تابستان کنکور، نحوه مطالعه کنکور از تابستان

04 آذر 1402
سارا رسولی
زمان مطالعه : 11 دقیقه
تابستان کنکور، نحوه مطالعه کنکور از تابستان

تا برگزاری کنکور چند روزی بیشتر باقی نمانده، اگر الان از داوطلبان کنکوری بپرسید که بزرگترین حسرتشان چیست؟ اکثر آن‌ها می‌گویند ای کاش مطالعه برای کنکور را زودتر و از تابستان شروع می‌کردم. البته که در حال حاضر این داوطلبان نمی‌توانند کار خاصی برای جبران این موضوع بکنند اما شما چطور؟

به تازگی امتحانات پایان ترم تمام شده‌اند و تا شروع سال تحصیلی بعدی زمان خوبی در اختیار دارید. آیا می‌خواهید از همین زمان برای ساختن آینده‌تان استفاده کنید یا نمی‌خواهید تابستان‌تان را با درس خواندن خراب کنید و در عوض سال بعد همین موقع حسرت زمان از دست رفته را بخورید! در این مقاله می‌خواهیم برنامه‌ریزی برای کنکوری خواندن در تابستان را قدم به قدم به شما یاد دهیم و به همه سوالاتتان در مورد نحوه مطالعه کنکور از تابستان پاسخ دهیم.

نحوه مطالعه کنکور از تابستان در پنج گام

برای شروع باید دقیقا بدانید که در تابستان قرار است چه کارهایی انجام دهید و به اصطلاح نقشه راه شما چیست. نحوه مطالعه کنکور در تابستان در این پنج گام خلاصه می‌شود:

گام اول؛ تعیین هدف: تابستان زمان خوبی است که بنشینید و با خودتان فکر کنید که اصلا هدف شما از شرکت در کنکور چیست؟ چه رشته و چه شهری مدنظرتان است؟ وقتی هدف را واضح مشخص کنید، ناخودآگاه برای انجام مراحل بعدی انگیزه می‌گیرید.

تخفیف یهویی

گام دوم؛ برنامه‌ریزی: در ادامه محتوا در مورد برنامه ریزی برای مطالعه کنکور در تابستان مفصل صحبت می‌کنیم؛ اینکه چه مباحثی را باید بخوانید و چند ساعت در طول روز مطالعه داشته باشید و…

گام سوم؛ تهیه منابع: احتمالا در حال حاضر هنوز منابعتان را تکمیل نکرده‌اید و می‌خواهید بدانید که برای شروع مطالعه از تابستان کدام کتاب‌ها بهترند. در پاراگراف‌های بعدی کتاب‌های تابستانی کنکور ویژه همه رشته‌ها را معرفی می‌کنیم.

گام چهارم؛ شرکت در آزمون آزمایشی: یکی از سوالات داوطلبان این است که در تابستان دروس را تشریحی بخوانم یا تستی و آیا در آزمون‌های آزمایشی شرکت کنم یا نه؟ با شرکت در آزمون آزمایشی هم می‌توانید از برنامه راهبردی آزمون استفاده کنید و هم از همین حالا خودتان را برای شرکت در آزمون‌های تستی آماده کنید.

گام پنجم؛ خلاصه‌نویسی: یکی از کارهایی که داوطلبان در سال کنکور زمانی برای انجام دادنش ندارند خلاصه نویسی کردن است. برخی از داوطلبان اصلا روش درست خلاصه نویسی را بلد نیستند و تابستان زمان بسیار خوبی است تا در این زمینه حرفه‌ای شوید!

چطور برای تابستان کنکور 1403 برنامه‌ریزی کنیم؟

مخاطبان این محتوا یکی از این سه دسته دانش‌آموزان هستند؛ دانش‌آموزان آینده‌نگر سال دهمی، سال یازدهمی‌هایی که قرار است در کنکور 1403 شرکت کنند و کسانی که امیدی به قبولی در کنکور امسال ندارند و می‌خواهند یک سال دیگر برای رسیدن به هدفشان تلاش کنند. حالا هر کدام از این داوطلبان در تابستان دقیقا چه کاری انجام دهند؟

سال دهمی‌ها: تمام مطالبی که در سال تحصیلی گذشته مطالعه کرده‌اید را یک بار دیگر با تست بخوانید، دو درس مهم از دروس تخصصی پایه دوازدهم انتخاب کنید و در تابستان روی این درس‌ها کار کنید.

چگونه از دهم برای کنکور بخوانیم؟یک قدم جلوتر از رقبا باش

مقاله مرتبط: چگونه از دهم برای کنکور بخوانیم؟یک قدم جلوتر از رقبا باش

یازدهمی‌ها، کنکوری‌های آینده: تابستان بهترین زمان برای جمع‌بندی و رفع اشکال مطالب پایه است چون در سال دوازدهم آنقدر مشغله دارید که وقت نمی‌کنید ضعف‌های پایه را برطرف کنید.

چگونه از یازدهم برای کنکور بخوانیم؟ {استراتژی پایه یازدهم}

مقاله مرتبط: چگونه از یازدهم برای کنکور بخوانیم؟ {استراتژی پایه یازدهم}

پشت کنکوری‌ها: ابتدا ببینید چه عواملی باعث شدند که امسال نتوانید به هدفتان برسید و بعد تایم تابستان را به رفع نقاط ضعفتان اختصاص دهید؛ مثلا ریاضیات را از پایه و اساس یاد بگیرید.

نحوه مطالعه دروس پایه در تابستان

احتمالا اکثر داوطلبان در دروس پایه دهم و یازدهم ضعف‌هایی دارند که تا سال کنکور ضرورت برطرف کردن این ضعف‌ها را حس نکرده‌اند. شاید تصمیم گرفته‌اید دروس پایه را موازی با دروس دوازدهم مطالعه کنید؛ اما باور کنید که در سال دوازدهم حجم دروس به قدری زیاد است و استرس به قدری بالا است که در نهایت مجبور می‌شوید این ضعف‌ها را با خودتان به سر جلسه کنکور ببرید!

در بازه تابستان وقت و فراغت خوبی دارید که از آن می‌توانید برای مطالعه و جمع‌بندی دروس پایه استفاده کنید، طبیعتا باید تمرکزتان روی دروس اختصاصی باشد.

مطالب پایه‌های مختلف به هم ربط دارند و مطالب پایه دهم و یازدهم پیش‌نیاز مطالب پایه دوازدهم هستند؛ پس بیایید در تابستان برای سال دوازدهم یک پایه قوی بسازید!

کتاب‌های تابستانی کنکور ویژه رشته ریاضی

مطالب پایه‌های دهم و یازدهم دروس تخصصی رشته ریاضی به صورت به هم پیوسته هستند و به نوعی پایه دهم پیش‌نیاز پایه یازدهم است؛ مثلا اگر تابع پایه دهم را یاد نگرفته باشید، احتمالا هنگام مطالعه همین مبحث در پایه یازدهم به مشکل برمی‌خورید. بهترین کتاب‌های تابستانی کنکور ریاضی عبارتند از:

کتاب‌های تابستانی کنکور ویژه رشته تجربی

کتاب‌های تابستانی کنکور را به همراه انواع کتاب‌های کنکوری و کمک آموزشی دیگر می‌توانید با بهترین قیمت از وب سایت پایتخت کتاب (بانک کتاب پایتخت) خریداری کنید. همچنین برای مطالعه رایگان صدها مقاله انگیزشی و مشاوره‌ای و آگاهی از جدیدترین اخبار کنکور از وب سایت پایتخت کتاب بازدید کنید. بهترین کتاب‌های تابستانی کنکور تجربی عبارتند از:

کتاب‌های تابستانی کنکور ویژه رشته انسانی

حجم مطالب کتاب‌های پایه رشته انسانی بسیار زیاد است و ممکن است داوطلبان به ویژه داوطلبان ضعیف نتوانند همه کتاب‌های پایه دهم و یازدهم را در بازه تابستان مطالعه کنند؛ از این رو توصیه می‌شود که این داوطلبان مطالعه دروس دشوار‌تری مانند منطق و فلسفه، عربی و ریاضی و آمار را در اولویت بگذارند. بهترین کتاب‌های تابستانی کنکور انسانی عبارتند از:

در تابستان چند ساعت برای کنکور مطالعه کنیم؟

در تابستان چند ساعت برای کنکور مطالعه کنیم؟
نحوه مطالعه در تابستان و تعداد ساعات مطالعه نقش مهمی در موفقیت شما دارد.

هفته اول مطالعه را با هر تعداد ساعتی که در توان دارید شروع کنید؛ مثلا داوطلبی تا به حال ساعت مطالعه بالای سه ساعت نداشته پس اصلا منطقی نیست که هفته اول را با هشت ساعت مطالعه شروع کند. وقتی این داوطلب با همان سه ساعت در روز شروع می‌کند به احتمال زیاد خسته نمی‌شود و به اصطلاح کم نمی‌آورد و کم کم به درس خواندن عادت می‌کند. سپس بعد از یک یا دو هفته می‌تواند هر هفته یک ساعت به ساعت مطالعه‌اش اضافه کند.

در کل اگر بتوانید در بازه تابستان 6 الی 7 ساعت در طول روز مطالعه کنید، قابل قبول و کافی است.

در تابستان برای کنکور تستی بخوانیم یا تشریحی؟

اکثر داوطلبان به تشریحی خواندن عادت دارند، البته که تشریحی خواندن اصلا بد نیست چون کمک می‌کند مطالب را از پایه و به صورت اصولی یاد بگیرید. اما فراموش نکنید که آزمون کنکور شما به صورت تستی است و لازم است از تابستان تستی خواندن را هم یاد بگیرید. بهترین کار این است که این دو روش را با هم ادغام کنید.

برای مثال بعد از خواندن هر مطلب از کتاب فیزیک ابتدا چند سوال تشریحی برای آن مبحث حل کنید تا زیر و بم مطلب دستتان بیاید و بعد با حل تست آموخته‌هایتان را تثبیت کنید. در تابستان نیازی به حل تست زمان‌دار و سرعتی نیست و بهتر است اکثر تست‌ها را به صورت آموزشی کار کنید. یعنی تست‌ها را بدون در نظر گرفتن زمان و تک به تک حل کرده، پاسخ تشریحی را ببینید، بعد سراغ تست بعدی بروید.

مقابله با بی‌حوصلگی و تنبلی در تابستان

همیشه و در طول سال‌هایی که درس خوانده‌اید تابستان زمانی برای تفریح و استراحت بود و خلاصه در این بازه برای مدت کوتاهی از دست درس خواندن خلاص می‌شدید! امسال فرق دارد، ببینید قرار است در آینده ده‌ها تابستان داشته باشید و آن موقع می‌توانید هرچقدر که بخواهید تفریح کنید؛ اما فرصت تابستان امسال برای مطالعه کنکور دیگر تکرار نمی‌شود. اگر در حین مطالعه خسته و بی‌حوصله شدید می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

 • خواب کافی در طول شب و یک چرت کوتاه عصرگاهی
 • تفریحات کوتاه در کنار درس خواندن
 • جایزه دادن و تشویق کردن خودتان
 • ورزش سبک و پیاده‌روی روزانه
 • یادآوری هر روزه هدف و تجسم آن
 • حذف عوامل حواس‌پرتی
شرکت در کلاس کنکور؛ آیا برای کنکور حتما باید کلاس بروم؟

مقاله مرتبط: شرکت در کلاس کنکور؛ آیا برای کنکور حتما باید کلاس بروم؟

آیا شرکت در آزمون‌های آزمایشی از تابستان واجب است؟

اینکه بخواهید در تابستان در آزمون‌های آزمایشی شرکت کنید یا نه بستگی به تصمیم و شرایط خودتان دارد و این موضوع واجب نیست. اما اگر در آزمون‌های آزمایشی ویژه تابستان شرکت کردید، دیگر نباید تنبلی کنید و باید همه تلاشتان را برای مطالعه بودجه‌بندی هر آزمون به کار بگیرید. شرکت در آزمون‌های آزمایشی ویژه تابستان مزایای زیادی برای شما خواهد داشت، از جمله:

 • استفاده از برنامه راهبردی آزمون‌ها
 • ایجاد جو رقابتی برای انگیزه گرفتن
 • یادگیری تکنیک‌های آزمون دادن
 • شناسایی نقاط ضعف از طریق آزمون‌ها
 • تمرین تعهد داشتن
 • ایجاد عادت مفید نظم داشتن و برنامه ریزی کردن
روش تحلیل آزمون های آزمایشی؛ چگونه بدون مشاور تحلیل کنم؟

مقاله مرتبط: روش تحلیل آزمون های آزمایشی؛ چگونه بدون مشاور تحلیل کنم؟

خلاصه‌نویسی مباحث مهم در تابستان

خلاصه‌نویسی مباحث مهم در تابستان
در تابستان کنکور حتما خلاصه نویسی مطالبی که خوانده‌اید را انجام دهید.

چند روز قبل از برگزاری هر امتحان یا آزمونی لازم است یک بار مطالب را به سرعت مرور کنید و از آنجایی که حجم مطالب کنکور زیاد است، تنها راه مرور کردن استفاده از خلاصه نویسی است. در طول سال حجم کارهایی که باید انجام دهید زیاد است و فرصت کافی برای خلاصه نویسی نخواهید داشت؛

پس بهترین کار این است که خلاصه نویسی دروس پایه را در تابستان انجام دهید.

به علاوه می‌توانید در بازه تابستان انواع روش‌های خلاصه‌نویسی را تمرین کنید تا روش مناسب خودتان را بیابید. در زمان خلاصه نویسی به این نکات توجه کنید:

 • وسواس نداشته باشید و فقط نکات مهم و اصلی را یادداشت کنید.
 • از نمودار درختی یا جدول برای خلاصه نویسی استفاده کنید.
 • تا قبل از تمام شدن یک مبحث برای آن خلاصه نویسی نکنید.
خلاصه نویسی چیست؟ سیر تا پیاز خلاصه نویسی

مقاله مرتبط: خلاصه نویسی چیست؟ سیر تا پیاز خلاصه نویسی

فصل‌های مهم دروس تجربی برای مطالعه در تابستان

گفتیم که بهتر است در بازه تابستان همه دروس تخصصی دهم و یازدهم را مرور و رفع اشکال کنید؛ اگر فکر می‌کنید زمان کافی برای مطالعه همه مباحث ندارید، می‌توانید از هر کتاب فقط فصول مهم‌تر و دشوارتر را مطالعه کنید:

 • فصل‌های مهم زیست: فصل 2، 4، 6 و 7 دهم، 3، 6، 7، 8 و 9 یازدهم.
 • فصل‌های مهم شیمی: فصل 1و2 دهم، 1و2 یازدهم.
 • مباحث مهم ریاضی: معادله نامعادله، تابع و مثلثات هر دو پایه.
 • فصل‌های مهم فیزیک: فصل 3و4 دهم، فصل 1و2 یازدهم.
 • فصل‌های مهم زمین شناسی: فصل 1 و 3 و 5 یازدهم.

رتبه برترها چطور از تابستان سال کنکور استفاده کردند؟

اگر مصاحبه رتبه برترها را مطالعه کرده باشید می‌بینید که همه آنها از بازه تابستان به نحو احسنت استفاده کرده‌اند و این موضوع را به عنوان یکی از عوامل موفقیتشان ذکر می‌کنند.

بازه تابستان زمان خوبی برای ایجاد عادت‌های سازنده‌ای مثل سحرخیزی، تغذیه مناسب، تست‌زنی، خلاصه نویسی و نظم داشتن است.

در ادامه مصاحبه چند نفر از رتبه برترها را پیرامون مطالعه برای کنکور در تابستان می‌خوانیم:

 • ملیکا هادی‌نیا، رتبه چهارم کنکور هنر 1401: من از مرداد ماه شروع به درس‌خواندن برای کنکور کردم، روزی ۴ ساعت درس می‌خواندم و به‌ تدریج ساعت را افزایش دادم. اصلا کلاس کنکور نمی‌رفتم و همه درس‌ها را در مدرسه یاد می‌گرفتم و در خانه تست می‌زدم.
 • محمد طاها رنجی، رتبه چهارم کنکور تجربی 1401: مطالعه کتب درسی را از تابستان سال یازدهم آغاز کردم و در سال دوازدهم روزانه به صورت میانگین حدود ۱۰ ساعت مطالعه داشتم.
 • پوریا غفوری، رتبه پنجم کنکور ریاضی 1401: کرونا باعث شده بود درس خواندن را کنار بگذارم، اما از پارسال تابستان با جدیت آمادگی برای کنکور را آغاز کردم و تا روز کنکور ادامه دادم.

چند سوال متداول

مطالعه برای کنکور در تابستان را چطور شروع کنیم؟

مهم‌ترین کارها برای مطالعه کنکور در تابستان تعیین هدف، برنامه‌ریزی متناسب با هدف و توانمندی‌‌ها، تهیه منابع، شرکت در آزمون آزمایشی و خلاصه‌نویسی مباحث مهم است.

در تابستان چند ساعت برای کنکور مطالعه کنیم؟

هفته اول با حداقل ساعت مطالعه‌ای که می‌توانید شروع کنید و بعد از اینکه به مطالعه کردن عادت کردید، هر هفته ساعت مطالعه‌تان را افزایش دهید.

در تابستان برای کنکور تستی بخوانیم یا تشریحی؟

بهتر است از هر دو روش استفاده کنید؛ یعنی با حل تشریحی یادگیری را کامل کرده و با حل تست آموخته‌ها را تثبیت کنید.

آیا شرکت در آزمون‌های آزمایشی از تابستان واجب است؟

این موضوع به تصمیم و شرایط خودتان بستگی دارد اما شرکت در آزمون‌های ویژه تابستان مزیت‌های زیادی دارد که در متن به آنها اشاره کرده‌ایم.

درباره نویسنده

سارا رسولی

نویسنده : سارا رسولی

دانشجوی پزشکی اراک، فارغ التحصیل پروتز دندان تبریز ، مشاور تخصصی کنکور تجربی و عضو تیم تولید محتوای بانک کتاب پایتخت

نظرات کاربران ثبت دیدگاه
نظر خود را ثبت کنید
نظرات ثبت شده
 1. سینا تیر 5, 1401

  سلام یه سوال داشتم الان ماها داخل کتاب تستامون تستای کنکورای قبل هست اونا رو بزنیم یا نه؟

  • پایتخت کتاب تیر 5, 1401

   سلام
   بله تست های قبل رو هم میتونید بزنید

آخرین مقالات پایتخت کتاب