بهترین منابع شیمی کنکور 1404؛ تحلیل بهترین کتاب شیمی

20 تیر 1403
سارا رسولی
زمان مطالعه : 20 دقیقه
بهترین منابع شیمی کنکور 1404؛ تحلیل بهترین کتاب شیمی

اهمیت درس شیمی در کنکور سراسری بر هیچ داوطلبی پوشیده نیست؛ با این حال با بررسی میانگین درصد داوطلبان کنکور سراسری در طی سال‌های اخیر دریافته‌ایم که داوطلبان آن طور که انتظار می‌رود در این درس نتیجه نمی‌گیرند. به همین دلیل سوالات شیمی کنکور در طی ده سال اخیر را مورد بررسی و آنالیز دقیق قرار دادیم و متوجه این موضوع شدیم که سوالات این درس طی سال‌های گذشته به شدت مفهومی شده‌اند و درجه سختی آنها بالا رفته است. در این مقاله از بانک کتاب پایتخت به بررسی بهترین منابع شیمی کنکور 1404 می‌پردازیم.

هدف ما از گفتن این مطلب ناامید کردن شما نیست؛ بلکه می‌خواهیم از کنار این درس مهم و سرنوشت ساز به آسانی عبور نکنید و در انتخاب منابع و روش مطالعه این درس هوشمندانه عمل کنید. برخی از داوطلبان کنکور سراسری در طی سال‌های دبیرستان، آموزش مناسب و کاملی برای درس شیمی نداشته‌اند و ممکن است به هر دلیلی امکان شرکت در کلاس‌های کنکوری این درس را نداشته باشند.

بهترین راه‌حل برای این دسته از داوطلبان انتخاب هوشمندانه یک منبع مناسب است؛ منبعی که بتواند تمام نیازهای آنها را پوشش دهد و دقیقا متناسب با سطح علمی آنها انتخاب شود. اما مهم‌ترین سوالی که مطرح می‌شود این است که از بین منابع متنوعی که در بازار موجود است، چه منبعی را انتخاب کنیم؟

آنچه خواهید خواند ...

قبل از انتخاب منبع، ابتدا سطح علمی خودتان را ارزیابی کنید

در طی سال‌های دبیرستان ارتباط‌تان با درس شیمی چگونه بود؟ آیا در یادگیری این درس مشکل اساسی داشتید؟ بهتر است نگاهی به نمرات امتحانات خود بیندازید یا درصد آزمون‌های آزمایشی‌تان را بررسی کنید.قبل از اینکه ادامه این مقاله را مطالعه کنید، به اندازه کافی زمان صرف کرده و سطح علمی خودتان را در درس شیمی ارزیابی کنید؛ زیرا این مهم‌ترین گام شما قبل از انتخاب منبع کمک آموزشی مورد نظرتان خواهد بود.

تخفیف یهویی

وضعیت شما در درس شیمی از سه حالت خارج نیست؛ یا در این درس ضعف پایه‌ای دارید، یا بسیار به آن علاقه داشته و روی مطالب کتابتان مسلط هستید، حالت سوم هم بین دو حالت قبلی قرار دارد و شما به طور کلی وضعیت متوسطی در این درس دارید. بنابراین:

سطح ضعیف:

اگر اغلب در گرفتن نمره خوب در درس شیمی ناکام بوده‌اید یا درصد آزمون‌های آزمایشی شما به زحمت به 30 درصد می‌رسد، به احتمال زیاد شما در درس شیمی از پایه ضعف دارید.

بهترین منبع برای دانش‌آموزان ضعیف، منبعی است که درسنامه محور باشد؛ یعنی یک درسنامه قوی و کامل داشته باشد و در کنار آن به بررسی سوالات تستی استاندارد و متوسطی پرداخته شده باشد.

سطح متوسط:

اگر متن کتاب درسی را مطالعه کرده‌اید و به یک تسلط نسبی در این درس رسیده‌اید اما هنوز هم به درصد مد نظرتان دست پیدا نکرده‌اید و در فهم برخی از مطالب کتاب مشکل دارید، سطح شما در درس شیمی متوسط است و احتمالا درصد شما در آزمون‌های آزمایشی بین 30 تا 50 درصد است.

منبع مناسب شما، منبعی است که در کنار مرور مجدد مطالب، تست‌های نسبتا دشوار و چالشی داشته باشد تا شما به کمک این تست‌ها بتوانید اشکال کار خود را پیدا کرده و آن را رفع کنید. شما می‌توانید همزمان از منابع مربوط به دانش‌آموزان ضعیف و قوی استفاده کنید.

سطح قوی:

بعد از درک کامل مطالب کتاب درسی و اتمام اولین منبع کمک آموزشی‌تان، اگر احساس می‌کنید ابهامی در درس شیمی ندارید و می‌توانید در اکثر آزمون‌های آزمایشی درصد بالای 50 درصد کسب کنید؛ شما از سطح متوسط هم عبور کرده‌اید و وضعیت بسیار خوبی در درس شیمی دارید. توصیه می‌کنیم در این مرحله از منابع تست محور و آزمون محور استفاده کنید.

این موضوع که شما وضعیت خوبی در درس شمی دارید، نباید باعث شود خیالتان از جانب این درس کاملا راحت شده و آن را به اندازه کافی مطالعه نکنید. بلکه سبک مطالعه شما باید متفاوت از سایر داوطلبان باشد؛ یعنی وقت آن رسیده که با حل تست‌های متنوع و دشوار دانش‌تان را به چالش بکشید.

این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که برای موفقیت در درس شیمی، تسلط روی مطالب و متن کتاب درسی بسیار مهم و ضروری است؛ پس از کتاب درسی خود به هیچ وجه غافل نشوید.

آشنایی کلی با درس شیمی و روش مطالعه آن

در یک نگاه کلی درس شیمی از دو بخش تشکیل شده است: مفاهیم و مسائل

برخی از داوطلبان تصور اشتباهی از مفاهیم درس شیمی دارند و تصور می‌کنند که این دسته از مطالب، کاملا حفظی هستند و در نتیجه در اکثر مواقع این مطالب را جدی نمی‌گیرند و فقط روی یادگیری مسائل شیمی تمرکز می‌کنند.

بررسی موشکافانه سوالات شیمی کنکورهای سال‌های اخیر، این حقیقت را به ما نشان می‌دهد که از قضا مفاهیم درس شیمی پتانسیل این را دارند که سوالات مشکل و مفهومی از آن‌ها طرح شود. پس توجه ویژه‌ای به مفاهیم درس شیمی به خصوص کتاب شیمی پایه دهم داشته باشید. برای خرید کتاب های درسی شیمی می توانید بر روی محصولات زیر کلیک کنید:

100,000
5%
95,000 تومان
100,000
5%
95,000 تومان

برای تسلط بر مفاهیم درس شیمی، بهتر است در کنار مطالعه دقیق متن کتاب درسی، از منابع درسنامه محور استفاده کنید. اگر مشکل شما در درس شیمی حل مسائل آن است، بهترین روش برای رفع این مشکل، حل سوالات و تست‌های متنوع است؛ پس بهتر است با توجه به سطح علمی‌تان، به سراغ کتاب‌های تست محور بروید. اگر به تازگی مطالعه درس شیمی را آغاز کرده‌اید و روش مطالعه این درس را نمی‌دانید، می‌توانید از روشی که در ادامه معرفی می‌کنیم استفاده کنید.

ابتدا یک سر فصل از کتاب درسی خود را انتخاب کنید و مطالب مربوط به آن را با دقت از کتاب درسی‌تان مطالعه کنید، در گام بعدی سر فصل مورد نظر را از قسمت درسنامه کتاب کمک آموزشی خود پیدا کرده و مطالعه کنید. در مرحله بعد برای تثبیت آموخته‌هایتان تست آموزشی استاندارد کار کنید. وقتی یک فصل را به طور کامل و به این روش مطالعه کردید، می‌توانید از کل مطالب فصل مورد نظر تست زماندار حل کنید.

روش مطالعه شیمی کنکور؛ چگونه شیمی را ۱۰۰ بزنم؟

مقاله مرتبط: روش مطالعه شیمی کنکور؛ چگونه شیمی را ۱۰۰ بزنم؟

بهترین منابع دور اول شیمی برای داوطلبان ضعیف و متوسط

اگر در درس شیمی ضعف دارید به احتمال زیاد نمی‌توانید با این درس ارتباط برقرار کنید؛ پس بهتر است به دنبال منبعی باشید که شما را با درس شیمی آشتی دهد. منبع مناسب برای داوطلبان ضعیف و متوسط، منبعی است که درسنامه قوی و کاملی دارد، به علاوه باید بیان و لحن درسنامه این کتاب به گونه‌ای باشد که دانش‌آموزان را به مطالعه درس شیمی علاقه مند کند.

در ادامه برخی از بهترین منابع دور اول شیمی برای داوطلبان ضعیف و متوسط را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کتاب نام آشنا و مشهور شیمی مبتکران

شیمی دوازدهم تست مبتکران (جلد اول)

قدیمی‌ ترین و معروف‌ ترین کتاب شیمی کنکور، کتاب نام آشنای مبتکران به قلم دکتر بهمن بازرگان است. نقطه قوت این کتاب درسنامه قوی آن است که با لحنی روان و صمیمانه نوشته شده است.

به علاوه در کنار درسنامه قوی و جامع، این کتاب شامل تست‌های طبقه بندی شده و استاندارد است. دسته بندی تست‌های این کتاب به حدی دقیق است که داوطلبان را در انتخاب تست مناسب آن‌ها راهنمایی می‌کند.

دانلود بخشی از کتاب
99

برای مثال توصیه می‌شود که داوطلبان ضعیف و متوسط حتما تست‌هایی تحت عنوان تست‌های بسیار مهم یا Very Important Test و تست‌های مربوط به مطالب حفظی کتاب درسی را کار کنند. در ادامه برای رسیدن به درصد بالا در درس شیمی می‌توانید از تست‌های سطح بالا استفاده کنید و البته به منظور مرور سریع مطالب، تست‌های VIT طراحی شده‌اند.

کتاب‌های شیمی پایه دهم و یازدهم مبتکران هم به صورت تک جلدی و هم به صورت دو جلدی موجود هستند؛ اگر از نظر تایم تحت فشار هستید بهتر است کتاب‌های پایه تک جلدی را تهیه کنید اما اگر دانش‌آموز پایه دهم یا یازدهم هستید؛ کتاب‌های دوجلدی برای شما مناسب‌تر هستند. برای پایه دوازدهم نیز کتاب‌های شیمی مبتکران در دو جلد تالیف شده‌اند.

بهترین منابع فیزیک کنکور 1404؛ لیست بهترین کتاب ها

مقاله مرتبط: بهترین منابع فیزیک کنکور 1404؛ لیست بهترین کتاب ها

کتاب‌های محبوب و پرطرفدار خیلی سبز

یکی دیگر از کتاب‌هایی که درسنامه بسیار دقیق و کاملی دارد، کتاب جامع خیلی سبز است که در دو جلد با صفحه آرایی بسیار جذاب تالیف شده است.

لحن به کار رفته در درسنامه این کتاب به حدی صمیمانه است که حضور یک استاد باتجربه و حرفه‌ای را در کنار خودتان احساس خواهید کرد.

شیمی جامع کنکور تست خیلی سبز (جلد اول)

جلد اول این کتاب شامل درسنامه کاربردی و به دور از حاشیه پردازی اضافی است همچنین در جلد اول به تعداد کافی تست‌های تیپ‌بندی شده آورده شده است. در جلد دوم این کتاب پاسخنامه تشریحی گنجانده شده است که در کنار تشریح پاسخ هر سوال، به نکات مفید و کاربردی اشاره می‌کند.

اگر می‌خواهید مطالعه درس شیمی را از صفر و به صورت پایه‌ای آغاز کنید، این کتاب دقیقا برای شما طراحی شده است.

دانلود بخشی از کتاب
99

شیمی جامع کنکور انتشارات منتشران

شیمی جامع کنکور منتشران

کتاب شیمی جامع کنکور منتشران، برای داوطلبان کنکور رشته تجربی و رشته ریاضی، شامل مقاطع دهم، یازدهم و دوازدهم توسط انتشارات منتشران به چاپ رسیده است. مولفان این کتاب مهندس افشین احمدی و دنیای شیمی پات هستند.

ساختار کتاب شیمی جامع کنکور تست منتشران به این صورت است که در ابتدای کتاب همه تست‌ها آمده و در بخش پایانی هم درسنامه‌ها و پاسخنامه تست‌ها قرار گرفته است.

دانلود بخشی از کتاب
99

اما به این کتاب فقط می‌توانید به عنوان منبع دور اول نگاه کنید و برای تسلط بیشتر روی مطالب و کسب درصدهای بالاتر در درس شیمی، در کنار این کتاب به کتاب‌های تست محور نیز نیاز خواهید داشت. در کتاب جامع خیلی سبز برای مرور سریع مطالب حفظی کتاب‌های درسی سه پایه، قسمتی تحت عنوان ضمیمه در نظر گرفته شده است که یکی از نقاط قوت این کتاب محسوب می‌شود.

اگر دانش‌آموز پایه دهم یا یازدهم هستید و زمان کافی برای یادگیری عمیق و مفهومی درس شیمی در اختیار دارید، توصیه ما به شما کتاب های شیمی پایه به پایه خیلی سبز است.

معرفی منابع تست محور، مخصوص داوطلبان قوی

بعد از اینکه به متن کتاب‌های درسی شیمی مسلط شدید و یک منبع درسنامه محور مانند کتاب جامع خیلی سبز یا کتاب جامع مبتکران را مطالعه کردید، اکنون زمان آن فرا رسیده است که قدم بزرگتری بردارید. در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره کردیم که طی سال‌های اخیر طراحان سوالات درس شیمی در کنکور سراسری در طرح سوالات این درس خلاقیت زیادی به خرج داده‌اند و سطح سوالات شیمی کنکور از آن ریتم ثابت همیشگی‌اش خارج شده است.

در چنین شرایطی برای کسب درصد مطلوب در این درس، بهترین کار حل تست و آزمون‌های متنوع است. پس شما به عنوان یک دانش‌آموز قوی باید آنقدر تست کار کنید تا با انواع تیپ‌های مختلف سوالات آشنا شوید. در ادامه چند کتاب مناسب سطح شما را معرفی می‌کنیم:

کتاب شیمی جامع مهر و ماه

شیمی جامع کنکور مهروماه

اکثر کتاب‌های جامع درس شیمی در دو جلد تالیف شده‌اند؛ اما کتاب شیمی جامع مهر و ماه از این قاعده مستثنی است و تمام مطالب این کتاب از جمله تست، درسنامه و پاسخ تشریحی همگی در یک جلد گنجانده شده‌اند. درسنامه این کتاب بسیار مختصر است و تنها به نکات مهم و اصلی اشاره دارد.

نقطه قوت کتاب شیمی جامع مهر و ماه این است که تست‌ها را به بهترین نحو ممکن طبقه بندی کرده است و اکثر تست‌های این کتاب ترکیبی و پیشرفته هستند. به علاوه در قسمت پاسخنامه تشریحی این کتاب، ترفند‌هایی برای محاسبه سریع سوالات آموزش داده می‌شود.

تک جلدی بودن این کتاب یکی دیگر از مزایای آن محسوب می‌شود؛ زیرا این موضوع در عین حال که باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود، امکان جابه‌جایی راحت این کتاب را هم فراهم می‌کند. اگر به دنبال بهترین کتاب تست شیمی هستید، حتما این کتاب را خریداری کنید.

کتاب های جامع شیمی نشر الگو

یک دانش‌آموز قوی در روزهای نزدیک به برگزاری کنکور سراسری، به یک منبع مناسب برای جمع بندی مطالب نیاز دارد. در مقاله‌های قبلی به این موضوع اشاره کردیم که بهترین روش جمع بندی مطالب، حل تست و آزمون زماندار و سپس تحلیل و رفع اشکال آن است.

شیمی پایه کنکور دهم و یازدهم جامع الگو

کتاب جامع شیمی نشر الگو در دو جلد تالیف شده و منبع بسیار خوبی برای جمع بندی مطالب است. جلد اول این کتاب مخصوص پایه‌های دهم و یازدهم و جلد دوم آن مربوط به مطالب پایه دوازدهم است.

این کتاب یک منبع درسنامه محور محسوب نمی‌شود و طبیعتا درسنامه کامل و جامعی ندارد اما شامل تست‌های خلاقانه و قوی است که از آسان به سخت چیده شده‌اند.

دانلود بخشی از کتاب
99

به منظور کاهش حجم این کتاب‌ها و نیز تدریس تصویری برخی از نکات، با اسکن کردن QR کد موجود در صفحات این کتاب می‌توانید از آموزش ویدیویی مطالب استفاده کنید.

کتاب شیمی جامع نردبام خیلی سبز

شیمی جامع کنکور نردبام خیلی سبز

نردبام شیمی جامع یکی از منابع پر مخاطب و محبوب برای درس شیمی در کنکور سراسری است که تمامی مباحث شیمی دهم، یازدهم و دوازدهم را پوشش می‌دهد. از نقاط قوت این کتاب می توان به درسنامه کامل و جامع، بیان روان و قابل فهم، ارائه مثال‌های متعدد، تقسیم‌بندی مطالب به بخش‌های کوچک، استفاده از تصاویر و نمودارها، بانک تست جامع و پاسخ‌نامه تشریحی اشاره کرد. تمامی دانش‌آموزان با سطوح مختلف تحصیلی و درسی می توانند از این کتاب استفاده کنند.

شبیه سازی سوالات کنکور سراسری با کتاب شیمی موج آزمون

از جمله منابع عالی برای مرور سریع مطالب و نکات درس شیمی و حل آزمون‌های شبیه سازی شده کنکور سراسری، کتاب موج آزمون است.

موج آزمون شیمی جامع دوازدهم نشر الگو

کتاب موج آزمون انتشارات الگو نیز از آن دسته کتاب‌هایی است که به عنوان یک داوطلب قوی و برای جمع بندی مطالب، می‌توانید روی آن حساب کنید. در این کتاب علاوه بر آزمون‌های جامع سطح بندی شده، در قسمت پاسخنامه تشریحی، برخی نکات اساسی و مهم مورد بررسی قرار گرفته است و نیز میانبرهای محاسباتی مفیدی برای انجام ساده‌تر محاسبات ریاضی مسئله‌ها آورده شده است.

مجموعه کتاب‌های شیمی موج آزمون در دو جلد موج آزمون شیمی پایه الگو و موج آزمون شیمی دوازدهم الگو تالیف شده است.

دانلود بخشی از کتاب
99

یک دانش‌آموز قوی در روزهای نزدیک به برگزاری کنکور سراسری، به یک منبع مناسب برای جمع بندی مطالب نیاز دارد. بهترین روش جمع بندی مطالب، حل تست و آزمون است.

ردیفسطح درسی داوطلبزمان باقی مانده تا کنکوربهترین منبع شیمی کنکور
1ضعیف کمشیمی جامع کنکور انتشارات منتشران
2ضعیف زیادشیمی جامع خیلی سبز
3ضعیفزیادشیمی پایه به پایه خیلی سبز
4ضعیف تا متوسطمتوسط تا زیادشیمی مبتکران
5ضعیف تا متوسطزیادشیمی میکرونقره ای گاج
7قویکمشیمی جامع مهر و ماه
8قویکمشیمی جامع نشر الگو
9قویکمشیمی موج آزمون انتشارات الگو
بهترین منابع شیمی کنکور بر اساس سطح درسی داوطلب و زمان باقیمانده تا کنکور

با مطالعه این کتاب‌ها، کسی در درس شیمی حریفتان نمی‌شود

اگر احساس می‌کنید تست‌های کتابتان برای شما آسان یا تکراری هستند یا می‌خواهید در آزمون‌های آزمایشی شاهد رشد چشم گیر درصد درس شیمی‌تان باشید؛ باید به دنبال منابع سخت‌تر و پیشرفته‌تری بروید. گاهی علی رقم ساعت مطالعه بالایی که در این درس دارید، باز هم به نتیجه دلخواه خود نمی‌رسید و نمی‌توانید آنطور که باید پیشرفت کنید.

راه‌حل مشکل شما در حل آزمون‌های زماندار و تحلیل دقیق و رفع اشکال این آزمون‌ها است. لازم است تست‌های سطح بالا و پیشرفته کار کنید تا بعدا سر جلسه کنکور سراسری بتوانید از پس هر مدل تستی بربیایید. بهترین منابع برای حل تست‌های سطح بالا و چالشی در درس شیمی را در ادامه معرفی می‌کنیم:

کتاب های شیمی آزمون محور فار

آزمون شیمی دوازدهم فار

اگرچه کتاب های شیمی آزمون محور فار در سه جلد شامل فار آزمون شیمی دهم، فار آزمون شیمی یازدهم و فار آزمون شیمی دوازدهم تالیف شده‌اند و شاید این موضوع از نظر برخی از داوطلبان نکته منفی باشد؛ اما چالشی‌ترین و دشوارترین تست‌های مربوط به درس شیمی، در این کتاب‌ها گنجانده شده‌اند. اگر روی تست‌های این کتاب به تسلط کافی برسید، می‌توانیم تضمین کنیم که دیگر کسی در درس شیمی حریفتان نمی‌شود.

کتاب های شیمی آزمون محور فار فاقد درسنامه قوی و مفصل هستند و فقط برای دانش‌آموزان با سطح پیشرفته کاربرد دارند.

کتاب های آی کیو شیمی گاج، یک حریف تمرینی خفن!

از جمله کتاب‌های شیمی محبوب بین داوطلبان قوی کنکور سراسری، کتاب های آی کیو شیمی گاج است که در دو جلد تالیف شده‌اند. جلد اول شامل بانک تست همراه با پاسخ و جلد دوم درسنامه آی کیو شیمی می‌باشد.

این کتاب‌ها با تست‌های خلاقانه، دشوار و سطح بالای خود شما را به شدت به چالش می‌کشاند و نقش یک حریف تمرینی قوی را برای شما بازی می‌کند، حریفی که اگر موفق شوید او را شکست دهید، سوالات کنکور سراسری برایتان به راحتی آب خوردن می‌شود.

آی کیو شیمی جامع کنکور گاج

کتاب آی کیو شیمی گاج، بیشتر به عنوان منابع جمع بندی برای داوطلبان بسیار قوی کاربرد دارند؛ پس نباید از این کتاب‌ها توقع یک درسنامه کامل داشته باشید. در عین حال پاسخنامه تشریحی این کتاب‌ها به حدی کامل و جامع است که حتی می‌تواند به عنوان یک منبع خوب برای جمع بندی مطالب در نظر گرفته شود.

کتاب های آی کیو شیمی گاج، بیشتر به عنوان منابع جمع بندی برای داوطلبان بسیار قوی کاربرد دارند؛ پس نباید از این کتاب‌ها توقع یک درسنامه کامل داشته باشید.

کتاب‌های مبحثی و موضوعی درس شیمی

کتاب‌های مبحثی و موضوعی درس شیمی
یکی از بهترین منابع شیمی کنکور 1404، کتاب‌های مبحثی و موضوعی است.

کتاب‌های موضوعی همیشه مورد استقبال داوطلبان کنکور سراسری واقع شده‌اند؛ زیرا در روزهای خاصی مانند دوران جمع بندی یا مرور، شما زمان کافی برای مطالعه منابع مفصل و پرحجم ندارید. به علاوه برخی از افراد علاقه دارند منبعی تهیه کنند که تمام مباحث مرتبط بهم را گردآوری کرده است. برای مثال در درس شیمی، احتمالا به دنبال کتابی هستید که تمام مفاهیم و مطالب حفظی را جمع‌آوری کرده باشد.

در درس شیمی کتاب‌های موضوعی را می‌توان به دو دسته کلی زیر تقسیم بندی کرد:

کتاب‌های مربوط به حفظیات شیمی کنکور

در این بخش به شما کتاب هایی را که به عنوان بهترین کتاب حفظیات شیمی شناخته شده اند و داوطلبان زیادی از آن ها استفاده کرده و نتیجه مطلوبی را کسب کرده اند، معرفی می کنیم.

کتاب حفظیات شیمی جامع کنکور مینی میکروطلایی گاج

حفظیات شیمی کنکور مینی میکرو طلایی گاج

انتشارات گاج یک کتاب کامل را به بررسی مباحث حفظی شیمی کنکور اختصاص داده است و اگر به دنبال منبعی برای مطالعه دقیق مطالب حفظی و حل تست از این مباحث هستید، کتاب حفظیات شیمی جامع کنکور مینی میکروطلایی گاج را به شما توصیه می‌کنیم.

کتاب جیبی حفظیات شیمی خیلی سبز

جیبی حفظیات شیمی کنکور خیلی سبز

در صورتی که زمان کم و محدودی در اختیار دارید و می‌خواهید خیلی سریع مطالب حفظی و مفاهیم درس شیمی را مرور کنید، می‌توانید کتاب جیبی حفظیات شیمی خیلی سبز را تهیه کنید.

کتاب حفظیات شیمی کنکور لقمه طلایی مهروماه

حفظیات شیمی لقمه مهروماه

همچنین یکی دیگر از کتاب‌هایی که می‌توانید از آن برای مرور مفاهیم و مطالب حفظی درس شیمی در زمان محدود استفاده کنید؛ کتاب حفظیات شیمی کنکور لقمه طلایی مهروماه است.

روش مطالعه دروس حفظی؛ معرفی بهترین روش ها و تکنیک ها

مقاله مرتبط: روش مطالعه دروس حفظی؛ معرفی بهترین روش ها و تکنیک ها

کتاب‌های مربوط به حل مسائل شیمی کنکور

سه انتشارات معروف گاج، خیلی سبز و مهر و ماه، کتاب‌های مربوط به حل مسائل شیمی کنکور را منتشر کرده‌اند که از بین این سه کتاب، کتاب‌های لقمه گاج و خیلی سبز حجیم‌تر و دشوارتر هستند.

مسائل شیمی کنکور گاج

مسائل شیمی کنکور مینی میکرو طلایی گاج

همیشه همه‌ی مسائل را با حفظ کردن و به خاطر سپردن نمی‌توان جواب داد؛ باید راه‌حل را آموخت و مفهوم آن را درک کرد. به‌ همین‌ منظور کتاب مینی میکرو طلائی مسائل شیمی کنکور انتشارات گاج با ارائه‌ ی درس‌‌نامه‌ ای عمیق و تیپ‌بندی شده به بیان مطالب پرداخته تا شما پس از مطالعه‌ی دقیق، بلافاصله تست‌های آن قسمت را حل کرده و به‌طور کامل مباحثی که آموخته‌اید را مرور کنید.

چینش پایه‌ به‌ پایه و فصل‌ به‌ فصل نکات در این کتاب، به فراگیری راحت‌تر نکات توسط داوطلبان کمک شایانی می‌کند.

در کنکور سال‌های اخیر از تست‌های ترکیبی و چند عبارتی بسیار استفاده شده به همین جهت در این کتاب به این تست‌ها توجه ویژه‌ای شده تا شما برای رویارویی با انواع پرسش‌های چهارگزینه‌ای آماده شوید و بر این مطالب تسلط کاملی داشته باشید.

مسائل شیمی موضوعی کنکور خیلی سبز

مسائل شیمی موضوعی کنکور خیلی سبز

کتاب مسائل شیمی موضوعی انتشارات خیلی سبز، یکی از بهترین منابع برای کسانی است که از روش خواندن موضوعی برای موفقیت در کنکور استفاده می‌ کنند.

در این روش، دانش‌ آموز تنها روی چند موضوع یا فصل تمرکز می‌کند و این تمرکز سبب می‌شود تا بتواند با احتمال بیشتری سؤالات مرتبط را حل کند و روش‌های حل مختلف آن را فراگیرد.

مسائل شیمی کنکور لقمه مهروماه

مسائل شیمی کنکور لقمه مهروماه

کتاب لقمه طلایی مسائل شیمی انتشارت مهروماه همانند تمامی سری کتاب لقمه، کوچک هست ولی دارای مطالب آموزشی بسیار مفید برای دانش آموزان است و به‌راحتی می‌توان از آن در هر مکانی استفاده کرد.

دانلود بخشی از کتاب
99

بهترین منابع جمع بندی شیمی کنکور

اگر می‌خواهید مفاهیم درس شیمی را در مدت زمان کوتاهی مرور کنید، طوری که بتوانید به سوالات چالشی که از این مفاهیم طرح می‌شوند پاسخ دهید و نیز یک دور کل فرمول‌ها و نیز تیپ‌های مختلف مسائل این درس را مطالعه کنید، توصیه می‌کنم از منابع جمع بندی درس شیمی استفاده کنید. در ادامه لیستی از این منابع ارائه کرده‌ایم:

توصیه مهم به دانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم

یکی از اشتباهات رایج دانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم، این است که اشکالات و ضعف‌های خود را در زمان مناسب آن برطرف نکرده و این ضعف‌ها را به سال کنکورشان موکول می‌کنند. اگر دانش‌آموز پایه‌های دهم یا یازدهم هستید یادتان باشد که در سال کنکور حجم درس‌های شما به حدی زیاد است که ممکن است نتوانید همه اشکالات خود را برطرف کنید.

برای مثال شما به عنوان یک دانش‌آموز پایه دهم، زمان زیادی در اختیار دارید و استرس و فشار زیادی را تحمل نمی‌کنید. به علاوه شیمی دهم، به نوعی به عنوان پایه برای یادگیری درس شیمی سایر پایه‌ها محسوب می‌شود؛ پس در همین ابتدای کار خشت اول را کج نگذارید.

کتاب‌های تک پایه مطالب را با جزئیات زیاد و به صورت کامل و مفصل بیان می‌کنند؛ از این رو چنین منابعی برای دانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم بسیار مفید و کاربردی هستند. از آنجایی که داوطلبان کنکور سراسری وقت کافی برای مطالعه چنین منابع پر حجمی ندارند، بهتر است به جای منابع تک پایه از کتاب‌های جامع استفاده کنند.

از جمله بهترین کتاب‌های تک پایه برای درس شیمی، کتاب‌های پایه به پایه انتشارات مبتکران و کتاب‌های تک پایه خیلی سبز هستند.

سخن آخر

یک جمله معروف و زیبا وجود دارد که می‌گوید یا به اندازه آرزوهایت تلاش کن یا به اندازه تلاش‌هایت آرزو کن. اگر آرزوی قبولی در رشته‌های پرطرفدار و تاپ دانشگاهی را دارید، باید به اندازه بزرگی آرزویتان تلاش کنید. یکی از درس‌های سرنوشت ساز برای موفقیت در کنکور سراسری ، درس شیمی است.

اگردانش‌آموز پایه دهم یا یازدهم هستید و هدف شما قبولی در دانشگاه‌ها و رشته‌های پرطرفدار است، نباید صرفا در حد امتحانات مدرسه‌ تلاش کنید؛ بلکه از همین ابتدا یک قدم جلوتر بروید و با انتخاب هوشمندانه منابع مناسب، درس شیمی را از پایه به صورت اصولی و کامل یاد بگیرید.

خوشبختانه درس شیمی از آن دسته درس‌های شیرینی است که اگر به اندازه کافی به آن توجه کنید، می‌توانید به خوبی با مطالب آن ارتباط برقرار کرده و درصدهای خود را در این درس ارتقا دهید. مهم‌ترین و موثرترین عامل برای به تسلط رسیدن در درس شیمی، انتخاب یک منبع متناسب با سطح علمی شما است؛ بهترین منابع شیمی کنکور 1404 که بتواند نیازهای شما را برطرف کند و شما را برای مواجه با سوالات دشوار و چالشی کنکور سراسری به خوبی آماده کند. جهت تکمیل اطلاعات خود در زمینه انتخاب منابع کنکور سایر درس ها، مطالعه مقاله “بهترین منابع کنکور ریاضی” و “بهترین منابع کنکور تجربی” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه
نظر خود را ثبت کنید
نظرات ثبت شده
 1. محمد علی عبدلی تیر 16, 1403

  سلام خسته نباشید
  من یه سوال داشتم.من امسال دهم رو تموم کردم و با شیمی هیچ مشکلی نداشتم و رو کتاب کاملا مسلط هستم.
  یک کتاب نشر الگو دهم یکی از دوستانم به من داده الان اون رو دارم.میخواستم بپرسم بنظر شما نیاز به تهیه کتاب مبتکران هست یا نه؟

  • پایتخت کتاب تیر 17, 1403

   سلام پایتختی عزیز💙 ابتدا شروع به زدن تست های همون کتاب الگو بکن اگه دیدی تست هاش آسونه به سراغ کتاب مبتکران برو

 2. صادقی اسفند 18, 1402

  ممنون از مقاله های خوبتون که خیلی بهم کمک کرد
  و باعث شد که از راهی که آمدم و در پیش خواهم داشت مطمئن تر شدم
  و انشاءالله پر قدرت تر ادامه بدهم
  من حقیقتش یکم روی بعضی کتاب تست هام شک داشتم ولی فهمیدم که مشکل از اونا نیست و مربوط به تایمیه که می گذارم

  • پایتخت کتاب اسفند 19, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙 خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده

 3. سینا دی 1, 1402

  سلام
  من سطح متوسط دارم و کتاب شیمی تک پایه دوازدهم IQ گاج رو گرفتم منتهی انگار کتاب بروز نیست و تست های کنکور ۱۴۰۰ به اینور رو نداره به نظرتون کتاب رو عوض کنم؟ اگر عوض کنم با توجه به وقت کمی که دارم چه کتابی بگیرم بجاش

  • پایتخت کتاب دی 2, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙 اگر تنها مشکل شما تست‌های کنکور دو سال اخیر هست، می‌تونید اونها رو دانلود کنید و کار کنید. اگر هم می‌خواید کلا منبع جدید تهیه کنید و هدفتون کنکور اردیبهشت هست، تایم کافی برای منبع تک پایه نداریم. با توجه به اینکه سطح‌تون متوسطه کتاب شیمی جامع خیلی سبز گزینه مناسبی برای شما هست.

 4. امیر مهدی همتی مهر 25, 1402

  سلام خسته نباشید من شیمی جامع مهروماه پارسالو دارم بنظرتون همین کتاب خوبیه یا باید چاپ امسالشو بگیرم

  • پایتخت کتاب مهر 25, 1402

   سلام پایتختی عزیز💙
   این کتاب امسال ویرایش داشته و بهتره ویرایش جدید رو تهیه نمایید.

 5. فرید صیادی مرداد 23, 1402

  سلام، من محتوای شما رو خوندم بسیار عالی و دقیق راهنمایی کردید؛ با توجه به مواردی که گفتید من کتاب شیمی جامع خیلی سبز رو از سایت شما تهیه کردم. واقعا کتاب عالی هست. حتما پیشنهادش می کنم.

  • کارشناس پایتخت کتاب مرداد 23, 1402

   سلام فریدجان، ممنون از اعتماد شما به پایتخت کتاب

 6. Hkn اردیبهشت 27, 1402

  سلام ، با تشکر از راهنمایی‌تون.

  فقط میخواستم بدونم نظرتون در مورد کتابهای نردبام چطوره؟
  چون اشاره‌ای بهش نکرده بودین.

  ممنون.

 7. محمد دی 17, 1401

  کامل و عالی مرسی

 8. ستاره خرداد 31, 1401

  من نظام قدیم بودم و الان دوباره میخوام آزمون بدم ولی هیچی شیمی استاد قائم مقام فراهانی و استاد بهمن بازرگان نمیشه. کاش دوباره کتاب بنویسه استاد فراهانی

آخرین مقالات پایتخت کتاب