کتاب‌های جامع استفاده کنند. جلد اول این کتاب شامل آموزش، آزمون و تست است و در جلد دوم آن به پاسخنامه تشریحی فیزیک دوازدهم نشرالگو و بیان نکات کاربردی اختصاص دارد.

منابع درس ریاضی جامع و پایه دوازدهم (ویژه رشته ریاضی)

از آنجایی که درس‌های حسابان، هندسه و آمار و احتمال درس‌های مهم و پایه‌ای رشته ریاضی هستند، بهتر است در طول تابستان همان منابعی که برای پایه‌های دهم و یازدهم معرفی کردیم را مطالعه کنید؛ اما اگر میخواهید با کتاب‌های پایه دوازدهم و کتاب‌های جامع برای این درس‌ها آشنا شوید، توصیه می‌کنیم این کتاب‌ها را تهیه کنید:

هندسه جامع کنکور سه سطحی قلم چی، هندسه جامع کنکور آبی قلم چی، ریاضی پایه و حسابان کنکور رشته ریاضی جامع مهروماه، ریاضی دوازدهم رشته تجربی میکرو گاج و موج آزمون ریاضی رشته ریاضی جامع کنکور الگو.

منابع درس ریاضی جامع و پایه دوازدهم (ویژه رشته تجربی)

توصیه ما در درس ریاضی به داوطلبان کنکور تجربی، مشابه توصیه‌ای است که به داوطلبان رشته ریاضی داشتیم؛ یعنی از تعطیلات تابستان استفاده کنید و تمامی نقاط ضعفتان در درس ریاضی پایه‌های قبل را مرتفع کنید. اگر دانش‌آموز قوی هستید و قصد دارید در تابستان درس ریاضی را پیش‌خوانی کنید، می‌توانید از منابع زیر استفاده کنید:

ریاضی دوازدهم رشته تجربی میکرو گاج، ریاضی دوازدهم رشته تجربی تست خیلی سبز، ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز، ریاضیات تجربی جامع دو جلدی کنکور مهروماه، ریاضی جامع کنکور رشته تجربی آبی قلم چی و ریاضی تجربی جامع کنکور نردبام خیلی سبز.

نحوه صحیح برنامه ریزی کنکور

حتما بخوانید: نحوه صحیح برنامه ریزی کنکور

سخن آخر

اگرچه اکثر دانش‌آموزان اعتقاد دارند تعطیلات تابستان برای استراحت و تفریح است و ترجیح می‌دهند در این ایام مطالعه را کنار بگذارند؛ اما شما باید با اکثریت سیاهی لشکر کنکور تفاوت داشته باشید؛ اولین تفاوت شما با سایرین این است که تعطیلات تابستان را به عنوان یک فرصت خوب برای پیشروی و رفع اشکال در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید از زمان‌تان نهایت استفاده را ببرید، باید منابع مناسبی برای خود انتخاب کنید؛ در این مقاله سعی کردیم بهترین منابع برای مطالعه در تعطیلات تابستان را معرفی کنیم.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه

نظر خود را ثبت کنید

نظرات ثبت شده

  1. سینا گفت:

    سلام یه سوال داشتم الان ماها داخل کتاب تستامون تستای کنکورای قبل هست اونا رو بزنیم یا نه؟

آخرین مقالات پایتخت کتاب